Windows apps zabírají místo i po odinstalaci

Diskuze výhradně o operačním systému Windows 10

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod sursum 9. 12. 2018 14:45

Zkouším trochu zredukovat systém (Win10 1809) odinstalováním některých windows aplikací jako 3D malování, kalendář, Groove atd. Použil jsem Powershell (např. Get-AppxPackage Microsoft.MSPaint | Remove-AppxPackage). Aplikace ale sice zmizí ze startu a ani pomocí Get-AppxPackage v powershellu už je nejde vyhledat, ale k ním příslušné soubory stále zůstávají ve WindowsApps (např. C:\Program Files\WindowsApps\microsoft.windowscommunicationsapps_16005.11001.20106.0_x64__8wekyb3d8bbwe stále zabírá 225MB).

Věděl by někdo, proč to nebo co s tím? Kdybych je chtěl smazat, půjde to vůbec? A jak v tom případě správně nastavit oprávnění ke složce WindowsApps?
sursum
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milanr1 10. 12. 2018 07:49

"Odinstalace" ve W10 znamená jen odstranění ikonek.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod sursum 10. 12. 2018 19:17

Zajímavé, takže to je skoro k ničemu. Zamezí se tím aspoň neustálým automatickým aktualizacím daných aplikací? Pokoušet se o fyzické smazání souborů tak asi není dobrý nápad?
sursum
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mople71 11. 12. 2018 21:56

Můžeš, ale ony se tam stejně s aktualizacemi pravděpodobně natáhnou znovu. :-))
Administrátor fóra MobilMania.cz a moderátor fóra Živě.cz
Pokud neodpovím do dvou dní, připomeňte se.
mople71
Taťka moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod freekarol 12. 12. 2018 00:17

Mám pocit, že se tak děje jen při upgradu. To někteří řeší tak, že si upraví instalačku(třeba přes nLite), kdy z ní vyhážou vše, co se jim nehodí a z ní pak provedou upgrade.
freekarol
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod sursum 12. 12. 2018 19:58

Díky, můžu ale potvrdit, že se aplikace automaticky nevrací. Od té doby, co jsem je odinstaloval, už nějaké aktualizace proběhly a aplikace se zpátky nenatáhly. Je ale možné, že se vrátí třeba s jarním upgradem (pokud bude), uvidíme.
U některých aplikací mi ale není úplně zřejmé, který balíček ve WindowsApps k nim patří, dá se to nějak zjistit?
sursum
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mople71 13. 12. 2018 17:19

Jo, abychom byli přesní, dělají to pouze feature updates, nikoliv běžnější quality updates.

Můžeš to zjistit otevřením admin PowerShellu (Win+X) a nalezením dané aplikace podle jejího jména. Ukáže se i umístění souborů.

Kód: Vybrat vše
PS C:\Windows\system32> get-appxpackage *Weather*
-------------------------------------------------------
InstallLocation   : C:\Program Files\WindowsApps\Microsoft.BingWeather_4.26.12153.0_x64__8wekyb3d8bbwe


freekarol píše:To někteří řeší tak, že si upraví instalačku(třeba přes nLite), kdy z ní vyhážou vše, co se jim nehodí a z ní pak provedou upgrade.

To bych nedoporučil, přijde mi lepší vytvořit si jednoduchý skript, který všechny aplikace odstraní a pak zpět nainstaluje ty, které uživatel chce používat.
Administrátor fóra MobilMania.cz a moderátor fóra Živě.cz
Pokud neodpovím do dvou dní, připomeňte se.
mople71
Taťka moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod sursum 14. 12. 2018 17:29

Jo, tenhle příkaz znám, ale ani tak se mi nedaří zjistit, kde se nacházejí aplikace Connect a Editor videa, které mám v nabídce start - anglický název odpovídajícího balíčku je asi nějak jinak. Taky jsem našel docela dobře zpracovaný seznam provisioned apps tady: https://blog.danic.net/provisioned-app- ... ws-10-pro/ ale ani tam zrovna tyhle dvě nevidím nebo mi prostě něco nedochází. Možná to je tím, že článek je hlavně pro administrátory W10 Enterprise nebo Pro a já mám Home.

Každopádně, dá se teda nějak zjisit, kde konkrétně jsou tyhle aplikace nainstalované?
sursum
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mople71 14. 12. 2018 18:52

Connect u mne vypadá takto:
Kód: Vybrat vše
Name              : Microsoft.PPIProjection
Publisher         : CN=Microsoft Windows, O=Microsoft Corporation, L=Redmond, S=Washington, C=US
Architecture      : Neutral
ResourceId        : neutral
Version           : 10.0.17763.1
PackageFullName   : Microsoft.PPIProjection_10.0.17763.1_neutral_neutral_cw5n1h2txyewy
InstallLocation   : C:\Windows\SystemApps\Microsoft.PPIProjection_cw5n1h2txyewy
IsFramework       : False
PackageFamilyName : Microsoft.PPIProjection_cw5n1h2txyewy
PublisherId       : cw5n1h2txyewy
IsResourcePackage : False
IsBundle          : False
IsDevelopmentMode : False
NonRemovable      : True
IsPartiallyStaged : False
SignatureKind     : System
Status            : Ok

Ale normálně jej nelze odebrat, asi bych se do toho nepouštěl, má to pár MB. Editorem videa upřímně nevím, co myslíš. Vím, že je nějaký integrovaný v aplikaci Fotky...
Administrátor fóra MobilMania.cz a moderátor fóra Živě.cz
Pokud neodpovím do dvou dní, připomeňte se.
mople71
Taťka moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod sursum 14. 12. 2018 19:32

Super, teď už to taky vidím, hledal jsem to totiž v C:\Program Files\WindowsApps\ a ono to je v SystemApps. Do toho hrabat nechci, šlo mi primárně o pročištění těch provisioned apps (WindowsApps), tam není moc co zkazit.
Obecně, jak ale zjistím install location když neznám přesný název aplikace, jinými slovy jak zjistím, že Connect je Microsoft.PPIProjection?
Jo a Editor videa u mě má svého vlastního zástupce v nabídce start, ale máš pravdu, není to nakonec samostatná aplikace ale jenom modul Fotek.
sursum
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mople71 14. 12. 2018 19:42

To bohužel nevím. Já ke zmíněnému účelu kdysi použil AppLocker, který je součástí Enterprise/Education, od té doby si to pamatuji. O:-)
Administrátor fóra MobilMania.cz a moderátor fóra Živě.cz
Pokud neodpovím do dvou dní, připomeňte se.
mople71
Taťka moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod sursum 14. 12. 2018 19:59

Tak jsem mohl zapojit mozek dřív, než se zbytečně ptát, hned potom mě napadlo - spustit aplikaci, aby běžela --> správce úloh --> najít aplikaci v běžících procesech --> vlastnosti :-)
Ale jeden dotaz bych přece ještě měl - našel jsem si příkaz: Get-AppxProvisionedPackage -Online | select DisplayName | sort DisplayName
Ale proč mi vyjede i aplikace, které jsem už odinstaloval?
sursum
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mople71 14. 12. 2018 20:02

To myslím, že Milan vysvětlil hezky:
Milanr1 píše:"Odinstalace" ve W10 znamená jen odstranění ikonek.
Administrátor fóra MobilMania.cz a moderátor fóra Živě.cz
Pokud neodpovím do dvou dní, připomeňte se.
mople71
Taťka moderátor
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků