vyplatí se windows 10 ? + další otázky

Diskuze výhradně o operačním systému Windows 8

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Topes 24. 7. 2016 10:16

Zvažuji přechod na windows 10, jelikož osmičky jsou odporný systém a kdyby byla možnost tak bych používal win 7. Už se vychytaly chyby na win10 nebo je to stále stejný nedodělek ? Jak je to s tou bezpečností (šmírování) ? Má cenu vůbec přecházet nebo bych si ještě pohoršil ? Jde o to, abych měl systém pod kontrolou, nedělal si co chce bez mého vědomí, šly na něm hry a nebyl jsem nějak perzekuován za warez například nějakou blokací.

Pak mě zajímá, jak takovej přechod provést ? Na notebooku lenovo y50-70 mám z výroby win 8.1. Jak nejlépe udělat upgrade nebo čistou instalaci ? Při přechodu na novej systém se mi vymaže lenovo recovery s win 8.1 nebo zůstane a nebo se vytvoří recovery s win 10 ? Nerad bych v případě přeinstalace windows řešil jak to zpět nahodit jelikož u minulého notebooku jsem si omylem vymazal recovery oddíl a musel pak recovery media koupit.
Jak je to s ovladači při upgradu ? Když mám ovladače na win 8 tak po upgradu na win 10 jsou jako kompatibilní nebo se samy aktualizují a nebo je musím odinstalovat a ručně nainstalovat aktuální ? V tom případě bych tedy volil raději čistou instalaci ale zde mě právě zajímá, jak je to s tím recovery když vlastně provedu formát a vše se smaže. Klíč co mám na win 8.1 bude platit i na ty 10 a to i v případě že nainstaluju čistou instalaci kterou sem stáhl ze stránek microsoftu ?

Možná trochu laický dotazy ale už to je pár let co jsem měl obyčejný počítač kde jsem prostě nainstaloval nelegální windows, stáhl ovladače a nic neřešil. Tohle na notebooku kde mám ofiko win řešit nehodlám.
Huawei ascend G620s
Topes
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod portableapp 24. 7. 2016 10:50

1) systém se stále vyvíjí opravuje ... úplně stejně jako všechny programy - nedojdeš do stavu,kdy bude vše dokonalé
2) šmírování jde do určité míry vypnout - i když stále se budou odesílat informace o tom,proč Win padly atd ....
3) pohoršil/nepohoršil .... to záleží na tom,co se ti na win 8 líbí/nelíbí .... bohužel si win v jistém ohledu dělaj co chtějí .... třeba nemůžeš ( rozumným způsobem ) vypnout windows update
4) co se týče warezu - MS nemá možnost zjistit,jestli produkty ostatních firem máš/nemáš legálně => i kdyby řešili warez,tak vyřeší maximálně produkty,které jsi ukradl microsoftu
5) update ... pokud se cítíš na to udělat čistou instalaci,tak je to vždy lepší .... nebude tam bordel z předchozí verze .... ale některé notebooky jsem byl nucen upgradovat z předchozích WIN a taky to funguje ;)
6) až budeš vybírat oblast pro instalaci WIN,tak tam uvidíš +- 20 GB oblast .... když jí tam necháš,tak ti tam zůstane recovery s win 8 .... a poté budeš moci obnovit win 8 ....
7) ovladače - některé rozběhneš .... jiné ne ... proto doporučuju čistou instalaci ... a postavit to na ovladače pro win 10 ....
8)vše bych nemazal ..... nechal bych tam tu recovery oblast od výrobce
9) klíč z win 8.1 můžeš použít na instalaci win z podzimu a novější
portableapp
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Topes 24. 7. 2016 11:08

třeba na těch 8 se mi nelíbí ten design a nabídka start kterou sem si musel předělat nějakým programem, aby byla stejná jako na win 7, pak taky že plno věcí je celkově jinak než ve windows 7. V těch 10 je to prej ale ještě horší - schyzofrenní layout kdy jednou je nabídka v designu win 7 a jindy zase vypadá jak z win 98, dále že nejsou barevně odlišený aktivní/neaktivní okna atd. Nebo je tohle už vyřešeno ?
K tomu šmírování : pokud by se odesílaly data proč win spadly tak to by mi nevadilo. Jde o to, aby se mi třeba sama nezapla kamera, mikrofon, aby se někam neodesílaly data co na počítači vytvořím nebo uložím a tak dále. Fakt nepotřebuju aby se někdo bavil nad mým soukromím. To samé ten keylogging. To pak abych se ani nepřihlašoval do bankovnictví aby mi někdo nezjistil heslo a nevykradl účet.
Prostě jsem četl dost takových článků jak to s těma winama je a dost mě to odrazuje, ale zase na mě zafungoval marketing a možnost mít aktuální systém mě láká, kort když za pár dní ta akce "zdarma" končí. Ale zase mi je jasný, že když je to "zdarma" tak to něco stát bude a tím myslím tu ztrátu soukromí a kontroly.

Jinak jak to myslíš s tím klíčem kterej můžu použít na instalaci win z podzimu a novější ? Jako že to , co stáhnu ze stránek windows musí mít verzi z toho období jinak mi to nepůjde ?
Huawei ascend G620s
Topes
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod nfp1 24. 7. 2016 12:00

Od 8 výše jsou z Win jenom problémy, Systém si dělá víceméně jenom to co chce sám, člověk do toho moc nevidí, mnoho technologií se tváří že pomáhá, ale spíše komplikují, například systém rychlého startu ti znemožní vidět disk pod jiným systémem, blokovala se mi síťová karta a další. Co Windows odesílá nikdo neví, ví se že odesílá, zkoušel jsem lovit komunikaci win 10, bez toho abych na nic něco dělal a celou hodinu si vesele povídaly se 3 IP adresami. Komunikace je šifrovaná, obsah nejde přečíst. Recovery se ti neupraví na windows 10.
nfp1
Junior

Odeslat příspěvekod Topes 24. 7. 2016 12:16

Tak to vypadá že se na to asi vyprdnu a nechám tu vykryplenost jménem Windows 8.1 :-/
Naposledy upravil Topes dne 24. 7. 2016 12:49, celkově upraveno 1
Topes
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod portableapp 24. 7. 2016 12:18

co se týče aktivních a neaktivních oken,tak je pravda,že když jsem se teď na to extra zaměřil,tak ten rozdíl tam není výrazný... ale při běžném užívání mi to přijde dostatečné .... až do úrovně win 98 bych to asi neposílal .... byť je pravda,že občas zvláště Nastavení si vypomůže tím,že vyvolá starší ovládací panely .... je to škoda,ale dá se s tím žít ;)

k tomu šmírování .... představ si,že by MS od každého člověka sebral 1MB dat denně .... při 350 000 000 milionech uživatelů by to bylo (při zaokrouhlení ) 350 TB každý den .... co by s tím proboha dělali ? ;) a jinak do win 7 / 8 / 8.1 už stejně MS docpal aktualizace pro "telemetrii" takže pokud se bojíš odesílání,tak se boj i na win 7-8.1 ...... ve WIN 10 máš možnost to při instalaci ( nebo po ní - v menu soukromí // doporučuju po instalaci navštívit .... a i při instalaci využij možnost rozšířeného nastavení .... je tam dost věcí co jdou vypnout ) přiškrtit

ten keylogging byl aktivní v insideru kvůli optimalizování klávesnice na obrazovce .... a musim říci,že jsem za to byl docela rád,když mi odešla HW klávesnice na notebooku a externí do USB jsem neměl ( je tam udělaná celkem slušná predikce slov )

pokud si stáhneš ( respektive - nepočítám,že by šel ještě někde ofiko stáhnout - máš stažen build 10240 / windows co vyžel v červenci 2015 ) tak ti neveme klíč k win 7/8/8.1, a musel by jsi dělat upgrade z předchozího systému ..... verze z listopadu 10586 už to umí ;)

-- 24. 7. 2016 13:24 --

nfp1 píše:Od 8 výše jsou z Win jenom problémy, Systém si dělá víceméně jenom to co chce sám, člověk do toho moc nevidí, mnoho technologií se tváří že pomáhá, ale spíše komplikují, například systém rychlého startu ti znemožní vidět disk pod jiným systémem, blokovala se mi síťová karta a další. Co Windows odesílá nikdo neví, ví se že odesílá, zkoušel jsem lovit komunikaci win 10, bez toho abych na nic něco dělal a celou hodinu si vesele povídaly se 3 IP adresami. Komunikace je šifrovaná, obsah nejde přečíst. Recovery se ti neupraví na windows 10.


rychlý start jde vypnout .... a ani s rychlým startem jsem neměl problém rozběhat bootování z jiných médií .... takže není problém se na disk kouknout třeba z linuxu ;)

blokovala ? jak ? dělal jsi čisou instalaci nebo upgrade ? já když dělal upgrade a zůstaly tam ovladače staré,tak to byl taky problém ;) ... ale když jsem to vzal na čisto tak to šlo hezky ;)

.... a obsah jde přečíst ... tušim na lupa.cz se v tom hrabali .... a nějak se do toho dostali .... a nepřišlo mi,že by se odesílalo něco extra závažného
portableapp
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod nfp1 24. 7. 2016 12:45

To jsem také zjistil, ale to že to tam je není dobré, Pokud Windows ukončím a následně ho chci připojit v linuxu, hlásí mi to poškozený systém, problém se záchranou dat. Blokování karty je fakt záhada, pokud jsem ve Windows a pouze restartuji do Linuxu, tak vše funguje, pokud ale Windows ukončím. Znovu zapnu PC a startuji do Linuxu, tak se karta nechytá. Vidět je, ale nejde nijak nakonfigurovat. DHCP jí údaje nepošle a nereaguje ani na přímé zadání IP které příjme ale prostě nekomunikuje. ping nefungujuje a nic. Musím znovu do Windows kde naskočí a jen restartovat do Linuxu , pak funguje. Na tohle jsem nepřišel. Dualboot potom skončil. Jedině VirtualBox.
nfp1
Junior

Odeslat příspěvekod Mario Hlas 13. 8. 2016 21:24

Windows 10 přeskočím, jako jsem přeskočil Millenium a Visty.
Píšu z notebooku Lenovo 80G0, který jsem koupil v září ´15 s továrně nainstalovanými Win8.1Bing - ještě včas, abych zarazil automatický upgrade na Win10 ; přesto jsem musel dát do bazaru 2 roky starou, stále perfektní tiskárnu se skenerem - H&P pro ni nevydal ovládače pro Win8, ačkoliv cartritge pro ni vyrábí dál.
Dva známí automatickému upgrade svých 2-3 roky starých želez s Win7 nezabránili, po upgrade zůstaly jejich PC bez WiFi, bez tiskárny, němé a poloslepé, ale downgrade na Win8 se jim nepovedl - mohli by jen doufat, že časem se potřebné ovládače pro Win10 snad objeví. Nad jedním se slitoval linuxový guru a nainstaloval mu jako dualboot Ubuntu, vše mu chodí, i WiFi a tiskárna, s odlišným ovládáním a jinými možnostmi se už naučil žít. Druhý má malou ale velmi dobře vybavenou autodílnu, na Win7 provozoval drahou tiskárnu se skenerem, celé účetnictví a obchodní korespondenci, ale i software pro různé dílenské měřící přístroje. Proto si musel u jedné čilé firmičky objednat čistou instalaci Win7, vypreparování účetních a vůbec obchodních podkladů a korespondence (specializuje se na individuálně dovezené stroje, proto hodně korespondence, ale všechny papíry byl zvyklý oskenovat a skartovat) a vyhledání a instalaci dalšího speciálního software, které potřebuje, aby se uživil - cenu nechť si představí každý sám ... (A ta firmička se teď živí převážně downgradem, nestihá, ačkoliv přibrala pár studentů informatiky na smlouvy o dílo.)
Softwarovou politiku M. nechápu - ještě ani dostatečně nevyladili Win8 (např vyhledávání souborů na disku se od XP stále horší, stále vnucují Windows Media Player, který neumí přehrát řadu běžných videoformátů, které umí i moderní TV [i když řada free programů, např. VLC, umí přehrát snad všechny existující], Internet Explorer je stále na chvostu, Bing dost ignoruje Evropu, Windows Defender nemá v databázi mnoho kvalitních programů jen proto, že vznikly v Evropě, a chápe je jako malware) a už přišli s Win10.
Já jsem už i z Win8 pár nesmyslů odinstaloval (pomocí Rewo Uninstaller aj.), např. tu neohrabanost "Čtečka" (nebo snad někoho baví při čtení delšího PDF si na každé další stránce znovu nastavovat šířku zobrazení ?) - objevil jsem free "Acrobat Reader DC" - už pracuje.
Ani dlaždice nejsou moc zaměřené na uživatelské pohodlí, ale spíše na Windows Store a jiné nákupy. (Další - pro dlaždice : mám 1 emailovou schránku na gmail.com - ale užívat ji přes dlaždice je utrpení, otvírám ji přes Firefox/Google.) Proto jsem dlaždice silně zredukoval a užívám je jen v nezbytných případech, standardně používám free utilitku "Start menu 8" od IObit (mimo jiné i proto, abych mohl plně využívat možnosti "Seznam Pošťák") ; a dále (vesměs také od IObit) kvalitní Uninstaller (zatím mně postačila free verze), Smart Defrag (free) a Advanced SystemCare (tam jsem si připlatil kvůli hlubokému skenu&čistění registrů na Pro, myslím, že se to vyplatí) - přes oficiální ujišťování, že k udržování PC v dobré kondici bohatě postačí nástroje obsažené v instalaci Win. Tůdle !
Po každém startu Win8.1 jsem na Ploše našel několik ikon jinde (to se ve WinXP ani ve Win7 nikdy nestalo) - i na to se už objevila free utilitka, která je obstojně fixuje (DesktopOK). A taky jsem si start nejpoužívanějších programů uložil nahoru na výklopnou lištu (free program Rocket Dock) a na pravý bok nainstaloval 6 užitečných gadgetů (Agenda, My Weather, Reminder, Unit Converter, Glassy CPU Monitor, Glassy Network Monitor) - nabídka gadgetů pro Win8 roste, vyvíjejí je nadšenci a poskytují je zdarma. A používám OpenDocument, místo Poznámkového bloku používám Notepad SX, místo Malování IrfanView (ten umí dokonce vytvořit prezentaci z balíku obrázků) - vše free.
Podle mého názoru jsou Win10 (jako předtím i Win8) krokem zpět, zejména pro běžné evropské uživatele, kteří pro svou práci potřebují software třetích stran, na nějž jsou z předchozích Win zvyklí (ale ve Win10 už některé nechodí). Nepřímým potvrzením mého názoru je i to, že se objevily a dále objevují programy a utilitky, které do jisté míry vracejí možnosti a ovládání Win zpět do dob Win7.
Mario Hlas
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod 19jmsr56 12. 9. 2016 14:45

Pozdravujem, priatelia. Mám ntb Acer Extensa 5210, ďalej PC Fujitsu Scaleo Pa 2533, obe sú už podľa drvivej väčšiny tu komunikujúcich IT odborníkov za "kremíkovým" zenitom, a mali by byť v šrote... Ale ako laik mám to šťastie, že samoučením na ešte starších PC-železách (napr. HP Compaq D300V) od r. 2002 som zistil, že mať krabicovky OS min. od Win 98 po Win7 je výhoda i do budúcna. A získal som ich. Takže mám za sebou inštalácie
týchto systémov, vrátane W8/8.1 a free upgrade na Win 10. (Samozrejme, že u týchto "želiez som urobil min. upgrade RAM, u PC i grafiky na AMD (win 10 nemiluje staršie GPU Intel...). Výsledok? Staré Scaleo fungovalo na W10x64 celkom uspokojivo - po mojich úpravách tlačidla Štart aplikáciou Classic Shell a odstavení dlaždíc... Dokonca build 1607 znížil záber na systémovom HDD temer o polovicu. Už to nie je pravda! S každou aktualizáciou (potrebujem mať z pracovných dôvodov 100%-zabezpečenie IT-techniky), sa vrátily mnou vymazané aplikácie, ktoré som nikdy inak nechcel, ani neužíval, naviac opäť začal systém žrať %-tá GB na HDD.
Takže W10 z PC letel a vrátil som pomocou Acronisu zálohu Win 7x64. Dtto u ntb Acer. Ten nezvládal 24-hod. aktualizácie - CPU bolo skoro vždy vyťažené na 85-99%. Takže by som sa vrátil k domovskej Viste, ktorá funguje pod SP2 SUPROVO, ale sám Microsoft už ju odpísal, i keď podpora je do 4.2017.Aj 3.strany, ako Google, IObit, Adobe a pod. Horšie, ako pri Win xp, kde nebyť IE8 by všetko šlapalo i teraz!
Mám i tablet Lenovo MiiX3-1030 s Win 10, tiež som ho vyhnal preč kvôli neustále presúvaným ikonám po aktualizáciách - mám tak Win 8.1 - Win 7 bohužiaľ sa nedá do týchto modelov "napchať". Potom mám smartfón Microsoft/Lumia 640 DS- tam, a jedine tam Windows Phone 10 beží stabilne a k spokojnosti.
19jmsr56
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků