Kdo je připojen k mému PC ?

Diskuze výhradně o operačním systému Windows 10

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Retiree 7. 2. 2018 12:56

Která aplikace nebo služba (nebo havěť) může genertovat tuto debilní hlášku při pokusu o ukončení systému:

"Tento počítač používá také jiný
uživatel. Pokud teď počítač
restartujete, mohl by ztratit
neuloženou práci."

nebo, poněkud košatější (a debilnější),

"Tento počítač používá taky nějaký další uživatel.
Pokud teď počítač restartujete, mohl by ztratit
neuloženou práci."

Jsem si téměř jist, že k pc nikdo další připojen není. Na laptopu Dell Inspiron jsem zakázal jedinou NIC (Wi-Fi). Předpokládám, že přes BT se nikdo kromě mé myši nepřipojí.
Takže otázka zní ne Kdo je připojen, ale CO může generovat tuto hlášku?

Úplnou izolaci od sítě zakázáním příslušné karty jsem provedl pouze na laptopu, ale hláška se občas vyskytne i na dalších pc s OS W10.
Pokud problém nezpůsobuje nějaká havěť, je to vlastnost OS Windows 10 1709?
Retiree
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 7. 2. 2018 15:59

To je hláška libovolného OS WNT, není specifická pro W10.
Hacknutý a zotročený OS může vzdálený uživatel používat i po odpojení PC od sítě, např. má naplánované nějaké úlohy apod., které běží bez ohledu na aktuální (ne)zapojení sítě.
Zjistíš to např. v Task Manageru -> Zobrazit procesy všech uživatelů.
(Funkce potřebuje admin práva.)
Naplánované joby samozřejmě v Plánovači:
- Zobrazení -> Zobrazit skryté úlohy
- Zobrazit všechny spuštěné úlohy
- Povolit historii ...
Kdo je připojený?
Zjistíš to v Security logu.
V české mutaci asi Zabezpečení.
Co s tím?
Standardní postup:
1) boot ze záchranného média;
2) připojení externího média se zálohou OS;
3) obnova OS ze zálohy;
4) optimalizovat a imunizovat OS.
Pokud to nezvládneš:
svěř to odborníkovi.
5) Prostudovat pečlivě FAQ:
https://faq.mople71.cz/cs/
a dodržovat.
6) Nepracovat v účtu s admin právy.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod nuvi_joe 7. 2. 2018 20:47

Když jsi odstřihnut od okolí (WiFi, BT, Ethernet), tak znění této "hlášky" je poněkud zavádějící. Samozřejmě, že nikdo není připojen, ale je aktivován další uživatel počítače. Na př. když se během provozu přepneš na jiného uživatele (admin), neodhlásíš jej a vrátíš se zpět na svůj účet. Tak jste v tom okamžiku na počítači "dva", proto to upozornění...
nuvi_joe
Junior

Odeslat příspěvekod Retiree 7. 2. 2018 21:36

@nuvi_joe Samozřejmě. Otázka také zní Co, nikoli Kdo...
Nicméně, i Tebou uvedený příklad jsem se snažil vyloučit To odstřihnutí od okolí bylo jen krátkodobé a ne absolutní, pro jistotu zopakuju
@MilanR1 V security logu všechny audity OK, žádné aktuálně běžící aplikace či služby...
Zatím stále ještě (a víceméně úspěšně) zápasím s balastem výrobce (Dell), který byl a znovu je mezi podezřelými.

-- 7. 2. 2018 22:29 --

Tak jsem asi objevil, v čem je problém... Jenže jsem natolik naštvaný, že mě napadají jen samé nepublikovatelné výrazy na adresu mlaďochů a floutků z Microsoftu! Jdu spát...

-- 8. 2. 2018 10:32 --

Můj problém byl způsoben nepochopením aktuálního výkladu ACPI, jak ze strany soudruhů z MS, tak i výrobců hw. Stále jsem žil v době, kdy platilo v podstatě pouze STR a STD, restart počítače vše vymazal, atd...
Před více jak pěti lety mě Milanr1 psychicky donutil vytvořit a používat účet bez administrátorských práv. Od té doby si alespoň jednou denně na Milana vzpomenu a zanadávám. Je škoda, že někteří tvůrci softwaru stále ignorují fakt, že uživatel nemusí vždy pracovat s právy administrátora.

Popisovaný problém jsem v minulosti zaznamenal jen vyjímečně a většinou jsem si jej dokázal vysvětlit. Teprve v poslední době, při zprovozňvání a ladění laptopu, jsem problém registroval často (je pravda, že notebook jsem naposledy používal někdy v roce 2004). Nemůžu se zbavit dojmu, že souzi z Redmontu opět někde udělali chybu.

Shrnuji: V poslední době jsem často pracoval (byl nucen) pod oběma účty. Příkaz (volba v menu) Restartovat počítač neresetuje, uživatel zůstává stále připojený a novému uživateli brání v ukončení seance... Musím si zvyknout používat volbu Odhlásit...
Retiree
Junior

Odeslat příspěvekod soban 8. 2. 2018 12:19

A proč by měl restart PC způsobovat odhlášení uživatelů?

Prostě od toho je volba odhlásit....

PS. Taky se mi to stalo ale nebyl problém se k těm 5 účtům přihlásit a zase odhlásit a bylo vyřešeno....
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků