Provoz ntb bez baterie

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod mtmccox2 25. 12. 2009 22:24

Máti má nový ntb, který zatím používá jenom doma, tak jsem si říkal, že může jet bez baterie, aby se zbytečně nemrvila pořád cykly nabíjení a vybíjení. Zajímalo by mě ale, jestli kvůli tomu neodejde zbytečně brzy trafo (pořád je nažhavené), a jestli není lepší tam tu baterii dát?

díky ;)
Jesus Christ made changes to your life. Do you want to save it?

|Yes||No|
mtmccox2
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod LukiKE 25. 12. 2009 22:33

No na ten nazor som zvedavy aj ja,kedze NB pouzivam denno denne a baterku za den nabijem aj 5x
Ci je lepsie ju rovno vybrat a ficat na adaptery alebo ju tam nechat a nabijat,...Tak isto kusok sa fojim trafa ci nezhori kedze pojde vkuse cely den,NB nevypinam iba ho dam do rezimu spanku a ked potrebujem nieco robit tak ho prebudim...samoska ak idem prec alebo spat tak ho normal vypnem... :-)
LukiKE
Junior

Odeslat příspěvekod julo-rs 25. 12. 2009 22:44

Ja používam notebook takmer stále cez trafo a ani mi nenapadlo vyberať batériu. Podľa mňa na to nie je žiadny dôvod. Prečo by sa mala batéria ničiť? Veď keď sa nabije, tak sa odpojí automaticky. Žiadne opakované cykly vybíjania a nabíjania nie sú. Mám notebook už vyše 1,5 roka , denne ide 12 - 14 hodín. Nemám problém ani s trafom ani s batériou.
Myslím, že vyberanie batérie sa ani nedoporučuje, je to súčasť notebooku, tak prečo vyberať?
julo-rs
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod LukiKE 25. 12. 2009 22:56

No na nete je vela diskusii o tom ci vyberat bateriu alebo nie,..100 ludi 100 nazorov takze ani v jednej sa clovek nedocita kde je pravda,... :-)
Zatial som nemal problem ani ja,novy NB mam vyse 3/4 roka....
LukiKE
Junior

Odeslat příspěvekod pablomino 25. 12. 2009 23:04

Panove mylite se vsichni.
1. Akumulator ma zivotnost cca 2 roky ode dne vyroby at uz jej pouzivate ci nikoli. Je to dano chemickym procesem ktery vznika na elektrodach uvnitr a je nevratny.
2. Cykly opravdu existuji a pocitaji se takto - 1 cyklus = vybiti ze 100% do nuly a nabiti na 100%.
Vybijes-li baterii na 90% a nabijes doplna - spotrebovals 1/10 cyklu, vybiti na 50% a nabiti na 100% - spotrebovals 1/2 cyklu. Akumulator je schopen v idealnich podminkach podrzet si svou kapacitu cca na 1000 cyklu, vetsinou vsak mene.
3. Provozovat notas bez akumulatoru samozrejme lze, neuveritelne se vsak pretezuje napajeci adapter a vy se navic pripravujete o jednu velikou vyhodu oproti klasickym PC a tou je schopnost akumulatoru chovat se castecne jako UPSka cili zalozni zdroj. Kdyz vam totiz pri rozdelane praci dojde k poklesu napeti nebo dokonce k vypadku proudu, notas bez baterie, stejne jako stolni PC, se vypne nebo restartuje a neulozena prace je v haji, a to nemluvim o tom jak destruktivne toto pusobi na elektroniku uvnitr pristroje.
Resume je tedy takove, akumulator nevytahujte a pokud to jen lze, ponechte pristroj pripojen k rozvodu el. site. Napajeci a nabijeci obvody notebooku a baterie se jiz samy postaraji, aby vam vas akumulator slouzil co nejdele to bude mozne.
A zaverem : NIKDY nedopustte uplne vybiti vasi baterie, je to nejspolehlivejsi zpusob jejiho odeslani do sberneho dvora a plati to i pro ty uplne nove.
pablomino
Junior

Odeslat příspěvekod tibika 25. 12. 2009 23:06

Zbytočné vyberať -- bateria postupne straca kapacitu ci sa pouziva alebo nie... jednoducho je to chemický článok ktorý degraduje stále. Moderne ntb vedia, kedy ukonciť nabijanie. No a dalsia vyhoda baterie -- akasi integrovana UPSka, lebo pri praci s ntb bez nej by stacilo nejako neštastne zavadit o kabel a šup, cela praca v ******.
tibika
Pokročilý

Odeslat příspěvekod soban 25. 12. 2009 23:25

Vždyť už se to řešilo a pořád dokola, je někde napsáno v návodu že se má akumulátor vytahovat ? Není tak ho nevytahuj a je to.

Elektronika to ví nejlépe jak s tím akumulátorem má pracovat. Takže akumulátor vytahovat pouze při opravách případně při dlouhodobém uskladnění aby vyteklá baterie nepoškodila NT.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod p0etrik 25. 12. 2009 23:27

K tomu, co napsal pablomino, tezko neco dodat. Snad jen, ze docela casto se zadari, aby ten akumulator vydrzel dyl.
Dle mych vlastnich zkusenosti ale i teorie nejdyl vydrzi, kdyz bude strcenej v notebooku a vzdy kdy to bude mozne, bude notebook napajen ze site.
V supliku se samozrejme az tolik neopotrebi, ale jak uz (opet) psal pablomino, zbytecne se zatezuje napajeci adapter a prijde se o vyhodu UPS. Dalsi vec je, ze na aku v supliku se snadno zapomene, a kdyz tam bude par mesicu, tak se samovolne dokaze uplne vybit, coz mu, samozrejme, skodi uplne nejvic.
p0etrik
Junior

Odeslat příspěvekod swarm 26. 12. 2009 00:11

Dle mých zkušeností je úplně jedno, jestli se používá nebo ne., takže nesouhlasím s tím co nejčastěji napájet ze sítě. Měl jsem těch notebooků už hodně. Některé byly skoro pořád na napájení a baterka odešla za necelý rok, jiné jsem klidně dvakrát za den úplně vybil a vydržely skoro 3 roky. Někdy zase naopak. Spíš se mi potvrdilo, že nejdýl většinou vydržely články Panasonic a nejméně články Sanyo.
Diagon Swarm - ~460 zrecenzovaných notebooků od 2007
15,6" Acer V15 Nitro - i7-4710HQ, 16GB RAM, 2xSSD, FHD IPS
14" HP EliteBook 840 G5 - i5-8350U, 16GB RAM, 512GB SSD, FHD IPS
14" ThinkPad T400 - C2D T9900, 8GB RAM, 300GB SSD, WXGA+ LED
swarm
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod mtmccox2 26. 12. 2009 00:34

Myslel jsem si to, protože někdo říká, že se při napájení ze zásuvky baterie neustále vybíjí a znova nabíjí, tzn > 98% > 100% a to se bere jako jeden cyklus. Pak se hodně opotřebuje.. ale ok.
Jesus Christ made changes to your life. Do you want to save it?

|Yes||No|
mtmccox2
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod swarm 26. 12. 2009 00:40

Většinou je ta default hranice 95-96%, což při neustálém provozu na adaptér a samovybíjení může znamenat třeba 2-3 týdny. I kdyby se to počítalo jako jeden cyklus, tak jich dáš daleko méně než někdo, kdo tu baterku normálně používá.
swarm
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod pablomino 26. 12. 2009 00:52

swarm píše:Dle mých zkušeností je úplně jedno, jestli se používá nebo ne., takže nesouhlasím s tím co nejčastěji napájet ze sítě. Měl jsem těch notebooků už hodně. Některé byly skoro pořád na napájení a baterka odešla za necelý rok, jiné jsem klidně dvakrát za den úplně vybil a vydržely skoro 3 roky. Někdy zase naopak. Spíš se mi potvrdilo, že nejdýl většinou vydržely články Panasonic a nejméně články Sanyo.

Hmm a kolik jsi tech notebooku mel 5, 10, 30? To je porad statisticky malo, muzes mit pravdu, ze aku od Panasonicu jsou kvalitnejsi nez Sanyo, ale to je tak vse.
Doporucuji kazdemu, aby se spolehl na elektroniku, kterou k tomu ucelu vyrobce urcil. Ja jsem jeste v zivote nepoznal zadneho cloveka, ktery by to umel lepe.
pablomino
Junior

Odeslat příspěvekod swarm 26. 12. 2009 01:23

pablomino píše:Hmm a kolik jsi tech notebooku mel 5, 10, 30?

O to vůbec nejde. Spíš jsem jen chtěl poukázat na to, že ač se člověk bude řídit sebelepšíma radama, když jeho baterka bude z těch méně povedených, tak mu do roka odejde a on s tím nic nenadělá. Proto to nemá cenu řešit (= souhlasím, že nejlepší je nechat to na elektronice).

Btw současný hlavní notebook mám necelé dva roky a jeho baterka má po 300 cyklech stále ještě 91% původní kapacity. Vůbec neřeším, kdy připojit adaptér a kdy ne, je mi to šumák, protože to beru jako spotřební zboží. Jen jsem v elektronice baterky nastavil, aby nabíjela, až když kapacita klesne pod 45% a nabíjení skončilo na 90%. Holt jsem měl štěstí na kus.

Stále platí, že nejvíc baterku v notebooku řeší ti, kteří ji vůbec nepotřebují.
swarm
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod pablomino 26. 12. 2009 03:12

swarm píše:
pablomino píše:Hmm a kolik jsi tech notebooku mel 5, 10, 30?

O to vůbec nejde. Spíš jsem jen chtěl poukázat na to, že ač se člověk bude řídit sebelepšíma radama, když jeho baterka bude z těch méně povedených, tak mu do roka odejde a on s tím nic nenadělá. Proto to nemá cenu řešit (= souhlasím, že nejlepší je nechat to na elektronice).

Btw současný hlavní notebook mám necelé dva roky a jeho baterka má po 300 cyklech stále ještě 91% původní kapacity. Vůbec neřeším, kdy připojit adaptér a kdy ne, je mi to šumák, protože to beru jako spotřební zboží. Jen jsem v elektronice baterky nastavil, aby nabíjela, až když kapacita klesne pod 45% a nabíjení skončilo na 90%. Holt jsem měl štěstí na kus.

Stále platí, že nejvíc baterku v notebooku řeší ti, kteří ji vůbec nepotřebují.

S tim se da souhlasit :-D
Mam tady v soucasne dobe 2 Acery taky zhruba 2 roky stare, oba jsou po celou dobu uzivani temer permanentne pripojene do zasuvky a oba maji baterii Panasonic, Jeden signalizuje 90% druhy 94% kapacitu, i jejich doba chodu na aku tomu odpovida.
pablomino
Junior

Odeslat příspěvekod IgnorStoupa 26. 12. 2009 12:12

pablomino píše:Panove mylite se vsichni...
3. Provozovat notas bez akumulatoru samozrejme lze, neuveritelne se vsak pretezuje napajeci adapter

Myli se i pablomino. Napajeci adapter se nepretezuje. Nejvetsi zatez adapteru je kdy, Halik? No kdyz jede pocitac a zaroven se dobiji baterka. Tedy cca dvojnasobna zatez oproti NTB s vyjmutou baterku. Zakon o zachovani hmoty i neznicitelnosti energie (ci spise nemoznosti jejiho vzniku z niceho) plati i pro NTB.
Neni dano vubec nic. Sestrojte parabolu.
IgnorStoupa
Mírně pokročilý

Další stránka