PC tvrdy restart / cerna obrazovka

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod pazep 23. 7. 2017 11:22

Ahoj

Mam nove PC, jelo v pohode cca 1.5 mesice. Zde je sestava https://www.czc.cz/4cjjefvknqio19qc5h1jr4s0b3/seznam

Avsak ted pri vysoke zatezi (hlavne grafiky) se po par minutach vypne. Jedna se o hard crash. Jako kdyby nekdo vyrval PC ze zasuvky. A kdyz naskoci tak se objevi ze se vyresetoval BIOS http://imgur.com/a/M1d5W

Dalsi problem je ze po vypnuti PC obcas neni schopno nabehnout, problikava stylem jako kdyz mate spatny kontakt u svetla. Musim vypnout zdroj, pockat nekolik desitek minut a zapnout.

- Da se to navodid behem cca 15 minut kdyz pustim FurMark
- Ve Windows logu nic neni, kernel power.
- Nejedna se o problem s teplotami. Ty jsou naprosto v poradku.

Grafiku jsem strcil do jineho PC a jel furmark cca 50 minut v kuse bez problemu. Asi by to nemelo byt grafikou.
Mohl jsem si na par hodin pujcit jiny zdroj. Jel jsem FurMark + Prime cca hodinu v kuse bez problemu, uz jsem si myslel ze je to zdrojem, jenze potom po hodine a pul PC crashnulo ...

Cim by to mohlo byt? MB / Zdroj ? Co reklamovat ? :hm Jsem uplne zoufaly z toho ze proste nevim ktera komponenta to dela, dam to reklamaci a po mesici mi to vrati a problem tu bude zpet :|

Dekuji za jekekoliv rady
pazep
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 23. 7. 2017 12:36

Neodborná montáž, neodborně provedené přetaktování?

První bych měnil zdroj za spolehlivý a kvalitní model, např. RMx 650. Teploty? Nemáš zlomený procesor, chladič bys na to hloupý měl dost, obzvláště pokud je to jeho starší verze a byla samostavba. Memtest běžel kolik dnů bez chyby?

Jako první vše na default. Rozebrat, znovu složit mimo skříň. Jede?
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pazep 23. 7. 2017 12:48

Neodborná montáž, neodborně provedené přetaktování?


Nvm jak se da udelat neodborna montaz. Zvlast kdyz PC jelo mesice bez problemu. Zacalo to delat bez jakehokoliv zasahu.

Jako první vše na default.

Bios se vzdy vyresetuje do defaultu, takze jo, vsechno jede porad na default.

Nemáš zlomený procesor

To by preci vubec nejelo? Kdyz nezatezuji grafiku tak to jede vsechno v pohode.

Memtest běžel kolik dnů bez chyb

Memtest jsem nepoustel ale muzu zkusit. Vzhledem k tomu jak se to chova ovsem neprepokladam ze by byl problem s pamet.

Zde je log z Aida64 kdyz doslo ke crashi. https://www.dropbox.com/s/xwo8q4jcsxury ... h.htm?dl=0

Teploty kdyz doslo ke crashi: http://imgur.com/1b3wcKu
pazep
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 23. 7. 2017 13:24

Dobře, tak když o tom přece víš víc, než my, tak proč ztrácíš čas ptaním se?
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Srandista 23. 7. 2017 13:27

KineCZek píše:Chladič bys na to hloupý měl dost, obzvláště pokud je to jeho starší verze.

Nie, nemal. Problem sa tykal len Mugenu 4, a to len pri absolutne prasackej montazi. Predstav si, mam ho na svojom Skylaku, a procesor sa prekvapivo nezlomil...
Gigabyte GA-Z270X-Gaming K5 | Intel Core i7-6700K + Scythe Mugen 4 | Patriot Viper 4 Series DDR4 16GB | MSI RX 470 4GB RAM | Intel 530 SSD 180GB + WD Black Mobile 1TB + WD Black 2TB | Corsair RM650x | Fractal Design Define C
Moto Z Play, Nexus 7 32GB
Srandista
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 23. 7. 2017 13:57

Tak já včera vyndal jeden zlomený, díky Bohu funguje, z pod Ninja 4. Tím padají hned dvě hlouposti v tomhle vlákně.

Ono hlavně předpokládat, že tazatel není vepř imo není rozumné, zvláště pokud má problém, není ochoten jej správně diagnostikovat a pouze se ohání nesprávnými předpoklady a tvrzeními typu "že to by přece".

BTW nemusíš si cokoliv napíšu brát hned osobně. (Platí prosím i pro další případné čtenáře, děkuji.)
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pazep 23. 7. 2017 14:01

Dobře, tak když o tom přece víš víc, než my, tak proč ztrácíš čas ptaním se?

Sorry, ale pripada mi ze ses nejaky podrazdeny ? Me pripada ze se ptam uplne normalne. Nepovazuji se za nejakeho extra odbornika. Ale tva prvni reakce je, ze jsem dement ktery si neumi poskladat PC a ze sem si vybral blbe komponenty.

Nevim jestli muze zlomene CPU zpusobovat crash PC pri vysokem zatizeni, ale jestli jo tak se rad priucim. Ano mas pravdu ze ta volba chladice nebyla uplne nejlepsi, asi bych ho uz nedoporucil. Je tam fakt malo mista, ale chladi perfektne.

Pokud zatizim grafiku -> crashne PC. Z toho usuzuji ze problem asi nebude v CPU nebo v ramkach, ale asi nekde mezi grafikou , MB a zdrojem...
pazep
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 23. 7. 2017 14:06

Scythe píše:Ashura, Mugen 4, Mugen 4 PCGH-Edition, Fuma, Ninja 4, Grand Kama Cross 3, Mugen Max and Kotetsucan


Nesprávně fungující procesor kupodivu dokáže způsobit nesprávnou funkci počítače. Hned v prvním příspěvku máš radu, co máš udělat a vyzkoušet. Že sis z nej "vzal" něco, co v něm naopak nepíšu, je čistě Tvoje věc. S tím nic dělat nedovedu.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod malay 23. 7. 2017 14:40

Zkus nejdříve reinstalaci OS (bez přetaktování), když bude problém přetrvávat, hledej hardwarový problém. Někdy totiž stačí jeden tvrdý restart a OS, zvláště Windows, už může být nabořený.
-----------------
Zrovna včera mi uprostřed práce spadl PC se skvělým zdrojem RM550X - neustál zakolísání v sítí při bouřce, ostatní PC si vesele frčely dál.
Sapphire Pure Black X58, Xeon X5680@4,5/4,3GHz + Thermalright Archon, RAM 48GB 1700MHz, GPU Sapphire RX580 Nitro+ 4GB, 2x SSD 250GB, NVMe 256GB, HDD 1TB, RAMdisky, Corsair RM550x, zabaleno do Fractal Define R5
malay
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod r34ktor 23. 7. 2017 19:47

Zkus aktualizovat BIOS na desce. Aktuálně máš A.3, přičemž poslední (A.5) opravuje nějakou blíže nespecifickou nekompatibilitu s NVME disky Samsung 960 (dle výpisu je právě takový v sestavě).

Proč by se to mělo projevit teď je otázkou (možná update FW, či OS), ale za pokus nic nedáš.
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pazep 23. 7. 2017 20:51

Zkus aktualizovat BIOS na desce. Aktuálně máš A.3, přičemž poslední (A.5) opravuje nějakou blíže nespecifickou nekompatibilitu s NVME disky Samsung 960 (dle výpisu je právě takový v sestavě).

Diky za info. Bohuzel update BIOSu nepomohl. Porad to pada.

Zkus nejdříve reinstalaci OS (bez přetaktování), když bude problém přetrvávat, hledej hardwarový problém. Někdy totiž stačí jeden tvrdý restart a OS, zvláště Windows, už může být nabořený.


Myslim ze kdyby to byl Windows issue tak by to koncilo treba blue screenem nebo tak neco a potom je info ve windows even logu. Ale muzu to zkusit.

----------------------------------
FYI: Grafikou to neni, pichnul jsem tam 1080 a dela to uplen to same a zaroven grafika v jinem PC funguje bez problemu.
pazep
Junior

Odeslat příspěvekod r34ktor 23. 7. 2017 21:47

Přeci jen vyndej a zkontroluj procesor a patici. Pokud budou v pořádku, tak reklamace desky.
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod malay 23. 7. 2017 22:12

Za pokus nic nedáš. Windows nemusí nutně reportovat každý pád. Je to pár dnů, co jsem se dost natrápil s jedním PC, který občas padal v zátěži (projel bez pádu 3D Markem, ale do 15 minut padnul např. v Overwatch). Podle příznaků to vypadalo jako hardwarový problém po výměně cpu, našel jsem i nějaké chyby v komunikaci po PCIe sběrnici (overclock cpu 70%, tak mě to zas tolik nepřekvapilo, padalo to i bez oc) - ale nakonec to byl přece jen softwarový problém - nekorektní instalace Win 10 (pc už šlape jak na hodinky).

Při reinstalaci OS jsem se opakovaně dopustil sám chyby, kterou jsem si neuvědomil. Protože pády pokračovaly i po reinstalaci, vypadalo to na 100% na hardwarový problém. Mám ale už nějaké zkušenosti, tak vím, že se člověk zas nesmí při řešení problémů příliš upínat k vlastním názorům - protože jsou to jen názory, ne fakta. A někdy je třeba vzít to hezky znova od začátku, takže po vytvoření nových instalačních médií a s jiným postupem už vše proběhlo korektně.

Zkus reinstal, když to nepomůže, tak bych to rozhodil a zkontroloval cpu, pokud bude vizuálně OK, tak bych poslal desku (nejsložitěšjí část sestavy) na reklamaci. Čím větší složitost, tím větší pravděpodobnost selhání.
Sapphire Pure Black X58, Xeon X5680@4,5/4,3GHz + Thermalright Archon, RAM 48GB 1700MHz, GPU Sapphire RX580 Nitro+ 4GB, 2x SSD 250GB, NVMe 256GB, HDD 1TB, RAMdisky, Corsair RM550x, zabaleno do Fractal Define R5
malay
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pazep 23. 7. 2017 23:39

Hm taky jsem si vsiml ze zacaly docela dost piskat civky na zakaldni desce, coz je uplne normalni, ale predtim to nedelalo, je to docela dost slyset, takze si myslim ze bych si toho predtim vsimnul.
pazep
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 24. 7. 2017 07:14

KineCZek píše:První bych měnil zdroj za spolehlivý a kvalitní model, např. RMx 650.

Jaký zdroj jsi instaloval?
Proč jsi zvolil nestandardní SSD - Samsung 960 - místo spolehlivého SATA?
SSD/M.2 jsou určené do NB, kam se obvykle druhý SSD/SATA nevejde.
Kompatibilita SSD/M.2 se stolními MB není dořešená.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků