Po aktualizaci problém v síti

Diskuze výhradně o operačním systému Windows 10

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod aurum 22. 12. 2017 16:24

Dobrý den, prosil bych o radu, jak na to. Kamarád má propojené dva počítače kabelem přes síťovky. Na obou se víc jak před rokem nainstalovaly W10 a v pohodě. Přišla ale velká aktualizace na jeden , hlavní počítač a ten měl problém s viděním druhého. Údajně přišel pan opravář, udělal cvak, cvak a všechno bylo v pořádku. Teď proběhla druhá velká aktualizace a stejné zasáhlo druhý počítač. Pan opravář k nenalezení, tak bych to chtěl omrknout já. Počítače spojuje jeden důležitý program, přes který oba sdílejí tiskárnu a teď lze tisknout pouze z jednoho. Zdá se, že nikdo jiný neprotestuje, pouze ten stěžejní program. Chtěl bych být trochu teoreticky připraven, než se na to půjdu podívat, a proto bych vás chtěl poprosit, co si prostudovat, čím by to mohlo být, jaké hlavní nastavení zkontrolovat apod. Předem vám moc děkuji za případné rady, nerad bych totiž proseděl polovinu Vánoc u teorie síťí.
aurum
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 22. 12. 2017 18:16

Základem bude, zda-li jeden počítač vidí ten druhý (např. skrze ping z příkazového řádku). Od toho se pak bude odvíjet postup.

Nejčastější problémy:
- nepřidané vyjímky ve firewallu
- vadné síťové karty / špatné drivery síťových karet
atd.
- špatná konfigurace IP adres (pokud vše neprobíhá přes DHCP z např. routeru)

atd.

Věcí, co může být špatně, je nespočet a vypisovat to zde nemá smysl. Pokud nevíš co děláš, přenech to někomu, kdo to ví.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vladimir 22. 12. 2017 19:13

Zkontroluj, jestli mají karty platnou síťovou konfiguraci (ipconfig /all). Všiml jsem si, že po některých aktualizacích se na některých počítačích stává, že karty ztratí konfiguraci a nastaví se na nich nesmysly.

Taky bych zkusil aktualizovat ovladače síťových karet. Co tam máš? Nejsou to náhodou Realteky? Jmenovitě u Realteků se zastaralými ovladači jsem se setkal s různými nečekanými situacemi, kdy třeba internet fungoval a lokální síť ne (nebo naopak).Pokud bys tam tedy náhodou měl gigabitové Realteky (Realtek GBE), ovladače jsou tady: http://www.realtek.com/downloads/downlo ... Down=false Pro staré 100Mbit/s (Realtek FE) jsou tady: http://www.realtek.com/downloads/downlo ... Down=false
Naposledy upravil vladimir dne 23. 12. 2017 08:48, celkově upraveno 1
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod aurum 22. 12. 2017 20:36

Moc děkuji za rady , no, asi to nebude jen tak. Zítra se na to půjdu podívat. Počítače nejedou přes router, jen do hlavního PC je připojen Ethernetový kabel.
To znamená, že po aktualizaci vznikl nějaký konflikt mezi síťovkami, podívám se přes příkazový řádek (nebo ve windows nastavení) na IP adresy, jestli nejsou třeba stejné apod. Pokud nic nenaimprovizuji, zaktualizoval bych pak ovladače (děkuji za poskytnutí).
Jsem rád, že mi bylo zodpovězeno.
aurum
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 23. 12. 2017 08:50

Ovladače pro kartu Realtek samozřejmě instaluj pouze v případě, že ji tam máš, zjistíš to třeba v tom výpise ipconfig /all.
vladimir
Expert
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků