Záloha podezřelého disku klonováním

Diskuze výhradně o operačním systému Windows 7

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Aaron 1. 3. 2015 20:17

Na počítači rodičů, o který se marně snažím starat, se začal chovat podezřele pevný disk (občas zatuhuje, občas problémy s bootem). Neřešme nyní možné jiné příčiny a předpokládejme, že disk pomalu odchází. Vzhledem k tomu, že se jedná o počítač, který je živí, aby se předešlo katastrofě, koupil jsem další a udělal klon. Pak mě ale napadlo, že bych se mohl pokusit disk zprovoznit jako záložní, na který by se ty klony dělaly periodicky (rodiče se nechtěli starého disku úplně zbavit - opět neřešme smysluplnost). Nechal jsem tedy v počítači oba disky. Po nějaké době jsem chtěl ten starší odpojit a najet plně na ten nový. Když jsem ale starý disk odpojil a počítač nahodil, dočkal jsem se jen chybové hlášky, ze oddíl není přístupný a že mám vše opravit pomocí instalačního média. Když jsem spustil opravu systému, nalezne chybu a systém napodruhé naběhne. Spustí se ale jen dočasný profil a vůbec nic nefunguje: nemohu se dostat do správce souborů, nespustím ovládací panely, nemohu spustit regedit (ani přes cmd) atd. Nakonec jsem zjistil, že oddíl má stále písmeno j:, stejně jako měl, když jsem provozoval oba disky. To by vysvětlovalo, proč řádně nenajel profil. Nevím ale, zda to vysvětluje i to, že nejede nic jiného.
Dá se takové dvou diskové uspořádání vůbec rozjet? (Teorie byla, že pokud by se starý disk rozpadl, bude stačit restartovat počítač a sám jej nahradí jeho klon)
Stačilo by pomocí regedit změnit polohu profilu z disku c na disk j, aby systém začal fungovat normálně?
Udělal jsem něco špatně hned na začátku a budu muset udělat nový klon, kterým hned nahradím starý disk?
Vím, že je to složité jak mlátička a rád dodám další info. Píšu na mobilu, omlouvám se za úpravu.
Jedná se o win 7 ultimate, starý i nový disk jsou stejného typu.
Aaron
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milanr1 1. 3. 2015 20:30

Spáchal jsi typickou fatální chybu BFU:
Aaron píše: Nechal jsem tedy v počítači oba disky.

V PC nemohou existovat dva systémové disky s OS WNT.
Co s tím?
Obnov zdravý stav OS ze zálohy z doby před výše uvedenou akcí.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Aaron 1. 3. 2015 20:40

Ou, to bolí. Ale co už: volovi, co jest volovo. Mohlo tedy dojít k poškození systému na obou discích? Nepozoroval jsem žádný problém až do okamžiku, kdy jsem se pokusil systém na novém disku použít (samostatně)
Aaron
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milanr1 1. 3. 2015 20:49

Oba systémové disky jsou nyní nevhodně provázané.
Naprav to zapojením jen jednoho HDD a obnov OS ze zálohy.
Nebo lépe: systémový SSD.
Druhý HDD (nebo oba) pak vyčisti. A můžeš je použít jako datové.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Aaron 1. 3. 2015 23:13

I podle mých nenápadně sondujících odpovědí je myslím jasné, že moje jediná záloha je "nyní nevhodně provázaná":/
Aaron
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod oooooooooo 2. 3. 2015 07:55

čims dělal ty zalohy,ten popis je celkem zmatenej.pokuds ji dělal systemovyma prostředkama tak to klon není a to ani v připadě kdy tam voliš volbu bitova kopie protože ve skutečnosti to bitova kopie není,pokuds ji dělal v dd tak to klon je,pokuds ji dělal v dejme tomu clonezille tak to klon může byt a nemusi,je to o nastaveni.
Nicmeně předpokladejme ten nejjednoduši postup - chybí ti tam mimo jine prazaklad když dělaš zalohu a sice kontrola integrity zalohy - to je uplně první věc co musiš dělat, když už někdo děla tu blbost, že zalohuje přiliš pozdě uděla,takže chyba sama o sobě je už v okamžiku kdy ji začne dělat, at už technicky dobře,nebo blbě,takže s křižkem po funuse,což je stav
Kód: Vybrat vše
se začal chovat podezřele pevný disk (občas zatuhuje, občas problémy s bootem
http://seven7.blog.zive.cz/
Spuštění Windows předchází pád.
oooooooooo
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Aaron 2. 3. 2015 08:04

Nic z toho nepopírám, řešit to mi ale příliš nepomůže, je to tak? Předpokládejme treba, že jsem se k počítači dostal příliš pozdě, nebo že tomu vůbec nerozumím...
Byl to AOMEI backupper, funkce clone disk.
Aaron
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod oooooooooo 2. 3. 2015 09:04

AOEMI BACKUPPER ,amen...Stačilo ti využit zabudovanou funkci OS.Nešlo ti o to mit obě možnosti, differential i incremental backup,to jasně vyplynulu z tvych přispěvků.Nepotřebovals universal restore funkci..Automatiku zalohovani si lze řešit na win i se systemovymi zdroji - planovani.Tudiž použils něco co ti zabalilo systemovou funci do hodně barevnych ikonek,cokoliv ma navic tě jenom zmatlo.
Zkusim to jinak - zaloha nema kontrolni součet oproti zdroji udělanej a ověřenej ,nic neřeš,použij nějake live cd,usb,vytahni data na nichž rodičům zaleží,pošli je do bezpečí.
Nainstaluj znovu system,potom zalohuj a pro začatek způsobem standartní,tedy systemove zdroje co maš k dispozici - pomocí nich - tzn. aby k něčemu připadna zaloha byla.Tato ti je v okamžiku kdys neudělal kontrolni součet na dvě věci.
Pokud nejsi schopen zjistit duvod špatneho chování hardisku j - maš jedinou variantu vyhodit ho,nebo si zavolat někoho kdo to schopen zjistit bude - disk neni vhodny ani jako zdroj ani jako cil.A to je zaklad přes nějž nejede v žadnem scenaři vlak.Protože
Kód: Vybrat vše
Vzhledem k tomu, že se jedná o počítač, který je živí,

takže misto snahy o vyrobu nefunkčniho klonu - vytahnout důležita data.
http://seven7.blog.zive.cz/
Spuštění Windows předchází pád.
oooooooooo
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Aaron 2. 3. 2015 10:47

Doufal jsem,že přesně tomuhle se vyhnu. Ono totiž nejde ani tak o o data na tom disku, jako spíš o nainstalované aplikace, profily, ovladače několika tiskáren a skeneru atd. Ale argumenty chápu.
Aaron
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod oooooooooo 2. 3. 2015 11:02

Aplikiace - co je duležitějšiho než učetnictví?A i to jde většinou řešit pokud už to neni fatal havarie s totalni ztraty dat bez jakyhokoliv vnitřniho backupu.Drivry jsou tak nepodstatna zaležitost že jestli hrají roli tak bych zvažil jestli ma cenu někomu cokoliv spravovat.Profily aplikací - když pujdu do extremu tak v drtivy většině lze se dostat k datům kterej jsou podstatne,je to otravne ale většinou to je možné...Moc nevěřim že tady jde o problem jinej než je to otravné,je to otravné,zkratka by byla milejší.
Co je ale opravdu nemožné - abych z nefunkčniho backupu splacal funkční - vyjimkou jsou věci kdy člověk uděla chybu kvuli němuž ti nesedí ID,to opravit jde pokud člověk ví jak.
Ale backup kterej ma sloužit na překlopim a jedu z něj - musí mit zakladní vlůastnost - musí se dělat z funkčni zaležitosti a to tady chybí.
Jakekoliv jine scenaře kdy třeba dělaš obraz s volbou - pokud neuspěje 10 pokus chybu přeskoč a pokračuj, se dělaji z jednoho jedineho duvodu - dany obraz použivaš aby přimo z něj vytahls co potřebuješ.Nedělaji se za učelem a ted budeme z obrazu,klonu vesele pokračovat a pojedeme z něj prostředí.To nejde - špatnej zdroj z nějž ho dělaš - špatnej nebo žadnej provoz, pokud cilovy vysledek chceš použivat k provozu.
http://seven7.blog.zive.cz/
Spuštění Windows předchází pád.
oooooooooo
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Aaron 2. 3. 2015 14:40

Vůbec nepopírám, že jde jen o to, že reinstal je otravný a zdlouhavý a zkratka by byla milejší.. Pouze jsem se snažil zjistit, zda mám i jinou možnost.
Zda má cenu někomu něco spravovat bych také velmi rád zvážil, tuto možnost ale bohužel nemám.
Aaron
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod oooooooooo 2. 3. 2015 14:57

Byt tebou tak pokud vyjdeš z fakt zakladniho předpokladu že chceš aby to rodiče vklidu použivali tak se te otravě nevyhneš..Drivry nejsou žadna hruza - co je to za HW a system co tam poběži viš.Nastaveni aplikací - těžko řict o jaky jde.Nicmeně myslim si že je lepši jednou se otravovat s nastavením ktery bude bezchybný - to potom zazalohovat,pak si udělat nějakej plan backupu a ten dodržovat.Misto varianty - možna to slatam do stavu že budu čekat jestli to pojede a pokud to pojede kdy to padne.Ve finale ztratiš třikrat tolik času.
http://seven7.blog.zive.cz/
Spuštění Windows předchází pád.
oooooooooo
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Aaron 2. 3. 2015 15:29

Bohužel jsem si myslel, že přesně tohle jsem už absolvoval. Jakým způsobem mohu nastavit nějaký rozumný backup systém? Stačil by nějaký ověřený návod nebo přehledový text. Vygooglit si to mohu sám, ale nerad bych se zahrabal do tun balastu.
Aaron
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod oooooooooo 2. 3. 2015 16:17

vpodstate existuje neco cemu se rika scenare,zkus nejaky primitivni pro w7,tzn. zakladni nastaveni vcetne drivru a par esencialnich app.
nasledne zaloha,bitcopy,tu bych poslal na bezpecne misto neboli ji mel na jinem fyzickem mediu.samozrejme ideal je kdyz ji zdublujes,tzn. jednu tam,tutez treba na sitovym ulozisti.az mas hotovo nastavis plan.tzn kdy se ma mazat a hlavne podle jakeho klice funguje, toto zachovej a toto maz .puvodni nikdy a kdy se ma delat full backup a kdy jenom prubezne reflektujici rozdily.
pokud vis ze na pc se nedeji zbesilosti ,interval nastavis delsi,pokud ano zkratis ho.ty scenare zakladni jsou primo v napovede.
oooooooooo
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milanr1 2. 3. 2015 16:18

Pro začátek si prostuduj (už 20 let) nejsilnější GUI nástroj v OS WNT:
Scheduler (Plánovač).*
Kód: Vybrat vše
taskschd.msc

Vestavěné nástroje k zálohování OS a dokumentů tu byly už mnohokrát diskutované: hledej.
Stačí hodit do Plánovače.
---
* Pro pokročilé:
samozřejmě přímé volání
Kód: Vybrat vše
schtasks

nabízí mnohem více možností.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků