Z Windows 7 na Windows 10? Uz to dava smysl?

Diskuze výhradně o operačním systému Windows 10

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Rychly-dotaz 20. 6. 2017 14:15

Zdravim,

kdybych se rozhodl k nove instalaci novych Windows, jakou verzi bude nejlepsi zvolit?

Drzet se osvedcenych 7 nebo zvolit 10?

Jde mi o to, aby vse fungovalo jako nyni na 7.

Novinky ohledne Windows 10 dlouho nesleduji, tak me zajimaji, zda doporuceni drzet overenych 7 stale plati, nebo MS dovedl uz 10 k naproste dokonalosti?
Rychly-dotaz
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod zivan 20. 6. 2017 14:39

Na rychly dotaz rychla odpoved - zadny novy OS nebude fungovat naprosto stejne jako puvodni. To by pak nebyl novy OS :)
Motorola Edge 20; HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
zivan
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 20. 6. 2017 18:25

Abych byl trochu v obraze, nainstaloval jsem si na svém domácím počítači Desítky (v práci mám Sedmičky).
Mám Creators update, operační systém se už chová vcelku rozumně, nepozoruji žádné problémy. Tedy jinými slovy podle mne už není důvod bránit se přechodu na Desítky, na druhou stranu není ani důvod nezůstat na Sedmičkách. Záleží čistě na tobě, jak se rozhodněš.

Samozřejmě, desítky fungují trochu jinak, po pravdě mi vadí několik věcí, není to nic zásadního, ale co mne zrovna napadá:
- Nelze odstranit zamykací obrazovku po probuzení ze spánku
- Aktualizace se instalují automaticky, nejsou k dispozici prakticky žádná nastavení a často následuje restart počítače, který mi pozavírá všechny otevřené aplikace (počítač uspávám).
- nelze nainstalovat některé aplikace, které v Sedmičkách normálně fungují (v mém případě videostřižna Edius Neo 3).
- nekonzistentní nastavování - dříve se všechno nastavovalo v ovládacích panelech, teď se spousta věcí nastavuje někde jinde
- "odlehčený" design - velká okna - málo informací v nich. Prostě ty Windowsy pořád přizpůsobujou na mobilní zařízení s malými obrazovkami a na stolním počítači s velkou obrazovkou to prostě není ono (můj názor, někomu to může vyhovovat).
- Připadá mi, že nefungují body obnovy - jednak jsou defaultně vypnuté, když jsem je zapnul a chtěl použít, obnova neproběhla.
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milanr1 20. 6. 2017 18:52

Kanadský fórek nebo dětský naivismus?
Rychly-dotaz píše:MS dovedl uz 10 k naproste dokonalosti?

:-D
Žádný OS není a nemůže nikdy být dokonalý.
W10 je v neustálém vývoji, MS briskně opravuje to, co považuje za chyby (my BFU máme na to většinou opačný názor).
Aktuálně je W10 nezbytný pro supermoderní pecky na DX12.
Jestli to neplánuješ, je nesmyslné opouštět vyladěný a spolehlivý W7 a hrnout se do nejistoty W10.

Vladimír:
bod (2) platí jen v dětské herní edici; vyzkoušej profi edici;
poslední bod je tragický:
1) VSS nelze smysluplně spravovat pomocí standardního nástroje:
Kód: Vybrat vše
vssadmin

2) verzování je by default zakázané v datových jednotkách.
Naštěstí funguje standardní klasické GUI z Visty:
Kód: Vybrat vše
sysdm.cpl


Co s tím?
Nezbývá než doufat, že MS vyladí W10 k použitelnosti v profi LAN do r. 2020, kdy končí support W7 (podobně jako SP3 pro WXPP/32 - 6 let po vydání základní verze OS).
Jinak zbývá jen přechod na Linux.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rychly-dotaz 21. 6. 2017 22:29

Jake jste postrehli nevyhody 10, ktere stale nejsou vyresny?
Rychly-dotaz
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod freekarol 21. 6. 2017 22:44

Windows 10 nemají nějaké extra funkce, kvůli kterým, by se vyplatilo přecházet na desítky. Těch pár věcí, které mají, tak zase ne každý využije. Mne momentálně napadají jen dva důvody:

1.mít W10 zadarmo.
2.W10 by údajně měly být bezpečnější než předchozí verze.

Mne osobně funguje v desítkách vše. Jinou věcí je, jak bych chtěl, aby Windows vypadaly a jaké by měly mít funkce.

-- 21. 6. 2017 23:46 --

Rychly-dotaz píše:Jake jste postrehli nevyhody 10, ktere stale nejsou vyresny?


Nastavení aktualizací, jsou jen automatické. Pochybuji, že to ale MS upraví tak, aby aktualizace šly nastavit tak, jak je to např. v sedmičkách.
freekarol
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bumerang 22. 6. 2017 09:01

V neposlednom rade je tu aj otazka ovladacov, na urcitom starsom HW sa prechod na W10 neoplati vobec, nie len teraz ale aj v buducnosti, pred prechodom na W10 by bolo vhodne si prejst HW a na strankach vyrobcov pozriet ci existuju ovladace pre W10, je pravda ze skoro na vsetko existuju genericke ovladace ale tie nie vzdy funguju podla predstav. Preto na tvoju otazku mozem odpovedat aj tak ze na urcity HW spravny cas na instalaciu W10 nenastane nikdy:(
Bumerang
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod freekarol 22. 6. 2017 14:51

Pokud jde o ovladače, měli by stačit ovladače pro sedmičky/osmičky. 100% jistota to samozřejmě není.
freekarol
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milsimr 22. 6. 2017 16:55

:arrow: LOCK
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků