Win10 samovolné spouštění

Diskuze výhradně o operačním systému Windows 10

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod pnovk 20. 12. 2017 04:00

Mám Win10 Pro 64bit, 2.12.2017 proběhla v mém PC nějaká ta velká (cca 4 GB) aktualizace systému a asitak od té doby jsem si všiml, že se mi vypnutý PC občas sám od sebe spustí. Párkrát se stalo, že se spustil hned po vypnutí, jako bych dal restartovat místo vypnout, a párkrát se stalo, že se spustil až za několik hodin po vypnutí. Je to nezávislé na konkrétním čase, třeba dnes se mi spustil v 3:21 hod. v noci. Sám mám nastaveno v BIOSu spouštění PC klávesnicí, přesněji jen klávesou mezerník. Ostatní alternativní možnosti spouštění PC mám v BIOSu vypnuté. Síťovou kartu např. vůbec nepoužívám.
Je to starý PC, deska Asus P8H61-M https://www.asus.com/Motherboards/P8H61M/HelpDesk_Download/, BIOS je aktualizovaný na nejnovější verzi už několik let, procesor Intel Pentium G620T, grafická karta je interní. Windows Defender žádný virus nenalezl.
Máte nějaké tipy, kde bych měl hledat chybu?
pnovk
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod milsimr 20. 12. 2017 04:47

Možnosti napájení => Upřesnit nastavení => Režim spánku => Povolit časovače pro probuzení => Zakázat. Výsledek?
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pnovk 20. 12. 2017 05:39

Tak to přesně mám nastavené, režim spánku mám úplně vypnutý podle mě.
Obrázek
pnovk
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milanr1 20. 12. 2017 07:06

pnovk píše:kde bych měl hledat chybu?

To netuším, v Tvém popisu se žádná chyba nenachází.
Typický OOO:
pnovk píše:spustil až za několik hodin po vypnutí

W10 se v defaultním stavu nedokáže vypnout, takže se ani nespouští, prostě se jen probudí podle požadavků Scheduleru.
pnovk píše:dnes se mi spustil v 3:21 hod. v noci.

MS WU obvykle startuje kolem 3. hod. ráno.
Viz příslušný job ve Scheduleru (Plánovači).
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vladimir 20. 12. 2017 08:05

Předpokládám, že pokud bys počítač skutečně vypínal (to jest deaktivoval fastboot, který způsobuje, že se počítač místo vypnutí jenom uspí), počítač by se samovolně nezapínal. (To ale jenom hádám, nezkoušel jsem to.)

Probouzení počítače s W10 v noci není chyba, ale vlastnost. Vyhledávají se a instalují aktualizace, probíhá kontrola Defenderem, defragmentují se HDD, probíhají diagnostické utility, hledají se chyby v souborovém systému na disku, probíhají automatické restarty, pokud je systém potřebuje, nejspíš se i distribuují aktualizace na jiné počítače, pokud jsi to nezakázal... Proto po tobě Windows chtěly nastavit, jaká je obvyklá doba užívání počítače, aby se tyto věci dělaly mimo ni a pokud možno tě neobtěžovaly. Spadaly i ty ostatní automatické zapnutí do času mimo nastavenou dobu obvyklého používání počítače?

Zagoogli po "automatic maintenance Windows 10" a "Automatically Restart Windows 10" a najdeš návody, jak tyto věci zakázat/povolit/naplánovat. Do jaké míry jsou ty návody funkční, jsem nezkoušel. Párkrát mě noční zapnutí počítače probudilo, teď už jsem si na to zvykl.
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pnovk 21. 12. 2017 05:50

Např. včera večer kolem 19:30 hod., když jsem vypnul PC, tak se za hned zase spustilo, hned jsem ho opět vypnul, a zase se hned spustilo, pak to samé ještě jednou, prostě při vypínání vidím, jak zhasnou diody na klávesnici a PC skříni, slyším, jak se zastaví disk a za jednu sekundu vidím, jak se zase rozsvítí diody a slyším rozjezd disku a spouští se počítač, pak jsem zase vypnul PC, počkal jsem až uslyším, že se zastavil disk a v té chvíli jsem ho odpojil od přívodu elektřiny. To byl asi jediný způsob, jak ho trvale vypnout. Dnes ráno už to zase nedělá, normálně se vypíná a zůstává i po vypnutí vypnutý. Dříve mi to nikdy nedělalo, že by se PC samovolně zapínal, až posledních cca 14 dnů nebo tři týdny, Někdy se zapnul hned po vypnutí a někdy za pár minut a někdy až za několik hodin po vypnutí a v různém čase, ve dne nebo v noci, je to jedno. Pokud to není problém vzniklý instalací toho velikého update Win10, tak si myslím, že to je spíš nějaký HW problém, možná mi odchází něco v základní desce nebo může to dělat např. zdroj? Mám tam nějaký cca 13 let starý Chieftec model ATX-410-212.
pnovk
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod milsimr 21. 12. 2017 06:20

Ten zdroj zrovna žádná výhra není a teoreticky na vině být může. Obzvlášť po 13 letech. Vyzkoušej s jiným zdrojem.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milanr1 21. 12. 2017 08:48

Zakázal jsi zhůvěřilosti W10 podle rady Vladimira?
vladimir píše:to jest deaktivoval fastboot

Jeden z největších nesmyslů ve W10. :-(
pnovk píše: může to dělat např. zdroj?

Ne. Jen W10. :-/
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod freekarol 21. 12. 2017 11:49

Zkus vypnout automatickou údržbu, ta by to údajně taky mohla dělat(nemůžu potvrdit, mám odjakživa tuto možnost vypnutou: https://screencast-o-matic.com/watch/cbloYj27O9
freekarol
Junior
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků