Lenovo T440p - reinstalace - nerozdělený disk

Diskuze výhradně o operačním systému Windows 10

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Mr.Bulldog 13. 9. 2018 12:56

Zdravím místní odborníky,
Rád bych Vás požádal o radu. Na mém starším NTB Lenovo T440p mi po X letech provozu začal kolabovat OS (W10 Pro 64bit). Po April Update občas BSOD, teď v podstatě každý den. Obrovská chyba byla, že jsem na začátku nerozdělil disk. Jak tedy teď na reinstal se zachováním hromady „důležitých“ dat?
Externí disk bohužel momentálně nemám, cloud mi přijde jako krajní řešení.
HDD má 500GB z toho 200-250GB důležitá data.

Řešení z pohledu laika:
a) vytvořit nový oddíl (cca 125GB) + nová instalace
Na nový oddíl D nainstalovat další OS a následně z původního C smazat ten původní. Je to takto možné? Hrozí nějaká komplikace?

b) zmenšení současného systémového C + vytvoření D + reinstal na C
Vzhledem k aktuálně volnému místu (125GB) by se to muselo řešit postupným přesunem dat na D, následné smazání z C - opětovné zmenšení C a zvětšění D - opět přesun dat. Následný reinstal oddílu C
Předpokládám použití nějakého softu (EaseUS Partition Master?).

Děkuju za každou radu ;-) !
Naposledy upravil Mr.Bulldog dne 14. 9. 2018 09:04, celkově upraveno 1
Mr.Bulldog
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod meda2016 13. 9. 2018 16:03

Pokud považujete data v objemu 200-250GB za důležitá, je přímo povinnost uložit je na disk mimo přeinstalovávaný NB. Takže na externí USB3 nebo na jiný PC, pak ověřit (asi namátkou), že je vše zazálohované funkční.
Poté uvolnit z Lenova smazáním a pokračovat.
Postup a/ je možný a ošklivý a samozřejmě mohou nastat komplikace s oddíly. Postup b/ by po zazálohování dat měl být "úplně nová instalace disku s W10".
Máte všechny ovladače pro HW? NENÍ JEDEN Z ODDÍLŮ SKRYTÝ INSTALAČNÍ?
A co vyměnit za SSD a z původního udělat externí?
Edit ad a/.... Původní C: bude možné, jak tipuji, jen miniaturizovat kvůli bootloaderu.
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod Mr.Bulldog 14. 9. 2018 09:49

Díky za poznatky. Recovery oddíl (14,02GB) mám, ale předpokládám, že bude obsahovat původní systém, což je W8.0 Pro. Spíše bych ho viděl jen jako záložní řešení "kdyby někdy něco".
Ovladače mě nenapadlo řešit. Minimálně od W7 spoléhám pouze na Windows a vždy bez problému (PC), NTB je to ale můj první. 4 roky jsem vycházel z různých Lenovo utilit (System Update, Vantage...), které pravidelně vše aktualizují a řekněme, že min. 3 roky naprosto bez problému, možná malý zázrak :-) .
K SSD - je v plánu, ale až říjen+, rád bych NTB ještě aspoň 2 roky používal...

Viděl bych to tedy tak, že bych zkusil možnost a) jako provizorní řešení do přechodu na SSD.
Ještě bych Vás poprosil o dovysvětlení Vaší poslední věty, moc ji nerozumím.

Můj laický postup:
zmenšit C - vytvořit D - Na D instalace W10 Pro - z C smazání původních W10 Pro

Možné problémy:
Lze normálně z puštěného systému (z D) smazat vše potřebné z neaktivního systému na C?
Jak je to vlastně s licencí?
Pokud tomu dobře rozumím - nebude problém mít, i když krátkodobě, systém až za daty (fyzicky na HDD)?

Díky!
Mr.Bulldog
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zivan 14. 9. 2018 12:41

Nikdo ti 100% nezaruci, ze pri zmensovani C, vytvareni D nenastane nejaky problem a vysledkem bude nakopnuty souborovy system a pro tebe v tu chvili data, ke kterym se nebudes moct jednoduse dostat. Ale pokud je nemas nikde zalohovana, tak nemohou byt zas tak moc dulezita :)
Motorola Edge 20; HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
zivan
Junior

Odeslat příspěvekod symbian 14. 9. 2018 20:52

Ve spuštěných Windows spusť setup.exe z DVD Windows 10 (stačí být jen přimountované). Zvol Upgrade a proveď In-Place Upgrade. Zůstanou zachovány soubory a aplikace a vyřešíš tím BSODs, které by mohl způsobovat systém.
symbian
Junior

Odeslat příspěvekod soban 15. 9. 2018 09:56

1.) Nechávat důležitá data na HDD při instalování je absolutní nesmysl!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Prostě nikdy nevíš kde to skolabuje.

Takže řešení je:

a) Koupit SSD a dát do noteboku a nainstalovat windows a pro vymontovaný HDD koupit box.

b) Koupit externí HDD a data zálohovat a pak další podvarianty:

b1) Smazat HDD a nainstalovat windows úplně od začátku i s tím jak si HDD rozdělíš.
b2) Nechat oddíly tak jak jsou a windows pouze přeinstalovat (neformátovat C) tím zůstanou data a původní windows budou potom ve složce windows.old a můžou se potom smazat.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Bumerang 16. 9. 2018 20:53

"a) Koupit SSD a dát do noteboku a nainstalovat windows a pro vymontovaný HDD koupit box."

nepotrebujes ziadny box, vymenis HDD za SSD, vyberies von mechaniku a na jej miesto das tento suflik https://www.ebay.com/itm/2nd-HDD-Hard-D ... 2322484773
v ktorom bude HDD.
Bumerang
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 16. 9. 2018 23:26

Potřebuješ box, záloha umístěná na stejném stroji na jiném médium není záloha!!!!!!!!
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků