Computer 5/14 - Test NASů

Diskuze o časopisu Computer

Moderátoři: Moderátoři Živě.cz, Moderátoři Computer

Odeslat příspěvekod mimous 18. 4. 2014 12:20

Dobrý den,
prohlížel jsem si ten test NASů a není mi jasná jedna věc.
U výkonu píšete, že NAS byl zapojen do WIFI routeru, přes který pak probíhala komunikace. Ta komunikace byla přes WIFI nebo po kabelu do počítače?

Plno lidí mi totiž pořád tvrdí, že když budu mít zapojený NAS v routeru a budu si chtít přes WIFI z něho streamovat film/seriál, tak že ty přenosové rychlosti budou tragické.

Budu moc rád za odpověď, jak to tedy je, protože ty rychlosti uváděné v testu mi špatné nepřijdou.

Tomáš
mimous
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Martin Reichman 24. 4. 2014 17:34

Předávám info od autora testu (Petra Kučery):

U velkého testu byly NASy připojeny k routeru Asus RT-AC66U, který vysílá ve dvou pásmech a podporuje také nejmodernější Wi-Fi standard 802.11ac. Kromě toho má ale také poměrně výkonný procesor a podporu gigabitového ethernetu. Výsledky naměřené Computerem jsou samozřejmě při zapojení LAN, tj. s využitím gigabitových datových rozvodů – je to jistota; navíc tento způsob je věrným obrazem nejčastějšího zapojení v domácnostech.

Lze tedy říci, že to co vám říkají kamarádi, je pravda: Wi-Fi bude pomalejší. Jak moc, to záleží na dalších okolnostech. Zatím jsem se nesetkal s Wi-Fi routerem, který by přistupoval bezdrátově k NASu rychleji než 30 MB/s. U routerů tak sice můžete narazit na údaje o rychlosti až 1 900 Mb/s, v porovnání s gigabitovým ethernetem (1 000 Mb/s) ale jde o součet obou pásem, přičemž nastavit takovéto připojení se nemusí vždy podařit. Navíc bezdrátové směrovače mají oproti ethernetu poměrně vysokou režii (zhruba 40 %) a rychlost dále klesá vlivem prostředí (překážky, rušení apod.).

Nejlepších výsledků a naměřených hodnot dosáhnete u NASu při přímém zapojení, tj. počítač – NAS, takto často měří výrobci. Nebo pokud máte špičkový switch s vysokou přepínací kapacitou, rychlým předáváním paketů a velkou vyrovnávací kapacitou. Takovéto switche jsou ale velmi drahé a v domácnostech je nenajdete, přímé zapojení zase nemá smysl – na to nepotřebujete síťové rozhraní.

NAS tedy bývá v 99 % připojen cat5e (nebo cat6) UTP kabelem (gigabit) a umístěn někde v koutě poblíž bezdrátového směrovače.

Využít lze samozřejmě i Wi-Fi připojení, počítejte ale s tím, že jestliže vám obyčejný Wi-Fi router s 802.11n 300Mb/s standardem poskytne v průměru přenos maximálně 15 MB/s (neboli 120 Mb/s), bude Wi-Fi právě onou brzdou. Přenosy navíc budou klesat s větším počtem připojených, byť třeba momentálně pasivních účastníků (smartphony, tablety a další TCP/IP havěť) – Wi-Fi router si musí přebrat kam a co má poslat a roste jeho zatížení…

Ovšem i připojení přes Wi-Fi by vám mělo stačit, pokud nevyžadujete každodenní streamování 1080p videa nebo vzdálené zálohování – to byste asi router velmi rychle uvařil nebo ho v jednom kuse resetoval.
Martin Reichman
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků