Problém startu PC nevysvětlen

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod meda2016 17. 11. 2017 11:44

Snad mi někdo podá vysvětlení. Předem děkuji.
Rád bych pochopil jednu věc - jak bootují (a ukončují se) MS Windows 7 (a další) co se týká startu HW počítače/notebooku.
Sice jsem, jak uvádím, exITadmin, ale v oblasti od pracovních stanic po servery, úložiště a SW systémy na nich neznám vše.

Během času jsem narazil na dva problémy.
>> 1/ Nedávný problém. PC Intel s deskou ASUS P8B75-M s W7 Home byl používán s vypnutím úplným nebo uspáním, vždy OK.
Pak se jednou stalo, že po "studeném" startu zůstala na monitoru úvodní obrazovka s logem výrobce desky a textem asi "do BIOS buď Del nebo F2", podsvícená USB klávesnice po 1 sec zhasla a nic dál se nedělo. Stisk klávesy vyvolal bliknutí klávesnice na 1 sec a zas nic. Del ani F2 nepůsobil.
Žádná akustická signalizace.

Dlouhý stisk tlačítka Power na skříni PC vyvolal vypnutí zdroje, vzápětí po uvolnění tlačítka se PC znovu nastartoval a nyní už až k bootu W7 normálně spuštěno.
Pokud jsem vyvolal na úvodní obrazovce W7 Restart (kdy jsem očekával úspěch, ale nestalo se tak), opět nastala situace se zastavením na úvodní obrazovce desky s logem atd.
"Oživení" dlouhým stiskem jsem využil ke vstupu do BIOS/UEFI.

Nastavil jsem v BIOS/UEFI spouštění bez obrazovky s logem, tedy výpis startu by mi měl ukázat, na čem se zastaví, případně vypíše chybu.
Neukázal nic, doslova NIC, NEobjevil se text o GK, ani o procesoru, ani paměti. Klávesnice se rozsvítila a zhasla jako předtím a Del ani F2 nepůsobil.

Pojal jsem podezření na vadnou funkci USB klávesnice a zkusmo příště v BIOSu nastavil nejen oživení detekovaných portů USB pro klávesnici a myš, ale oživení portů USB všech.
Stejná situace.

Podle rutiny jsem založil CD a spustil Memtest86+. Stejným rituálem. Dva průběhy RAM, žádná chyba. Ukončení je ESC, systém je nějaký DOS.
A teď - Znovu jsem nastartoval PC a opakovaně vypnul z W7, nebo restartoval z W7 a chyba ZMIZELA!!!

Otázku napíši na konci.

>> 2/ Staší problém nebo spíš záhada (asi pro mne, jinému je jasné). PC AMD s deskou ASUS M3N78-EM s W7 Home. Dva disky každý s jiným systémem, W7 a LinuxMint. Na disku s LinxMint je loader Grub, který umí nechat vybrat z obou systémů. Disk s W7 je původní a neovlivněný instalací Linux.
Teď popis záhady (pro mne). V BIOSu nastavím jako bootovací disk ten s W7, bootuje v pořádku disk W7. V BIOSu nastavím jako bootovací disk s Grub/LinuxMint, bootuje disk W7! Udělám restart, bootuje disk W7! Vypnu úplně a zapnu, bootuje Grub/LinuxMint. V BIOSu nastavím jako bootovací disk ten s W7, bootuje v pořádku disk W7.


>> ??? - Otázka z obou bodů. Ovlivňuje nějak OS MS Windows 7 (nebo další), jak bude (příště) startovat HW základní desky, zapisuje během vypnutí někam OS W7 údaje, které nemusí být v souhlasu s nastavením BIOSu?
Při pročítání překladů obecných voleb BIOSU/UEFI jsem narazil na volbu s popisem, že část konfigurací BIOSu se zapisuje do keše s přístupem CPU kvůli rychlejšímu startu.
Možná jsem špatně pochopil, možná je to mylné vysvětlení, nevím.

Obracím se s dotazem na někoho, kdo tomu rozumí a komu je jasné jak obě chyby vznikly. Děkuji za objasnění bez ironie.
meda2016
Junior

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků