Provoz ntb bez baterie

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod alfah4ns 6. 2. 2013 23:00

martinsip píše:Ohledně baterie.

FujitsuSiemens. Používáno občas, měl jsem ještě stolní PC. Většinou pouze doma nebo na chatě přes adaptér. Pouze občas jel na baterii. Baterie po 1,5 roce totálně kaput. Baterie NTB vydržela po nabití maximálně 5-7 minut. :grr:

Nyní doma 2xAcer a používány více a baterie po 2,5 roce je naprosto spolehlivá a nepociťuju, že by klesla kapacita. :hm

Spíš ten FujitsuSiemens byla šunka koupená v Makru. Jako veškerá elektronika tam koupená >:-(


OT: kvalita baterie nezavisi od znacky notebooku, ani konkretniho modelu. Nikdy nevis, co dostanes, vyrobcu baterek je vice. Je pravda, ze Panasonic clanky se uz moc nepouzivaji...
alfah4ns
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Izibia 10. 7. 2013 23:57

swarm píše:Dle mých zkušeností je úplně jedno, jestli se používá nebo ne., takže nesouhlasím s tím co nejčastěji napájet ze sítě. Měl jsem těch notebooků už hodně. Některé byly skoro pořád na napájení a baterka odešla za necelý rok, jiné jsem klidně dvakrát za den úplně vybil a vydržely skoro 3 roky. Někdy zase naopak. Spíš se mi potvrdilo, že nejdýl většinou vydržely články Panasonic a nejméně články Sanyo.

Mám zcela jinou zkušenost. Se stářím baterií se zvyšuje jejich kapacita, a zvlášť to platí pro Sanyo:

Mám v netbooku články Sanyo, netbook jsem rok a půl po koupi vůbec nepoužíval, a baterie byla ponechaná v netbooku. Teď jsem netbook zprovoznil, 4x úplně vybil baterii a

výstup z Everest 5.5 vypadá takto

Battery Properties:
Device Name AL10B31
Manufacturer SANYO
Unique ID 6229SANYOAL10B31
Battery Type Rechargeable Li-Ion
Designed Capacity 48840 mWh
Fully Charged Capacity 49462 mWh
Wear Level 0 %
Izibia
Junior

Odeslat příspěvekod redmond 11. 7. 2013 00:16

Izibia, skus to realne pouzivat na baterku. Ked vydrzi viac ako predtym, bude sa dat verit tymto papierovym cislam.
my name is mond, Redmond.
redmond
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Izibia 11. 7. 2013 01:05

Když já nevím kolik to vydrželo předtím, když jsem to předtím nepoužíval.
Izibia
Junior

Odeslat příspěvekod KOSŤA KOSTIČ 11. 7. 2013 23:21

Možná to patří jinam, ale průběh tlachání mi nedal a tak to maluju sem. Nedávno mi widle začaly hlásit, abych zvážil výměnu baterek a teď už s ní nekomunikujou vůbec, jen zahlásí že jí nenabíjí. Ale když adaptér vytáhnu a hned zase zapojím, chvíli se začne nabíjet a zase ta hláška a konec nabíjení. Bez adaptéru baterka vydržela asi 5 minut. Ale psalo to nějakých 17% kapacity. Jako nová vydržela řádově 3,5 hodiny a ještě před hláškami o zvážení výměny vydržela cca 20 minut. Abych baterku aspoň nějak našťouchal, udělal jsem přerušovač napájení, kdy každých 30 vteřin napájení dojde k přerušení na půl vteřiny. A teď si tipněte, jak dlouho po úplném nabití notes běží bez adaptéru? Je v tom nejspíš *****ítko, protože to zase vydrží běžet něco přes 3 hodiny.
Jsem gastrosexuál, takže mi každá může akorát tak uvařit...
Je lepší mrtvej frajer, než živej sráč?
KOSŤA KOSTIČ
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Loader 11. 7. 2013 23:25

Dobrý :)
Administrátor fóra MobilMania.cz | Příspěvky odporující pravidlům fóra nahlašujte.
Loader
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod swarm 12. 7. 2013 21:32

Izibia píše:Mám zcela jinou zkušenost. Se stářím baterií se zvyšuje jejich kapacita, a zvlášť to platí pro Sanyo:
To se nezvýšila kapacita, pouze rekalibrovala elektronika. Nemá to v praxi žádnou vypovídací hodnotu.
Diagon Swarm - ~460 zrecenzovaných notebooků od 2007
15,6" Acer V15 Nitro - i7-4710HQ, 16GB RAM, 2xSSD, FHD IPS
14" HP EliteBook 840 G5 - i5-8350U, 16GB RAM, 512GB SSD, FHD IPS
14" ThinkPad T400 - C2D T9900, 8GB RAM, 300GB SSD, WXGA+ LED
swarm
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Izibia 12. 7. 2013 22:35

rekalibrace elektroniky baterie - co to přesně znamená a proč se to děje?
Izibia
Junior

Odeslat příspěvekod alfah4ns 13. 7. 2013 00:48

Protože měří úroveň nabití dle napětí a kapacitu dopočítává.
mWh = mAh * V.
vybitá baterie i plně nabitá mají odlišné napětí, vlastně pak stačí sledovat průběh proudu mezi krajními stavy. To jsou ty mA v čase.
.
alfah4ns
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Izibia 13. 7. 2013 13:10

Pochopil jsem to správně?
Současnou kapacitu tedy počítá sama baterie (a to tak že zintegruje průběh funkce napětí krát proud od stavu úplného nabití do úplného vybití) a informuje o tom systém.
(nedůležitá otázka: Průběh napětí se sledovat nemusí, protože je lineární?)

Pořád ale nechápu co je to ta rekalibrace.
Izibia
Junior

Odeslat příspěvekod alfah4ns 13. 7. 2013 14:27

Nikdy jsem se po tom nejak zvlast nepidil, pouze ma idea.
Linearitu bych asi neocekaval.
Proste ona zna min a max napeti a hlida si proud.
Ty Wh uz pak podle me pocita sw, ale mohu se mylit.

Pokud by to ale takto opravdu bylo, da se rict, ze vypocet nebude uplne 100% presny, stejnetak jako se mohou objevit odchylky u mereni. A kdyz hodnekrat nedobijes/nevybijes, nemusi pak vedet, v jakem to stavu uz je.

Snad se kdyztak ozve nekdo znalejsi, ja jsem strojar :-D
alfah4ns
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Izibia 13. 7. 2013 14:59

Program typu Everest tu hodnotu nepočítá, protože "Fully Charged Capacity 49462 mWh" ví okamžitě, a nemusí čekat dosažení stavů úplného vybití a nabití baterie.
Mohl by jí počítat operační systém, což by se dalo otestovat tím, že zjistíme jestli je hodnota "Fully Charged Capacity" známá ihned po instalaci systému a při provozu pouze ze sítě. Přijde mi to ale nepravděpodobné.
Takže tipuju, že tu hodnotu sděluje sama baterie.
Izibia
Junior

Odeslat příspěvekod KOSŤA KOSTIČ 7. 9. 2013 16:03

Takže *****ítko zasáhlo a baterka přestala s notesem komunikovat úplně a ten jí už ani nenadetekuje. Protože jsou články ve velmi dobrý kondici, dal jsem je do futrálu od akuvrtačky a ta maká jak ještě nikdy...
Jsem gastrosexuál, takže mi každá může akorát tak uvařit...
Je lepší mrtvej frajer, než živej sráč?
KOSŤA KOSTIČ
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod swarm 10. 9. 2013 13:57

Izibia: Zbytečně se v tom motáš. Hodnota fully charged (a všechny ostatní hodnoty jako spotřeba/nabíjení, tovární kapacita, počet cyklů,...) je udaná elektronikou baterky. V tom battery packu je vedle samotných článků také malý čip, který tohle všechno řídí, řeší nabíjení a to, aby jednotlivé články byly vybalancované.

Mezní hodnoty (nabití, vybití) se sledují podle napětí článků. Všechno mezi tím je takový spíš kvalifikovaný odhad na základě procházejícího náboje tam a zpět a paměti na xy posledních nabití/vybití.

Rekalibrace baterky znamená zahození těch starých hodnot a vytvoření nových (dle plného nabití, vybití a následně několika cyklů). Obvykle by neměla být potřeba, ale třeba u notebooků, které dlouhodobě zůstávají v nabíječce může být vhodná, neboť zmíněným způsobem nemůžeš postihnout všechny faktory (jako třeba samovybíjení).
Diagon Swarm - ~460 zrecenzovaných notebooků od 2007
15,6" Acer V15 Nitro - i7-4710HQ, 16GB RAM, 2xSSD, FHD IPS
14" HP EliteBook 840 G5 - i5-8350U, 16GB RAM, 512GB SSD, FHD IPS
14" ThinkPad T400 - C2D T9900, 8GB RAM, 300GB SSD, WXGA+ LED
swarm
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod anonyni 26. 1. 2018 15:47

Zdravím, můj NTB HP ProBook 430 G2 jsem kupoval v 12/2016 (https://www.alza.cz/hp-probook-430-g2-d1775910.htm), do letošního roku vše OK. Tento týden se velmi rychle vybil, i když nebyl připojen na wi-fi (myšleno v režimu bez připojení na net), tak vydržel cca hodinu. U nabití to ukazovalo nejdříve 2 hodiny, po pár minutách 30 minut. Dnes nešel zapnout, dal jsem ho do sítě a naskočil, ovšem Baterie se nenabíjí. HP Support Asistant mě upozorňuje, že je třeba baterii vyměnit. Dostávám se k otázce, zda existuje ještě nějaká šance a způsob, jak ji rozchodit. NTB jsem jinak běžně nabíjel tak 5x do týdne. Někdy byl vyplý celý den. A další moje otázka, zda kromě baterie H6L28AA - HP RA04 Notebook Battery (ProBook 430) - 4cell, kterou mě poradili v jednom servisu, je vhodný ještě jiný typ. Na NTB je sice záruka 24 měsíců, ale na baterii se tato záruka nevztahuje. Je to první NTB, kde řeším baterii, v jiných mě vydržela cca 3 roky. Děkuji za info. :-)
anonyni

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků