Nelze vytvořit software RAID 1 ve Windows 7

Diskuze výhradně o operačním systému Windows 7

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod hrosik85 23. 11. 2015 20:35

Protože mám problém s HW Raidem, chtěl jsem zprovoznit SW Raid ve Windows ve správě disků. Bohužel je ale deaktivovaná volba "Přidat zrcadlo", "Nový zrcadlený svazek" a pod.

Nevíte někdo, proč by to bylo deaktivoané a jak to povolit?

Jde o Windows 7 Pro, 64 bit, OEM licence. 2x stejný disk ze stejné série. Na jednom Windows, druhý prázdný. Deaktivoané je to na obou dvou discích.
hrosik85
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milanr1 23. 11. 2015 20:50

Nesdělil jsi hw sestavu.
Potřebuješ k tomu dva prázdné HDD.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hrosik85 23. 11. 2015 21:04

Deska socket AM3+, Athlon 64 X2 4400+, 4 GB RAM DDR3, NVIDIA GeForce 9500 GT, HDD1 SATA 250 Gb, HDD2 SATA 250 Gb. Oba disky jsou stejné, Seagate ST325031 ze stejné série.

Na jendom je OS, druhý je bez oddílu, ale zkoušen NTFS a dynamický svazek. Podle helpu MS by mělo jít k disku s funkčním OS přidat do RAIDu druhý stejný disk.
hrosik85
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milanr1 23. 11. 2015 21:20

Milanr1 píše:Potřebuješ k tomu dva prázdné HDD.

Co Ti na tom není jasné?

Co s tím?
1) Zapoj systémový SSD do prvního portu diskového řadiče.
Výběr SSD:
viewtopic.php?f=940&t=1154946
2) Přenes do něj OS.
3) Odpoj původní HDD.
4) Otestuj funkčnost OS.
5) Vyčisti původní HDD:
Kód: Vybrat vše
diskpart
list disk
sel disk 1
clean

6) Vytvoř RAID-1:
Kód: Vybrat vše
diskpart
list disk
sel disk 1
convert dynamic
sel disk 2
convert dynamic
sel disk 1
create volume simple size=250000 disk=1
add disk 2

Hotovo.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mmmjack 8. 12. 2016 08:59

Řeším něco podobného, tak napíšu sem.
Mám PC s W7 nainstalovaném na jednom 1TB WD Blue (s nastavením storage v BIOSu jako RAID) a potřeboval bych tento již běžící systém přehodit na dva 1TB WD Redy v RAID 1, lze to?
Zkoušel jsem několik způsobů od klonování na první červený disk a spuštění HW raidu přes IRST (vždy naformatuje oba disky...) pak i přes SW Intel Matrix storage, ale došel jsem k tomu, že mi to nabízelo k rebuildu ten první červený disk s naklonovaným původním diskem, čili přesně naopak než bych chtěl anebo když nenabídlo, tak to hlásilo že druhý disk je menší než první atd.
Převedením obou disků na dynamické jsem zjistil, že z nich nelze bootovat, ikdyž budou v RAID 1.

Moc jsem k této problematice nenašel, vždy se řeší spíš dva disky na data v RAID1 zvlášť od systémového disku.

Myslel jsem že toto se řeší běžně, ale asi se Win instalují na novo na čistě konfigurované pole do RAID1, jestli jsem to pochopil dobře.

Pak tedy zvažuji čistou instalaci na nově vytvořené RAID1 pole a nasazení stávající instalace jako virtuálu na tomto PC? (ještě jsem nezkoušel ani nehledal, lze bitovou kopii nahrát do virtualboxu jako již existující OS?).

Pročetl jsem toto vlánko:
viewtopic.php?p=9730584#p9730584
ale z posledního příspěvku jsem úplně nepochopil, jak toho borec tedy dosáhl, přitom taky používal stávající instalaci?
Intel Core i5-4690K · SPC Fera2 (fan F12PWM) · 16 GB DDR3 · MSI GTX1060 Gaming · Kingston KC400 · Crucial M500 · MSI Z97M Gaming · Fractal Design Define Mini (4xF12PWM) · Seasonic G450 · Dell U2717D
Ford S-Max 2010 2.0 SCTi PowerShift
mmmjack
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mmmjack 12. 12. 2016 09:20

Vidím, že se odpovědi nehrnou, čili to asi nebude tak jednoduché, jak jsem si myslel.
Ohledně možnosti, kterou jsem měl v záloze přes vBox+image recovery, to je ovšem podobně, našel jsem na ofiko stránkách nějaký "neofiko" neověřený postup: https://www.virtualbox.org/wiki/Migrate_Windows
tak jej jdu zkusit, páč jiné řešení už v záloze nemám.
Intel Core i5-4690K · SPC Fera2 (fan F12PWM) · 16 GB DDR3 · MSI GTX1060 Gaming · Kingston KC400 · Crucial M500 · MSI Z97M Gaming · Fractal Design Define Mini (4xF12PWM) · Seasonic G450 · Dell U2717D
Ford S-Max 2010 2.0 SCTi PowerShift
mmmjack
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milanr1 12. 12. 2016 09:41

Nediv se.
Tvůj požadavek:
"Sw RAID systémového disku"
je naprosto nesmyslný.
K tomu slouží hw RAID.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mmmjack 12. 12. 2016 10:43

OK, Milane díky za odpověď, to jsem potřeboval vědět, jak to tedy vyřešit přes hw RAID? Lze tedy použít řadič na desce? Jak na něj přemigrovat již běžící Windows?
Deska je tam: https://www.asus.com/cz/Motherboards/H9 ... fications/
Intel Core i5-4690K · SPC Fera2 (fan F12PWM) · 16 GB DDR3 · MSI GTX1060 Gaming · Kingston KC400 · Crucial M500 · MSI Z97M Gaming · Fractal Design Define Mini (4xF12PWM) · Seasonic G450 · Dell U2717D
Ford S-Max 2010 2.0 SCTi PowerShift
mmmjack
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milanr1 12. 12. 2016 11:26

Od toho tam ten řadič je.
Pro běžný desktop nemá smysl kupovat externí RAID řadič/PCI-E od Adaptecu ( > 10 000 Kč).
Co s tím?
Nějak jsem nepostřehl verzi W7.
Pro běžný 64-bit OS WNT 6. řady platí:
nic nemusíš migrovat.
1) Ověř v BIOSu, že je diskový řadič nastaven do režimu AHCI a OS bootuje v tomto režimu.
2) Nastav v BIOSu diskový řadič do režimu RAID.
OS WNT obvykle používá pro tento režim totožný ovladač jako pro režim AHCI.
3) Nabootuj OS.
ANO, OS funguje bezvadně:
4) viz (9)
NE, OS nenabootuje:
5) Viz (1).
6) Nabootuj OS.
7) Instaluj speciální ovladač diskového řadiče pro režim RAID od výrobce (ASUS).
8 ) Viz (2).
9) Ctrl + F při startu PC obvykle aktivuje konfiguraci diskového řadiče.
(Pokud ne: RTFM!)
Nastav potřebný typ RAID pro systémové disky a ulož konfiguraci (kdykoliv můžeš změnit/vrátit do původního stavu).
10) Vyzkoušej.
Btw:
(Nejen) tento postup předpokládá vytvořenou zálohu OS v externím médiu.
Užitečné vždy, min. pro případ kdy se uklikneš a nepodaří se Ti návrat zpět.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mmmjack 12. 12. 2016 13:46

OK, moc děkuji za podrobný popis, ovšem toto jsem vše již absolvoval, asi jsem to blbě napsal, nebo už tam toho bylo moc v tom prvním příspěvku.
Win7 je 64bit ve verzi Ultimate, byly již nainstalovány s řadičem v módu RAID. Ovšem původně pouze na jeden disk, takže v utilitě od Intelu přes Ctrl+I není momentálně vytvořen žádný RAID "svazek".
Samozřejmě když do desky zapojím pouze ty dva zamýšlené disky, na kterých by to RAID1 pole mělo být, tak to udělat lze, ale jak na ně pak přenést OS z jiného disku? Když na jeden z těchto disků naklonuji ten původní disk s OS tak se pak tváří, že již není součástí toho vytvořeného RAID1 pole a v něm je jeden chybějící.
A tady zřejmě dělám něco špatně, jen nevím co...

Zálohu samozřejmě mám, klon celého disku uložen na síti.
Intel Core i5-4690K · SPC Fera2 (fan F12PWM) · 16 GB DDR3 · MSI GTX1060 Gaming · Kingston KC400 · Crucial M500 · MSI Z97M Gaming · Fractal Design Define Mini (4xF12PWM) · Seasonic G450 · Dell U2717D
Ford S-Max 2010 2.0 SCTi PowerShift
mmmjack
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milanr1 12. 12. 2016 15:47

Pokročil jsi velmi daleko, to mi uniklo.
Co s tím?
Dál už je to prosté.
V konfiguraci RAID původní HDD odebereš z diskového pole, uložíš konfiguraci (pak vypnout PC) a nový RAID vytvoříš z nového SSD, kde bude nakopírovaný OS z HDD.
Jediná riskantní operace je přidání dalšího SSD do RAID-1:
nesmíš splést source disk (= zdrojový) a target disk (= nový).
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mmmjack 12. 12. 2016 16:27

No počkej, takto to nebude...
Současná instalace OS je s podmínkou RAID přepnutém v BIOSu, ale v IRST (Ctrl+I) žádné pole nakonfigurováno není. Pole tam mohu vytvořit, ale pouze s 2 prázdnými disky, jelikož při vytváření si je stejně naformátuje.
Když potom na jeden z těchto disků naklonuju ten původní disk s OS, tak už nebude brán jako součást RAID pole a nabídne mi rebuild pouze z toho druhého prázdného HDD, na kterém nic není a jsem zase na začátku...
Nebo jsem něco přehlídl a pochopil to celé blbě :)
Intel Core i5-4690K · SPC Fera2 (fan F12PWM) · 16 GB DDR3 · MSI GTX1060 Gaming · Kingston KC400 · Crucial M500 · MSI Z97M Gaming · Fractal Design Define Mini (4xF12PWM) · Seasonic G450 · Dell U2717D
Ford S-Max 2010 2.0 SCTi PowerShift
mmmjack
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků