Slovensko a predplatné

Diskuze o časopisu Computer

Moderátoři: Moderátoři Živě.cz, Moderátoři Computer

Odeslat příspěvekod Peter61_SK 25. 1. 2009 15:54

Problém predplatného časopisu Computer na Slovensku.

Viem, že tento problém sem nepatrí, ale pre informovanosť redakcie a čitateľov Computeru to chcem takto zverejniť.

Som dlhoročným predplatiteľom časopisu Computer. Vždy som sa tešil na každé nové číslo, odborné články, recenzie, pomoc pre čitateľov a hlavne na DVD s programami. Časopis mi pomáhal pri výbere HW a SW, nastaveniach OS a pod. A prečo píšem v minulom čase?

Pred pár dňami som dostal poukážku od Slovenského distribútora Vášho časopisu na zaplatenie predplatného na ďalší rok, resp. iba 21 čísel do konca kalendárneho roka v sume 79,80. Suma je samozrejme v €, tak som si ju pre istotu prerátal na SKK. A išlo ma poraziť z nasledujúceho zistenia! Pre porovnanie som použil číslo časopisu 1 z roku 2008 a 2009 a predplatného z tohto času a také sú moje zistenia.

Číslo 1/08 vo voľnom predaji vtedy stálo 99,90 CZK a 149,90 SKK, v € pri vtedajšom kurze 33,54 SKK/1€ by stálo 4,47 €.
Číslo 1/09 vo voľnom predaji teraz stojí 89.- CZK a 140,10 SKK, v € pri konverznom kurze 30,126 SKK/€ stojí 4,65 €.
Medziročný rozdiel časopisu vo voľnom predaji v percentách znie takto:
V ČR zlacnenie o 10,91%, v SR v SKK zlacnenie o 6,54%, ale v € zdraženie o 4,04%! A to ešte SKK v priebehu roka 2008 posilnila voči €!

A teraz predplatné!
Ročné predplatné s DVD na r. 2008 bolo v ČR 979.- CZK a 1750.- SKK, v € pri vyššie uvedenom kurze by stálo 52,18 €.
Ročné predplatné s DVD na r. 2009 je v ČR 1199.- CZK a 2747.- SKK, čo je 91,2 €!
(suma v SKK je prepočítaná konverzným kurzom z vyššie uvedenej sumy z poukážky, prepočítanej na 24 čísel)
Medziročný rozdiel časopisu v predplatnom v percentách znie takto:
V ČR zdraženie o 22,47%, v SR v SKK zdraženie o 57,0% ale v € zdraženie až o 74,79%!

A to ešte mám veľké výhrady oproti rozdielu v cene časopisu v ČR a v SR, náklady na prepravu z Brna do Bratislavy nemôžu až takto navýšiť jeho cenu v SR. A poštovné poplatky v SR neboli taktiež za posledný rok zvyšované. Naviac slovenský predplatiteľ nemá žiadne výhody na predplatnom ako predplatiteľ v ČR – knižné darčeky, zľavy na nákup, model helikoptéry a pod.
Tak tomu hovorím riadna slovenská zlodejčina! Nakoľko začiatkom roka 2008 nebola na časopise vyznačená cena v €, tak si slovenský distribútor časopisu dovolil nenápadne riadne zdraženie. Ak som sa v prepočtoch zmýlil, tak sa hlboko ospravedlňujem slovenskej distribučnej firme.
V tejto súvislosti mám na redakciu časopisu Computer jednu otázku. Môžete mi prosím vysvetliť prečo v reklame na predplatné už dlhšiu dobu neuvádzate aj cenu v SKK, resp. v € pre informovanosť slovenského čitateľa? A zároveň si aj sám odpoviem! Preto, lebo si to nepraje slovenský distribútor aby mohol manipulovať z cenami od buka do buka!

Je mi to veľmi ľúto, ale číslom 3/09 končím s odberom časopisu Computer z vyššie uvedených chamtivých dôvodov zo strany slovenského distribútora, takéto bezdôvodné zdraženie nemienim akceptovať. A vydavateľstvu časopisu Computer chcem len odkázať, že tohto roku stratí nie zo svojej viny veľké množstvo predplatiteľov na Slovensku. Dovolím si odporučiť Vám distribúciu časopisu aspoň pre slovenských predplatiteľov z ČR cez Českú poštu prostr. služby „Obchodní psaní do zahraničí (Slovensko)“ odkaz na stránku Českej pošty: http://www.cpost.cz/jetspeed/portal/med ... 91&pgtyp=S
Ja osobne by som akceptoval konečnú cenu jedného čísla tak do 2,80 € a verím, že sa do tejto ceny viete dostať. (cena časopisu v predplatnom v ČR + poštovné do SR vychádza na 2,28 €).

S ľútostivým pozdravom Váš už bývalý čitateľ a predplatiteľ

Peter - PA5UHN2X8

Na vedomie:
- Slovenská obchodná inšpekcia
- Asociácia spotrebiteľov Slovenska
Peter61_SK
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod 4erik 28. 1. 2009 12:09

V rovnakemu zaveru som prisiel i ja !
je mi to luto a aj skoda !

Na môj dotaz, preco je to tak

"Dobry den,
tuto cenu na predplatne mame potvrdenu od vydavatela.
S pozdravom
Mediaprint-Kapa odd.inej formy predaja
J."

goodbye
4erik
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod okbit 7. 2. 2009 00:15

Koncim aj ja - Katastrofa goodbye.

Pamatam sa na odpoved , ked ste slubovali az budete mat euro cena bude rovnaka.Tak to vies ,stara mama povedala.
okbit
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pavel Nygrýn 25. 2. 2009 18:22

To ano, ale € máte (bohužel) stále jen vy, my pořád přepočítáváme a převádíme tam a zpátky 8-S
Pavel Nygrýn
Junior

Odeslat příspěvekod Peter61_SK 25. 2. 2009 20:13

Smutné je to, že časopis dnes stojí 89.- KČ, čo pri kurze 28,50 KČ/1€, je to 3,12 €. Do ceny uvedenej na časopise 4,65 € je rozdiel 1,53 € a to nemôžu byť náklady na prepravu z Brna do Bratislavy. Je to čistá zlodejina slovenského distribútora. Zvážte možnosť posielať časopis slovenským predplatiteľom cez Českú poštu.
Peter61_SK
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod zivan 6. 3. 2009 15:56

Moznosti je elektronicke predplatne, ale tam prichazite o plne verze programu :(
Lenovo Moto G5 Plus, Lenovo Thinkpad X220 (12,5" IPS, i5-2410, 16GB RAM, 120GB mSata Crucial M4 + 1TB Samsung) + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
zivan
Junior

Odeslat příspěvekod NeoV 26. 3. 2009 15:12

Nuz smutne :-(

Ked tomu spravne rozumiem tak za navysenim je dovozca.... Tak preco kurna cpress nezmeni dovozcu ? ved to je chore... ta cena je sialena... (a to si este pozrite cenu CHIPu - to ma skoro slahlo) Nepoviem keby sa jednalo o nejaky casopis, bez dopytu, tak pre tych par sklanych to donasaju a cenu za tych par dovezenych cisel si musia vykompenzovat. Ale toto je jeden z najpredavanejsich PC casopisov na slovensku !!!

:(
NeoV
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pavel Nygrýn 27. 3. 2009 11:19

Je to docela jednoduché, když jsem vybírali slovenského distributora, měli jsme v podstatě jen tři podmínky:

- musí zvládnou distribuci na trafiky i doručování pro předplatitele
- musí poskytovat zákaznický servis, tedy přijímat objednávky, řešit reklamace atd.
- příjem z jednoho čísla pro CPress Media má být přibližně stejný s příjmem v ČR

Tím je v podstatě vše (včetně ceny) dané. Hledání nejlepšího distributora samozřejmě proběhlo, pokud se někdo aktivně přihlásí a bude mít lepší nabídku, můžeme jednat.
Pavel Nygrýn
Junior

Odeslat příspěvekod zonal 21. 5. 2009 20:04

Sorry, že reagujem až teraz,
som tiež skoropravidelný čitateľ Computeru, teda už bývalý.
Ak sa s tým niečo neurobí, stratíte drvivú väčšinu čitateľov na Slovensku. Viem, že s počtom čitateľov z ČR sa to nedá porovnávať, ale bolo by to škoda. Patríte k najlepším časopisom na trhu. Medzi slovenskými časopismi nemáte konkurenciu (PC revue, PC space sú len slabé odvary, aj keď aj tv nich sa objaví pár zaujímavých článkov).
Rozmýšľam, že namiesto Computeru - 2 krát mesačne 140 Skk (+57% oproti 89Czk) by som prešiel k vašej konkurencii Extra PC za 99 Skk raz mesačne (+41% oproti 70Czk), aj keď testy hardware tam nie sú také precízne a rozsiahle. To si vynahradím na extrahardware.cz.
Len tak mimochodom Merdiaprint Kapa distribuuje aj ExtraPC !?
57% vs 41% !!!
P.S.
musí zvládnou distribuci na trafiky i doručování pro předplatitele - hlavne odnášanie kopy nepredaných čísel
- musí poskytovat zákaznický servis, tedy přijímat objednávky, řešit reklamace atd. - no coment
- příjem z jednoho čísla pro CPress Media má být přibližně stejný s příjmem v ČR - tak potom koľko na Vás zarobí ešte Mediaprint Kapa?
zonal
Junior

Odeslat příspěvekod jmucka 13. 8. 2009 23:30

Ja tiež reagujem až teraz - dostal som totiž zálohovú faktúru na Comuter s DVD za 100,80€ !!! To ma "trochu" vyviedlo z miery tak som sa pozeral aké sú vlastne ceny a našiel som tuto diskusiu. Ja sa týmto pridávam k tým čo končia.
Bohužiaľ si myslím, že kto iný to mohol ovplyvniť ak nie vydavateľ, ale asi mu nezáleží na tých "pár" slovákoch.
Škoda, že končím ako predplatiteľ s tým, že sa mi nepáči cena (je to skôr okrádanie) a nie obsah časopisu.
Inak len na okraj - pred pár rokmi ešte fungovali aj akcie podobne ako v Čechách a teraz taký výrazný (viac ako dvojnásobný) rozdiel. 999Kč versus 100,82€ - to je kurz... :-(
jmucka
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Peter61_SK 14. 8. 2009 07:35

Škoda sa rozčulovať, stačí sa pozrieť kde žijeme a kto vládne Slovensku. V Mediaprint Kapa sa asi zamestnali rodinní príslušníci naších tupohlavých vládcov a tak vznikol ďaľší Ficovský sociálny podnik, ktorý predplatitelia musia dotovať!
Peter61_SK
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod film01 5. 9. 2009 15:42

Je to fakt hamba casopisu a hlavne ignoracie redakcie, ze dovolil taketo zvysenie ceny na Slovensku. Nech si ludia kupuju v stankoch drahsie cisla, ale predplatitelia mozu kludne dostavat casopis domov ovela lacnejsie cez CZ a nasledne SK postu... Ale redakcia sa ani nesnazi hladat lepsie riesenia. Pre nu je to samozrejme asi dost vynostne. Este raz HAMBA!!!
film01
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pavel Nygrýn 5. 9. 2009 17:44

Redakce se opravdu nesnaží hledat jiné řešení - redakce totiž časopis neprodává, pouze jej vyrábí. Nicméně naše distribuce řešila předplatné na Slovensku delší dobu, lepší cesta se ale nenašla.
Pavel Nygrýn
Junior

Odeslat příspěvekod Andre1982 18. 9. 2009 11:09

Dobry den!!!
Mam velky zaujem o predplatne Vasho casopisu Computer, ale ako som zistil je to tazsie ako som si myslel.
Kedze cena tlacenej formy je mimo realitu co sa tyka ceny SR a doslova uraza a odradza zakaznikov od jeho predplatenia ked tu citam prispevky ze to moze byt predrazene kvoli distribucii, staci mi pozriet ceny Muscle-fitness, kde je rozdiel 5SK medzi CZ a SR.
Ale to najlepsie je na tom zistenie, ze Casopis, ktory sa specializuje na oblast pc techniky nie je mozne si predplatit v PDF formate na Slovensku je to az vtipne pri dnesnych moznostiach od paypalu atd...
Preto by som bol rad keby sa našiel niekto kompetentny, ktory by vyriesil tento problem ako sa dostat k cislam Computru aj vo formate PDF v SR, lebo nechapem ako niekomu mozu byt ukradnute zisky o ktore prichadza, ked riesenie je take jednoduche.

P.S. vtipne na tom je, ze dostat sa k cislam Computeru na Rapidshare je lahsie ako legalne predplatenou formou.
Andre1982
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pavel Nygrýn 18. 9. 2009 16:29

Pracujeme na tom, připojte se do diskuze. Popravdě řečeno největší problém je s případným postihem těch, kdo navzdory smlouvě poskytnou PDF k dalšímu šíření (každý kus je chráněn unikátním kódem). Přes hranice se všechno řeší složitěji.
Pavel Nygrýn
Junior

Odeslat příspěvekod chiko 27. 10. 2009 20:36

Este trochu matematiky. Ked v CZ stoji cislo Computeru 89 Kc, podla kurzu by jeho cena na slovensku mala byt okolo 103 Sk co je pribl. 3,40 €. Ked stoji ale Computer 2009 4,70 € (asi 140 Sk) je normalne ze asi 50% su naklady na distribuciu? Cize co vyrobi team desiatok ludi za 2 tyzdne je len nieco viac hodnoty ako hodnota prevozu casopisu napr. na postu do BA? Nechapem kto tvori tie ceny a nechapem to o to viac, ak by to navysenie mal na svedomi niekto kto len uraduje a nepohne pre to aby som mal Computer vcas doma ani prstom (nikdy som ho totiz nedostal vo stvrtok ako je slubene predplatitelom, ked tak stvrtok tyzden po, ano to sa mi stalo viac krat).

To za tu cenu si mozem objednat kazde jedno cislo z ceskeho mesta a vyjde ma to s "kazdocislovym postovnym" menej. Samozrejme to ale nespravim a tak isto odhlasujem odber Computeru na r. 2010.
chiko
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Al Bugni 16. 11. 2009 20:51

Prave som dostal sek na predplatne na rok 2010 od mediaprintkappa, a to v sume 92,40 eur!!!?, co je 2783,64sk, predtym vzdy poslali aj fakturu a ponuky rozneho predplatneho, teraz len sek a nic ine, asi vedia preco. Na tento rok bolo predplatne 1750sk, casopis som mal predplateny skoro od zaciatku ako zacal vychadzat niekedy v r.1995, ale takuto zlodejinu nebudem podporovat, dakujem, neprosim si, rusim tiez predplatne. :-(

P.S., pripada mi ze cpress, nema z niakych dovodov zaujem predavat casopis na slovensku, ked sam pise, ze na objednavky predplatneho casopisu do zahranicia nas kontaktujte, len okrem slovenska, tam kontaktujte mediaprintkapa :pozor
Naposledy upravil Al Bugni dne 17. 11. 2009 09:18, celkově upraveno 3
Al Bugni
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Peter61_SK 16. 11. 2009 22:15

Pravdepodobne MediapintKappa vlastní a cenotvorbu Computeru na Slovensku robí Slotova SNS cez nástenkový tender!
Peter61_SK
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod creativ 17. 11. 2009 03:31

Po vybaleni seku sa na mna vyskerilo 92,40,-€ (2784,- Sk) za predplatne na rok 2010.
Na rok 2009 ma stalo predplatne 1750,- SK.
Zdrazenie o 59% neznesiem.
Dakujem, bolo mi potesenim prezit s Vami krasne roky a roky.

predplatitel: PBOFH5UP8

PS: Keby aspon to PDF sa dalo na slovensku objednat.
creativ
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Peter61_SK 17. 11. 2009 21:33

Prosili by sme vyjadrenie kompetentných, či aj v ČR Computer zdražel o 59%.
Lebo nafta a tým aj preprava o také % na Slovensku nešla hore!
Je už jasné že na Slovensku si niekto mastí vrecká na úkor Českej redakcie časopisu!
Peter61_SK
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod omyd 18. 11. 2009 00:51

Som veľmi sklamaný z ceny a z postoja redakcie pomôcť! Je to KONIEC predplatného Computeru
na Slovensku. Škoda! Keď to doteraz išlo cez CPress SK, prečo to nemohlo pokračovať?
Zbohom predplatné! ZBOHOM Computer!
omyd
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pavel Nygrýn 18. 11. 2009 14:13

Jen pro jistotu:
1) Redakce časopis neprodává, my "jen" vyrábíme obsah.
2) Slovenská pobočka CPress Media byla už dávno zrušena (neboť jsme na ni dopláceli)
Pavel Nygrýn
Junior

Odeslat příspěvekod Al Bugni 18. 11. 2009 18:18

Keby som nebol obcanom slovenska, ale napr. rakuska, kolko by ma vyslo predplatne rocne?, dakujem.
Al Bugni
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pavel Nygrýn 18. 11. 2009 18:52

Cenu by si určil rakouský distributor - podle obvyklých cena zahraničních předplatných by to ale nejspíš přišlo ještě o něco dráž, než na Slovensku.
A ještě pro jistotu: z hlediska předplatného je celkem jedno, jakého státu jste občanem. Podstatná je pouze doručovací adresa (a tím třeba i měna, ve které se platí) - pokud je v ČR, dokážeme ji obsloužit sami, pokud jinde, je to na tamním distributorovi. Klidně si to můžete ze Slovenska objednat třeba do P.O. Boxu na nejbližší českou poštu ;-)
Pavel Nygrýn
Junior

Odeslat příspěvekod Al Bugni 22. 11. 2009 09:32

pred casom som dostaval casopis z USA, a nepotreboval ziadneho distributora, preco nieje moznost zasielat priamo?
Al Bugni
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pavel Nygrýn 23. 11. 2009 10:55

Distributora potřebujete vždycky - je to ten člověk/firma, která zpracuje vaše platby, řeší vaše reklamace a samozřejmě posílá časopis. Což nutně neznamená, že to musí být distributor slovenský - my jsme také dříve provozovali na Slovensko vlastní distribuci, jenže se nám to prostě nevyplácelo. Jsme schopni dodávat i do dalších zemí, ale popravdě řečeno, jsou to jednotky kusů a předplatné je pak ještě dražší, než to slovenské (kde se cena trochu sníží množstvím).
Pavel Nygrýn
Junior

Odeslat příspěvekod Pista13 23. 11. 2009 23:24

Časopis odoberám už niekoľko rokov. Som maximálne sklamaný z ceny pre rok 2010 a tiež z prístupu redakcie časopisu. Nechcem opakovať to, čo bolo už napísané, ale je naozaj hanba, že v dnešnej dobe sa stretávame s takýmto prístupom. Rozdielne podmienky a obmedzenia pre čitateľov na Slovensku ma osobne urážajú. A preto končím - prichádzate o ďalších 92,4 Eur a možno o ďalších čitateľov, ktorí vzhľadom na neprimeranú cenu predplatného a cenu v obchodoch si kúpu určite rozmyslia.
P.S. Ak predkladáte užívateľom fóra, že Mediaprint je jedinou možnosťou - záchrancom distribúcie časopisu na Slovensku tak sa mýlite. Prichádzate v prvom rade o odberateľov. Časopis plný moderných komunikačných technológií, ktorý nevie vyriešiť to, čo zvládli obchody v pivniciach u mňa osobne hlboko klesol.
Pista13
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Al Bugni 24. 11. 2009 09:17

Vezmem si za priklad slovensky casopis PC SPACE, rocne predplatne na slovensku je 39,83 €, co je 1200 SK, maju tiez distributora v cechach, kde cena predplatneho je 1200 Kč, co je uz skoro rovnocenna cena!!!. Je jasne vidiet, ze chyba je v nenazranosti mediaprint-kapa.
Ked si ma ako dlohorocneho predplatitela (od cca r.1994) chcete udrzat, je na case hladat inu formu predplatneho na SK.
A tiez si myslim, ze som si to za tie roky vernosti vasmu casopisu nezasluzil. :-!
Al Bugni
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod johny_sk 25. 11. 2009 22:28

Ked som uvidel cenu predplatneho na rok 2010 tak sa mi zahmlilo pred ocami. Takze objednavam CHIP so zlavou pre studentov! Chrapunstvo najvacsieho zrna...
johny_sk
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod film01 30. 11. 2009 20:02

No nazbieralo sa tu dost ohlasov od dlhorocnych predplatitelov (medzi ktorych tiez mimochodom patrim), takze pan Nygryn, mali by ste to uz konecne prestat ignorovat, lebo Vasa praca sefredaktora casopisu by mala byt riesit aj taketo problemy a nie len problemy redakcie. Nehladajte cestu ako sa to neda, ale ako by to slo urobit ! Ak to nezvladate, skuste ponunut svoju funkciu niekomu kto bude mat zaujem taketo veci riesit... Dokazov ze sa to urobit da je dost, ved na Slovensko nedochadza predsa len Vas CZ casopis a je vidno ze ostatne casopisy take nenormalne rozdiely v cene predplatneho ani zdaleka nerobia!
film01
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Peter61_SK 30. 11. 2009 22:32

Každého podnikateľa by malo trápiť koľko tovaru predá, resp. koľko môže predať ak trocha na tom zapracuje. Čudujem sa vydavateľstvu Computera, že mu to je srdečne jedno o aký zárobok na Slovensku príde.
Dajte nám cenu ako pre predplatiteľa v ČR + poštovné Českej pošty na SR a my si doplatíme prevodný poplatok z účtu z SR do ČR. Vynechajte z kšeftu distribútorov-okrádačov v SR.
Peter61_SK
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pavel Nygrýn 1. 12. 2009 11:46

Skutečně to chcete? Zadal jsem parametry (hmotnost a rozměry) Computeru do Kalkulátoru zásilky České pošty a cena jednoho Computeru poslaného na Slovensko by vzrostla o 110 Kč (cca 4,2 €), kdyby zrovna vyšlo extrémně lehké číslo, tak o 65 Kč (cca 2,5 €). Takže jen náklady na doručení by ročně přišly na 55 až 92 € (+ cena českého předplatného). To asi není ta pravá cesta.

"Každého podnikateľa by malo trápiť koľko tovaru predá" - ale jen za předpokladu, že na daném zboží něco vydělá. Slovenské předplatné bohužel do této skupiny nepatřilo.
Pavel Nygrýn
Junior

Odeslat příspěvekod omyd 2. 12. 2009 11:24

Pavel Nygrýn píše:
"Každého podnikateľa by malo trápiť koľko tovaru predá" - ale jen za předpokladu, že na daném zboží něco vydělá. Slovenské předplatné bohužel do této skupiny nepatřilo.

Keď som bol v Čechách na vojne často som počúval,,Keby nbolo Slovákov mohol som byť milionár"
Ako vidím stále to žije. Prepáčte nám( Slovákom),že sme si kupovali Váš časopis.Radi sme ho
čítali, snáď nám bude odpustené!Nechceli sme aby ste na nás doplácali.Ani vtedy,ani teraz.
Ďakujem za pochopenie.
omyd
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pavel Nygrýn 2. 12. 2009 11:59

Za to nemůžou Slováci, za to můžeme my, když jsme to kdysi dávno nedobře spočítali.
Pavel Nygrýn
Junior

Odeslat příspěvekod Al Bugni 2. 12. 2009 13:11

Ja uz skladam zbrane, vina je v rozpade CSFR, keby sme spolu toto ta nestane. :shock:
Al Bugni
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pavel Nygrýn 2. 12. 2009 14:47

Však pojďte do ČR, Computer budete mít levněji a třeba tady v Brně se žije fakt pěkně ;-)

Smutné, ale je to bohužel tak: z hlediska ekonomiky je pro nás Slovensko stejné zahraničí, jako třeba Německo. I teď je pořád výhodnější předplatit si Computer v SR, než v jakékoliv jiné zemi EU, ale dřívější systém "nějak to půjde, jsou to přece skoro tuzemci" bohužel dál provozovat nemůžeme. Téměř společný jazyk se bohužel v účetnictví nijak neprojevuje 8-S
Pavel Nygrýn
Junior

Odeslat příspěvekod creativ 2. 12. 2009 17:24

Preco nie je mozne objednat PDF predplatne v SR?
Tak alebo onak sa k PDF casopisu skor alebo neskor da dostat zadarmo.
Tak preco nechcete moje peniaze aby som to PDF mohol mat vcas?
creativ
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pavel Nygrýn 2. 12. 2009 19:02

Tento dotaz byl už v této diskuzi zodpovězen.
Pavel Nygrýn
Junior

Odeslat příspěvekod film01 2. 12. 2009 20:06

Tak aby som len nekritizoval, davam do plena svoje navrhy, ktore by som bol rad aby p. Nygryn preskumal a okomentoval (kedze my nevieme kolko SK zakaznikov mate a tazko by sa nam to pocitalo a neviem ci to nie je aj obchodne tajomstvo...Ak nie, napiste, preskumame za Vas...):

1. Kedze Brno nie je daleko od slovenskych hranic, co tak to priviezt na najblizsiu SK postu a tam to poslat ako nejaky vacsi list ? (vyhoda: vsetkych zakaznikov aj zo SK mate vo svojej rezii, pri vzcsom mnozstve by sa dala mozno so Slovenskou postou vyjednat nejaka zlava www. posta.sk)

2. Prenechat to vsetko na Slovensku postu, kde nasa posta robi aj taketo kompletne sluzby (http://www.posta.sk/sluzby/predplatne-novin-a-casopisov) Ak si dobre pozriete katalog tak dokonca Computer s DVD sa tam aj nachadza (http://www.posta.sk/subory/293/katalog- ... opisov.pdf)
film01
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pavel Nygrýn 3. 12. 2009 12:49

1. Ano, to můžeme udělat. Celkové náklady tj. balení + štítkování, mzdy, cesta, správa předplatitelské databáze, řešení reklamací, poštovné. přeshraniční platby atd. by vyšly mnohem dráž.Tohle by se vyplatilo při počtu předplatitelů srovnatelných s českým (tj. aspoň tisíce).
2. Tohle jsme právě udělali, lépe než Slovenská pošta ale vyšla právě Media Kappa. Slovenská pošta totiž nedělá třeba závoz na stánky a stažení remitendy (bez kterého opět náklady na samotné předplatitele rostou raketovým tempem).

Jediná reálná možnost je, že se najde nová firma, která řekne "umíme to, co pro vás dělá současný distributor a umíme to mnohem levněji". Pokud se tou firmou chcete stát, budeme mít radost.

Počet zahraničních (tj. většinou právě slovenských) předplatitelů není tajemství, je veřejně dostupný, protože Computer je oficiálně auditovaný. Aktuální audit na http://www.uvdt.cz udává 739 zahraničních předplatných.
Pavel Nygrýn
Junior

Odeslat příspěvekod film01 3. 12. 2009 20:06

Z toho mi vychadza ako najlepsia moznost c.1. Jednemu ale stale nerozumiem. Ved aj teraz musi predsa nejaka CZ spolocnost robit balenie, stitkovanie, spravovat predplatitelov atd. Bol by to az taky problem ak by urobila to iste ale by vytlacila stitky s adresami aj pre SK zakaznikov? Ved je to to iste. Vsetko by sa to pripravilo v sucastnej CZ firme a na Slovensku postu by sa to len doviezlo a poslalo ako dopis. To nemoze byt predsa drahe. A kedze by ta CZ firma mala viac zakazok, dali by Vam mozno aj nejaku vacsiu mnozstevnu zlavu...

Mne sa javi ako najvacsi problem ta distribucia do stankov. Otazne ale je ci sa to vobec vyplati to tam davat - kolko vytlackov sa preda cez stanky a kolko cez predplatne (aj ked v poslednom case sa ten pomer kvoli tomu predrazeniu asi meni...)
film01
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pavel Nygrýn 3. 12. 2009 21:27

Štítkování je to nejmenší (a nejlevnější) - děje se přímo v tiskárně, odkud to odveze patřičný distribuční kamion. Kdyby se ale mělo nějakých 700-800 výtisků odvézt sólo na Slovensko (a to nikoliv z Brna, my tiskárnu nemáme) a tam podávat (v tomto počtu "ručně") na poště, tak to náklady rychle zvýší. Mnohem více než štítkování stojí správa předplatitelů: zpracování plateb (u SR by bylo potřeba započítat poplatek za platby v cizí měně), fakturace, řešení reklamací doručení nebo vadných DVD a podobně. Vzhledem k malému počtu kusů opravdu žádnou slevu navíc nedostaneme, slovenské předplatné nám dělá něco pod 5 % prodejů :-)

Ale jak říkám: pokud se najde někdo, kdo chce tento byznys na Slovensku rozjet, určitě se může ozvat.

Poměr stánky:předplatné je dlouhodobě 1:1
Pavel Nygrýn
Junior

Odeslat příspěvekod creativ 3. 12. 2009 21:36

Po zhliadnuti cisel na http://www.uvdt.cz je to jasne.
Zahranicnych odberatelov je tak malo, ze aj ked nebudeme tak nic sa nestane. Computer to nijako neohrozi a CZ trh vam bohato staci.
creativ
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod film01 6. 12. 2009 16:07

Som rad ze konecne zaciname rozpitvavat problem a diskutujeme o nom aby sa vyriesil k spokojnosti vsetkych...

Aj ked tlaciaren nemate v Brne, predpokladam ze nejeke kusy Vam do redakcie urcite vozia. Takze Vam privezu o tych 700ks viac. A kedze uz budu zabalene, so stitkami netreba s nimi nic dalej robit, len ich doviezt na slovensku postu. Netreba na nich lepit ani znamky, ani nic podobne (predopkladam ze v CR chodi computer predplatitelom rovnako v takej ciernej folii), je to uz starost nasej posty o dorucenie. A cena sa vypocita tiez dost lahko, kedze su vsetky rovnake. (v podstate si posta len spocita pocet casopisov a prenasobi to sumou, ktora bude urcite o dost mensia ako to vychadza teraz.)

Co sa tyka platenia do zahranicia, myslim ze to SK citatelia v pohode zvladnu a zaplatia aj ten prevod do zahranicia, ktory plati odosielatel a nie prijimatel platby. Vy predsa dostanene ciste CZK, ako pozadujete za predplatne.

Podla mna zostava len jediny problem a to su reklamacie. Neverim ze su az take caste, aby to spracovatelskej firme robilo problemy. Myslim ze by to mohla kludne u Vas vo firme vybavit najaka sekretarka, ktora by to cislo poslala aj priamo od Vas z firmy, alebo by ho pripravila na odoslanie s dalsou zasielkou. Vychadzate predsa kazdych 14 dni, tak by nas to hadam nezabilo...
film01
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pavel Nygrýn 6. 12. 2009 19:03

Do redakce nám skutečně nikdo balíky časopisů nevozí. Můžeme to ale objednat (dorazí obvykle následující týden): pokud jste ochotni skutečně za jedno číslo zaplatit o tolik víc, aby se nám vyplatilo pořídit na to dalšího člověka, který bude mít čas vyrazit na Slovensko (a ne, redakce sekretářku nemá, stejně tak tu není nikdo jiný "přebytečný a s volným časem"). Podotýkám, že tentýž člověk bude muset balík i vyzvednout z tiskárny - o rozvoz se stará český distributor, jehož logistický systém opravdu nemá pravidlo "když je adresa slovenská, zabal časopis do speciálního balíku do Brna": a ruční zatřiďování takto malého množství je velice drahé.

Reklamace nepodceňujte, občas se stane, že v některé oblasti se dodání třeba o den zpozdí a to potom telefony drnčí v jednom kuse. Při vámi doporučované metodě by asi denní zpoždění bylo to nejmenší ;-)

Aneb jinak: nepište sem prosím obvyklé nápady na způsob distribuce, všechny jsme propočítali a na rozdíl od vašich odhadů (které často naznačují, že o distribuci časopisu nemáte dostatek informací a tím pádem vyházíte ze zcela zkreslené představy) tak máme v ruce čísla odpovídající skutečné ekonomické realitě.
V tomto okamžiku je jediný reálný způsob, jak změnit cenu prohlášení "Já/Moje firma nabízí kompletní distribuci Computeru na Slovensku a chceme nabídnout nižší cenu."

PN
Pavel Nygrýn
Junior

Odeslat příspěvekod film01 7. 12. 2009 20:32

Tak niekde ale bude ten pes zakopany... Ked konkurecne IT casopisy z CR taky rodiel v predplatnom nerobia, nemaju v SR svoje pobocky tak neverim ze na to sami doplacaju... :hm
film01
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod oprdeu 10. 12. 2009 18:49

Pracujeme na tom, připojte se do diskuze. Popravdě řečeno největší problém je s případným postihem těch, kdo navzdory smlouvě poskytnou PDF k dalšímu šíření (každý kus je chráněn unikátním kódem). Přes hranice se všechno řeší složitěji.

Domnívám se, že zpřístupnění elektronického předplatného nikterak nezvedne počet pirátsky šířených čísel časopisu. Čtenáři, kteří mají předplatné papírového plátku mají přece možnost používat Pdf časopis už teď. A na šíření stačí 1 (slovy jeden) z abonentů časopisu. Toto je myslím velmi chybné zhodnocení. Problém může nastat s rozdílnými měnami, ale ani to není, domnívám se, nepřekonatelný problém. Musí se jen chtít problém řešit.
oprdeu
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pavel Nygrýn 11. 12. 2009 12:00

Zvedne, s několika "šiřiteli" v ČR už jsme měli co dělat a vše se díky právníkům vyřešilo. Přes hranice totéž zatím neumíme.
Pavel Nygrýn
Junior

Odeslat příspěvekod oprdeu 11. 12. 2009 13:39

Vysvětlím, jak šíření zpravidla funguje. Najde se JEDINÝ abonent, který se rozhodne šířit časopis ilegálně. Někde jej vyvěsí. Další jej stáhne a uploadne na jiné fórum, nebo jen zveřejní odkaz na vyvěšený časopis. Vyvěsí samozřejmě na zahraniční fórum, kam nemáte dosah. Další...viz předchozí. A čtenář, který by si jej rád zaplatil jen zírá, popřípadě přistoupí na tuto hru. Nemáte pocit, že tímto se jen zvyšuje počet ilegálně stažených časopisů? A buďte si jist, že vím, o čem mluvím. Věřte mi, že pokud se bude dát časopis bez problémů legálně sehnat za rozumnou cenu a lidé nebudou mít pocit, že se je někdo snaží okrást i když v souladu se zákonem, čtenáři si jej klidně koupí. (Viz předchozí ohlasy.) A kdo jej chce ilegálně, ten ho také bez problémů sežene - to jistě víte. Také jsem váhal, zda předplatné nezrušit, (žiji dlouhodobě na Slovensku) pro příští rok jsem ho nechal, ale pro další roky - nevím, nevím. Opravdu uvolnění elektronického časopisu i pro Slovensko by bylo řešení.
oprdeu
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pavel Nygrýn 11. 12. 2009 21:20

Tohle nás netrápí, každé PDF má množství prvků, které identifikují abonenta (a s ním si to pak vyřídíme; včetně náhrady škody, šíření mu zakazuje přímo smlouva, kterou má s námi uzavřenou). Ještě se nikomu nepodařilo z aktuálního čísla (ty starší dáváme volně k dispozici na DVD) odstranit všechny ochrany, takže dohledání je snadné. Zatím ale umíme "použít" českého právníka na českého abonenta, přeshraniční soudní spory se nám provozovat nechce.

Není nijak důležité, jestli abonent umístí PDF na český či zahraniční server.

Aby to všechno neznělo tak pesimisticky: my samozřejmě možnosti distribuce na Slovensku čas od času zjišťujeme znovu. Když se objeví lepší cesta, určitě se po ní můžeme vydat.
Pavel Nygrýn
Junior

Odeslat příspěvekod ffrancesco 23. 12. 2009 22:25

Dobrý deň,

Pripájam sa aj ja do diskusie a myslím si, že 92,40 € je výsmech predplatiteľov. Po štyroch rokoch končím, toto je už priveľa. Computeru želám veľa predplatiteľov v ČR , na Slovensku, podľa mňa, nezostane ani jeden.

Šťastné a veselé.
ffrancesco
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PhoeNiX177 12. 12. 2012 15:57

Dobry den,

chcem sa spytat, ci este stale je problem s predplatnym na slovensku pricom predplatne prebieha cez Kappu, alebo sa to uz podarilo nejak vyriesit.
PhoeNiX177
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pavel Nygrýn 13. 12. 2012 22:46

Předplatné už je dva roky u Pressmedia: http://www.mf.cz/kontakty/predplatne/casopisy/
Pavel Nygrýn
Junior

Odeslat příspěvekod film01 6. 1. 2013 19:51

A co sa vlastne tym zmenilo ?? Mame nizsie (rovnake ako CR) predplatne ? NIE! Mame nejake bonusy za predplatne ako v CR? NIE! Mame pristup k el. archivu? NIE! Skuste sa nad tym zamysliet...
film01
Kolemjdoucí