Názor na novou aplikaci Programs and Updates

Diskuze k serverovým edicím Microsoft Windows

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod michalli 27. 4. 2016 11:29

Ahoj,

chtěl bych se s vámi podelit o svůj nový program, který jsme právě dokončili.

Aplikace se jmenuje Programs and Updates Desktop je určen pro správce sítě a pokročilé uživatele, kteří chtějí mít přehled o změnách ve svém systému Windows. S pomocí Programs and Update získáte pohodlně přehled o tom jaké nové aplikace, či aktualizace se instalovaly do vašeho počítače.

Rychlý přehled o změnách
Po několika dnech používání aplikace (a realizovaných změnách) získáte s každým spuštěním rychlý přehled co se ve vašem systému změnilo a snadno tak odhalíte jakékoli změny v systému.

Podrobné srovnání změn
S pomocí aplikace můžete porovnávat změny v systému, včetně historických změn v systému, starých několik měsíců. Pro změny jsou sledovány aplikace a aktualizace.

Aplikace je poskytována zdarma, včetně možnosti používání v komerčním prostředí (současně do 20 zařízení s klientským OS a do 2 zařízení se serverovým OS). Aplikace je k dispozici v podobě instalačního balíčku (MSI) vhodném pro hromadnou distribuci po síti.
V současné době je aplikace poskytována neveřejně v podobě Insider Preview. Na základě odezvy jednotlivých uživatelů aplikace, provedeme vyhodnocení, případnou aktualizaci a následně veřejné vydání. Veřejné vydání aplikace očekáváme řádově v týdnech (2-4 týdny).

Programs and Updates Desktop ke stažení http://zob.ec/puddl
Programs and Updates Desktop dokumentace http://zob.ec/puddoc
Programs and Updates Desktop poznámky k vydání http://zob.ec/pudrelnot

Poznámka: V dokumentaci jsou i FAQ, takže než se budete ptát, prosím koukněte tam.

Díky za jakýkoli feedback :)
Michal Zobec
Senior IT Consultant, ZOBEC Consulting
michalli
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod karlos00x 27. 4. 2016 13:53

Na zaklade ceho bych mel duverovat takovehle onemanshow kdyz nejsou k dispozici zdrojaky?
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Matena70 27. 4. 2016 14:07

Netestoval jsem to, díval jsem se do dokumentace co to vlastně umí. Toto lze dohledat v rámci OS. Dle mého názoru škoda času stráveného programováním něčeho takového.
Matena70
Junior

Odeslat příspěvekod michalli 27. 4. 2016 14:28

Matena70 píše:Toto lze dohledat v rámci OS.


Windows ti ukážou že se ti nainstalovala nová verze Adobe Reader, z jaké verze a kdy ta změna proběhla? To samé, kdy se ti odinstaloval, nebo nainstaloval nějaký program? Nebo aktualizace do Windows? To se omlouvám, ale to je pro mne celkem novinka, rád bych věděl kde tuto feature najdu :D
Michal Zobec
Senior IT Consultant, ZOBEC Consulting
michalli
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Matena70 27. 4. 2016 14:57

Existují aplikační a security event logy, v ovládacích panelech jsou vidět instalované aplikace a datumy kdy byly instalovány, k dispozici je historie aktualizací s datem instalace. ;-)
Matena70
Junior

Odeslat příspěvekod michalli 27. 4. 2016 15:17

Matena70 píše:Existují aplikační a security event logy, v ovládacích panelech jsou vidět instalované aplikace a datumy kdy byly instalovány, k dispozici je historie aktualizací s datem instalace. ;-)


no ano samozřejmě, ale má to háček:
    datumy nejsou uvedeny vždy, on to totiž ten instalátor musí podporovat (zapsat datum instalace do záznamu k instalaci aplikace). pokud to nedělá, tak to nevíš.
    události o instalaci, aktualizaci a odinstalaci se týkají jen MSI balíčků. ty se zapisují myslím v aplikačním logu Windows. v security eventlogu se o aplikacích nezapisuje nic (za svou praxi jsem se s tím nesetkal).
    Matena70 píše:k dispozici je historie aktualizací s datem instalace. ;-)
    ve windows? kde?
neříkám, že nejde něco z toho co píšeš, určitě ano. ale pokud chceš mít 100% přehled, musel by sis o tom stejně dělat nějaké záznamy a ve výsledku je lepší to nějak automatizovat, třeba část sledování se dá pokrýt skriptem. každopádně s touto aplikací je to k čemu je aplikace určena daleko jednodušší a přehlednější. plánujeme ještě další funkce, jako sledování stavu windows features a služeb (windows services) a další.

-- 27. 4. 2016 15:20 --

karlos00x píše:Na zaklade ceho bych mel duverovat takovehle onemanshow kdyz nejsou k dispozici zdrojaky?


onemanshow je mnoho aplikací, nezbývá ti než mi důvěřovat. :) nehodlám provozovat tuto aplikaci jako opensource. mimochodem aplikace a instalační balíček jsou digitálně podepsány (aktuálně SHA1, řeším změnu certifikátu na SHA2).
Naposledy upravil michalli dne 27. 4. 2016 15:54, celkově upraveno 1
Michal Zobec
Senior IT Consultant, ZOBEC Consulting
michalli
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 1stein 27. 4. 2016 15:54

taktiez som si pozrel dokumentaciu.
Podla screenshotov to vie to iste ako info o programoch
info.png


pre porovnanie
info2.png


cize doma zbytocne a na serveri WSUS tam je to logovane

dalsia vec ze ide to vytiahnut z WMI cez PowerShell, mohol si si usetrit cas, ale ak sa ucis, beriem.
MacBookAir2014, ASUS X101CH, ACER ES1-111M, Raspberry Pi B+ a 2,
iPhone 5s, BlackBerry Classic, Xiaomi Redmi2
1stein
Junior

Odeslat příspěvekod karlos00x 27. 4. 2016 15:54

Podpis vubec nic neresi a neznamena(z hlediska duvery k aplikaci ktera se tak moc hodla zakousnout do systemu).

Zbytecny balast s nulovym prinosem ktery se snazi suplovat veci ktere poskytuje system (v korporatu se instaluje SW centralne z jednoho mista, home user takovyhle veci neresi). Obvykle rikam "snaha se ceni", ale tady nejak nevidim smysl te snahy. Kazdopadne nenech se odradit, jsem jen starej linuxovej brblal.
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod 1stein 27. 4. 2016 16:03

karlos00x píše:Na zaklade ceho bych mel duverovat takovehle onemanshow kdyz nejsou k dispozici zdrojaky?


to MSI vyzera byt OK, ale vzhladom na WSUS v praci je mi to na nic :-)
a doma Chromebook, MacAir a linuxy tak tam to nevyuzijem
Naposledy upravil 1stein dne 27. 4. 2016 16:05, celkově upraveno 1
MacBookAir2014, ASUS X101CH, ACER ES1-111M, Raspberry Pi B+ a 2,
iPhone 5s, BlackBerry Classic, Xiaomi Redmi2
1stein
Junior

Odeslat příspěvekod michalli 27. 4. 2016 16:04

1stein píše:taktiez som si pozrel dokumentaciu.
Podla screenshotov to vie to iste ako info o programoch
info.png


pre porovnanie
info2.png


cize doma zbytocne a na serveri WSUS tam je to logovane

dalsia vec ze ide to vytiahnut z WMI cez PowerShell, mohol si si usetrit cas, ale ak sa ucis, beriem.


vážně?

* můj program ukazuje že proběhla instalace, upgrade, downgrade, odinstalace.
* v případě upgrade/downgrade ukáže z které verze na kterou.

jak toto zjistíš ve windows běžnými nástroji, které jsou součástí systému?


1stein píše:dalsia vec ze ide to vytiahnut z WMI cez PowerShell, mohol si si usetrit cas, ale ak sa ucis, beriem.

je vidět že jsi to nezkoušel. kdybys to zkusil, zjistíš že ti tam jaksi nějaké programy chybí. a víš které? všechny, které nejsou instalované skrze engine Windows Installer. Tzn. všechny instalace, používající třeba Inno Setup, nebo NSIS v tom seznamu nenajdeš ...

-- 27. 4. 2016 16:09 --

karlos00x píše:Podpis vubec nic neresi a neznamena(z hlediska duvery k aplikaci ktera se tak moc hodla zakousnout do systemu).

Zbytecny balast s nulovym prinosem ktery se snazi suplovat veci ktere poskytuje system (v korporatu se instaluje SW centralne z jednoho mista, home user takovyhle veci neresi). Obvykle rikam "snaha se ceni", ale tady nejak nevidim smysl te snahy. Kazdopadne nenech se odradit, jsem jen starej linuxovej brblal.


ano samozřejmě, sice mám certifikát, kde se ověřuje identita, ale vyrobím si tak běžně adware a jiný malware a následně to svedu na neznámého hackera nebo stážistu :D

chápu co tím myslíš, a máš samozřejmě pravdu. na druhou stranu kolik sw pro tebe bylo neznámého a nainstaloval sis jej. třeba PSPad, nebo další. možná bys mohl zkusit google a něco si o mě zjistit ;) (já se pohybuji hlavně na konferenci vývojář, sem tak často nechodím)
Michal Zobec
Senior IT Consultant, ZOBEC Consulting
michalli
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 1stein 27. 4. 2016 16:11

no to je mozne, ale nebudem to pchat do kolegovho PC.

V praci vsetko cez WSUS takze tam to ide vsetko logovane.

Doma je to zbytocne a ja mam iba linuxy a Mac takze tam to jaksi nepude :D

všechny instalace, používající třeba Inno Setup, nebo NSIS v tom seznamu nenajdeš ...

na to mame PowerShell .

Ako nechcem Ta odradit. Ale ako bezpecak tu apku by som nedovolil instalovat bez analyzy a testovania.


michalli píše: možná bys mohl zkusit google a něco si o mě zjistit ;) (já se pohybuji hlavně na konferenci vývojář, sem tak často nechodím)


Inak to je presne dovod ze nekomunikuju admini a koderi.
MacBookAir2014, ASUS X101CH, ACER ES1-111M, Raspberry Pi B+ a 2,
iPhone 5s, BlackBerry Classic, Xiaomi Redmi2
1stein
Junior

Odeslat příspěvekod Abox 27. 4. 2016 16:24

Jeste jsem to nezkousel (ze zvedavosti), ale obcas pouzivam:
http://emcosoftware.com/network-softwar ... creenshots
Coz si myslim, dela to same.
Abox
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod michalli 27. 4. 2016 16:32

@abox: díky, kouknu a dám vědět.

-- 27. 4. 2016 16:40 --

1stein píše:V praci vsetko cez WSUS takze tam to ide vsetko logovane.

všechno, myslíš tím aktualizace windows ne?

1stein píše:
všechny instalace, používající třeba Inno Setup, nebo NSIS v tom seznamu nenajdeš ...

na to mame PowerShell .

tím myslíš, že všechny aplikace instaluješ jen výhradně skrze PowerShell? všechny rozebereš a uděláš si na ně PowerShell skript?

1stein píše:Ako nechcem Ta odradit. Ale ako bezpecak tu apku by som nedovolil instalovat bez analyzy a testovania.

čím mne odrazuješ? :) a co ti brání? :)

Inak to je presne dovod ze nekomunikuju admini a koderi.

tím myslíš co? já jsem především správce než programátor. a jak jsem již jednou psal, ano je mi jasné že tím myslíš to, že program může vykrást soukromé informace, soubory, cokoli dalšího si doplň, ale to bych asi se tu veřejně nehlásil. připadne to trošku paranoidní hned někoho obviňovat z nějaké nekalé činnosti. ale na druhou stranu zas rozumím tomu, že internet je spíš divoký západ než civilizované prostředí - záleží na tom kde se pohybuješ a co tam je za lidi. každopádně já se tu nepohybuji skrytě a anonymně pod přezdívkou ale pod svou identitou, což snad zvyšuje více mou důvěryhodnost. :)

-- 27. 4. 2016 16:46 --

Abox píše:Jeste jsem to nezkousel (ze zvedavosti), ale obcas pouzivam:
http://emcosoftware.com/network-softwar ... creenshots
Coz si myslim, dela to same.


no vypadá to že to umí to samé (ještě zkusím), něco umím navíc - sleduju aktualizace windows, plus budoucí verze bude umět navíc sledovat windows features a služby.

ale dobře že jsi mne navedl (tak trochu jsem se toho bál). síťovou verzi našeho produktu dělat nebudu (ušetřím čas), ale máme v plánu ještě čistě síťovou verzi serverovou, ta bude mít webové rozhraní a bude podporovat clientless scan plus volitelně agenta pro offline zařízení (notebooky).
Michal Zobec
Senior IT Consultant, ZOBEC Consulting
michalli
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod karlos00x 28. 4. 2016 06:15

michalli píše:na druhou stranu kolik sw pro tebe bylo neznámého a nainstaloval sis jej. třeba PSPad, nebo další. možná bys mohl zkusit google a něco si o mě zjistit ;) (já se pohybuji hlavně na konferenci vývojář, sem tak často nechodím)

Z non-free SW mam asi W7 profesional na spusteni virtualboxu, stara dobra Opera (do verze 12) a Chrome na gmailovani. Jinak nemam duvod pouzivat closed-source. (EDIT: vlastne jeste flexibee - ackoliv closed-source tak relativne otevreny system)
Googlit se mi nechtelo, ale z webovek jsem teda zadny extra dobry dojem nemel.

Mozna mas program o kterym si myslis, ze je dobrej. Ja jen marne hledam k cemu by mohl byt v praxi dobry. V korporatu si nikdo nebude cpat do site zbytecny 3rd party blackbox(muzes byt verejne znamy jak chces, to na tom nic nemeni, to neznamena, ze jsi bezchybny pokud jde o chyby v kodu). Home user ma jine starosti nez sledovat podobny veci.
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod michalli 28. 4. 2016 09:33

no nevím v které velké korporaci pracuješ, ale už jsem v některých pracoval (několik let) a rozhodně nikdo nikdy neřešil blackbox software (testy ano).

ale je to tvůj názor. navíc teď software není ani ve finální verzi i když já jej (a několik dalších lidí) používám již několik měsíců. umí to co jsem chtěl, pro mne je užitečný. nikde netvrdím, že se hodí všem, natož že se hodí velkým společnostem, které používají třeba SCCM a další podobné nástroje, to jsem nikdy netvrdil. navíc teď v této fázi neumí ani síťový scan, takže ano pro korporace je zbytečná. ono lepší je spíš si přečíst uvodní část dokumentace a odpovědět si sám jestli aplikace je, či není pro tebe užitečná. nicméně i dle předchozí diskuze je vidět že své místo má (protože někteří ani neví a neřeší seznam aplikací a ví o tom jen teoreticky). já tuto problematiku řešil v praxi a proto jsem si ten program udělal. třeba časem za pár měsíců bude patřit do kategorie must have ;) :D
Michal Zobec
Senior IT Consultant, ZOBEC Consulting
michalli
Junior
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků