Nové PC 8gb ram - dostupných 2,23gb - W10 32bit

Diskuze výhradně o operačním systému Windows 10

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod neumi_nic 23. 11. 2017 14:40

Dobrý den

Zkusim specifikovat problém.

Dělal jsem známému pro mámu nové pc, nějaký mini atx case, zdroj, deska msi s1151, pentium g4600, 8gb ra, 240gb ssd, win 10 pro 64bit. Instalace v pořádku, ram volná dle toho kolik jsem přiřadil grafice (okolo 7gb volných při 1024mb na sdílení vga). Bohužel paní používá jeden program, který běží ještě v dosu, jedná se o nějakou archivaci ani přesně nevím čeho. Od dodavatele jsme zjistili, že prostě musíme mít 32bit os, se 64bit to běhat nebude a emulace přes dosbox, vmvare a podobné není řešením. Jelikož toto bylo klíčové, říkám si, udělám tedy reinstalaci na 32bit os. Udělali jsme formát ssd, z netu přes MediaCreationTool stáhl iso win10 pro 32bit, vypálení, instalace v pořádku. Aktuji z coa štítku, ok. Dám aktualizace, vkládám cd s ovladači, 1-2 restarty a krom vga vše nainstalováno. Jak později zjištuji, pro vga v CPU G4600 nejsou 32bit ovladače. Dále si již všímám, info o pc, "Nainstalovaná paměť 8,00Gb použitelné 2,23 GB". Přisuzuji to vymezení paměti pro vga v cpu. Jelikož nejsou drivery, jsme nuceni dokoupit externí vga. Nakonec zjišťuji, že těch s 32b drivery pod win10 moc není. Nakonec jsme vybrali MSi Radeon R5 230 s vlastní 1GB DDR3. Karta došla, osadil jsem ji na desku , integrovanou v biosu vypl. Nainstaluji drivery, vše dělá bez potíží. PC testuji několik hodin AIDOU a Furmarkem, vše ok. Před finálním vypnutím se koukám do informací a opět "Nainstalovaná paměť 8,00Gb použitelné 2,23 GB" ??? Není něco špatně? Interní vga je vypnutá, externí má vlastní 1gb pamět. Počítal jsem že budeme mít 3-3,2gb ram použitelných, 2.23gb je málo. Byt systém jede z SSD disku, instalovaných je 8gb, zdá se mě to sakra málo. Kde může být problém, jak toto vyřešit a dostat se na běžných 3-3,2gb použitelných?

Děkuji za radu
neumi_nic
Junior

Odeslat příspěvekod zivan 23. 11. 2017 17:13

32b OS umi adresovat 4GB pameti, ale vcetne graficke pameti. Takze tys sice uvolnil 1GB RAM interni grafiky, ale adresovatelnou pamet ti sebere i ten 1GB pridane grafiky. Toho Radeona bych vratil.
Motorola Edge 20; HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
zivan
Junior

Odeslat příspěvekod neumi_nic 23. 11. 2017 17:26

proč vrátil? není moc nových levných vga které mají drivery pro win 10 32bit. Bude to s jinou vga lepší?
neumi_nic
Junior

Odeslat příspěvekod soban 23. 11. 2017 18:14

Nebude.

Co nechápeš na tom že 32b OS umí adresovat pouze 4G ram a do toho se musí všechno vlézt?

Ještě se to dá trochu obejít zapnutím PAE ale pořád je tam omezení na 4G (2+2 nebo 3+1 dle nastavení) ale dá se využít RAM která je nad 4G.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Physical_ ... _Extension

Jenže to už w10 neumí viz:

System Support for PAE

PAE is supported only on the following 32-bit versions of Windows running on x86-based systems:

Windows 7 (32 bit only)
Windows Server 2008 (32-bit only)
Windows Vista (32-bit only)
Windows Server 2003 (32-bit only)
Windows XP (32-bit only)


Řešení je nainstalovat 64b OS a staré programy vyházet, tlačit na autory aby to předělaly pro 64b použít emulaci.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků