Obnova bitové kopie - VHDX

Diskuze výhradně o operačním systému Windows 7

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Prochycz 27. 8. 2018 18:59

Ahoj,

po pěti letech mám v plánu předat svůj notebook příbuznému, aby neležel doma 7 měsíců ladem. Notebook běží parádně, žádné zasekávání apod, ale i tak bych rád dal NTB do původního stavu. Přemazávat data nepotřebuji.

Mám v počítači bitovou kopii s příponou VHDX, pořádně si nejsem jistý, jak jsem tu zálohu dělal, ale asi to je pouze bitová kopie vytvořená nástrojem WIN8.1 PRO. Otázka, stačí pouze použít nástroj "Obnovení systému"? V posledním kroku mě nástroj varuje, že bod obnovy je starší více jak 60 dní a že v případě starších záloh není úplně spolehlivý. Jak tomu mám rozumět, že obnova zálohy se možná nepovede a budu muset nějak obnovit systém jiným způsobem? Nebo bych měl obnovu provést jiným nástrojem, než je nástroj WIN8.1, který si poradí s VHDX? Tedy za předpokladu, jestli to je možné.

Děkuji za případné rady.

PS: Teď koukám, že jsem to hodil do sekce Win 7, je možné to přesunout? Omlouvám se a případně děkuji.
Prochycz
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 27. 8. 2018 20:06

Formát .vhdx je nativní pro zálohy OS WNT 6. řady.
Obnova ze zálohy (ne z bitové kopie!) z externího média má zásadní význam v případě:
a/ závady -> výměny systémového SSD;
b/ napadení OS exploity/rootkity;
c/ zničení OS nesmyslnými postupy admina, např. po použití nějakých "čističů" nebo tweaků typů Advanced System Care nebo CCleaneru apod.
Vytvořil jsi zálohu do externího média ihned po instalaci OS?
ANO:
nabootuj ze záchranného média a obnov původní OS z externí zálohy.
NE, záloha OS v externím médiu není k dispozici:
nenacpal někdo do NB někdy v historii W10?
NE:
obnov tovární stav NB -> RTFM!
Ano, ale teď je zpět W8.1
=> tovární stav NB je zničený.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Prochycz 27. 8. 2018 20:24

Díky za odpověď.

Nope, desítky jsem tam nikdy necpal. Jediný upgrade byl z 8 na 8.1, možná spíš přeinstalace čistého systému na 8.1, nepamatuji si, je to dávno.
Ano, vím, že jsem měl použít pro zálohu clonezillu, či pobobny nástroj, ale teď už to asi těžko udělám.

Bitovou kopii jsem udělal po nainstalování všech ovladačů a aktualizací.

Původní Recovery console už není, měnil jsem disk za SSD. Tedy jediná možnost je, udělat boot USB s win 8.1 a udělat nový systém. A nebo použít tu bitvou kopii, která už je kompletně odladena. Je v jejím použití nějaký problém? Čekal bych, že to bude fungovat úplně stejně, jako kdybych na to použil nějaký sofistikovanější nástroj.

Díky.
Prochycz
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 27. 8. 2018 20:37

Tovární stav už není k dispozici.
Integrované zálohování v OS WNT 6. řady (wbadmin) je plně použitelné.
Jestli jsi včas nevytvořil zálohu W8.1, pak nemáš jinou možnost, než použít automaticky vytvořenou bitovou kopii.
Alternativně můžeš jen vytvořit nový admin účet a zlikvidovat svůj pracovní profil, pokud je OS v pořádku => ušetříš si zdlouhavou instalaci aktualizací.
Btw:
Clonezilla je skvělý nástroj, ale jen pro pokročilé.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Prochycz 28. 8. 2018 07:40

To není automaticky vytvořená bitová kopie. Vytvořil jsem ji ručně sám potom, co jsem nainstaloval všechny aktualní ovladače a aktualizace v té době.
Obnova provedena a vypadá to, že to funguje všechno tak, jak má.
Aktualizace nejsou problém, dal jsem je nainstalovat během toho, co jsem v práci.
Vím, že by asi stačilo pouze vytvořit nový uživatelský účet a můj smazat, na svižnosti by to nebyl takový rozdíl oproti obnově z kopie, ale měl jsem tam nějaký nainstalovaný aplikace, které příbuzný určitě nevyužije a jednodušší, než ty aplikace zdlouhavě odinstalovávat, bylo využít té bitové kopie.

Díky za pomoc
Prochycz
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 28. 8. 2018 10:43

Já bych to udělal takto; zkusil bych obnovit systém z tebou vytvořené bitové kopie. A dále to nechal na tzv. "pudové záležitosti" - buď to pude, nebo to nepude... V případě, že to nepude proveď čistou instalaci systému a následně vytvoř klasickou zálohu např. skrze Clonezillu.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milanr1 28. 8. 2018 12:08

Vzorový postup:
Prochycz píše:Vytvořil jsem ji ručně sám potom, co jsem nainstaloval všechny aktualní ovladače a aktualizace v té době.
Obnova provedena a vypadá to, že to funguje všechno tak, jak má.

Blahopřeji k úspěchu!
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků