Optimalizace datumu odchodu do důchodu

Životní cyklus uživatele peněz

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod outlier 6. 6. 2014 13:11

Dobrý den,
asi nejsem sám, komu výpočet důchodu přijde jako jedna velká alchymie. Je škoda, že člověk nemůže nijak sám zjistit, kolik by v jakém případě pobíral a porovnat si možnosti.

Mám následující případ. OSVČ dosáhla věku pro odchod do důchodu před vice než 5 lety, ale dodnes důchod nemá přiznaný. V pracovní činnosti hodlá pokračovat ještě cca 1 rok. Otázka je, od jakého data požádat o důchod, vyplatit si jej zpětně nebo ne a jaký vliv to bude mít na výši důchodu a na slevu na dani zrušenou pro pracující důchodce. Vzhledem k relativně nízkým příjmům důchod moc vysoký nebude, ale i tak jsou různé možnosti.

Vyplatí se požádat si o zpětné vyplacení důchodu za maximálně možných 5 let? Větší částka na ruku, ale nižší důchod. Tady otázky jsou - přijde žadatel o slevu na dani za roky 2013 a 2014? Při zpětném vyplácení důchodu mi není jasné, jestli k 1.1. daných let byl poběratelem důchodu nebo ne. Řekl bych že ne, ale to by musel asi rozhodnout až soud.

Další věc je, jak se do výše důchodu v tomhle případě zohlední příjmy za posledních 5 let? Budou se počítat do základu nebo do nějakého procentního navýšení? Něco jako 0.4% za každých 360 dní pro pracující důchodce? Důchodové pojištění se těch 5 let platilo, ale není mi jasné, jak se do výše důchodu promítne.

Další věc je, že důchod se při pozdějším odchodu zvyšuje o 1,5% z výpočtového základu za každých odpracovaných 90 dní. Ale jak se těch 90 dní počítá? Prostě se přičítají (pokud člověk stale pracoval) k datumu vzniku nároku na důchod? Tady by taky byla škoda trefit se s datumem odchodu do důchodu někam těsně před tu hranici těch 90 dní.
outlier
Nadšenec
Uživatelský avatar

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků