Který manuál 135/2.8 do horšího světla?

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod hranicka 13. 2. 2017 20:45

Zdravím všechny,
Mám u NEXe přes M42 redukci Jupitera 135/3.5, od clony tak 5,6 je super, ale na plnou díru je celkem slabota, nic moc ostrost, to se fakt snažím a odlesky to (s nadsázkou) vytváří snad i samo.
Pokud chci fotit např. na stadionu, můžu si jen vybrat, čím tu fotku zkazit, jestli vysokým ISO, plnou dírou nebo pomalou závěrkou. :-S
Má někdo tip na světelný manuální sklo, který se nebudu muset bát pořádně otevřít? (kvůli ceně raději kinofilmovou klasiku)
Díky.
hranicka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 13. 2. 2017 21:19

Problém filmových objektivů je velká výstupní čočka. Odražené světlo od čipu (který je na rozdíl od matného filmu lesklý) se od ní opět odráží a jako rozptýlené světlo dopadá zpět na čip. To způsobuje závoj. Vybírej takové, které mají pokud možno výstupní čočku malou a spíš vypouklou. Také trochu pomáhá umístit za ní obdélníkovou clonu, zakrývající zbytečnou plochu čočky, kterou prochází světlo co dopadá mimo čip (zobrazuje formát většího - filmového pole). I ona se podílí na odrazech. Takovouto clonou vybavovali některé své objektivy i výrobci, mimochodem nejen za - ale i před objektivem, kde je účinnější, než standardní trychtýřová.

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hranicka 13. 2. 2017 21:31

Díky za odpověď, na odlesky má tady vliv clona, při f4 odlesky začnou rychle mizet a nad f5 se ztratí úplně. Je to krásně vidět např. v noci, když foťák umístím na stativ tak, že je lampa pouličního osvětlení odchýlená např. 20° mimo záběr. Zdá se, že se to tluče o stěny objektivu.
hranicka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 13. 2. 2017 21:37

Negativní vliv v podobných případech může mít i samotná nasazená sluneční clona, kdy se od její vnitřní plochy může dovnitř objektivu odrážet i světlo zdrojů, které jsou jinak i mimo záběr. :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hranicka 13. 2. 2017 21:44

To už jsem taky vyloučil, dělalo to i bez, sluneční clonu jsem koupil přesně takovou, aby začala stínit pár stupňů mimo záběr, ale ještě nevinětovala, docela to pomohlo. :-)
Ale prioritně bych potřeboval spíš co nejostřejší fotku na fokus blízkej nekonečnu při plný díře.
hranicka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 13. 2. 2017 21:52

Píšu o odrazech od světelných zdrojů daleko mimo záběr, ale jejichž světlo dopadá na protější vnitřní stranu clony a teprve od ní do objektivu. Běžná plastová clona nedokáže úplně pohltit dopadající světlo. V tom případě, pokud je to možné, je lépe clonu sejmout. :-)
Další věcí jsou tehdejší méně dokonalé protiodrazové vrstvy, které bohužel starší objektivy z práce v obtížných světelných podmínkách vyřazují.
Požadavky při současných nárocích na co nejostřejší fotku na fokus blízký nekonečnu při plný díře jsou s použitím starších objektivů ne vždy reálné. Špičková kvalita je - jako všude - vždy o penězích. ;-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod metatron 13. 2. 2017 22:19

No co sa tyka prasiatok a reflexov tak neviem. Ale krasne ostry stary manual je rusky Tair 11a 135/2.8 ... mnoholamaelova vlona (myslim 15) a pekne ostry uz na plnu dieru.
metatron
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hranicka 13. 2. 2017 22:32

2Puntík: Od pohledu ten můj jupiter žádné antireflexní vrstvy nemá. :-D Vím, že je to o penězích, že vybírám mezi "žigulíkem, stodvacítkou a moskvičem", ale takový je bohužel rozpočet. :-(
2Metatron: Díky za tip! :-)
hranicka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 13. 2. 2017 23:08

Samyang 135/2.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod metatron 13. 2. 2017 23:25

No neviem aky mas rozpocet ale tie Tair-e su od 100 do 150 eur cca.
Co sa tyka ostrosti nie je zly ani Pentacon 135/2.8 ten so sestlamelovou cloniu zozenies uz okolo 50-70 eur. Alebo niekedy sa da chytit aj Carl Zeiss 135/3.5 Zebra za dobru cenu. Nie su zle. Ale ten Tair je vynikajuci.
metatron
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl_2 14. 2. 2017 08:38

SMC Pentax-A 135/2,8

vsetko JPGy z fotaku Pentax K-1 na f2,8 bez uprav, MultiAWB, profil Bright (vsetko na nule ako kontrast,saturacia atd., akurát doostrenie FS+1)
vsetko ostrene na stred na pipnutie AF bodu, fotky s motívom mimo stred su ostrene rucne cez hladacik podla oka.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

fotky s polarizakom maju dokonca viac kontrastu aj ostrosti, vsetko na f2,8
f2,8, CPL na minime a na maxime (ta druha je fotka je az na brutálnych ISO 12.800)
Obrázek

urobil som si porovnanie SMC Pentax M135/3,5 (40euro eBay) a SMC Pentax-A 135/2,8 (zadarmo od kamosa, inak ide okolo 100euro)...obe skla su male a lahke
Obrázek
porovnanie M135/3,5 @f3,5 vs A135/2,8 @f2,8...verzia f2,8 je absolútne luxusná
Obrázek
ďalšie fotky s A135/2,8 na f2,8
ISO 10.000 (ostrené cez hľadáčik na stredový AF bod + prekomponovanie)
Obrázek
ISO 4.000 (ostrené cez LiveView na okuliare)
Obrázek
ISO 4.000 (ostrené cez hľadáčik na stredový AF bod)
Obrázek
porovnanie z okna vecer ked svietili poulicne lampy
A135/2,8 @f2,8 vs M135/3,5 @3,5...je to vyrez 1:1 zo sceny dalsej fotky dolu
Obrázek
a posledna "zaujimavost", A135/2,8 robi sirsi zaber ako M135/3,5 (vsetko na f11,fotene bez pohnutia zo stativu, inak rozdiely farby/kontrast su snad nulove)
Obrázek
M135 je na plnu dieru "blato"
Obrázek
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hranicka 14. 2. 2017 14:15

Musel jsem se podívat, co je zač ten Pentax K1 :-O
Můj strojek tohle umí při tak o řád menším ISO, jak překročím 1000, už to začíná při výřezu vypadat trochu jak z mobilu, takže fotím na 100-400, semtam někdy 800. A jsme zase u tý světelnosti. No zkusím někde půjčit toho taira.
hranicka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 14. 2. 2017 16:39

hranicka píše:2Puntík: Od pohledu ten můj jupiter žádné antireflexní vrstvy nemá. :-D

Samozřejmě má, poznáš to podle mírného (modro hnědého) zabarvení čoček. A ruské objektivy byly velmi dobré, až na ty vrstvy dobře konkurovaly i japonským. Nicméně objektivy, které doporučuje lennyl_2 bych upřednostnil, Pentax už před léty měl antireflexní vrstvy bezkonkurenční a proto jdou používat bez obav i dnes (stejně dobré jsou i ty se značkou Takumar). A uměl je už v době M42 závitů, takže.... :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod celim 24. 2. 2017 15:05

viděl jsem pěkný velký srovnávací test. Doporučuji se na něj podívat.
http://forum.mflenses.com/twelve-2-8-13 ... 39463.html
Je to sice na FF Canonu testováno, ale hodně to napoví. Já si na základě toho testu pořídil CZ T* 135/2,8 (c/y) . Jsem s ním náramně spokojený.
celim
Návštěvník

Odeslat příspěvekod El Vigo 8. 3. 2017 21:56

ahoj, používám vynikající MEYER OPTIC 135mm má 14lamel clony, supr bokéh
El Vigo
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků