Dotykové zařízení pro specifického uživatele

Diskuze o časopisu Computer

Moderátoři: Moderátoři Živě.cz, Moderátoři Computer

Odeslat příspěvekod t3mp 20. 11. 2014 20:21

Dobrý den,

rád bych Vás chtěl poprosit o radu ohledně výběru dotykového zařízení pro specifického uživatele - moji babičku (73).

Ač se babička na televizi dívá, většinový obsah pro ni není moc přitažlivý. Přemýšlel jsem tedy o nějakém zařízení, které
- by bylo připojené k internetu (WiFi),
- pro mě přístupné přes vzdálenou správu, na kterém bych jí mohl vytvářet obsah, který by ji zajímal, a zároveň ho servíroval způsobem, který by byl pro ni co nejjednodušeji přístupný bez větších znalostí pohybu v OS.
- Myslím, že práce s myší by byla příliš komplikavaná, a tak by se jednalo o dotykové zařízení.

Co se týče obsahu:
- audio, video
- zřídka čtení (uvidím, jestli se nám podaří naučit se procházet web).
- Mělo by to disponovat možností spustit Skype,
- ráda si doposud naším prostřednictvím prohlíží webové mapy (Google street view) míst, kde byla nebo která by ráda eventuelně navštívila
- můj bratr jí pomáhá přepisovat do PC příběhy, zkušenosti a povídky. Nevím, jestli se nám babičku podaří naučit ovládat textový editor, ale vzhledem k tomu, že je to příjemně strávený čas pospolu, není to nutná potřeba.

Co bych ale rád, je vytvořit jí nějaký koukatelný a pro ní zajímavý obsah.
- Od přístupu do online archivu konkrétních pořadů našich televizních stanic,
- přes vytvoření třeba youtube kanálu, kde bych jí dával pro ni zajímavá videa,
- poslech zajímavých pořadů z rozhlasového archivu,
- některé internetové televiziní stanice.

Co se týče operačního systému, sám používám Windows 7 a protože nemám zkušenosti s Androidem, nevím, zda se mi Windows 8.1 zdá pro ni intuitivnější, nebo je to dáno jen moji neznalostí jiného OS. Ty úvodní přízpůsobitelné dlaždice se mi pro zprostředkování nějakého obsahu pro ni jednoduchým způsobem zdají vhodné, ale pokud myslíte, že to Android zvládne také, nebo ještě lépe, budu vděčný za každý tip.

A teď k typu samotného zařízení - ač babička knížky čte, brýle nosí, a tak nevím, jestli by nějaký malý tablet byl zrovna vhodný. Prozatimní návrh by tedy byl buď co největší tablet a nebo dotykový All-in-One. Sám jsem doposud žádný nepoužíval, ale zdá se mi, že pokud by takový All-in-One byl ovládaný výhradně dotyky, pak po ergonomické stránce by bylo myslím lepší, aby se dal buď hodně sklopit, nebo používat jako přerostlejší tablet.

Ze zmíněného využití lze asi usoudit, že výkon není prioritou, ale vzhledem k tomu, o jak minimální znalost OS půjde, bylo by ideální, aby nemusela příliš řešit zatuhlý systém, popř. nějaké varianty BSOD.
- Toto zařízení nemusí mít TV tuner, ale pokud by zvládlo externí do USB, mohlo by to být výhodou, zvláště pokud vezmu v úvahu, že má už docela obstarožní TV doplněnou o settop box - ale pořád slouží, a tak to nemusí nutně být náhrada TV.
- Dobré hlasité reproduktory by byly výhodou.
- K ceně - pokud to bude funkční a pro ni večery zpestřující, nutně bych na tom nešetřil každou korunu, ale je to zároveň vstup do neznámých vod, a tak by bylo nemilé, kdyby se po větší investici koncept neosvědčil. Když jsem před lety skládal PC pro rodiče, cenový strop byl 15tis i s monitorem. Uvědomuji si, že velká dotyková obrazovka není nejlevnější, ale vzhledem k tomu, jak PC používají rodiče a jak by toto zařízení používala babička, vyšší investice by mi přišla jaksi neúměrná, zvláště pokud by byl dostatečný 10" tablet v cenové kategorii 3-5tis.
- Co se týče mobility, do kabelky to být nemusí, ale bylo by fajn, pokud by to pro ni bylo přenositelné po schodech o patro výš.

(PS.: když pominu větší tablet nebo menší "tabletové" All-in-One, napadá Vás ještě něco jiného? Např. levný tablet s výstupem na externí monitor by byl nešikovný kočkopes? Jak jsou na tom Smart-TV v případě tvorby vlastního obsahu - youtube kanál, prohlížení webu - street view apod.)

Mockrát Vám děkuji, pokud jste se dočetli až do konce a něco Vás u toho napadlo (ať už ohledně volby OS nebo typu zařízení vůbec).
S díky a přáním pěkného dne,
Bob
t3mp
Kolemjdoucí

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků