gpu a hdd v notebook a teploty a zaloha

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod p3v4x 28. 7. 2017 08:27

Dobrý Den, mám notebook Asus GL502VM a v něm GPU od Nvidia GTX 1060 s teplotou v klidu v rozmezí od 47 do 49 stupnů a hdd o velikosti 1TB s teplotou 32 stupnů v klidu.

Přesně nevím jak jsou v notebooku rozloženy pravě tyto komponenty, protože pokud by gpu a hdd byly hned vedle sebe tak se bojím toho když zatížím GPU při hraní her aby pak pevný disk neodešel kvůli vysoké teploty.

Původně jsem chtěl to co mám v notebooku zazálohovat na externí disk, který bych dal do boxu, ale když jsem tak četl diskusní fora o pc tak jsem zjistil že koupí 2,5 palcového hdd sice budu mít záruku, ale u těchto hdd je to více nachylnější k poruše a data by byla fuč.Dále jsem si říkal že bych data dal na CLOUD, ale to jsem taky zavrhl, protože jsem se dočetl že to nabízel rapidshare.com, který nakonec skončil.Můžete mi poradit něco kde bych se nemusel bát že o data přijdu?
p3v4x
Junior

Odeslat příspěvekod j.e.n.i.k.82 28. 7. 2017 08:32

Zatížit, změřit teplotu a pak řešit.. Teploty v klidu nic neřeknou..
K zálohování, pokud jsou to data opravdu důležitá (pracovní), tak zvolit nějaké komerční řešení a třeba placený cloud. Pokud vlastní, tak externí HDD, flashky nebo to vypalovat..
j.e.n.i.k.82
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod freekarol 28. 7. 2017 10:35

Tvé obavy se vyřeší dvojitým zálohováním:
1.dvě zálohy na dvou externích discích
2.Jedna záloha na externím disku, druhá v cloudu.
freekarol
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kema78 3. 8. 2017 16:35

Pokud si někdo koupí Asus, tak určitě ne kvůli pracovním věcem. Kdo navíc na Asusu nezálohuje DŮLEŽITÁ data na externí úložiště (externí HDD, cloud), tak dobře mu tak.

p3v4x: kup si externí disk a nečti nesmysly na diskusních fórech, používej hlavu a selský rozum. Dále využij cloudů, které se nabízejí zdarma (Onedrive, Disk Google atd). Co se týká tvých obav, tak jsou směšné. Koupíš si notebook na hry - ke všemu Asus, musíš počítat že uvnitř šasi budou vysoké teploty. Ale disk ti nakonec stejně neumře na vyšší teplotu, ale protože s notebookem za chodu klepneš a brnkneš si hlavičkou o plotnu, tak to neřeš a až disk umře, koupíš jiný.
kema78
Junior

Odeslat příspěvekod m.kv 3. 8. 2017 19:42

p3v4x:
teploty: pročti zde

tohle tam taky najdeš
Teploty.PNG


Zálohování: máš bod za používání hlavy. Hotové externí disky mají tu nevýhodu, že když přestanou fungovat, tak se jedná v naprosté většině případů o poškozený konektor. Oprava a záchrana dat je možná, pouze cena začíná na 10k.
Proto je výrazně rozumnější používat skládané externí disky (2,5" disk + krabička). Připojení je přes standartní SATA, v případě poruchy disk přendáš do jiné krabičky za pár stovek a jedeš dál.

U důležitých dat jsou dvě zálohy na externích discích minimum. Jeden disk je dobré mít fyzicky na jiném místě z důvodu např. požáru, krádeže atd.
Pokud už chceš cloud, tak dobře zašifrovat a pouze jako další zálohu.

kema78 píše:kup si externí disk a nečti nesmysly na diskusních fórech, používej hlavu a selský rozum. Dále využij cloudů, které se nabízejí zdarma (Onedrive, Disk Google atd). Co se týká tvých obav, tak jsou směšné. Koupíš si notebook na hry - ke všemu Asus



Obrázek
Pokud si dáš tu práci a přečteš si podmínky všech těch cloudů, tak zjistíš, že zálohováno nemáš nic. Data už v podstatě nejsou jen tvá a nárok při ztrátě (zničení) od poskytovatele máš nulový.

kema78 píše:Pokud si někdo koupí Asus, tak určitě ne kvůli pracovním věcem. Kdo navíc na Asusu nezálohuje DŮLEŽITÁ data na externí úložiště (externí HDD, cloud), tak dobře mu tak.

Koupíš si notebook na hry - ke všemu Asus, musíš počítat že uvnitř šasi budou vysoké teploty. Ale disk ti nakonec stejně neumře na vyšší teplotu, ale protože s notebookem za chodu klepneš a brnkneš si hlavičkou o plotnu, tak to neřeš a až disk umře, koupíš jiný.


jako evidentní znalec notebooků Asus určitě víš, že zrovna ROG má to chlazení řešené velmi slušně
m.kv
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kema78 12. 8. 2017 18:03

m.kv: já si žádnou práci dávat nemusím, moje data to nejsou a je mi to v podstatě jedno. Psal jsem to jako alternativu pro odkládání dat, určitě mu v jeden moment odejde notebook a něco se pokazí na cloudu, potažmo na víc cloudech. Opět stačí použít selská rozum a asi tam nedám data citlivá. Znovu opakuju, pokud si někdo koupí herní notebook, tak na něj těžko bude ukládat opravdu důležitá data, leda by byl úplně padlý na hlavu a tím spíš, pokud jde o Asus, který je snad obecně ještě poruchovější než HP a to už je co říct.
Je jedno jestli je to ROG nebo není, na kvalitu návrhu a designu desky to nemá vliv, je to spotřebák s jasně danou životností. A ty teploty? Jsou docela šílené na to, že se jedná o nový notebook, co to asi bude dělat po pár měsících bez údržby.
Ale protože máš na servisu asi lepší zkušenosti s Asusy, tak si je rád poslechnu a poučím se.
kema78
Junior

Odeslat příspěvekod m.kv 13. 8. 2017 11:28

kema78 píše:m.kv: já si žádnou práci dávat nemusím, moje data to nejsou a je mi to v podstatě jedno. Psal jsem to jako alternativu pro odkládání dat, určitě mu v jeden moment odejde notebook a něco se pokazí na cloudu, potažmo na víc cloudech. Opět stačí použít selská rozum a asi tam nedám data citlivá.

- když to nejsou tvoje data a je ti to jedno, tak to neraď - je to rada k ničemu
- data citlivá = data důležitá a tedy data, která se zálohují, nedůležitá data není třeba zálohovat
- zatím jen 2x jsem byl svědkem, že se v jednu chvíli odporoučel disk na notebooku a při pokusu o načtení zálohy z externího disku i ten. Další záloha nebyla. Pravděpodobnost minimální a přece se stalo. Cloud není vyjímka.
btw: v mém Asus ROG 8-P byl z výroby disk od HGST - ta značka patří mezi to lepší, přesto to nezaručí vůbec nic co se týče dat

kema78 píše:Znovu opakuju, pokud si někdo koupí herní notebook, tak na něj těžko bude ukládat opravdu důležitá data, leda by byl úplně padlý na hlavu a tím spíš, pokud jde o Asus, který je snad obecně ještě poruchovější než HP a to už je co říct.
Je jedno jestli je to ROG nebo není, na kvalitu návrhu a designu desky to nemá vliv, je to spotřebák s jasně danou životností. A ty teploty? Jsou docela šílené na to, že se jedná o nový notebook, co to asi bude dělat po pár měsících bez údržby.
Ale protože máš na servisu asi lepší zkušenosti s Asusy, tak si je rád poslechnu a poučím se.

Pokud chceš tak zkušeně paušalizovat, tak věz, že pokud jde o data, je úplně jedno, jestli si koupíš herní notebook Asus, nebo kancl Dell, HP, či snad Apple s velkým MI. Vliv těch notebooků na data je nulový. A když už do toho motáš návrh a desing desky, tak data jsou pro tvoji informaci na discích. A těm je jedno jaký typ notebooku preferuješ a potřebuješ.

Tvoje frustrace z Asusu ti léčit nebudu protože:
- to, že máme v rodině cca. 5 Asusů a ani jeden nebylo třeba servisovat (reklamovat) má stejně nulovou vypovídající hodnotu jak tvoje případná špatná zkušenost s třeba 10 Asusy. Mé zkušenosti se servisem tedy nulové.
Všichni výrobci mají povedené modely a pak klumpy co odchází ve velkém.

K teplotám:
- co je na nich konkrétně šíleného?
- který stejně výkonný NTB má nešílené teploty?
- který NTB po pár měsícich bez údržby nebude mít rozdílné teploty oproti novému?
m.kv
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 20. 8. 2017 10:38

To voe, co to je tohle to?

Soudit ntb podle značky...

A ještě radit zálohovat do cloudu, nesifrovana data.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Vemeno23 19. 2. 2018 14:59

Hlavně každý má s nějakou značkou své zkušenosti, paušalizovat nemá smysl. Já třeba největší držáky, co jsem měl, byly HP. 2x 9 let, jednou 7 let starý a všechny stále fungují. Asus mi odešel po necelých 4 letech (plus naprosto tragická "kvalita" jejich servisu). Acer jeden od začátku v poho, druhý měl vadný displej a třetí vadnou GK (zase ale kvalitní servis). Že bych kvůli těmto zkušenostem hejtoval na nějakou značku nebo naopak nějakou upřednostňoval? Vždycky koupím to, co nabízí nejlepší poměr výbava/cena a prostě počítám s tím, že to za 3 roky hodím do koše (dokupuju prodlouženou záruku) a koupím si nový. Dneska už nic není dělané tak, aby to vydrželo x let. Pokud vám NB vydrží více jak 5 let, tak to je v podstatě výrobní vada.
Vemeno23
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků