Cluster zvýšení výkonu

Hardware, web hosting, server hosting a housing, peering

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod vaseks0001 30. 11. 2015 15:49

Dobrý den, potřeboval bych poradit. V této věci jsem nováček a ještě k tomu samouk. Příští rok se chystám sestavit server pomocí Raspbbery Pi nebo Banana Pi. Server bude čistě osobní. NAS, DLNA, WEB, Mysql, FTP a email. Jako OS uvažuji o Windows nebo Linuxu. Co si budeme povídat, tyto hračky výkonnostně nejsou nic extra, ale pro mé potřeby to je dostačující. Pro zvýšeni výkonu, jsem přemýšlel, že bych použil 4 mašinky zapojené do clusteru. Trochu už vím, co to cluster je vím jak ho pod winem zprovoznit cluster při výpadku. Jen nevím jak cluster použít pro zvýšení výkonu. Potřeboval bych nakopnout co si nastudovat. Vůbec nevím čeho se chytit co hledat. Na netu se mi povedlo načíst jak nakonfigurovat cluster třeba pro zálohu při výpadku hardware ale ani za boha nemohu najít, jak to funguje, aby mašiny spolupracovali tim pádem bych docílil rozložení výpočtu a navýšení výkonu. Jestli někdo ví tak předem děkuji za radu. Jinak se omlouvám, jestli jsem něco špatně napsal rád se nechám poučit
vaseks0001
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod karlos00x 30. 11. 2015 17:09

Ted sam nevim, jestli to brat jako vazny dotaz nebo jen nahozenou udicku kdo se chytne do nesmyslne debaty.
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Mike.M 30. 11. 2015 17:48

S kulometem na komara. Na hw co vubec neni na serverove reseni chces pouzit clustery pro corporatni sferu. Neres kraviny, pokud chces NAS dlna lamp a jine tak na domaci pouziti neco na atomu jako je deska s J1900 ci novejsi. Jednoznacne linux a na paralelne pripojeni hw zapomen. Az to budes mit tak zkousej zálohy zrcadleni dat.
Mike.M
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vaseks0001 30. 11. 2015 17:55

Karlos: Tak nemyslím si, že je to nesmysl ale dobré. Je to jedno na jakém HW to budu mít (učit se) pouze jsem chtěl radu v téhle oblasti. Ano chci to vyzkoušet doma na malým serveru tím se to i naučit. Jestli nevíš tak nekomentuj.

PS: Rýpalisti nepište děkuji
vaseks0001
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod karlos00x 30. 11. 2015 19:09

To neni rypani. To je o tom, ze jsi nekde slysel magicke sluvko, ale vubec netusis ktera bije. Netusis ani k cemu je to dobre. Zacni mensima vecma, nemas takove znalosti ani zkusenosti, abys dokazal nejak pojmout "cluster". To je vec ktera se neresi v tisicich a dokonce ani v projektech za miliony a desitky milionu Kč. Nez se dostanes zkusenostma a rustem na takove pozice kde tohle budes muset resit tak bude soucasne ziskane info prilis zastarale.
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod sr2053 30. 11. 2015 19:17

Cluster neuděláš pokud ho nepodporuje daný SW. Zkus se podívat na loadbalancing , např. ZEN (nestabilní) nebo KEMP (v ceně os. auta), případně mikrotik.
Na domácí použití ovšem nepoužitelné.
sr2053
Junior

Odeslat příspěvekod fclib 1. 12. 2015 12:28

Nemusite ho hned vsichni odrazovat:). Nastavit si par raspberrypi tak aby treba apache2 loadbalancoval zas tak nemozne neni, jen at si hraje, pozna a nauci se par novych veci. Jak rekl sr2053 - load balancing musi ale podporovat dany soft.

Doporucuji zagooglovat "raspberry pi cluster" dozvis se vic, az sem byl sam prevapenej kolik existuji pi cluster projektu
fclib
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod remet 1. 12. 2015 23:56

fclib: Jako jo, na hrani fajn, ale aby dosahl na vykon 3 roky stareho desktop PC, bude potrebovat rekneme 30 RPi2, coz je jednak drahe, tak konfiguracne to bude spis peklo nez hrani si. Ale pokud to ma na to, aby si natrenoval nejake reseni co planuje s normalnimi servery, tak proc ne.
Odzkouset si a vyladit nejake reseni na 10 RPi a pak to podle toho udelat v realu se mi zda docela kosher postup.
Linux? Nein, danke.
remet
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků