Samovolné zapínání PC po jeho vypnutí

Diskuze výhradně o operačním systému Windows 10

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Haans 6. 11. 2016 10:57

Ahojte,

Obracím se na Vás s prosbou, zda byste mi neporadili se zapínáním mého PC. Když PC večer vypínám, tak ho klasicky vypnu přes START - VYPNOUT. Počítač se ale po 2-3 min. sám zapne. Tento proces se opakuje 6x někdy i víckrát. Potom už se naštvu a počítač vypojím ze zásuvky. NEchci PC vypínat takto ze zásuvky, jelikož mám strach, že se PC tímto způsobem poškodí.

OS win10
CA Case CoolerMaster Centurion Silencio 550 ATX,black
COL ARCTIC F12 PWM, ventilátor 120mm
COL chladič CPU Intel+AMD ARCTIC Freezer 13
CPU INTEL Core i5-3470 (3.2GHz, 6MB, 4j) LGA1155 Ivy Bridge 77W,
DIMM DDR3 Kingston 8GB 1600MHz DDR3 CL11
DTC SENCOR SDB 522RT HD DVB-T TUN.+FM PRO PC ,USB DVB
GK MSI nVidia GTX660 (N660 Gaming 2GD5/OC), 2GB GDDR5, 2xDVI
HD Kingston SSD disk 120GB SSDNow V300 SATA3, 2,5'', MLC, 7mm
HD SEAGATE Desktop HDD 1TB SATA 6Gb/s, 7200RPM, 64MB cache
MB GIGABYTE Z77-D3H s.1155 DDR3 SATA3 USB3.0 GLAN HDMI VG
ZD ZDROJ Seasonic zdroj G-450 (SSR-450RM) 450W 80PLUS GOLD

Děkuji za rady
Haans
Junior

Odeslat příspěvekod JJezevec 6. 11. 2016 11:16

Něco podobného se mi stalo před lety.
A po mnoha a mnoha testech a změnách nastavení v PC, výměna zdroje,... jsme nakonec zjistili, že problém je tam kde jsme ho doopravdy nečekali - jiskřila zásuvka - povolené šroubky na hliníkovém vedení.
A čas od času se PC prostě samo zapínalo.
JJezevec
Junior

Odeslat příspěvekod Haans 6. 11. 2016 12:53

Děkuji :) zkusím vyzkoušet a dám vědět :)
Haans
Junior

Odeslat příspěvekod Milan.Keršláger 6. 11. 2016 13:55

Kromě špiček (jiskření) v přívodu může být počítač zapnut regulérní událostí, například pohybem myši, stiskem klávesy, z počítačové sítě. Povolení (zakázání těchto událostí je na BIOSu (Setup počítače). Tam se dá nastavit, zda USB budou pod napětím i po vypnutí a také jestli událost (pohyb myši) povede k zapnutí počítače. Myši mohou hlásit změnu polohy i když klidně leží na stolem, například kvůli odleskům od lesklé podložky (záleží také na kvalitě snímače a interním řídícím firmware).
Milan.Keršláger
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Retiree 6. 11. 2016 14:34

Počítač se může probouzet ze stavu spánku nebo ze stavu hibernace mnoha různými událostmi, nikoli z vypnutého stavu.
V nastavení rozšířených možností napájení je mj. volba akce při stisku tlačítka napájení, zde je patrně volba Hibernace, změnit na Vypnout.
Retiree
Junior

Odeslat příspěvekod soban 6. 11. 2016 17:22

A na tomto nesmyslu jsi byl kde?

PC se s ATX zdrojem může probudit i z vypnutého stavu jednoduše proto že ATX zdroj se nevypíná celý má +5V SB které pořád napájí MB proto jde tlačítkem zapnout, proto když se to nastaví funguje wol, probuzení od hodin a pod....

PS. Odpojováním ze zásuvky nic neničíš - pořiď si prodlužku s vypínačem a po řádném vypnutí vypneš vypínač a je to bez proudu, můžeš tam zapojit i repráky a monitor a vše bude bez napětí.

Jinak to probouzení může být povoleno jak v BIOSu tak i v OS třeba skontrolovat oboje, starší MB měly na MB propojku zda má být USB pod proudem nebo ne při vypnutí. (Napájeno z větve +5V nebo +5V SB.)
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Retiree 6. 11. 2016 20:27

Soban, pokud to patřilo mě, tak to bychom si museli sjednotit pojmy a ujasnit si, co je to Vypnutí, Spánek, Hibernace....(případně, co si pod těmito pojmy představovali překladatelé různých verzí windows do češtiny).
Samozřejmě, MB je napájená, pc je vypnutý a alespoň já jej ze stavu Vypnuto neumím jinak než tlačítkem zapnout. Pokud je pc hibernován, je to jiná situace (a pc lze zapnout/probudit mnoha různými způsoby).
Retiree
Junior

Odeslat příspěvekod Haans 6. 11. 2016 20:32

Pánové, děkuji za Vaše rady, ale jak jsem psal výše, nejdříve zkusím tu zásuvku a potom kdyžtak i ten BIOS, nicméně tam přesně nevím, kde se to dělá. Když jsem se na to díval, najel jsem do power managmentu a tam jsem už nevěděl co dál.

Děkuji za rady
Haans
Junior

Odeslat příspěvekod soban 7. 11. 2016 19:41

Retiree píše:Soban, pokud to patřilo mě, tak to bychom si museli sjednotit pojmy a ujasnit si, co je to Vypnutí, Spánek, Hibernace....(případně, co si pod těmito pojmy představovali překladatelé různých verzí windows do češtiny).

Vypnutí je vypnutí to že se windows dnes nevypínají je věc jiná.

Při vypnutí aby šel PC zapnout tak se před vypnutím musí HW nastavit na co má reagovat (na tačítko reaguje vždy).

Takže povolení zapnutí musíš nastavit jak v BIOSU tak v OS aby to OS nezrušil.

Pokud chceš PC probudit pomocí USB musí na USB pořád zůstat napětí i při vypnutí na starých MB se to dalo přehodit propojkou, na novějších v BIOSU a mám i jeden MB kde mi zůstává USB pod napětím pořád (je to zapojeno na +5V SB větev v biosu to nejde přehodit).

Prostě tazatel musí zjistit co ho budí, a pak to vypnout.
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Dvořák1 7. 11. 2016 19:59

Počítač každý den zapínám a vypínám podle potřeby. Nechápu na co potřebuješ mít počítač stále zapnutý. Že by ti těch pár sekund než se počítač spustí tak vadilo? Já počítač zapnu a dojdu si pro kávu a když se vrátím, tak již na plno běží.
Dvořák1
Junior

Odeslat příspěvekod soban 7. 11. 2016 22:36

??? Právě že on PC vypíná!

A problém má že se mu PC sám zapíná!
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod JoPe 7. 11. 2016 23:55

To je další blbost W10. Řešil jsem to na jednom počítači, kde byl DualBoot XP/W10. Když se počítač vypnul z XP, tak se nikdy nazapnul, pokud se vypnul z W10, tak se zapínal. Pomohlo tohle:
http://fud.community.services.support.m ... 0cdbf20f59
JoPe
Junior

Odeslat příspěvekod Retiree 8. 11. 2016 06:42

Pánové, problém napájení počítače má poněkud širší rozsah (jak zajisté tušíte)... Potíž je v tom, že každý sice máte pravdu, ale díváte se na problém ze svého, velmi úzkého, hlediska. Zcela přehlížíte celou řadu dalších faktorů (nastavení BIOS/EFI, OS). Nebo, chcete-li, vycházíte pouze ze znalostí svého operačního systému (své edice windows, své úrovně znalostí,..., ad lib.).
Pro Šobáně to rozhodně neplatí (jen mě naštval svým kategorickým nesouhlasem), jeho odpovědi bývají věcné...
Retiree
Junior

Odeslat příspěvekod radecekh 8. 11. 2016 07:00

Už víc jak 20 let, od nástupu standardu ATX, nejde PC vypnout. Deska je pod napětím a může tak reagovat na vnější události. A je jen na uživateli a na nastavení, co všechno bude počítač probouzet.
Mimo zapnutí tlačítkem (které vypnout nejde), může počítač probouzet mnoho voleb nastavení u různých komponent.
a) Může být nastaveno, že po výpadku napájení a jeho následném obnovení se počítač zapne.
b) Může být nastaveno, že počítač probudí USB zařízení (klávesnice, myš, někdy i kamera či jiné zařízení).
c) Může být nastaveno, že počítač probudí síťová karta, když na ni dorazí nějaký požadavek.
d) Může být nastaveno, že se počítač zapne podle vnitřních hodin.
Trochu problém je, že nastavení probouzení se dělá na různých místech. Některé volby jsou v BIOSu, některé přímo v operačním systému a některé v ovladačích třetích stran nainstalovaných v systému.
Tedy by to chtělo vypozorovat, co počítač probouzí. Po odpojení síťového kabelu se zjistí, že to nedělá síťová karta, po odpojení usb zařízení, že to dělá některé z těchto zařízení atp. No a až to zjistíte, tak zkuste najít, kde to jde vypnout.
radecekh
Junior

Odeslat příspěvekod mikimik49 8. 11. 2016 08:11

takto se chovají některé NB a PC po instalaci W10 přechodem z W8 proč to se mi bohužel nepodařilo vykoumat. Pomůže čistá instalace W10 nebo pokud to není možné (a to je záhada) použití programu http://www.slunecnice.cz/sw/right-click ... out/28994/ pokud se vypne NB tímto příkazem shutdown na pravém tlačítku myši tak se NB správně vypne a nezapíná se.(nechápu jak ale funguje to)
mikimik49
Junior

Další stránka