Audio formaty pres audio digitalni vystup

AV receivery, stereo zesilovače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Marty30886 23. 11. 2017 09:58

Ahoj,
vlastnim Yamaha HTR 4069. Pouzivam ho zatim pouze tak, ze na HDMI OUT mam pripojenou TV. Misto HDMI ARC, ktery TV umi, pouzivam presto z jistych duvodu opticky audio vystup do receiveru.

Filmy poustim bud z flashky zapojene v TV, nebo pres ethernet z PC do TV pres Samsung All share.

Kdyz jsem na receiveru zvolil rezim STRAIGHT, tedy pouzij zvuk dle zdroje, tak se mi vzdy aktivovali pouze 2 predni bedny, tedy stereo. V nastaveni zvuku TV jsem si vsiml, ze je zvoleno PCM. Jak jsem se docetl, jde o kvalitni nekompripovany format, lepsi nez napr. Dolby Digital. Jinde jsem se zase docetl, ze PCM propousti jen stereo. V nastaveni zvuku mi pak TV dle daneho audio formatu filmu nabidne bud PCM (default), Dolby Digital nebo DTS, ostatni dva jiz receiver zaznamena spravne jako 5+0 (me repro).

Za soucasneho stavu tedy musim vzdy pri pusteni filmu menit nastaveni zvuku z PCM bud na DD nebo DTS, aby mi STRAIGHT rezim zaznamenal 5 beden. Je nejake jina moznost zapojeni aby TV tuto informaci o vice kanalech predala sama?

Je prakticky rozdil mezi HDMI ARC a optickym audio? V tomto se komunita rozdeluje na dva tabory, ale me nejvice zaujal nazor, ze optika neumi nejaky prostory zvukovy format, ale nevim co je na tom pravdy.

Diky.
Marty30886
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod sozi 24. 11. 2017 12:11

Ono je to dost jednoduche.
PCM je stereo dvojkanalovy signal, preto ho AVR takto aj prijima a prehrava. Dolby a DTS su priestorove formaty, preto ich AVR takto aj spravne prehrava.
Takze vobec nema zmysel, aby si menil PCM na DTS. Nechaj si tam Dolby alebo DTS (co sa ti viac paci) a ked bude v TV len stereo signal, nic sa nestane, ostatne kanaly budu len proste hluche (alebo pseudo-dorobene v AVR) a ked bude priestorovy, pojde priestorovo...
HDMI kabel ma vacsiu prenosovu kapacitu ako optika. Preto DTS 5.1 je maximum, co optika prenesie. 7.1 a Dolby HD, DTS HD formaty uz neprenesie, tie pojdu len cez HDMI.
ARC znamena, ze neprenasa len video a audio informaciu z AVR do TV ale je mozny aj spatny prenos z TV do AVR. To je dolezite, ked mas vsetky zariadenia pripojene do AVR a TV je len ako monitor, aby isiel aj zvuk z TV do AVR ak na TV prehravas napr. z USB, alebo pouzivas TV Youtube aplikaciu...
Ked uz zariadenia podporuju ARC, vacsinou podporuju aj CEC. To znamena sa zariadenia mozu aj navzajom kontrolovat. Vtedy mozes jednym ovladacom od TV ovladat hlasitost AVR, pripadne nastavit, ze sa AVR zapne / vypne spolu s TV.
sozi
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Marty30886 28. 11. 2017 12:51

Diky za odpoved. Jen mi neni jasne:
"Takze vobec nema zmysel, aby si menil PCM na DTS. Nechaj si tam Dolby alebo DTS (co sa ti viac paci) a ked bude v TV len stereo signal, nic sa nestane, ostatne kanaly budu len proste hluche (alebo pseudo-dorobene v AVR) a ked bude priestorovy, pojde priestorovo..."

Ja to prave menit musim, protoze mi TV do receiveru default posila PCM i kdyz je na flashce DTS film.
Marty30886
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vencaxxx 28. 11. 2017 13:35

No a kdyz nechas nastaveno DTS a pustis stereo tak se stane co? Cili je problem ze se ti to samo prepina na PCM i kdyz tam nechas nastaveny DTS?
RIHA NANO S PLUS, BVAudio PA300 SSE, Singxer SDA-2
vencaxxx
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Marty30886 28. 11. 2017 18:46

Tak jeste zopakuji. Na RCV mam rezim STRAIGHT, tedy poustej zvuk dle zdroje. V tomto pripade mu TV defaultne posila zvuk PCM (stereo) na dve bedny. Pro kazdy film musim na TV zvolit nastaveni zvuk, pokrocile a zmenit na DTS nebo DDD dle toho co video ma a pak RCV automaticky prepne na 5 beden.
Marty30886
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vencaxxx 28. 11. 2017 18:50

no a když dáš jako default na TV ten dts? nebo tam není žádná předvolba?
vencaxxx
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Marty30886 29. 11. 2017 10:09

vencaxxx: neni, ale to nevadi, tech 10 vterin na zmenu audio vystupu pred kazdym prehranim filmu mi zase tolik nevadi.

Jeste jsem se chtel zeptat zda je nejake omezeni mezi klasickym HDMI a HDMI ARC.

sozi psal ze:
"HDMI kabel ma vacsiu prenosovu kapacitu ako optika. Preto DTS 5.1 je maximum, co optika prenesie. 7.1 a Dolby HD, DTS HD formaty uz neprenesie, tie pojdu len cez HDMI."

o ARC sem se docetl:
"Arguably the biggest downside to ARC is that, since it was originally designed to replace the TV's digital audio output, it supports only the transmission of the same PCM, Dolby Digital, and DTS soundtracks that will pass over the SPDIF output. It doesn't currently support the passage of Dolby TrueHD or DTS-HD Master Audio"

Standard HDMI2.1 prinese eARC (Enhanced Audio Return Channel).
Augmented version of HDMI’s current ARC. It provides the easiest way for many consumers to enjoy high-bit-rate audio and advanced audio formats—including object-based audio [such as Dolby Atmos and DTS:X]—because they will be able to deliver those formats via an eARC-enabled HDMI port on their TV.

Je to tedy tak ze ARC neumi prenest vice nez DD/DTS5.1 coz bude umet az eARC ve standardu HDMI2.1? Pokud je to tak, tak bez BD prehravace z TV do RCV kvalitnejsi zvuk nez DTS/DD 5.1 tedy nedostanu?
Marty30886
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod sozi 30. 11. 2017 12:27

Neviem, kde si to vycital, ale:
https://sk.wikipedia.org/wiki/High-Defi ... #HDMI_2.0a

od HDMI 1.3 podporuje HD audio formaty.

ARC nema nic spolocne s formatmi zvuku, je to len skratka Audio Returning Channel - to znamena ze zvuk ide obidvoma smermi z TV do AVR aj z AVR do TV. Aby to fungovalo, musia to obidve zariadenia podporovat. Vacsinou to byva iba jeden z HDMI konektorov, ostatne su iba jednosmerne - vstupy do zariadenia.
sozi
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Marty30886 30. 11. 2017 13:36

ok super diky za vysvetleni
Marty30886
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod artam 30. 11. 2017 14:04

sozi píše:ARC nema nic spolocne s formatmi zvuku, je to len skratka Audio Returning Channel - to znamena ze zvuk ide obidvoma smermi z TV do AVR aj z AVR do TV. Aby to fungovalo, musia to obidve zariadenia podporovat. Vacsinou to byva iba jeden z HDMI konektorov, ostatne su iba jednosmerne - vstupy do zariadenia.

Mýliš sa, a to veľmi. ;)

Audio cez HDMI (nie konektor, ale komunikačný protokol) a audio cez ARC sú dve rozdielne a navzájom nesúvisiace veci.
Pletieš si prenos audia cez HDMI, multiplexované s video dátami, prenos je výlučne jednosmerný smerom od zdroja k cieľu, posielaný cez 3 rýchle TMDS kanály (3 páry fyzických drôtov) a ARC, ako obojsmerný audio/servisný kanál s odlišným prenosovým protokolom na jedinom separátnom páre drôtov (ktoré pôvodne boli nevyužité).

ARC skutočne nepodporuje HD audio formáty, tento prenosový protokol bol navrhnutý len ako náhrada SPDIF a použitý bitrate mu neumožňuje viac, takže maximum je DTS 5.1. Jednoducho, zariadenia medzi sebou cez ARC kanál nevedia komunikovať rýchlejšie.

Až eARC v špecifikácii protokolu HDMI 2.1 (oficiálne uzavretý až teraz v novembri 2017) umožňuje HD audioformáty, používa vyššie prenosové frekvencie a kódovacie schémy, takže po tom ARC kanáli umožní preniesť viac. Musia to ale vedieť obidve zariadenia, TV aj AVR. Na trhu s HDMI 2.1 ešte nič nie je, ale dá sa predpokladať, že už v budúcom roku (určite na CES 2018) sa niečo objaví, otázkou je, koľko toho bude a či budú výrobcovia v špecifikáciach dôsledne uvádzať podporu eARC.

(info napr: https://www.lifewire.com/audio-return-channel-1846845)
artam
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod sozi 30. 11. 2017 14:56

Diki za vysvetlenie...
V praktickom zivote to ale az tak hrozny omyl to nie je, ci? Ide o to ze ak pouzivam HDMI zo zariadenia (BDP, PC, STB...) do AVR, pojdu tam aj HD formaty. Pretoze ich HDMI podporuje, SPDIF nie. Ak ale budem chciet posielat zvuk spatnou cestou. V tomto pripade z TV do AVR, pretoze hlavna cesta je z AVR do TV, pojde to len to co zvladne SPDIF, cize bez HD formatov. To som nevedel. Ale ani ma to netrapi, pretoze mam vsetky zariadenia napichane do AVR a odtialto len jednym ARC do TV. A ten youtube z TV aplikacie nikdy ani tu kvalitu SPDIF nedosiahne...
sozi
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod NoFacE10 15. 12. 2017 13:51

Zdravím mohl by někdo poradit zvukovku nebo zesilovač k pc na nahrávání externích zařízení?

Tenhle zvuk je děS: https://www.youtube.com/watch?v=OA_DRcOeuWc
NoFacE10
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Tarabascz 23. 10. 2019 17:34

Ahoj - toto vlákno je jiź trochu starší - přesto si myslím, že nemá cenu otvíat nové

Ja teď taky tak trochu valčím stímhle doma (zcela náhodně jelikož doposud jsem přehrával filmy pouze DD nebo DTS nikoliv DTS HD M.A.)

teď k věci...:
Vlastním AV reciever (Pioneer VSX 921) a BD přehrávač (BDP 440 ver. firmwaru 2.20) - jsou to sice starší hračičky - přesto bych je zatím neměnil - se seszavou jsem moc spokojený.

Do rukou se mi dostala trilogie Pána Prstenů v prodloužené verzi, kde jsou audio stopy ve formátu DTS-HD Master Audio.

BD s AV recieverem mám propojené přes HDMI kabel a volbu Audio výstupu na přehrávači přes HDMI jako Bitstream - bohužel z nějakého důvodu nedokážu dostat tento přímý a nekódovaný zvuk ztěchto filmů do recievru, ačkoliv v manuálu AV recievru i BD přehrávače podpora toho formátu je uvedena.
Pokud navolím u HDMI Audio výstupu přehrávače na volbu PCM zvuk je bezevšeho přehraný, ale defakto se ochuzuji o prostorový zvuk.
Zajímavostí je, že pokud film z média ztáhnu na HDD (mkv soubor) tak opět BD přehrávač přehraje pouze obraz (při volbě Bitstream), ale neznačkové MMC (Zidoo - čínské výroby), kde mám výstup Audio přes HDMI také na Bitsream to přehraje bezevšeho a AV reciever správně detekuje formát i nápisem na displeji DTS-HD Master Audio.

Prosím Vás teda o info zda-li Vás nenapadá čím by to mohlo být?
Přehrávač má pouze HDMI výstup, dále optiku ale tá tenhle tok audiostopy zřejmně nepřenese a pak 3x cinch (Video + Audio L+P) - jediný výstup tedy připadá zvuk brát přes HDMI


Předem dík za info


PS: Zde výpis z MediaInfo o převedeném filmu do mkv.

Audio #1
ID : 2
Formát : DTS ES XXCH XLL
Formát/ : Digital Theater Systems
Format_Commercial_IfAny : DTS-HD Master Audio
CodecID : A_DTS
Duration/String : 3 h 48 min
Kanál(y) : 6 kanály
Channel(s)_Original : 7 kanály
ChannelLayout : C L R Ls Rs LFE Cb
Sampling rate : 48,0 kHz
Frame rate : 93,750 FPS (512 SPF)
BitDepth/String : 24 bits
Titul : English DTS-HD MA 6.1 [4 743 Kbps]
Jazyk : English
Default : Ano
Forced : Ne

Audio #2
ID : 3
Formát : DTS ES XXCH XLL
Formát/ : Digital Theater Systems
Format_Commercial_IfAny : DTS-HD Master Audio
CodecID : A_DTS
Duration/String : 3 h 48 min
Kanál(y) : 6 kanály
Channel(s)_Original : 7 kanály
ChannelLayout : C L R Ls Rs LFE Cb
Sampling rate : 48,0 kHz
Frame rate : 93,750 FPS (512 SPF)
BitDepth/String : 24 bits
Titul : Czech DTS-HD MA 6.1 [4 682 Kbps]
Jazyk : Czech
Default : Ne
Forced : Ne
Přílohy
MMC Zidoo - VSX921 volba Bitstream.jpg
Defakto stejný soubor, ale z neznačkového MMC čínské výroby - volba HDMI Audio na Bitstream
BD440-VSX921 volba PCM.jpg
takhle detekuje reciever příchozí audio stopu když je v přehrávači navolena volba PCM
BD440-VSX921 volba Bitsream.jpg
Při volbě Bitsream nebo cokoliv jiného než PCM zvuk nehraje
BD440 - HDMI seting.jpg
Možnosti volby výstupu v nastavení HDMI Audio
Tarabascz
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod brrouk 23. 10. 2019 19:55

Ahoj,
jak koukám,tak na recieveru máš nastavený zvukový vstup na PCM (druhý obrázek, malými písmeny uprostřed nahoře), v menu přepni PCM na Off a mělo by to jít.
brrouk
Junior

Odeslat příspěvekod Tarabascz 24. 10. 2019 14:39

Diky za tip, ale ani tím to není
V menu AV je PCM off - nevím proč to tam píše, ale ta ikonka naskočí teprve po spuštení filmu z přehrávače - do té soby tam nic neni
Dokonce jsem ze zoufalství vytáhl ze vstupu BD kabel od přehrávače a na ten samý vstup přivedl signál z MMC a opět hned vše naskočilo jak má - tím jsem vyloučil chybu na vstupu HDMI popř.nastavení vstupu.
Dle mně to bude dělat přehrávač....ačkoliv tam podpora DTS HD M.A. uvedena je - nedokáže se stím poprat.
Přílohy
P_20191024_152816_vHDR_On_1.jpg
Tarabascz
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků