Prvni vlastni domena - dotaz

O doménách, registrátorech, technologii

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod houkat 17. 2. 2016 23:43

Dobry den,

koupil jsem dnes u forpsi prvni vlastni domenu a rad bych se zeptal na nekolik veci.
1) doma mi bezi NAS na staticke verejne IP adrese. Jak vhodne priradit novou domenu k NASu? Lze to proves nainstalovanim DNS serveru na NASu? Resp. jak presmerovat domanu u forpsi na statickou IP NASu? U Forpsi mi redirect nabizi jen za dodatecnych 80,- kc za rok, coz mi prijde zbytecne jen za redirect.
2) Pokud vlastnim domenu mojedomena.cz, jak vytvorit poddomeny photo.mojedomena.cz?
3) Pokud bych si chtel vytvorit na vlastni domene emailovy ucet napr. jmeno@mojedomena.cz, jak to nejjednouseji provest? Muze byt mym mailovym serverem NAS, ktery mi doma bezi?

Dekuji za rady
houkat
Junior

Odeslat příspěvekod soban 18. 2. 2016 02:01

Jednoduše tam kde jsi doménu koupil určitě provozují i DNS server do kterého budeš mít přístup aby jsi mohl zadat záznamy A pro IPv4 a AAAA pro IPv6

A jakou IP si tam zadáš na takovou se budou posílat dotazy.

Pro email zadáš do DNS MX záznam kde uvedeš IP zase svého serveru který bude poštu přijímat pro tvoji doménu, na té IP adrese si budeš muset zřídit SMTP server pro příjem pošty.
Naposledy upravil soban dne 18. 2. 2016 10:08, celkově upraveno 1
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Mike.M 18. 2. 2016 06:58

Soban skrz email je u nas pres email a to je blbe. Ma to byt pro emaily zadas MX. Ale budis.

houkat: no dalsi vec je ze ty musis domenu smerovat na nejakou verejnou IP. nemuzes si tam jen tak napsat IP NASu, Takze Prvne mas doma pevnou verejnou adresu na routeru? Pokud ne tak se s tim muzes tak nejak rozloucit.

Jo a jeste dodam ze kdyz zmenis DNS, tak se zmeny projevi cca do hodiny, nekdy i drive a nekdy pomuze
Kód: Vybrat vše
ipconfig /flushdns
Zivot je kurevsky tezky.
Mike.M
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 18. 2. 2016 09:52

Mike.M píše:Soban skrz email je u nas pres email a to je blbe. Ma to byt pro emaily zadas MX. Ale budis.


Toto nechápu? Však tam píšu že pro email musí nastavit MX záznam na svůj SMTP server.

Jinak píše že má NAS statickou veřejnou IP (Předpokládám IPv4) takže do DNS nastaví A záznam.

Jinak za jak dlouho se to projeví taky závisí jakou platnost měl ten původní záznam.

[rejpnutí]

Já žádný příkaz ipconfig /flushdns neznám :-)

Kód: Vybrat vše
petr@NT-Olomouc:~$ ipconfig /flushdns
Příkaz 'ipconfig' nebyl nalezen. Měli jste na mysli:
Příkaz 'iwconfig' z balíku 'wireless-tools' (main)
Příkaz 'ifconfig' z balíku 'net-tools' (main)
Příkaz 'tpconfig' z balíku 'tpconfig' (universe)
ipconfig: příkaz nebyl nalezen
petr@NT-Olomouc:~$


[/rejpnutí]

Pro původního tázajícího doporučuji skouknout:

6. Služby mailového servera
8. DNS (Domain Name System)
Naposledy upravil soban dne 18. 2. 2016 10:05, celkově upraveno 1
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Mike.M 18. 2. 2016 10:05

no kdyz zkousoi ping na domenu ve windows. ne vsichni delaji na linuxu. Jinak me se prave ted stalo, ze jsem piungal domenu svou 3 radu kterou jsem menil a porad mi ping nesel. spise sel na jinou IP. Kolega ve stejne siti to zkusil taky pod Win a dal ten prikaz a uz mu to slo na novou. No ty pises.

Skrz email zadáš do DNS MX záznam kde uvedeš

to slovo zkrz
Zivot je kurevsky tezky.
Mike.M
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 18. 2. 2016 10:09

Mike.M píše:Skrz email zadáš do DNS MX záznam kde uvedeš

to slovo zkrz


Tak jsem to přepsal na Pro email...........

Už je dušička spokojená.......

PS. Doufám že jsi se neurazil nemyslím to zle.

PS2. Prostě windows budou mít nějakou cache dns a než se to projeví jinak taky se mi to stalo že některé DNS servery vracely špatnou odpověď ještě nějakou dobu.
Naposledy upravil soban dne 18. 2. 2016 10:12, celkově upraveno 1
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod JirkaVejrazka 18. 2. 2016 10:10

Toto nechápu? Však tam píšu že pro email musí nastavit MX záznam na svůj SMTP server.


To jo, ale napsal jsi to takovym slovosledem, ze to spouste ctenaru (vcetne mne) vyzniva tak, ze je potreba pomoci emailu zaridit, aby vzniknul v DNS MX zaznam. Tady proste moravsky obrat nepomohl jednoznacnosti vyznamu :)

Mike.M:
Jo a jeste dodam ze kdyz zmenis DNS, tak se zmeny projevi cca do hodiny, nekdy i drive a nekdy pomuze "ipconfig /flushdns"


To "flushdns" pomuze jenom na tvem stroji, na ostatni to nema zadny vliv. A ta hodina zavisi na nastavene zivotnosti SOA zaznamu, jak pise soban. Nekde to muze byt hodina, jinde zase tyden.

Puvodnimu tazateli - s nastavovanim mailu si nedelej starosti. Standardy sice rikaji, ze kazda domena musi byt schopna prijimat emaily (minimalne na par definovanych adres), ale malokdo to dodrzuje.
JirkaVejrazka
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Mike.M 18. 2. 2016 10:16

Jiri Vejrazka: Ja su z mioravy snad jeste vice nez Soban: To vis no spise slezsko, Třinec, to je teprve sila. Ja ssobana pochopil ale presne tak jako si to pochopil ty tak to vyznelo. Ano ale Win me si uchovali zaznam DNS ikdyz uz se projevil. Proto rikam ze tim muze vyresit to kdyz mu to dlouho nepujde a nebude vedet proc. Jinak ja DNS ted menil abych si nastavil cloud na domenu 3 radu, a domena 4 radu zacina * a tam mi to rozlisuje jeste apache. takze mam cloud.doma.neco.cz protoze neco.cz mam na ebolu. doma.neco.cz mam na muj router na mou IP a *.doma.neco.cz mi pak rozlisuje apache.
Naposledy upravil Mike.M dne 18. 2. 2016 10:36, celkově upraveno 1
Zivot je kurevsky tezky.
Mike.M
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JirkaVejrazka 18. 2. 2016 10:18

No vidis, jemu se povedlo napsat spatne pochopitelnou vetu, tobe zase zkomolit jmeno ;-)

Ja te chapu, ale napsat o "flushdns" a nezminit se o TTL u SOA zaznamu je trochu pristup ze spatneho koncem ne?
JirkaVejrazka
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod soban 18. 2. 2016 10:20

JirkaVejrazka píše:To jo, ale napsal jsi to takovym slovosledem, ....


Opraveno.

JirkaVejrazka píše:Puvodnimu tazateli - s nastavovanim mailu si nedelej starosti. Standardy sice rikaji, ze kazda domena musi byt schopna prijimat emaily (minimalne na par definovanych adres), ale malokdo to dodrzuje.


Například já tyto emaily nepřijímám, nevím proč bych to dělal, aby odemě neodcházel spam to mám zabespečeno a když se mi stalo že jsem se seknul v nastavení při úpravě tak že dva dny mi to odmítalo všechny maily tak se taky nic nestalo prostě je to soukromý mail a buď to pošle znovu a nebo to není důležité.

Jinak pro vlastní doménu si nemusíš zřizovat vlastní email u sebe jde použít od nějakého poskytovatele.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod JirkaVejrazka 18. 2. 2016 10:23

Opraveno.


Jojo, poslal jsi to par chvili predtim, nez jsem dopsal ten svuj sloh...
JirkaVejrazka
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod houkat 18. 2. 2016 21:45

Moc vsem dekuji za rady! Domenu se mi jiz poradilo rozchodit a spravne nasmerovat na verejnou IP adresu NASu, takze se jiz nemusim vzdalene prihlasovat pres IP, ale funguje mi URL :) To je radost.

Email: Tady si stale nejsem jisty, jak to nejlepe provest. Mohl bych si na NASu spustit vlastni email server a tam hostit adresy typu tomas@mojedomena.cz apod. Ale pokud bude NAS vypnuty / pokazeny, emaily prestanou chodit, ne? Soban, zminujes ze je mozne nechat si email server u nekoho zaregistrovat a hostovat. Muzu poprosit o doporuceni (a odkaz)? Idealne aby to bylo bezplatne. Zatim to mam jen "na hrani" a jde mi de facto jen o to, aby kdyz mi nekdo posle email na tomas@mojedomena.cz aby mi email prisel na standardni gmail ucet (ne Google Aps).
Dekuji za rady!
houkat
Junior

Odeslat příspěvekod soban 18. 2. 2016 21:59

Neumožňuje gmail vlastní doménu?

Jasně když SMTP nebude fungovat tak mail nedostaneš.

Jinak zadarmo nemám potuchy, dnes mám pronajatou VPS kde mám vlastní SMTP dřív jsem používal active24 ale není to zadarmo.

Jinak našel jsem toto: http://www.zive.cz/clanky/gmail-na-vlas ... -a-162401/ ale pokud jsem na to mrknul je to google aps ale asi na pokusy to bude nejlepší.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Mike.M 18. 2. 2016 22:07

Nema moznost tvuj registrator domeny mit mail? Ja mam zaredistrovanou domenu active24, hosting u eboly. A i active i ebola ma moznost mailu. Taky muzes nastavit mx zaznam prioritne ny nas s ten kdyz nepojede tak druhotne na nekoho jineho, jako zalozni.
Mike.M
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod houkat 18. 2. 2016 23:10

Soban: diky za link. Dival jsem se na Google Aps a to funguje tak, ze si zridim sluzby google pro svoji domenu - tzn. mam pak web rozhrani gmail pro emaily na svoji domene apod. Navic je to placene.

V prvni rade mi ted jde jen o to, jak (kde a zda lze) vytvorit bezplatne email aliasy na svoji domene a nasledne je presmerovat na standardni gmail ucet jmeno@gmail.com ktery pouzivam. Nepozaduji webover rozhrani pro prihlaseho do emaily ani dalsi sluzby.

Registratorem me domeny je forpsi a moznost emailu jsem u nej nenasel. Mam moznost u spravy domeny nastavit MX zaznam, ale pokud to spravne chapu, tak to je de facto smerovka na mail server, ktery nekde musi bezet a spravovat postu. A to je asi to co ted hledam (abych to nemusel poustet na vlastnim NASu).
Dekuju za rady!
houkat
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků