Erasmus bankovní účet

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod MalejKugi 17. 6. 2018 14:13

Zdravím,
za dva měsíce mě čeká Erasmus v Norsku, Oslo (studijní pobyt, jeden maximálně dva semestry). Řeším proto bankovní účet, který bych v rámci Erasmu mohl bezstarostně a pokud možno co nejlevněji využívat. Samozřejmě jsem v těchto záležitostech amatér a mám problémy se orientovat v různých cenících apod.
Momentálně se stipendium posílá jednorázově, a to:
v CZK na korunový účet vedený u jakékoliv banky v ČR; částka přiděleného stipendia je převedena dle aktuálního kurzu ČNB a v CZK zaslána na účet studenta,
nebo
v EUR na eurový účet vedený u Komerční banky. Student si vyžádá balíček G2 Erasmus, který je možné zřídit na kterékoli pobočce KB po celé ČR.
Norsko má vlastní měnu, proto přemýšlím, jak peníze převést s pokud možno co nejmenšími ztrátami. Na G2 jsem slyšel krajně negativní ohlasy, hledám proto alternativy. Tento účet by byl pro život v Norsku primárním, klíčové je tak mít minimální poplatky ohledně plateb v zahraničí, případných výběrů z bankomatů apod.
Byl mi doporučen eKonto STUDENT PREMIUM od RB (zdarma výběry v zahraničí, více měn), avšak dál se již neorientuji.
Dokáže mi prosím někdo poradit, zda jsou dostupné i lepší alternativy?
MalejKugi
Kolemjdoucí


Odeslat příspěvekod MalejKugi 17. 6. 2018 16:22

Tento topic jsem četl, ale rozdíl je v tom, že všechny peníze budu mít k dispozici jednorázově a již před odjezdem... Proto nevidím smysl si něco zakládat v Norsku.
MalejKugi
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jidis 17. 6. 2018 16:42

Tak zaloz Revolut.
jidis
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Radek.Hulan 17. 6. 2018 19:07

Revolut má o víkendu 2% přirážku, což odpovídá běžné české bance.
A na výběr z ATM je u něj zdarma jen cca 4.000 Kč měsíčně, což je směšné.

RB a multiměnový účet je dobrá volba, případně si k tomu pořídit Curve kartu a napojit ji na RB kartu, má 1% marži (Raifka tak 2.4% na kurzech) a omezení ATM na 1000 GBP / měsíc zdarma. Akorát druhá a další SEPA platba u RB už není zdarma, ale za 220 Kč, což je hodně. Revolut (stejně jako Curve je zdarma) k tomu můžeš přidat, ale o víkendu a na ATM je k ničemu.
Radek.Hulan
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jidis 17. 6. 2018 19:57

Muze si v Revolutu vse prevest do NOK ve vsedni den, s kartou se da predpokladam v Norsku primo platit, hotovost nepotrebuje.
jidis
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Kolem.jdouci 17. 6. 2018 21:12

Radek.Hulan píše:Revolut má o víkendu 2% přirážku, což odpovídá běžné české bance.
A na výběr z ATM je u něj zdarma jen cca 4.000 Kč měsíčně, což je směšné.


Kde jsi četl, ty chytrolíne, že Revolut má o víkendu 2% přirážku? A jen malý detail, ten limit je 4500 Kč.
Tady máš přesně, na jakou měnu je jaká přirážka:
https://www.revolut.com/cz/fee-schedule
Kolem.jdouci
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Radek.Hulan 17. 6. 2018 23:49

Je hezké, že si Revolut získává fanatické příznivce :)

Je to fajn služba, mám jejich kartu 2 roky, ale mnohem častěji použiji Curve. Revolut je totiž Prepaid, musí se dobíjet, v Thajsku je dražší jak moje česká banka, na ATM se nehodí, a nedá se s ním někde zaplatit (protože je prepaid). V Americe vyloženě průser.

A limit na výběr 1500 NOK na měsíc bez poplatků je prostě směšný, to mu nebude stačit.

To jen poznatky z *dvouleté* praxe..
Radek.Hulan
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod drkarel 18. 6. 2018 04:19

Revolut může založit, ale zjevně jen jako doplňkovou službu (někam si musí nechat peníze zaslat). Hotovosti člověk moc nepotřebuje.

Ten RB účet je docela fajn, ale je zpoplatněnej a za RB bordel by se mi moc platit nechtělo. Pokud tomu dobře rozumím, bude platit výhradně v NOK (a kartou). Peníze bych si nechal poslat v CZK. Osobně bych zvolil jakýkoliv bezplatný účet s debetkou v kombinaci s Revolut. Jako nejjednodušší varianta se nabízí účet u Creditas s relativně slušnými kurzy. (Měl bych ale lehké obavy ze spolehlivosti malé banky, což ale můžu vyřešit založením záložního účtu jinde.)
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod jidis 18. 6. 2018 04:48

Nepotrebuje si penize nikam nechat zasilat, pise, ze je bude mit predem jednorazove.

MalejKugi píše:Tento topic jsem četl, ale rozdíl je v tom, že všechny peníze budu mít k dispozici jednorázově a již před odjezdem... Proto nevidím smysl si něco zakládat v Norsku.
jidis
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod jidis 18. 6. 2018 04:54

Nejaky bezplatny ucet v CR (napr. Air Bank) a k tomu Revolut.
jidis
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Kolem.jdouci 18. 6. 2018 07:19

Radek.Hulan píše:Je hezké, že si Revolut získává fanatické příznivce :)

Je to fajn služba, mám jejich kartu 2 roky, ale mnohem častěji použiji Curve. Revolut je totiž Prepaid, musí se dobíjet, v Thajsku je dražší jak moje česká banka, na ATM se nehodí, a nedá se s ním někde zaplatit (protože je prepaid). V Americe vyloženě průser.

A limit na výběr 1500 NOK na měsíc bez poplatků je prostě směšný, to mu nebude stačit.

To jen poznatky z *dvouleté* praxe..


Nejsem žádný fanatický přiznivec. Tu jejich kartu mám už taky skoro dva roky a používám ji minimálně. Revolut využívám jen jako EUR účet na směny a platby. Pouze jsem upřesnil tvou informaci a vyvrátil tvou dezinformaci, nic víc...
Kolem.jdouci
Nadšenec

Odeslat příspěvekod slavo963 18. 6. 2018 08:09

Proč se nevyplácí platit revolutem v Thajsku?
slavo963
Přeborník

Odeslat příspěvekod drkarel 18. 6. 2018 10:36

jidis píše:Nepotrebuje si penize nikam nechat zasilat, pise, ze je bude mit predem jednorazove.


Policisto, čti znovu, pomalu a pozorně a pak zapoj tu ucpávku krku … Fakt nepotřebuje ty prachy nejdřív přijmout na nějaký účet? (tj. "nechat zaslat")

Fakticky není z dotazu zcela zřejmé, zda nebude provádět nějaké bezhotovostní platby na účet v NOK, např. ubytování apod.
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod MalejKugi 19. 6. 2018 13:11

Z toho účtu budu chtít řešit vše - tj veškeré životní výdaje, včetně nájemného apod. = musím být schopen vybrat hotovost i platit kartou vyšší částky, které nepochybně přijdou...
Ty peníze se zašlou jednorázově (před výjezdem), ale již na tento účet. Část stipendium od školy (podmínky viz výše), část vlastní zdroje.
MalejKugi
Kolemjdoucí

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků