Dvě brigády a dvě prohlášení o dani. Jak z toho ven?

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod kluk z kvjetinace 24. 10. 2018 17:04

Zdravím, potřeboval bych nějakou lekci finanční gramotnosti.

Jsem student a už od roku 2017 mám jednu brigádu na DPP. Tato brigáda umožňuje libovolný výběr směn a skrze účet v internetové aplikaci si lze spravovat elektronickou peněženku a určovat si den dopředu částku své výplaty. Vybíral jsem vždy do 10 tisíc. Přebytek vydělaných peněz za daný měsíc jsem jednoduše nechal "uležet" do dalšího měsíce. Za období od podepsání smlouvy (viz. další odstavec) jsem si vybral 40 tisíc a 30 tisíc mi stále leží v peněžence. Nevím do jaké míry je to legální, ale kdybych potřeboval tyto peníze, tak je tu možnost fakturovat peníze z mé peněženky do rukou člověka se živnostenským oprávněním a odvede se přitom 10% daň. Potvrzení o studiu jsem nepředkládal. Důležité je dodat, že se jedná o zprostředkovatele a reálně mě platí někdo jiný, ale nevím kolik přesně jde zprostředkovateli a už vůbec ne, kolik jde státu.

Toto jsem podepsal: růžovka: 1.6.2018 - 31.12.2018, Dohoda o provedení práce + BOZP - 1.5.2018 - 31.12.2018

Tato brigáda mi již časově nevyhovovala, a tak jsem si našel jinou brigádu, taktéž na DPP. Zde jsem opět podepsal DPP a "růžovku". DPP platí od 11.10 do 31.12 a ve smlouvě se píše: "Odměna je splatná pozadu za měsíční období a výplatním termínem je 15. den kalendářního měsíce..." Růžovka je nejspíše také platná od tohoto dne. Počítám, že si v práci vydělám měsíčně 10 000 Kč ≤. Předkládal jsem potvrzení o studiu. Prodloužení smlouvy na rok 2019 neplánují.

Hledám radu odborníků i laiků jak vyřešit můj problém o mnoho proměnných, tak abych získal nejvíce peněz a zároveň neměl problémy se zaměstnavateli a Berňákem. Pokud také nemůžete vyhodnotit ten nejlepší postup, tak mi alespoň pomozte zodpovězením na pár otázek, abych byl schopen rozklíčovat bezchybný, spravedlivý a přehledný systém zdanění v našem státě. Děkuji za každou informaci.

1) Co mi hrozí, kdybych si vybral 10 000 Kč z práce popsané v 1. odstavci, zbytek peněz nechal v elektronické peněžence, a 15. 11 by mi přišla výplata z druhé práce ( varianta >10 000 Kč, nebo <10 000 Kč)?
2)Co mi hrozí, kdybych si vybral 30 000 Kč z práce popsané v 1. odstavci, zrušil jsem jsem smlouvu DPP a 15. 11 by mi přišla výplata z druhé práce ( varianta >10 000 Kč, nebo <10 000 Kč)?
3) lze nějak vzít zpět prohlášení o dani u jednoho ze zaměstnavatelů a jestli, tak u kterého to je výhodnější?
a) Pokud to lze, myslíte, že peníze co mám v elektronické peněžence by se zdanily?
4) Co kdybych si nechal z práce popsané v 1. odstavci vyplatit 10 000 Kč každý následující měsíc a v nové práci jsem vydělával cca 14 000 Kč měsíčně?
a) Co kdybych v tomto případě uplatnil slevu na poplatníka, studentskou slevu a s koncem roku jsem si zažádal o vrácení daně, když doložím, že jsem v období od 1.1 2018 až 31.4 neuplatnil slevu na poplatníka, protože jsem nebyl ve smluvním vztahu? Se zdravotním a sociálním pojištěním bych se smířil.
b) Co kdybych nežádal o vrácení daně, kvůli riziku penále z Finančního úřadu.
5) Měl bych ukončit smlouvu se zaměstnavatelem v práci popsané v 1. odstavci?
a) Měl bych peníze vybrat nafakturováním na jinou osobu?
b) Měl bych peníze vybírat postupně i po ukončení smlouvy? Peníze mi v elektronické peněžence zůstanou.
c) Měl bych peníze vybrat až příští rok?
6) Jaký postup bych rozhodně neměl uplatnit?
:hm
kluk z kvjetinace
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Mimonik 24. 10. 2018 19:47

TL;DR, proste si podas priznani a tam se to srovna, pripadne doplatis, to je cely.
Mimonik
Nadšenec

Odeslat příspěvekod branator 10. 11. 2018 19:04

Jak napsal Mimoník, podat přiznání k dani z příjmu za rok 2018 a tam se to srovná, tipuji, že vám vyjde spíše přeplatek než nedoplatek.

Určitě nažhavte telefon a domluvte se s tím, kdo dělá mzdy u prvního zaměstnavatele, a ukončete uplatňování slevy v Prohlášení.
Takže další měsíc budete mít 10 000 Kč již zdaněných 15%. Tak dojde k dvojímu uplatnění slevy na poplatníka pouze v jednom měsíci(říjnu), a vyjde vám za celý rok v Přiznání výsledně přeplatek. Sankce v tomto případě žádná nehrozí.

Prohlášení tj. uplatnění slevy na dani můžete samozřejmě vždy zastavit, podepíše se to na formuláři jako změna s uvedením data, odkdy změna platí.
Je potřeba si ohlídat to, co podepisujete-svým podpisem deklarujete, že slevu na dani uplatňujete pouze u jednoho zaměstnavatele za stejné období, je to tam jasně napsáno.

Takže můžete mít DPP s Prohlášením, pokud je to jediný zaměstnavatel. Jakmile začnete pracovat u druhého, kde chcete slevu uplatnit, musíte ji u prvního zastavit (písemně, podpisem a uvedením data). Pracovat samozřejmě můžete u obou i více zaměstnavatelů, jen to Prohlášení (slevu) smíte uplatnit za stejný měsíc jen u jednoho.

Žádat o roční zúčtování nesmíte, protože máte souběžné příjmy od dvou zaměstnavatelů za stejné měsíce (od října), proto vám vznikla povinnost podat Přiznání k dani za rok 2018.
branator
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků