HPP versus OSVČ v praxi

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod fert00 29. 4. 2016 12:47

Dobré odpoledne,
trochu jsem se zamotal do pojmů a výpočtů a potřeboval bych si potvrdit následující domněnku.

Příklad:
Zaměstnanec na HPP, hrubý příjem 50.000 Kč,
čistý příjem 35.000 Kč,
Superhrubý 67.000 Kč

Zaměstnanec by chtěl přejít na OSVČ za stejných podmínek, tj. aby měsíčně utratila za danou osobu stejně, za ideálních podmínek, kdy osoba odpracuje cca 168 hodin/měsíčně.

Firma tedy zaplatí:
a) 67.000 + 21% dph = 81.000
osoba pak z 67.000 60% odvede jako náklady a ze 40% se strhnou daně,SP a ZP.
tj. 40.000 náklady, daně, SP a ZP se strhávají pouze z částky 27.000

b) 50.000 + 21% dph = 60.500
osoba pak z 50.000 60% odvede jako náklady a ze 40% se strhnou daně,SP a ZP.
tj. 30.000 náklady, daně, SP a ZP se strhávají pouze z částky 20.000

Jaká je to možnost?
Vyplatí se pro osobu přejít při podobných číslech na OSVČ?.
OSVČ kalkulačky jsem již zkoušel, ale nejsem si stoprocentně jistý zadanými hodnotami.

Díky za názory.
fert00
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Mimonik 29. 4. 2016 21:47

No a si schopny si zajistit praci na tech 168 hodin sam? Protoze tu nebude zadny zamestnavatel, ktery by ti neco takoveho garantoval. Zadna placena dovolena, zadna nemocenska, zadne dalsi benefity, jen to co si sam zaridis + budes muset platit odvody i pokud praci zrovna mit nebudes. Pocitas s DPH, takze budes muset kazdy mesic delat konktrolni hlaseni a priznani k dph, pripadne zaplatit nekoho kdo ti to udela. Budes si muset sehnat sve pracovni nastroje a ty si taky zaplatit = vyssi naklady = neznamena, ze zadne naklady mit nebudes a jen si budes uzivat pausal.

Jo, to je proste tak, tohle ti v TV nereknou, kdyz OSVC oznacuji za parazity, kteri nic nemusi delat a prachy se jim sypou.
Mimonik
Nadšenec

Odeslat příspěvekod radecekh 30. 4. 2016 07:45

fert00:
Čistě číselně se vyplatí pro stejného zaměstnavatele pracovat jako OSVČ místo HPP. Prakticky to přináší několik nevýhod.
1) Když člověk onemocní, platí si to sám. A platí i všechna pojištění. Tedy za každý den nemoci nejenže nic nevydělá, ale ještě platí.
2) Pojistné na důchodové pojištění bude nižší, tedy člověk na OSVČ bude mít jednou menší důchod.
3) Pro OSVČ neplatí žádné výpovědní lhůty. Tedy, až vám zaměstnavatel řekne, že vás zítra nechce, jste bez práce a navíc jako OSVČ nemůžete jít na pracák.
4) Finančáku se nebude moc líbit podnikání, kdy všechno fakturujete jednomu subjektu.
5) Když si člověk udělá pracovní úraz, je to jeho problém.
6) Nemáte žádnou dovolenou a zaměstnavatel vám neproplatí ani žádný státní svátek.
7) Pokud ve svátek pracujete, nemáte nárok na zákonné příplatky za práci ve svátek.
8) Musíte řešit papírování. Vystavujete faktury, podáváte daňové přiznání, podáváte přehledy pro OSSZ a zdravotní pojišťovnu.
9) Nedostanete žádné vánoční ani jiné prémie.
10) Nemáte jistotu, že vám zaměstnavatel nesníží příjem. Jako zaměstnanec máte cenu své práce ve smlouvě, kterou zaměstnavatel může vypovědět jen za cenu vyplacení tří měsíčních platů. Jako OSVČ se můžete ocitnout v situaci, kdy vám "zaměstnavatel" řekne, že vám nebude platit 380 na hodinu, ale jen 250 na hodinu. A vy nemáte žádnou možnost obrany mimo to, že pro něj přestanete pracovat.
11) Neplatí pro vás limit čtyřnásobku platu, který vám zaměstnavatel může strhnout za to, že mu způsobíte škodu. Škodu tak platíte v plné výši.

Určitě by se našlo i něco dalšího.
Neberte to ale tak, že se to nevyplatí. Jen je prostě nutno zvážit, jestli to, že budete mít vyšší čistý příjem vyváží ty ostatní nevýhody.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod xtonda 30. 4. 2016 10:08

Pokud zaměstnavatel přistoupí na to, že budeš fakturovat tolik co byla superhrubá mzda, tak je to varianta a) a to se vyplatí, někdy ovšem zaměstnavatel se na té úspoře chce taky podílet a platit míň. Při fakturaci 67 tis. měsíčně se nedostaneš na limit pro plátcovství DPH, takže plátce DPH být nemusíš a tedy ani nemusíš DPH řešit.

Taky záleží v jakým režimu bude dovolená, před patnácti lety mi v jedné firmě nabídli 25 hrubého zaměstnanec nebo 29 na fakturu s tím, že normálně mám 20 dní dovolené, tedy 20 dní sem fakturoval ačkoliv sem měl volno. Tam co sem teď mi nabídli buď něco podobného a nebo vyšší sazbu a volno neplacené což sem si vybral. Člověk sice má blbej pocit, že když si vezme volno, tak je to děsně drahý, protože krom nákladů na samotnou dovolenou zároveň ani nemá příjem, ale je potřeba to tak nebrat a rozpočítat si to, to volno je prostě potřeba.

ad radecekh:

1) Pokud je celý měsíc nemocný, tak za daný měsíc neplatí zálohu. Samozřejmě pokud byl nemocný, tak nepracoval a tedy nevydělal a tedy není z čeho platit pojistné, jen musí počkat do ročního zúčtování při podání přehledu, kde se to projeví. Nemocenskou může platit i jako OSVČ a je to dobrovolné, moc se to nevyplatí a tak to většina lidí nemá. Záleží kolik mu je, co dělá a jak je zdravý. Já nemocnej prakticky nejsem, pár dní do roka nějaké nachlazení, takže to nemá cenu řešit.

2) Vzhledem k systému redukčních hranic se příjem nad 12 tis. započítává na důchod pouze z 26%, takže se mzdou 50 tis. většinu odvodů na důchod stejně hází do kanálu, čili i tento bod je spíše výhoda pro OSVČ. Je potřeba na to pamatovat spořit si sám.

3) Lhůta je na jaké se dohodnou a dají si do smlouvy. OSVČ může jít na pracák po přerušení živnosti.

4) Ten se to nemá jak dozvědět, leda by byl plátce DPH tedy podával kontrolní hlášení, sem zvědav kdy na mě přijdou. :-)

5) Jasně, zase záleží co dělá, když bude sedět v kanclu u PC tak to riziko je minimální, navíc tohle se dá dělat i se zlomenou nohou.

6) Záleží na dohodě, já volno placené nemám, na druhou stranu když řeknu, tak tam prostě nejsem.

7) To opět záleží na dohodě, pokud řeknu, že budu o víkendu účtovat 50% navrch, tak to tak bude, pokud řeknu, že o víkendu ani omylem, tak to tak bude.

8) Vystavuje 12 faktur do měsíce, jednou za rok DPFO (které j v případě paušálu trivilání) a přehledy. Já sem navíc plátce DPH a to mi prostě vypadne ze sofware ve kterém vystavuji faktury, stejně tak kontrolní hlášení. Není to nic složitého ani pracného.

10) To je opět věc dohody, záleží v jaké oblasti a oboru dělá. Já sem Enterprise Java vývojář v Praze a z LinkedIn mi přijde nějaká nabídka každý týden. Pokud je to nekvalifikovaná práce v regionu s velkou nezaměstnaností, tak zákoník práce je ochrana (to dle uvedeného platu ale nebude ten případ), v opačném případě ale spíš buzerace.

11) Riziko škody zase závisí na typu provozu a taky na solidnosti zaměstnavatele, aby se třeba nesnažil zpoždění projektu svalit na něj a hojit se na něm.

Já takhle jedu 14 let a nemůžu si stěžovat, tam co sem teď se mě i snažili přetáhnou na zaměstnanecký poměr, ale nebyli schopní/ocohtní mi dát dost aby mi to stálo za to.
xtonda
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 30. 4. 2016 11:18

Jenom doplním / upravím:

1. zálohy na zdrav a soc. se při nemoci neplatí jen pokud je člověk nemocensky pojištěn (tj. platí si dobrovolné nemocenské pojištění).
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod marhus 1. 5. 2016 07:01

xtonda - z důvěryhodných zdrojů vím, že se už kontrolní hlášení využívá i pro odhalování švarc systému, pokud někdo fakturuje pravidelně a jen jediné firmě, KH to krásně ukáže. Tak se můžeš těšit na kontrolu.
marhus
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kejki3 5. 5. 2016 09:56

Dobré vědět, stačí tedy fakturovat týdně :lol:
„Ale proč? Aby to bylo v rozkladu? Aby se to totálně rozvrátilo. Proč?“
kejki3
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod radecekh 5. 5. 2016 16:19

kejki3:
A to pomůže čemu?
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod kejki3 13. 6. 2016 16:36

Zapomínám, že jsou tu samí milionáři. Pokud týdenní odměna nedosáhne částky KH, tak u drobných výdajů se zatím IČO partnera nezadává. Druhou věcí je, že pokud člověk chce podnikat a nebýt zaměstnancem, má na to právo.
„Ale proč? Aby to bylo v rozkladu? Aby se to totálně rozvrátilo. Proč?“
kejki3
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fagot 14. 6. 2016 09:31

Nejlepsi je to u firem s nekolika dcerinkama. Fakturovat kazdy mesic pseudonahodne nektere z nich - to je to prave orechove ;-)

Jinak programator pracujici z homeoffice, oiptimalne daleko od sidla firmy, je na svarc uplne nejlepsi.
fagot
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Marian86 18. 9. 2017 11:22

marhus píše:xtonda - z důvěryhodných zdrojů vím, že se už kontrolní hlášení využívá i pro odhalování švarc systému, pokud někdo fakturuje pravidelně a jen jediné firmě, KH to krásně ukáže. Tak se můžeš těšit na kontrolu.

A co kdyby OSVČ vyrobil během roku pár malých fiktivních faktur na různé subjekty? Sice zaplatí víc na zdravotním, sociálním i daních, ale co se týče švarcsystému, tak bude v klidu. Kontroluji nějak jestli faktura byla odeslána nebo proplacena?
Marian86
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ab84 18. 9. 2017 12:14

10 let fakturuju jenom jedné firmě, už 5 let posílám každý měsíc hlášení na finančák a nikdo po mě dodneška nic víc nechtěl.
ab84
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Marian86 18. 9. 2017 12:43

A mas jednu fakturu mesicne?
Marian86
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků