Acer Aspire 5310 (JDW50) + W10 32bit

Diskuze výhradně o operačním systému Windows 10

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod 19jmsr56 19. 12. 2017 17:16

Pozdravujem. Ja podobného "dedka" používam denne. Je tiež Acer, Extensa 5210, pôvodne s OS Vista HPx86.
Najslabšie je CPU -I Celeron 1,6GHz, avšak s architektúrou 64bit. Integrovanú grafiku a HDD máme totožné. RAM som navýšil na max 2,5GB. S Vistou po navýšení RAM to nebolo zlé, ale stále pomalé. Tak som vyskúšal Win 7, ale ten sa niekedy "viac" rozmýšľal, ako Vista.
Krok späť: málo známy Win XP Pro 64-bit-edition - s týmto šlapal nádherne, ale... podpora zo strany prehliadačov a MS office zamrzla na IE8/rok 2014 a MS Office 2007, neberie už ani Firefox, Chromium, skrátka bez podpory! Veľká škoda-bol to OS s nízkymi nárokmi na CPU a RAM, parametrami lepší ako Vista.
Samo že som skúšal aj w10 - mám licenciu ešte po upgrade z w 7 na 1503. Keby nebolo tých otravných bežiacich služieb, aj by fungoval.
Tak som nainštaloval ďalší "useknutý" OS, teraz Win 8.1 home/core. Plusom je, že ovládače na náš starší HW má už v inštalačke, a berie i ovládače HW pre w7, s čím sa w10 už "nekamaráti". Tento beží dobre, ale... zaberá čoraz viac miesta na HDD. Ale čo je dobré: RAM je vyťažovaná do cca 50%, CPU do 30-40%. Videá v mp4, mkv vo fullHD trošku "kockujú", ale pri znížení rozlíšenia opäť v pohode. MS Office 2010 pracuje O.K. Na uľahčenie inštalácie aktualizácií pomáhajú priamo chlapci z Redmontu na http://wu.krelay.de/en/ - po inštalácii ich KB-čiek sa zrýchli ich vyhľadanie cez Windows update., ktoré nezmyselne veľký Microsoft blokouje. Takže tento OS by som odporúčal.
Ale ja som sa vrátil s týmto mojím deduškom k OS Win XP Home x86 SP3 - kvôli záťaži na batériu (ntb dosť často používam v teréne). Prerobil som si ho na Pos - síce priame aktualizácie na Pos Microsoft zatrhol, stále ich 2. a 4. utorok mesačne dáva na Microsoft Update Catalog.
Odtiaľ si ho 2x mesačne aktualizujem manuálne- sú tam kumulat. upd. na IE8, .Net Framework 4.0, MS Office 2010; Flash player sa ozve vždy sám, dokonca Java beží vo verzii 8.152.
Ako prehliadač používam Maxthon, momentálne vo verzii 5.1.3.2000 - je stále bezpečnostne aktualizovaný vďaka tomu, že číňania stále makajú na win xp. Áno, ...že nás sledujú - a kto nie? Microsoft, FB, Google... treba si ho preklopiť do českej lokalizácie a pozakazovať, čo sa dá...
A ako AV používam Eset radu 9, ak treba nižšie vyťaženie CPU, tak Avast funguje v pohode.

A skúšal som aj Linux - konkrétne mi na tieto parametre aceru sadlo XUBUNTU 16.04. Chcel som ho používať ako alternatívny OS, až na to, že primárny OS som na jednom HDD 80GB dusil - určite pozháňam aspoň 120-160GB, a tak Xubuntu ako alternatívny použijem. Ono totižto to, že Linux je beží len po písaní do príkazového riadka, už nie je pravdou...
P.S.: to, čo som napísal, sú praktické skúsenosti 14 ročného laika v IT/PC s rokom narodenia 1956...
19jmsr56
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod m.kv 20. 12. 2017 21:05

Zdravím,

malé ohlednutí, kdyby se někomu hodilo. Nakonec jsem zvolil W7 32bit, instalace proběhla bez problémů, vzalo to i ovladač chipsetu pro Vistu.
Jediný problém je s
Výstřižek.PNG
Výstřižek.PNG (38.55 ) Zobrazeno 1069 krát

stránka pcidatabase.com, kterou jsem používal byla zrušena a náhradu jsem nenašel. Přiznám se, věnoval jsem tomu asi tak 1 min. ;-]
Stroj funkci psacího stroje a přístupu na internet zvládá - sice je to o nervy, ale moje to naštěstí už nebudou.
Dneska ještě proběhlo zvýšení RAM na 2x1GB.

Upgrade na W10 jsem také zkusil, vše proběhlo v pořádku, ale skončil jsem opět na nefunkčnosti klávesnice, hladítka i hlodavce při výběru jazyka. Prostě jsm neměl jak to potvrdit. Tenhle problém mě docela překvapil.

19jmsr56: obdivuju tvojí trpělivost :D

dustojnikhummer : já pochopil jak to myslíš,jen jsem to nikdy nezkoušel - zajímavá zkušenost, dobrý vědět, kdyby už nebylo jiný řešení.

Díky všem za pomoc
m.kv
Ex-moderátor

Odeslat příspěvekod dustojnikhummer 21. 12. 2017 08:39

@m.kv Pokud máš čas tak bych doporučila to zkusit. Řekl jsi že více než 2GB RAM v tom notebooku nebudou. Z mojí zkušenosti jsou Windows 8.1 a Windows 10 výrazně lepší na počítače s 2-4GB než Windows 7, prostě mají lepší RAM management.
dustojnikhummer
Junior

Odeslat příspěvekod m.kv 21. 12. 2017 09:47

Právě, že čas nemám. Ten kdo to bude používat je spokojen. Víc od toho nečeká a dle jeho slov je to řešení na půl roku.
Dostal to zadarmo, mě dal flašku a potěšil svoji manželku, že má kde psát, což byl hlavni důvod.
Ten internet je jako bonus - navíc tam jde bydlí je tak tragický připojení, že je ten Acer možná až moc rychlej. :D

I když problém nefunkčnosti myši a hlavně klávesnice (notebooková i externí ) v ovládání při instalaci W10 mě fakt překvapila. Tam jsem problém nečekal.
m.kv
Ex-moderátor

Odeslat příspěvekod r34ktor 21. 12. 2017 11:42

m.kv píše:Jediný problém je s
VEN_1524&DEV_0720
stránka pcidatabase.com, kterou jsem používal byla zrušena a náhradu jsem nenašel. Přiznám se, věnoval jsem tomu asi tak 1 min. ;-]

Jde o čtečku karet. Ovladač buď stáchneš ze stránky podpory výrobce (viz tvůj odkaz v jednom z předešlých příspěvků), nebo lze využít služeb stránek s drivery (např. DriverGuide).
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod m.kv 21. 12. 2017 21:38

r34ktor:
Díky za info, zjistím, zda bude majiteli čtečka scházet. Kdyžtak doinstaluji
Jinak máš nějaký volně přístupný zdroj na "dekodování" VEN_&DEV_ ?
Nepotřebuji naštěstí často, ale lepší mít možnost, než smutně koukat na neznámé zařízení.
m.kv
Ex-moderátor

Odeslat příspěvekod mople71 21. 12. 2017 23:13

Administrátor fóra MobilMania.cz a moderátor fóra Živě.cz
Pokud neodpovím do dvou dní, připomeňte se.
mople71
Taťka moderátor

Odeslat příspěvekod m.kv 21. 12. 2017 23:21

https://driverscollection.com/Search/ aspoň něco - přes google mě to nebaví, ten placenej marast, než se člověk dostane tam kam chce

Jestě jednou díky - já už na to hledání neměl nervy a čas - v tom byl http://www.pcidatabase.com/ super a fakt mě mrzí, že skončil
m.kv
Ex-moderátor

Předchozí stránka