Banka porušila bankovní tajemství. Jak se bránit?

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod MobiLLion 10. 3. 2017 09:01

Ahoj,

jsem klientem jedné z menších bank. Mám 3 osobní účtu, jeden z nich jsem zpřístupnil disponentovi. Úplnou náhodou jsem zjistil, že disponent má přes mobilní aplikaci k dispozici i o účtu, ke kterému jsem přístup nepovolil. Mohl opakovaně vidět zůstatek, prohlížet historii transakcí...

Myslím si správně, že se jedná o porušení bankovního tajemství? U banky jsem podal "reklamaci", ale řešení je zatím laxní - nic moc se neděje, banka nekomunikuje. Je vhodné se rovnou obrátit na ČNB, jako orgán dohledu? Jaké hrozí bance sankce? Podotýkám, že jsem si "pořídil" důkazy - videozáznam z bankovní aplikace, screeny obrazovek nastavení dispozičního oprávnění atd...
MobiLLion
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod drkarel 10. 3. 2017 09:19

Předem podotýkám, že jsem laik, a tudíž vůbec nemusím mít pravdu :-): Tak pokud máš vše dobře zdokumentováno (hlavně to, že dispoziční práva jsi udělil jen k jednomu účtu), pak bych řekl, že to porušení je. Pokud banka po opakované výzvě nekomunikuje, obrátil bych se se stížností na ČNB, kde ovšem lze očekávat nejspíš "jen" nápravu stavu a nějakou pokutičku. Teoreticky bych si dovedl představit, že Ti tím vznikla nějaká újma, což by mohlo být na žalobu (otázka je, zda to má cenu), možná k FA, ale to je otázka pro právníka.
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod 54321 10. 3. 2017 09:40

Ja si nedovedu predstavit, jaka mu tim vznikla skoda. Hmotna urcite ne.
54321
Návštěvník

Odeslat příspěvekod drkarel 10. 3. 2017 09:49

Taky nepíšu o škodě, ale o újmě. To jsou snad termíny s právně odlišným významem, nebo ne?
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod fremantle 10. 3. 2017 09:52

Dal bych to klidně rovnou k FA, pokud jsi banku vyzval k nápravě a je natolik blbá, že ani nijak nereagovala, tak ať si trhnou, i když sám nic nezískáš (pokud nebudeš vědět vyčíslit a dokázat vzniklou újmu, pak naopak, budeš mít nejspíš ještě ztrátu, přinejmenším v čase, který obětuješ přípravě řízení a poštovném, pokud nemáš DS - korespondence na podání návrhu za zahájení řízení je docela dost, poslední obálka co jsem posílal kvůli Zuno měla necelých 20 deka :-) ), tak pomůžeš přispět aspoň do státního rozpočtu 15 tisícovek... :mrgreen:
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod drkarel 10. 3. 2017 10:40

Teoreticky může nárokovat i náklady řízení. Poštovné bych viděl jako bez problémů a myslím, že někdy už soud přiznal žalobci i paušální úhradu za úkon (nebo jak se tomu nadává), i když žalobce nebyl zastoupen. Trochu bych se bál, zda je pro soud dostatečný důkaz nahraný pouze žalobcem. A dá se jet po obou liniích - ČNB+FA.
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod fremantle 10. 3. 2017 11:17

Akorát u FA myslím nejde nárokovat náklady na řízení, podle zákona o FA nese náklady na řízení každý účastník sám... https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2002-229#p18-1
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod drkarel 10. 3. 2017 11:18

To je možné.
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod S474N 10. 3. 2017 14:00

A proc nejit i cestou medializace? To by je mohlo "zrychlit" v naprave tohoto zavadoveho stavu.
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod astrapa 10. 3. 2017 15:42

KB v minulosti udělala podobnou chybu, že snad nechala přes IB nahlížet na cizí penzijní spoření a dostali pokutu. http://www.lupa.cz/clanky/chyba-v-banko ... klientech/

Otázka je, o co jde v tomto případě, jestli jde opět o systémovou chybu, kdy špatně přidělují uživatelská práva, nebo se stala chyba jen v jednom konkrétním případě. Pak by třeba ani žádný postih nebyl.

Myslel jsem, že porušení bankovního tajemství je i trestný čin, ale koukám do trestního zákoníku a nic tam není :-) Takže asi jen správní delikt dle zákona o baňkách.
astrapa
Přeborník

Odeslat příspěvekod 54321 10. 3. 2017 16:22

A co to je za banku?
54321
Návštěvník

Odeslat příspěvekod paty07 10. 3. 2017 23:37

fremantle píše:Akorát u FA myslím nejde nárokovat náklady na řízení, podle zákona o FA nese náklady na řízení každý účastník sám... https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2002-229#p18-1

Ale v důsledku nečinnosti banky vznikla tato újma. Ta by snad šlo vymáhat.
paty07
Diskutér

Odeslat příspěvekod 54321 11. 3. 2017 06:27

Tlumoceni z cestiny do cestiny? :D
54321
Návštěvník

Odeslat příspěvekod SocPredator 11. 3. 2017 13:06

Dávno ses měl obrátit na Honzu Tunu. Ten už vypráskal i Mokate, za jedovaté čaje :-)
Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí
SocPredator
Diskutér

Odeslat příspěvekod Andy150 13. 11. 2017 22:54

Zdravím vás,nedávno mě sháněl jeden člověk a v bance mu na základě mého čísla učtu řekli,jak se jmenuju a kde bydlím.Smí se to?Nejradši bych si na takové chování stěžovala,ale jak?Dá se nějak zjistit jméno pracovníka?Děkuji
Andy150
Kolemjdoucí

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků