Slušný osobní NB na pár let, 13-14'', 25-30k

Diskuze o přenosných počítačích

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod koppak 19. 6. 2018 22:49

Zdravím vespolek a prosím též o radu.

Notebook jsem vybíral naposledy před pěti lety a když jsem se dostal na výběr notebooku nyní, zjistil jsem, že jsem úplně v pasti :-D Jak jsem již předeslal, poslední vlastní notebook jsem vybírat před pěti lety a skončil jsem u Lenova Thinkpad T430s, který po pár úpravách jako SSD disk, zvětšení RAM a po čase výměna mechaniky za další baterku víceméně splňoval hlavní požadavky, které v podstatě dodnes přetrvávají:
- rozumná mobilita s příjemnou velikostí klávesnice (proto volím spíše menší stroj, ale ne zásadně, viz níže)
- slušná výdrž baterie
- dokovatelnost (nevím, zda je to v době USB-C relevantní požadavek)
- rozumá odolnost (tahám jej občas na cesty)
- nárůst výkonu úměrný těm pěti letům vývoje
- cenově by mne zajímalo, zda se vyplatí investovat spíš třeba 25 tisíc nebo připlatit na třeba 30 tisíc (nicméně nerad bych se dostal přes cca 25 bez daně)

Vcelku mne zaujaly Delly XPS 13 (s ohlédnutím na cenu v nižších konfiguracích), případně XPS 15, ale nevím, zda to nebude zas moc velké - 15'' není požadavek, ale řeším spíš celkovou velikost stroje - co jsem koukal, není o moc větší něž 14'' Lenovo a je snad i lehčí. Jako pracovní NB mám T460, na němž mi vyhovuje kontinuita designu, ale nutně na ní nelpím. Další body - nehraju, používám i doma počítač převážně na věci kancelářského typu plus fotky, videa. Většinu času stráví NB doma zadokován, ale když už jej vyvezu, tak to většinou stojí za to, proto relativní důkaz na mobilitu.

Nekoukal jsem na značky typu Asus nebo Acer z důvodu špatné zkušenosti z minula, ale co jsem slyšel, prý se tam v posledních letech odehrála významná změna k lepšímu. Principielně se nebráním ničemu, ale je to pro mne investice na ideálně stejnou dobu jako ta minulá. tj. pět let a rád bych neprohloupil.

Máte někdo nějaké tipy?

Děkuji předem mnohokrát za jakékoi tipy či rady.

P.S. Na případné doplňující dotazy rád odpovím
koppak
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod zivan 20. 6. 2018 08:54

"nárůst výkonu úměrný těm pěti letům vývoje" - no ono se toho v poslednich 5 letech zas tak moc nestalo, z 2,5-3GHz 35W dvoujader v T430 se preslo na casto pomalejsi 15W dvoujadra, ktere postupne zvysovaly vykon a frekvenci a az ted vysly 15W ctyrjadra. Pokud chces tedy pocitelne vyssi vykon, tak se divej po nich.

Ted je moda delat tenci a lehci notebooky, coz casto znamena, ze je v notebooku pamet natvrdo napajena na desce bez moznosti rozsireni a je tam jen slot na M.2 SSD. To je rozdil proti T430s, kde mohlo byt mSata SSD, k tomu 2,5" disk a az 16GB RAM.
Motorola Edge 20; HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
zivan
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 20. 6. 2018 11:48

https://www.czc.cz/dell-latitude-14-5495-cerna_3/237676/produkt

Je to sice AMD (sic už Ryzen), nicméně co jsem měl možnost ho osahat, s klidným svědomím ho mohu doporučit. Grafický výkon super (kam se hrabe Intel), 4C/8T pak u notebooku je fajn. Plus, je to business class řada Latitude, tudíž i velmi solidní dílenské zpracování.

Výdrž na baterii sice není tak velká jako u Intelu, nicméně vzhledem k tomu, jaký výkon notebook poskytuje, je výdrž stále více než slušná.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků