Bitová kopie systému

Diskuze výhradně o operačním systému Windows 7

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod iantaris 18. 1. 2018 22:13

Ahoj,

potřebuji vytvořit bitovou kopii systému na externí disk. V PC jsou dva fyzické disky (C:/ SSD + F:/ HDD), kdy na SSD je instalace Win7. Tak nějak jsem očekával, že půjde vytvořit bitová kopie pouze ze systémového ssd (C:), ale nástroj Vytvořit bitovou kopii systému rovnou zahrnuje i F:, takže výsledná kopie by byla přiliš veliká (navíc by obsahovala data, která mám zálohovaná jinak - potřebuji čistě kopii systému).

A ještě dotaz.. Umí Win7 vytvořit disk pro opravu na flashku? Nabízí mi pouze CD nebo DVD..

Díky
iantaris
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 19. 1. 2018 09:26

To, že je automaticky zahrnutý i disk D vzniklo nejspíš chybou při instalaci, kdy jsi v PC nechal při instalaci oba disky a neprověřil, že první bootovací disk v biosu je SSD. Pokud je první bootovací disk HDD, došlo k tomu, že systém je sice na SSD, ale zavaděč je na HDD.
Takže bych vyndal HDD, zkusil nabootovat, pokud je to tento případ, nepůjde to. Použil bych nástroj na opravu systému (to je buď ten záchranný disk nebo je obsažený i na instalačním médiu), opravil bootování, dal tam oba disky, v biosu zkontroloval pořadí disků, aby jako první bootovací byl SSD a pak už by bitová kopie druhý disk zahrnovat neměla, pokud jsi tam nepřemístil například složky uživatelů nebo SWAP...

Co se týká disku pro opravu, nejjednodušší je asi použít instalační médium, které už možná máš (z čeho jsi instaloval?). Pokud ne, pomocí Rufuse si uděláš bootovací flash disk (návody v internetu) nebo si už ISO určené pro flash disk někde seženeš. Stejně tak možná někde seženeš opravný disk upravený pomocí Rufuse pro flash, ale k čemu, když totéž, co na opravném disku, je i na instalačním disku...
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milanr1 19. 1. 2018 14:43

Jeden z důvodů, proč se pro BFU doporučuje:
1) před instalací OS odpojit všechny diskové jednotky;
2) pečlivě prostudovat FAQ:
viewtopic.php?f=1864&t=1235730
3) svěřit instalaci a konfiguraci OS odborníkům.
iantaris píše:Umí Win7 vytvořit disk pro opravu na flashku? Nabízí mi pouze CD nebo DVD.

W7 ano. BFU ne.
GUI
Kód: Vybrat vše
sdclt

je jen jednoduché a prosté prozhraní pro plnohodnotný zálohovací nástroj
Kód: Vybrat vše
wbadmin

který umí vše.
Ovšem zálohovat takhle sprasenou instalaci OS bych nedoporučil. :-/
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod suk 19. 1. 2018 15:22

Zdravim, kolegove, dovolim se zeptat - co a proc proboha windows delaji, ze je nutne mit pripojene dalsi disky?

Diky za odpovedi
Pokud nesouhlasíte s mým názorem, popřemýšlejte sami nad sebou. Opravdu si myslíte, že já bych se mohl mýlit?
----
You are an inspiration for a birth control...
suk
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kernel_panic [passed] 19. 1. 2018 19:25

ukládají uživatelská data, třeba...

nebo ses chtěl zeptat, proč je potřeba mít ODpojené disky?

no obvykle proto, že uživatel provozuje systém na plotně, kde je i bootloader, poté koupí SSD, zapojí ho do prvního volnýho portu, což je typicky port s nižší prioritou bootu, a nainstaluje na SSD systém...

jelikož už nějakej bootloader existuje a je na disku s vyšší boot prioritou, systém neinstaluje žádnej další na nově připojený SSD...

na to nebylo tak těžký přijít, ne?
k bití internetovejch nihilistů jsem už příliš starej, ale za ty roky mně narostl krunýř, o kterej se vždy báječně rozplácnete; takže, mám zůstat čelem nebo?
kernel_panic [passed]
Přeborník Živě roku 2008
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod iantaris 19. 1. 2018 22:12

Díky za odpovědi.. OS jsem instaloval na ssd v okamžiku, kdy nebyl pripojen hdd-sehnal jsem ho až později. V biosu je ssd oznacen jako první boot. V čem by tedy ještě mohl byt háček?
iantaris
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 19. 1. 2018 23:23

Pokud si seš jist tím, že plotnový disk byl fyzicky přidán až později, tak můžeš udělat to, že se na Windowsácký nástroj pro zálohování vybodneš (beztak nefunguje, když ho člověk potřebuje) a uděláš si zálohu přes Clonezillu či další podobné nástroje.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod nuvi_joe 20. 1. 2018 08:46

Stejnou situaci jsem zažil: Microsoftí "tvůrce" bitové kopie se snažil zahrnout jak systémový disk, tak i celý datový. To bych pro uložení kopie mnoho set gigabajtového souboru potřeboval datové centrum...
Snažil jsem se to řešit s účastí odborníků od Microsoftu. Verdikt: cokoliv na druhém/datovém disku/oddíle souvisí se systémem, musí být zálohováno!

Mám složku users přesunutou na datový disk - příčina, proč zálohovat celý(!) datový disk, mi nebyla jasná. Předtím za stejného stavu byla vytvářena bitová kopie jen ze systémového disku, samotný systém cca 20GB.
Stejným způsobem mám organizován notebook i stolní počítač. Na notebooku se stal zázrak, a opět se z čista jasna bitová kopie tvoří jen ze systému (?). Že by zapůsobila některá z aktualizací?

Na stolním počítači trvá stav, kdy se do bitové kopie zahrnuje i datový disk/odddíl (D:). Tento oddíl se složkou users jsem musel zmenšit tak, abych se dostal s velikostí bitové kopie na zvládnutelnou hodnotu.
Problém vidím v tom, že Windows nedovolí uživatelský zásah do tvorby bitové kopie. Spoléhají na automatiku, která ví nejlépe co a jak činit. Naproti tomu u zálohování je možno zvolit složky, které se budou zálohovat.
nuvi_joe
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 20. 1. 2018 09:02

Oproti OS Vista je W7 brutálně funkčně omezený, nezvládne základní příkazy, např. neumí standardní
Kód: Vybrat vše
Wbadmin start systemstatebackup
Wbadmin start sysrecovery

Pokud zvládáš Linux aspoň na základní úrovni, použij radu kolegy:
milsimr píše: zálohu přes Clonezillu

Stáhni ISO a vytvoř bootovací médium.
Zálohuj do souboru, netvoř bitovou kopii disku 1:1.
Pokud by kopie disku měla větší kapacitu než cílový disk, mohl bys narazit na potíže při obnově.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod oooooooooo 20. 1. 2018 12:54

Ale ono to jde… Jenze trosku krkolomne.Include a system image, vyjmout knihovny z nabidky.Nevim jestli je to vysada pro a vys ale ponevadz dva disky mam a delal jsem to xkrat tak proste mam pocit ze jedete podle te autonabidky, misto podle volby vlastní
wbadmin pochopitelne zaloha jde udelat u w7, u vrcholnych verzich stopro a jde detailne v prikazu i definovat, co , jak, co ne
oooooooooo
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod suk 20. 1. 2018 14:44

kernel_panic [passed] píše:na to nebylo tak těžký přijít, ne?
No, jelikoz patrim k tem lidem, kteri instaluji OS i bootloader rucne, tak mi to nejak nedavalo smysl. Samozrejme mas pravdu - myslel jsem, proc mit pri instalaci ostatni disky odpojene.
Pokud nesouhlasíte s mým názorem, popřemýšlejte sami nad sebou. Opravdu si myslíte, že já bych se mohl mýlit?
----
You are an inspiration for a birth control...
suk
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod nuvi_joe 21. 1. 2018 08:18

oooooooooo píše:Ale ono to jde… Jenze trosku krkolomne.Include a system image, vyjmout knihovny z nabidky....misto podle volby vlastní ...wbadmin pochopitelne zaloha jde udelat u w7, u vrcholnych verzich stopro a jde detailne v prikazu i definovat, co , jak, co ne


Ty dvě aplikace (tvorba bitové kopie a zálohování uživatelských dat) jsou nějakým způsobem propojené. Bitovou kopii řídí ona neznámá automatika, která zahrnuje i zálohu uživatelských dat! V zálohování lze nastavit vlastní složky k zálohování a navíc (světe div se) je možno zahrnout i bitovou kopii.

Nezkoušel jsem tento "krkolomný zůsob", vytvořit bitovou kopii skrze zálohování, ale předpokládám, že bitová kopie bude opět tvořena automaticky tak, jak má implicitně nastaveno.

Tvorba z příkazového řádku je pro laika poněkud složitá, ledaže by mu dávku udělal nějaký profík.
nuvi_joe
Junior

Odeslat příspěvekod oooooooooo 21. 1. 2018 11:47

absolutne neni zadny problem ji vytvorit mnou popisovanym zpusobem.mam opakovat ze s ultimate jsem ji delal xkrat ? a mela mnou pozadovanou velikost, pri vylucovani, coz je krkolomne ale funkcni to jde.Slozitost pomoci prikazu je slozita jenom do okamziku dokud si nestahnete predpripraveny ps1 pro powershell kterych se na netu válí celkem dost..A dokumentace psana fakt jak pro blbý.Nicmene pokud se tim nechcete zabyvat pouzijte fakt clonezillu, nebo paragon, řešite a vynalezate kolo ale kdyz vas to bavi..
Jinak problem se zavadecem je pseudoproblem, zmena, presun, oprava, obnova - 5 minut prace, max
oooooooooo
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod nuvi_joe 21. 1. 2018 15:07

"...řešite a vynalezate kolo ale kdyz vas to bavi.."

Nikdo tady nevynalézá kolo. Jen konstatuji, že při vytváření bitové kopie pomocí vestavěného software Microsoftu (tj. cestou "vytvořit bitovou kopii", nebo "vytvořit zálohu a vložit bitovou kopii") se velikost výsledného souboru neliší, ani když v zálohovací nabídce vyberu složky, které chci zálohovat, ostatní ignorovat.

Bohužel stále si nevím rady s tím, že u mého stolního počítače W7Pro/64 se mocí mermo do bitové kopie vždy k systémovému disku disk C: vloží i D:.
U notebooku s W7home/32 se toto neděje. Konfigurace na obou je stejná - složka users je přesměrována na D:.

Zcela vědomě nechci používat aplikace třetí strany. Bez komentáře.
nuvi_joe
Junior

Odeslat příspěvekod kernel_panic [passed] 21. 1. 2018 21:07

záleží, jakým způsobem je složka users přesměrovaná, zda systémově nebo přesunutím a vytvořeným symlinku na původním místě...
k bití internetovejch nihilistů jsem už příliš starej, ale za ty roky mně narostl krunýř, o kterej se vždy báječně rozplácnete; takže, mám zůstat čelem nebo?
kernel_panic [passed]
Přeborník Živě roku 2008
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků