Věcné břemeno na pozemek, kvůli přípojce elektřiny?

Stavební spoření, hypoteční, překlenovací a jiné úvěry, normy a předpisy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod SocPredator 2. 7. 2013 09:31

Zdravím,
mám opravdu delikátní absurdnost, se kterou se musím podělit, uvítám co nejvíce názorů:

ČEZ Distribuce a.s. (dále ČEZ) považuji za polostátní firmu, pochopím, že spolupracuje se soukromými subjekty, údajně je jejich seznam na http://www.cezdistribuce.cz ... nenašel jsem ho (kdysi dávno jsem ho našel), je asi dobře schovaný. Těmto může předávat osobní údaje k vykonávání činnosti pro ně - servis aj.

Napsala mi neznámá soukromá firma (s.r.o), se kterou jsem nikdy nejednal, a tvrdí mi, že podle Energetického zákona je nutné kvuli pilíři s elektroměrem, jenž je na mém pozemku, zřídit věcné břemeno na pozemek a že to pro ČEZ dělají. Chtějí další osobní údaje, ověřené podpisy na smlouvách, které vytiskli s mým jménem v počtu 8x, pro katastr nemovitostí a že vklad provedou. Dokonce mi dají pár korun, řádově stokoruny. Ó děkuji! Zpátky to vše mám poslat v obálce, cenu poštovného hradí adresát, takže obyčejně.

Pominu-li, že cele to vypadá jako podvodné jednání s cílem sebrat mi nemovitost (jak se to zde v Kocourkově dělá asi zdejší návštěvnící dobře vědí). V dopise není ani žádná plná moc, jen nějaké číslo, že ji mají.

S.r.o., se kterým "jednám", provozuje nějaké ty elektropráce. I oni se nechávají zastoupit, svým zaměstnancem (nedohledatelné), jméno nepodstatné. Dopis mi poslala zřejmě nejníže postavená zaměstnankyně (nedohledatelné) této firmy s tím, že pro dotazy se mám obracet na tel. nebo mail (ftip: končí to ...@seznam.cz)

Prostudoval jsem si Energetický zákon, kterým se zaštiťují a kde se píše, že ČEZ má právo zřídit věcné břemeno na nemovitost, kde provozuje zařízení, po dohodě s vlastníkem pozemku. Pokud se nedohodne, provede toto stavební úřad. Tento zákon není zrovna čerstvý nijak novelizovaný, takže mé otázky:


1) Opravdu je pilíř tím zařízením, kterého se toto týká?
Zde si totiž myslím, že je hlavní kámen úrazu. Nedovedu si představit, že mají všichni věcná břemena na své zahrady. Těch odběrných míst je neuvěřitelné množství. Nemůžou mít špatný právní výklad? Netýká se to jen trafostanic a rozvoden, jenž jsou zkolaudovanými stavbami. Pilíř samozřejmě není v KN jako stavba a zabírá 0,1 m2.

2) Nyní je pilíř můj, ČEZ ani nikdo jiný se neangažoval, když jsem chtěl elektřinu. Vše jsem si zařizoval sám a vypláznul 10x tolik, než mi teď nabízí. Za revizi, osazení a připojení. ČEZ si nechal vše úředně dodat a dal tam svůj elektroměr a kasíruje.


Sorry možná to není moc o penězích, ale udivuje mě, že jsem o tom dosud nikdy neslyšel. Moc nevěřím, že by to lidi nějak hromadně podepisovali jako ovce. Věcné břemeno na každé druhé zahradě je pro mě trochu velké sousto.
Naposledy upravil SocPredator dne 2. 7. 2013 15:03, celkově upraveno 7
Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí
SocPredator
Diskutér

Odeslat příspěvekod DrumSession 2. 7. 2013 12:02

Neznámá sro má autorizace ? Nevím, zda chtějí ukrást nemovitost, spíše z tebe chtějí takto "vymámit" souhlas na věcné břemeno a obvykle bez nějaké kompenzace. Tj. postavíš si budník a předáš ho ČEZu ? Možná nějaká novinka u novostaveb ? Dodavatele elektřiny (obchodníka) distributora si vybrat můžeme, distributoři jsou jen 3 (ČEZ, EON, PRE). Nějaké sro po čase zanikne, ale tobě zůstane věcné břemeno navěky.

Distributora jsou kabely až k zaplombovanému elektroměru, za ním je za rozvod již majitel odpovědný. Kabely nebo dráty jsou obvykle umístěny na hranici pozemku, a to buď v pilíři (kabel v zemi) nebo dráty na fasádě (dráty vzduchem).
PENÍZE nebo nepočitatelná LÁSKA ? ŠTĚSTÍ spočívá vědět to, co si vybrat
Nesmíte se bááát a na hlavu si nechat s... Takže? Musíte se ptááát !!
DrumSession
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod SocPredator 2. 7. 2013 12:17

Tak autorizace jsem konečně našel, ano jsou smluvním partnerem. Vážně mě to zarazilo, při tak zásadních věcech bych čekal jednání bez zastupování, jenže asi je evidentní, že tohle nebude nic příjemného, tak to nechají dělat externě. Ten zákon se naposledy měnil v roce 2009, inkriminovaný §25 se neměnil tzn. že to už platí nejméně 8 let. Zákon platí pro všechny, jestli jde o novostavbu bych řekl, že nemá vliv. Je to staré 2 roky.
Smlouva s distributorem je navíc udělaná tak, že žádné břemeno nepotřebují, je to jak říkáš, k pojistkám jejich + elektroměr, zbytek vlastníka. Přístup k tomu mají smluvně ošetřený. Spíš chtějí vyhovět zákonu, ale ten platí už takovou dobu!?

Je to prostě absurdní. Na katastru by asi nedělali nic jiného, jen na papír by padly všechny lesní školky, co kdy ČEZ vysázel. Zbytečnější byrokracii bych nevymyslel. Raději se ani neptám, jak by se na vzniklé břemeno tvářila banka, kdyby ten pozemek byl zastaven. (není to můj případ)

:-))
Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí
SocPredator
Diskutér

Odeslat příspěvekod kejki3 3. 7. 2013 16:21

To měli sousedi a byla s tím u KB docela patálie.
U mně to dělali v souvislosti s novými pojistkovými skříńkami, které dělala STE na své náklady. Bylo to 500,- za skříňku v plotě. A spoustu lidí naháněl ten člověk osobně, měl s tím docela honičku.
„Ale proč? Aby to bylo v rozkladu? Aby se to totálně rozvrátilo. Proč?“
kejki3
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod alexpraha 3. 7. 2013 22:05

Věcná břemena nyní ČEZ běžně dává všude, kde mu něco leží. Kabel, sloup, rozvodnička. Pro jeden kabel jsem před pár lety musel sehnat asi 10 majitelů a jejich souhlas s VB. Je mi však divné, že požaduje věcné břemeno na pilíř, který není jeho majetkem, důkladně bych se poradil s právníkem, zkontroloval smlouvu o připojení, tam by mělo být definované kam sahá jejich zařízení a kdy je za co kdo odpovědný. A v případě vlastního pilíře bych případě odolával, odmítal, psal, nepodepsal.
Při hypotéce byl problém kabel v zemi jdoucí přes pozemek, snížil hodnotu zástavy, ale nakonec banka hypotéku dala. Předložili jsme originál smlouvy o VB, bez ní by to bylo nepříjemné.
Ale často se stává, že při poruše ČEZ přeskočí plot, poničí kulturu, opraví svůj bazmek a zase přeskočí zpět teď již rozvalený plot. Na výtku, že něco zničili, odvětí že to mohou, vytáhnou nějaký zákon a to věcné břemeno. Občas byl někdo úspěšný se žádostí o náhradu škody, ale dost často na to kašlou.
alexpraha
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod SocPredator 4. 7. 2013 07:29

Díky za názory. Zatím jsem pokročil tak, že:

Nejde ani tak o pilíř, jako spíš o zařízení v něm, ale:

- zařízení má ČEZ dostupné z veřejné komunikace
- s VB je možné nesouhlasit. Dle praxe to tak dělá zřejmě většina majitelů. Zkuste si najít v KN nějaké věcné břemeno. Je to jako vyhrát v loterii, pokud vynecháte veřejné komunikace

Stále si myslím, že ten zákon špatně vykládají, pochopím to u trafostanic, rozvoden, ale nějaká kaplička u koncového odběratele jenom s elektroměrem, to je prostě nesmysl. KN by musel provést statisíce vkladů, zákon platí od roku 2005, osobně nikoho neznám, kdo má VB, kvuli tomu. Veškeré soukromé nemovitosti by měly věcné břemeno, tedy kromě těch, co nemají zavedenou elektřinu, plyn :-)

V paneláku máte elektroměry přímo na chodbách, plynoměry v bytech, řekněte mi, jak to hodlají vyřešit?
Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí
SocPredator
Diskutér

Odeslat příspěvekod Hlava 6. 7. 2013 15:04

Chjo, tolik nesmyslů a spřádání konspiračních teorií (zejména první příspěvek je excelentním příkladem).
Jelikož jsem se těmito činnostmi v letech 2010/2011 zabýval, tak něco napíšu z druhé strany.

ČEZ (stejně jako E.ON, či PRE) je distributor elektřiny.
Patří jim distribuční sítě, nakupují/prodávají elektřinu.
Veškerý rozvoj distribuční sítě či jejich údržbu zadávají externím firmám (nemají ani projektanty, ani montážníky).
Externí firmy jsou ony "spřátelené" firmy, jejichž seznam je na stránkách distributorů.
Tyto firmy mohou vykonávat činnosti na distribuční soustavě (jiné ne, zejména z důvodů dodržování nemálo standardů).

Nyní si někdo (občan, firma) zažádá o připojení k distribuční soustavě.
Distribuční společnost má ze zákona povinnost žadatele připojit (nebrání-li tomu nějaké specielní okolnosti).
Distribuční společnost navrhne návrh řešení, jak to provést (kudy vést kabel, atd.), v podstatě náčrt na papír.

Toto zadání dostane "spřátelená" firma, která to dá svému/externímu autorizovanému projektantovi.
Autorizovaný projektant je autorizovaná osoba, vedená v seznamu ČKAIT.
Projektant tu čáru ze zadání překreslí do výkresu a do katastrální mapy, rozešle to dotčeným orgánům a organizacím, které se vyjádří, zda to takto může být (toto je mimochodem jeden z důvodů, proč připojení byť třeba pár metrů kabelu trvá tak dlouho, neboť lhůty k vyjádření jsou minimálně 30 denní a víc).

Současně musí projektant uzavřít smlouvu o smlouvě budoucí se všemi dotčenými majiteli pozemků, kterých se stavba týká.
Což jsou ty smlouvy k podpisu, které přišly.
Distributor za toto nabízí tabulkové kompenzace v penězích.
Což je ta částka, která byla nabídnuta.
Bez uzavřené smlouvy o zřízení věcného břemene totiž stavební úřad stavbu nepovolí.
Nemůžete nikomu zřizovat stavbu (byť kabel v zemi) na jeho pozemku bez jeho souhlasu.

Nyní nastávají dvě možnosti, co s tím dělat, když s tím nesouhlasím:
- smlouvu odmítnout podepsat; to bude znamenat to, že projektant se musí vrátit na začátek a navrhnout nové vedení trasy, které se vyhne pozemku majitele, který nedal souhlas a všechno znovu rozeslat k vyjádření (tohle je mimochodem další z důvodů, proč připojení byť třeba pár metrů kabelu trvá tak dlouho)
- vyjádřit se s tím, že smlouvu podepíšu, ale za peníze, které si za to řeknu já; zde nastávají dvě možnosti: a) buďto není moc reálné trasu vést jinudy, anebo by to bylo neúměrně drahé, a distributor na tuto částku přistoupí, anebo b) je pro něj jednodušší vést trasu jinudy a tím veškerá diskuse skončí

Jinak pokud se jedná o můj pilíř s elektroměrem na mém pozemku a já jim k tomu odmítnu dát souhlas ... není to trochu postavené na hlavu? Pak mě totiž nepřipojí ...
Jinak pilíř s elektroměrem (neměřená část) je samozřejmě většinou součástí distribuční soustavy a je majetkem distributora. Zákazníka je až vše za elektroměrem (měřená část).
Hlava
Nadšenec

Odeslat příspěvekod SocPredator 6. 7. 2013 22:52

Jako autor prvního příspěvku vám mohu jen sdělit, že jsem asi měl napsat, že už mám 2 roky elektřinu připojenou, byť to z vlákna lze odvodit. Takže věcné břemeno přichází poněkud ex post, kabely jsou dávno v zemi a vše je v provozu.
To jak jste to popsal je teorie, ale já se ptám, proč to v praxi tak nebylo? To se pak konspiruje celkem pochopitelně, ne?
Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí
SocPredator
Diskutér

Odeslat příspěvekod jjee 6. 5. 2014 12:42

Notná doba uběhla od Vašeho dotazu. Jak jste problém vyřešil, podepsal jste věcné břemeno? Dík za odpověď.
jjee
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod SocPredator 6. 5. 2014 13:11

Nepodepsal, napsal jsem jim, že o břemeno nemám zájem a přístup do zařízení je již smluvně ošetřen s dodavatelem. Ve smlouvě je jasně uvedeno, že musím umožnit přístup atp. Nic dalšího se už nedělo - pravděpodobně jen naplňují literu zákona a nechávají to být. Vyhozené peníze to jsou ať to dopadne jakkoli, ale pro ty autorizované firmy je to kšeft.

A co jsem koukal do KN, tak to nepodepsal ani nikdo z mých sousedů (předpokládám, že to dostali také, protože na geometrických plánech, co jsem viděl, byly i jejich pilíře) - proto mi to celé přišlo byrokraticky obludné, s odstupem času bych ještě pochopil, že by si třeba chtěli obřemenit strategicky umístěné pilíře pro rozvoj sítě do budoucna. To by se ještě dalo chápat, ale ani to není můj případ.
Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí
SocPredator
Diskutér

Odeslat příspěvekod SocPredator 22. 5. 2015 07:36

Pravděpodobně k tématu...
"Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek podepsal rozsáhlou vládní novelu energetického zákona, která kromě jiného mění způsob platby poplatku za elektřinu z obnovitelných zdrojů.

Schválený zákon řeší problémy s nezapsanými věcnými břemeny. Týkají se pozemků, na nichž v minulých desetiletích vznikly stavby rozvodů energie. Podle dosavadního zákona je museli majitelé energetických sítí promítnout do katastru nemovitostí do roku 2017. Jde o statisíce parcel. Sněmovna tuto povinnost zrušila, energetické firmy ale budou muset poskytovat informace o infrastruktuře lidem, kteří prokážou právní zájem. Situaci s nezapsanými břemeny by měla v budoucnu řešit až novela katastrálního zákona.
Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí
SocPredator
Diskutér


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků