Windows nevidí disky v privátní síti

Diskuze výhradně o operačním systému Windows 10

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Retiree 6. 12. 2018 17:48

Zdar,
Po reinstalaci Windows 10 nevidím (pc nevidí) síťové disky v Průzkumníku souborů. Z ostatních pc v mé privátní síti jsou síťové disky stále viditelné a přístupné (ethernet i wi-fi).
Na Síti vidím tyto disky jako (1) Multimediální zařízení, (2) Počítač, (3) Síťová infrastruktura a (4) Úložiště.
Počítač tedy nevidí Síť/Počítač, což je podstatné. Nelze připojit (namapovat) neexistující disky, podobně i další aplikace (pl) disky nevidí.
Asi víc, než poněkud zmatený popis, řeknou obrázky. Na prvním obrázku jsou pod Síť/Počítač pouze dvě reálná PC, na druhém obrázku z jiného pc jsou kromě oněch dvou PC zobrazeny i disky, které lze samozřejmě v Navigačním okně Průzkumníku rozkliknout do podsložek....

PC_1.PNG
PC_2.PNG

OS je Windows 10 64bit, 1809 na všech PC, buildy stejné nebo velmi blízké
Disky WD MyBook a MyCloud, Modem/router Compal.
Uspořádání sítě jsem během let pouze rozšiřoval o další disky, nikdy jsem se s podobným problémem nesetkal (po několikerém upgradu i instalaci Win10, připojení dalšího pc- eth i wifi)
Není podstatné, pod kterým účtem (správce nebo uživatel, lokální nebo MS)
Kde je asi problém ?

-- 8. 12. 2018 18:14 --

Sice jsem neočekával nějakou konkrétní odpověď, přesto bych, po cca 80 shlédnutích, uvítal alespoň náznak, že ten blbec u počítače nejsem já...
- Počítač je viditelný v mé lokální síti (2x ethernet, 2x wifi), ostatní počítače vidí síťové disky i problematický počítač.
- Problematický počítač síťové disky nevidí, vidí pouze produkty přiloženého softu (multimediální zařízení - stejná IP).
- Zápisem typu \\server\složka se mi sice podařilo disky namapova a některé mnou požadované funkce zprovoznit, přesto Windows disky stále nevidí, např. Připojit síťovou jednotku/Procházet je viditelná pouze Síť. Stejně jsou na tom i aplikace třetích stran....
Aniž bych tušil co činím, zkusil jsem postup podle [url=https://answers.microsoft.com/cs-cz/windows/forum/windows_10-networking/průzkumník-souborů-ve-windows-10/b6f043c5-534b-4f7a-beff-344ba6b880c3]Zástupce společnosti Microsoft[/url], Hmm, tenhle … server zjevně delší odkaz nezkousne, takže u následujících služeb změnit ruční spouštění na automatické se zpožděním

Prohledávání počítačů (Computer Browser (Browser))
Hostitel poskytovatele rozpoznávání funkce (Function Discovery Provider Host (FDPHost))
Publikování prostředků rozpoznávání funkcí (Function Discovery Resource Publication (FDResPub))
Síťová připojení (Network Connections (NetMan))
Hostitel zařízení UPnP (UPnP Device Host (UPnPHost))
Protokol PNRP (Peer Name Resolution Protocol (PNRPSvc))
Seskupování v sítích peer-to-peer (Peer Networking Grouping (P2PSvc))
Správce identit sítě rovnocenných počítačů (Peer Networking Identity Manager (P2PIMSvc))

což sice k očekávanému výsledku nevedlo, ale opět umožnilo přístup DVBViewer Media Serveru přístup na síťový disk. Usoudil jsem, že to může mít na svědomí služba Síťová připojení, kterou jsem ponechal s automatickým spouštěním. Ostatní služby ze seznamu jsem vrátil zpět na Ruční spouštění, DVBV Media Server se zatím svého síťového disku drží...
Při této akci jsem ale zjistil, že mezi službami zcela chybí Prohledávání počítačů - opět, aniž bych tušil... Věřím, že chlapci z Redmondu jsou na tom lépe...

-- 9. 12. 2018 17:42 --

Problém vyřešen díky Miroslavu Práglovi. V podstatě bylo nutno (znovu po instalaci) povolit zastaralou funkci SMB 1.
Viz ( https://answers.microsoft.com/cs-cz/windows/forum/windows_10-networking/windows-10-nevidí-síťové-disky/9a4c4096-6b00-487e-9b23-1a8898a0bf41?messageId=685a8b28-38e6-4644-a04c-7b3b6ade58b2 )
Retiree
Junior