Tablet pro seniora

Surface a další dotyková zařízení - nejen s Windows

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Steve4 28. 12. 2016 22:30

Zdravím, sháním tablet pro babičku, který nebude drahý ale spolehlivě poslouží. Cena by měla být nejlépe okolo 2 000, samozřejmě čím míň, tím líp, i když vím, že je to není moc. Tablet ale bude využívaný jen na prohlížení internetu, maximálně nějakých fotek. Počítám spíš s Androidem, kde bych nainstaloval nějaký launcher a schoval všechny aplikace, které se nebudou používat. Tablet tedy bude na občasné prohlížení internetu, vyhledání receptu apod. Koukal jsem tady na tohle lenovo - Lenovo TAB 3 7 Essential. Sice má 1GB RAM, ale na prohlížení internetu si myslím, že by mohl pracovat spolehlivě. Možná by bylo ale 7" málo. Děkuji za případné rady :)
Steve4
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod harrym 28. 12. 2016 23:52

Pro starýho člověka není tablet vhodný, a už vůbec ne jen 7".
Přitlač na šrajtofli a kup aspoň tohle-
https://www.czc.cz/acer-aspire-one-11-a ... 21/produkt
Core i3-10100F 4.3Ghz/1020mV (undervolting - CPU Lite Load mode1 + offset -20mV); MSI B460M Pro; ADATA XPG Gammix D10 2x8GB; Zotac GTX 1050 Ti Mini; Kingston A2000 1TB; WD10EZRX 1GB; DVDRW Samsung SH-S223C; SS-350ET activePFC. Idle=30W, OCCT burn=151W
harrym
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod AI Wintermute 29. 12. 2016 00:01

A zkoušels babičce někdy dát do ruky něco s dotykovým ovládáním?
Osobně mám zkušenosti, že s tím mají dost často problém - displej reaguje když si o něj opřou ruku nebo omylem hmátnou kam nemají, navíc už mívají často problém s jemnou motorikou a nezvládají pak ani základní gesta.

Klasický PC/notebook s myší a klávesnicí je pak mnohem lepší alternativa. Pokud je to jen na internet, tak ten zmíněný netbook nemusí být až tak marný, i když pokud nejde o místo, tak větší displej je samozřejmě lepší.

Akorát já bych z toho netbooku vyhodil Windows a dal tam linux, takže by se nemusela řešit bezpečnost, adware apod. a taky by se to dalo babičce přizpůsobit vyloženě na míru. Navíc by to na tom 32GB úložišti nezabralo ani 10 GB, tak bys í tam mohl dát klidně i pár alb s fotkama rodiny apod.
AI Wintermute
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod krysta 29. 12. 2016 07:03

Já bych svým prarodičům do ruky nic dotykového nedal, protože:
-By to znamenalo změnu GUI a když pro ně byl přechod z XP na WIN7 problém, tak s androidem bych za němá pořád musel běhat
-Někdy se přehmátnou a pak se děsí, co se to děje
-Nechtěli by to
-Gesta by podle mě nepoužívali

Samozřejmě v tvém případě to může být jiné, ale nedivil bych se, kdyby to bylo podobné.

Osobně je podle mě podle mě ideál PC s velkou obrazovkou (dle zraku), potom NTB a tablet, nedej bože mobil jen pro ochotné+schopné učit se a experimentovat. Je to ale potom jen monitor za víc než je tvůj budget.

S tvým rozpočtem jedině 7"-slušné 10" začínají na 5k
krysta
Junior

Odeslat příspěvekod AI Wintermute 29. 12. 2016 12:36

právě proto takhle starým lidem dávám na PC na surfování Lubuntu linux se skinem Win XP - vzhledem je to nijak neplaší, přijde jim to povědomé. Obvykle ani nepoužívají přihlášení, takže jim to nastavím ať rovnou najede plocha s ikonkami, ke už mají připravený Firefox, Skype apod. a taky TeamViewer, kdyby s něčím měli problém.

V prohlížeči už mají připravené záložky, nastavené blokování reklam apod. U některých lidí jsem si všiml, že mají problém se naučit dvojklik, případně mají tendenci najet myší na ikonu, pak se podívat na myš a zkoušet dvojklik - čímž často spustí úplně jiného zástupce, tak jsem jim poradil používat jednoklik + Enter. Těch fíglů je víc...

Taky nemusím řešit antivir ani žádné škodlivé softy a prakticky jediné varování u těhle lidí je ohledně zadávání osobních dat kamkoliv kvůli phishingu - jinak proti Windows dost pohodička.
AI Wintermute
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod harrym 29. 12. 2016 15:15

Máti má 62 let a tu jsem tedy na nové technologie vysloveně "zlomil". Prskala jak čert, ale naučila se. Ano, dvojklik byl pro ni velký problém, trápila se s tím pár týdnů, ale celkem rychle se to naučila. Chce to cvik a trénink. Má ode mě i smartphona s Androidem, s nímž fotí, a z kterýho dokonce posílá SMS zdarma přes aplikace 3. stran. Má i svůj vlastní fullHD tablet 8" - ten ale narozdíl od smartphone používá nerada a jen vyjímečně. Kdybych věděl, že se na něj bude prášit, tak bych jí tablet nekupoval.
Stolní PC má s Windows 10 a základní úkony ovládá - umí spustit Chrome, vyhledávat v něm, prohlížet obrázky, stahovat z uloz.to, spouštět stáhnutý videa, číst emaily, hrát jednoduché hry typu Farm Frenzy, atp. Teď u toho dřepí až do 02:00 do noci a čumí na telenovely. Ty voe, to já ani nevím, kde to vůbec hledá, tenhle bezduchej odpad. Buď to stáhne a nebo na to čumí online na youtube, atp. :) Ty ona "žere", za 2 dny je schopna sjet celou sérii. Sice tomu nerozumí, protože španělsky neumí, ale to je jí jedno, jí stačí sledovat děj. Když byla venku na kafi s kámoškama (rachejtle od 45 do 70 let), a vytáhla Android aby jim na tom ukázala pár nafocených momentek, tak na ni koukaly, jako kdyby přilítla z NASA. Většina těchto čarodějnic neumí totiž ani poslat SMS... natož spustit PC.

Jednou se jí na tom PC vy*ral harddisk... to byl absťák jak prase. 8-D
Hned kdy to jako bude mít zpátky v kupě, jaktože to sakra nejede, že jsem jí do toho PC určitě strčil něco podřadnýho, atp.
Core i3-10100F 4.3Ghz/1020mV (undervolting - CPU Lite Load mode1 + offset -20mV); MSI B460M Pro; ADATA XPG Gammix D10 2x8GB; Zotac GTX 1050 Ti Mini; Kingston A2000 1TB; WD10EZRX 1GB; DVDRW Samsung SH-S223C; SS-350ET activePFC. Idle=30W, OCCT burn=151W
harrym
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Steve4 30. 12. 2016 00:40

Vím, že by byl notas, nebo PC lepší. PC už ale měla a nechce třeba kvůli jedné věci zapínat celý počítač. Zkoušela si můj tablet a docela ji to šlo. Ještě tak 3 roky zpátky dělala účtování na počítači, takže úplny laik není. PC se jí pokazil a proto by radši tablet, který by měla normálně u stolu. Těm náhodným preklikum bych se vyhnul právě zakazanim daných aplikací. 7" je docela málo, ale limit je bohužel kolem 2k.
Steve4
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod AI Wintermute 30. 12. 2016 14:16

a proč teda nekoupíš něco vyloženě obyč jako třeba iGet Smart S100?

Jasně, rozlišení 1024x600 na 10 palců je na dnešní generaci nic moc, ale zažil jsem to na netbooku a je to OK. Na net to bude lepší, všechny ovládací prvky apod. budou o něco větší a nakonec ani ty fotky na tom nemusí vypadat mizerně.

Má to širší rámeček, což ale beru jako výhodu - snáz se to drží. Pokud by babička dostala chuť na ebooky, tak opět, na takovémhle displeji se čte lépe.

PS: já osobně bych na tom zakázal/deaktivoval půlku aplikací nebo provedl root a vykydal je po provedení kompletní zálohy systému úplně.
AI Wintermute
Junior
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků