Chci doménové jméno někoho jiného

O doménách, registrátorech, technologii

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod andrea sklenářová 21. 6. 2005 09:05

Mám firmu a potřebuju taky doménové jméno - značku.
Zjistila jsem, že název mé firmy má v názvu domény někdo "cizí". Když jsem se chtěla podívat na jeho stránky, zjistila jsem, že stránky neběží - přesto je jejich majitelem a já na doménu nemám nárok.
Jak zjistím, když nemá svou prezentaci na netu, co je to za člověka a jak ho kontaktovat ?
Kolik sse mám připravit, že mně doménové jméno bude stát ? Poradíte ?

Děkuji
Andrea
andrea sklenářová
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod DaliborKalab 22. 6. 2005 14:37

[quote="andrea sklenářová"oZjistila jsem, že název mé firmy má v názvu domény někdo "cizí". Když jsem se chtěla podívat na jeho stránky, zjistila jsem, že stránky neběží - přesto je jejich majitelem a já na doménu nemám nárok.
Jak zjistím, když nemá svou prezentaci na netu, co je to za člověka a jak ho kontaktovat ?
Kolik sse mám připravit, že mně doménové jméno bude stát ?m/quote]

Dobrý den, podobné případy se dějí často. V systému registrace českých (a také většiny ostatních) domén však funguje jednoduché pravidlo "kdo dřív přijde - ten dřív mele". Volbě a zajištění doménového jména se proto vyplatí věnovat náležitou pozornost.

Jestliže máte zájem o doménu, která je obsazena, ale pomocí webového prohlížeče (např. MS Internet Explorer, Mozilla Firefox apod.) na uvedené adrese není k vidění žádný obsah nebo kontaktní údaje, doporučuji vám nahlédnout přímo do veřejně dostupných informací o držiteli domény.

Pro české CZ domény využijte centrálního registru domén CZ.NIC dostupného na adrese http://www.nic.cz. Na stránce Prohledávání > Prohlížení domény (http://www.nic.cz/prohlizeni/prohlizeni_domeny.php) můžete zadat doménu, o kterou se zajímáte (např. "zive.cz") a klepnout na tlačítko "Vyhledat". Registr vám vrátí informace o doméně, mmj. také informace o držiteli domény a jeho kontaktní údaje (poštovní adresu, e-mail apod.).

Takto byste měla snadno získat kontakty na držitele domény, o kterou máte zájem. Cena za doménu je pak dána jen a pouze dohodou obou stran. Je těžké, ne-li nemožné, stanovovat hodnotu doménového jména bez znalosti souvislostí.

Doporučuji vám využít také dalších skupin v tomto fóru, kde se o změně držitele domén a prodejích domén dozvíte více.
DaliborKalab
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod bigdoc 16. 7. 2005 09:00

Doporučuji udělat dotaz na vlastníka domény přes někoho jiného, neutrálního. Jakmile se spekulant dozví, že o doménu máte zájem vy, coby např. vlastník nebo šéfka firmy se shodným jménem, našroubuje vám cenu nahoru.

Jinak ceny takto spekulačně kupovaných domén jsou velmi různé, ale snad většina domén, pokud se nejedná o "špičková" slova, se dá pořídit za řádově desetitisíce korun.

Rovněž se to ale nemusí povést vůbec - dotyčný vám řekne, že s doménou má vlastní záměr (a skutečně jej má - například se tak jmenuje jeho firma, jenom ještě neměl čas na stránky) a nekoupíte ji. V tom případě musíte tvořit jinou doménu, například jméno firmy s jinou doménou (.info, .biz, atd.)
bigdoc
Junior
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků