Čitelnost/nečitelnost sekce Tipy&Triky

Diskuze o časopisu Computer

Moderátoři: Moderátoři Živě.cz, Moderátoři Computer

Odeslat příspěvekod Jirka Mik 10. 10. 2012 07:29

Dostalo se mi do ruky pár posledních čísel časopisu Computer. Ve všech mi činí problém čitelnost rubriky Tipy&Triky. Pozadí těchto stránek je totiž natolik výrazné, že jsou pro mě některé věty témě nečitelné. Dle mého názoru by to chtělo zvýšit opacitu pozadí.
Jirka Mik
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Jiří Kuruc 19. 10. 2012 06:49

Dobrý den,

díky za připomínku, s grafičkami se na to zaměříme.
Jiří Kuruc
Redaktor Computeru
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod karel505 2. 11. 2012 12:13

O čielnosti některých textů jsem chtěl napsat už dříve. Chápu, že s přibývajícím věkem nevidím tak kvalitně jak před 15 lety, kdy jsem s Computerm začínal. Osobně mám rád vše "černé na bílém" a strakatá a barevná pozadí mi při čtení spíše vadí. Je mi jasné, že design dokumentů se vyvíjí a já si musím zvyknout.
Překvapila mne odpověď v posledním čísle Vašeho časopisu. A tak jsem se rozhodl, že stránky, které jsou hůř čitelné uvedu.
Strana 70, 71 - V dolní části se nachází obrázek koutoče úhlové brusky, takže text je opravdu velmi špatně čitelný pokud není výrazně osvětlený. Zvlášť poslední odstavec v levém sloupci dotazu "Jak na soubory winmail.dat" nebo většina textu "Zobrazení speciálních značek ve Wordu". Dost mizerně čitelná je také spodní část strany 95.
Stejný problém (a stejný podklad) je i ve starších číslech - č. 20/12 - str. 53, č. 19/12 - str. 70, 71.
Hůř čitelný je i článek v č. 19/12 na str. 82, 83 - střídání světlých a tmavých ploch rozhodně neprospívá.
Přimlouvám se za jednobarevné pozadí, lidské oko a mozek dokáží hodně, ale proč ho zbytečně namáhat, když chci přečíst kvalitní časopis. To si radši budu namáhat mozek při čtení obsahu zajímavých článků a ne při jejich vzhledu.
karel505
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jkabat 7. 11. 2012 09:10

Nemohu než souhlasit s Jirkou Mikem. Existují kombinace barev, kdy i člověk "nekrátkozraký" vidí velice špatně. Já jsem před léty zjistil svůj zrakový handicap v televizním programu, který byl vytištěn žlutě na bleděmodrém podkladu. Od té doby používám ke čtení brýle, ale stejně se čas od času setkám se špatně čitelným textem. A vaše grafické ztvárnění stránky s Tipy a triky mezi ně bohužel patří. Jako jeden z příkladů uvádím Computer č. 21/12 str. 70÷71
Určitě je to myšleno dobře, ale černobílé obrázky imbusových klíčů a štípacích kleští, kdy je skutečně využita skoro celá škála šedí, není skutečně to pravé ořechové pro černé písmo na bílém podkladu. Přežít se to dá, ale rozhodně mi to taky dost vadí.
Podobná zrůdnost je pro mě snad už jen případ, kdy režisér filmu podloží konverzaci hudební kulisou, která je stejně hlasitá jako ona konverzace.
jkabat
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod va.va 19. 11. 2012 15:01

... zde příklad (druhá oskenovaná strana)

-- 19. 11. 2012 16:08 --

Přípona pdf není povolena
..
...
....
tak nic, no
prostě computer 21/12 strana 71
va.va
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mzonyga 24. 11. 2012 01:26

Před několika lety jsem si také stěžoval na obtížnou čitelnost lahůdek od "pozaďářů". Odpověď mi připadala vlažná a zdálo se mi, že jsem jediný, protože si zatím "nikdo nestěžoval"!
Řešení by se možná rychle našlo, kdyby "pozaďáři" museli povinně 100x přečíst své dílo ve špatně osvětlené čekárně nebo uprostřed kupé ve vlaku.
Jsem dlouholetým příznivcem časopisu. Několikrát jsem "vyměnil" předplatné za konkurenci. I tam se občas našel podobný "dárek". Několikrát jse odebíral více časopisů souběžně, takže mohu srovnávat. Computer bohužel "vede" v množství graficky zajímavých, ale téměř nečitelných dárků. A to ještě nečtu herní rubriku. Momentálně váhám s prodloužením předplatného.

Časopis mi hodně pomohl, děkuji.
Přeji hodně spokojených čtenářů.

Mirek
mzonyga
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod tatavana 1. 12. 2012 14:02

Dobrý den, plně souhlasím s Karel505. Docela mne pobavila vaše odpověď s požadavkem na uvedení konkrétního článku. Vy nevíte, že černé na tmavěšedém pozadí je hůř čitelné? Vy nevíte jak vypadá vaše stránka Tipy&Triky? Vy to nevidíte, že na téměř černém imbusovém klíči je text téměř nečitelný? Z vaší odpovědi asi p. Jirka Mik neměl radost. Já taky ne!
Zrovna Tipy&Triky čtu jako první a špatná čitelnost mi vadí. Obsahově nemáte konkurenci (za tu cenu) tak to nekažte "přitažlivou grafikou" v odborném článku, kde mne zajímají informace a ne kreativní nápady vašeho grafika. Časopis mám předplacený od dob mé první 386DX na 40MHz a dnes mám jednu jedinú připomínku:
Odstraňte grafiku která ztěžuje čtení. Prosím.
Jinak naprostá spokojenost.
Ivan
tatavana
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Jiří Kuruc 18. 12. 2012 09:26

Máte pravdu, ve 21/12 byla čitelnost špatná i pro mne. V aktuálním čísle 24/12 je sice nářadí zachováno, ale bílé podklady textu mají větší krytí, takže je text výrazně lépe čitelný. ;-)
Jiří Kuruc
Redaktor Computeru
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků