Úprava nástavců Comply Foam

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Hynex 10. 1. 2017 19:50

Rád bych se s vámi podělil o můj projekt, který spočívá v úpravě in-ear nástavců Comply Foam.
Úpravu jsem prováděl na typu T500, nicméně úpravu lze aplikovat i na jiné řady, a tím lze pokrýt širokou škálu in-ear sluchátek :-)
Zvukově jsem si tento CC (ComplyCut) model :-D moc oblíbil, do té doby jsem v podstatě používal jenom nástavce Spiral Dot. Oproti nim se zlepšilo pohodlí, usazení, izolace, ale především zvuk. Zmizela ostrost projevu, občasné sykání a přesto jsou výšky v hezkém podání s pěknou čistotou. Vokály jsou přirozenější a nástroje mi připadají lépe oddělené. Celkově na mě působí zvuk velice příjemně a neagresivně. Testoval jsem hlavně na Savantech s Opusem, ale ze zvědavosti jsem osadil i Fidue A83 s Fiio X5 a taky paráda ... zmizela ostrost a hlavně sykavky.
CC nástavce bych doporučoval spíše na neutrální nebo světlejší sluchátka. Nikomu nic nenutím, ale kdo rád ladí, má trochu trpělivost, a případně obětuje pár Comply nástavců, bude podle mě příjemně překvapen. Tak přistupme k samotné úpravě ... bude potřeba :

01. Dobré světlo
02. Ostrá, nejlépe nová žiletka (lepší než lámací nožík)
03. Průhledný silikon
04. Párátka (více kusů)
05. Trpělivost a pevné ruce :-)

Nejdříve odstraníme žiletkou "špičku" z nástavce, úplně ideální uříznout v úrovni kde končí vnitřní gumový krček, aby nástavec po uříznutí byl z obou stran stejný. Pokud se řez nepovede, nevěšte hlavu, použijeme druhou stranu, která už rovná je. Pokud se řez povede, můžete vlastně po čase použít i druhou stranu :-)

Pro další krok doporučuji nasadit uřízlý nástavec na sluchátko, zlepší se tak následující manipulace.
Nyní je potřeba "zaslepit" neupravenou pěnu, jelikož v tomto provedení se dost ztrácejí výšky. Já to vyřešil právě silikonem - nejříve jednu vrstvu a po zaschnutí vrstvu druhou ... stěna musí být úplně hladká bez nějakých pórů.

Po nějaké době (v řádu dnů) se začne silikon místama odlepovat, to je zapříčiněno tím, jak je potřeba nástavce před usazením do ucha trochu "požmoulat", aby ubrali na objemu. to ale na výsledný zvuk nemá vliv. Je to spíše estetická záležitost, nicméně já tak 2x v měsíci silikon měním za nový. Starý silikon lze poměrně dobře sloupnout, raději pěnu odmastím a nanesu silikon nový.
Co se týče usazení sluchátek se CC nástavci, tak i po zkrácení nemám sebemenší problém sluchátka dostatečně usadit a to i Fidue A83, kde bývá s usazením docela problém. Velikost Comply Foam používám "M", jenom pro příklad Spiral Dot "ML". CC nástavce natlačim na krček co to dá, tak aby výstup ze sluchátek byl co nejméně ovlivňován gumovým krčkem. Při usazování do ucha doporučuji nástavec nacpat co nejdál, mě se osvědčila metoda krátkými pohyby dopředu a dozadu, samozřejmě s přítlakem do ucha. A jak jsem psal výše nástavce trochu žmouláním smrsknout ;-)
Případné nápady na zlepšení (především trvalá náhrada silikonu) jsou vítány :-)
Děkuji za pozornost a přeji případným zájemcům o úpravu příjemné zážitky z poslechu.

Odstranění špičky :

Obrázek

Nanesení silikonu :

Obrázek

Konečná fáze :

Obrázek

Po několika dnech používání :

Obrázek
Hynex
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod mrazíkovo 10. 1. 2017 19:56

Hustý
Nejsem recenzent, jsem dojmolog
mrazíkovo
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Hynex 4. 6. 2017 11:20

Dovolím si malý update .... příjemná změna ve zvuku je i v pouhém otočení nástavců Comply Foam (neupravené). Prostě je jenom otočte ... tou rovnou stranou do ucha :-)
Hynex
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Hynex 13. 7. 2018 07:52

Pro příznivce tohoto módu tu mám po delším užívání další poznatek. Pokud nástavce před zasunutím do ucha nebudete vůbec mačkat, což nejvíce ovlivňuje životnost silikonu, tak se dočkáte životnosti i několika měsíců. Stačí pouze "našroubovat" do ucha. Ideálně nechat v uchu ze začátku trochu nahřát a posléze dorazit. Už to někde tuším psal i Pseudomagic....
Hynex
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod NOWOCAYN_2 13. 7. 2018 10:29

Dobre vediet, DAKUJEM, Hynex.
NOWOCAYN_2
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod _daRK 13. 7. 2018 12:58

K tomu doporuceniu od Hynex som trochu skepticky, zasuvanim peny do ucha bez zmacknutia sa zase naopak moze potrhat na mieste, kde je pripojena pena na tu "trubicu".
Treba na YT pozriet navod, ako sa ma spravne Comply zmacnut pre vlozenim, zaklad je v tom, ze sa najskor zmackne ta "spicatejsia" cast silikonu a az nasledne zmackne po obvode, tym sa skrati penova cast a v tom je asi pointa toho vyssie spomenuteho modu.
HP: Hifiman Edition XS
IEM: FiiO FH7,iBasso IT04
DAC/Amp: Lotoo Paw S1,Chord Mojo,HibyR3,iBasso CF01
Iné: Sony WH-1000XM5,LinkBuds S
TV/Audio: SONY KD-55XF9005;Yamaha RX-V683 ► DALI Zensor 3+Yamaha NS-SW200; Triangle Elara

Predaj: iBasso IT01s, IT04, FH7
_daRK
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Hynex 23. 12. 2018 19:53

A je tu další poznatek ..... ano, jak píše _daRK, po čase se pěna odtrhne od té plastové trubičky, což se dá ale perfektně opravit lepidlem, v mém případě dvousložkovým, páč jiné nemám :mrgreen: .
Ale tomu všemu lze předejít a výrazně prodloužit životnost tím, že nástavce navlhčíme (potřeme) vodou, v horším případě nasliníme a jak jsem uvedl o 3 posty výše "našroubujem" do ucha.
Hynex
Mírně pokročilý


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků