Výměna disku 5400 za 7200ot

Diskuze o přenosných počítačích

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

FAQ sekce notebooky: viewtopic.php?f=907&t=1113128
Testy a srovnání procesorů a grafických čipů: viewtopic.php?f=907&t=1105643

Čtěte FAQ, jinak Vašemu tématu hrozí podmínečné uzamčení!

Odeslat příspěvekod mh 5. 3. 2010 20:41

Zdravám,
koupil jsem nový notebook Acer TM 8371 a leží mi tu mám na stole nevyužitý nový 7200ot. Seagate disk. Otázky zní:

1/ bude znát nárůst výkonu 7200ot. 320GB disku proti stávajícímu 500GB 5400ot. disku? Pletu se, když si myslím, že spotřeba by měla být +- stejná? Předpokládám, že to co žere disk na otáčkách zase předežene rychlostí..
2/ nevíte, zda není disk nějakým způsobeme zapečetěn? Jde mi o to, abych nepřišel o záruku.

Mnohorát děkuji za každou reakci.
mh
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod oneill_sx1 5. 3. 2010 20:58

500GB dohání nízké otáčky velkou hustotou, nicméně nový 7200 ot. Seagate (7200.4 ?) bude i tak rychlejší. Spotřeba bude podobná, ale 7200 ot. se více zahřívají.
Disk by měl jít bez problému vyměnit, stačí odšroubovat pár šroubků.
oneill_sx1
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod mh 5. 3. 2010 21:17

ano je to 7200.4 a teď je v ntb Hitachi
Jinak jsem již pár disků měnil, ale jde mi o to, zda tam není nějká pečeť...
Od disku si slibuji, že se systém výrazně zrychlí, protože po doinstalaci všech záplat se hrozně zabrzdil a disk prvních pár minut nedělá nic jiného než pořád hrabe... Ještě mě napadl SSD disk, ale je výkon úměrný ceně?

S tím zahříváním je to jak moc citelné? v řádech % nebo desítek??
mh
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod rousini 5. 3. 2010 21:31

Myslím, že zrychlení systému bude subjektivně na hranici rozeznatelnosti, spotřeba, zahřívání a hluk (HDD a následně i chlazení) vzroste.
Pokud je tam plomba, tak ji uvidíš... Disky máš k dispozici, vyzkolušej...
Hrabání disku nesouvisí s aktualizacemi, jsou to služby a procesy na pozadí, defragmentace...
SSD má smysl.
rousini
Junior

Odeslat příspěvekod alfah4ns 5. 3. 2010 21:39

systém se určitě výrazně nezrychlí.
ten 500GB 5400rpm má 2 plotny, ta 320GB 7200.4 má taky 2 plotny, přičemž jednu používá jen z jedné strany.
oba mají tedy stejnou hustotu zápisu a výkonostní rozdíl bude max 20% ve prospěch 320GB 7200rpm (prakticky jen kvůli tomu, že se o 20% rychleji bude točit.)

Co se týče SSd disků, levné disky bych nebral. Ty dražší (např. Intel X25m, 80GB vyjde na 5k) svou rychlostí překračují i SATA 1 a opravdu to už bude vše podstatně rychlejší. Na SSD ale určitě nový systém, žadné XP, apod., ale win7, umí pracovat s SSD disky daleko lépe.

Jinak Seagate 7200.4 ve verzi s 250GB mám teď v notebooku. Nárust teploty nepozoruji, spíše mi o něco málo v porovnání s předchozím 120GB 5400rpm klesla. 250Gb verze má ale pouze 1 plotnu, takže tato informace může být bezpředmětná.
Jinak je ten seagate 7200.4 hlučnější (o dost), točení ploten je sice tiché, ale má poměrně hlasitý seek.

disk a ram měnit můžeš vklidu, snad na každém booku, nezávisle na záruce
.
alfah4ns
Ex-moderátor

Odeslat příspěvekod wizaard 5. 3. 2010 22:04

Co se záruky týče, plomb se člověk, myslím, bát dnes nemusí. Ne každý výrobce ale dává uživateli možnost v souladu se zárukou notebook rozšiřovat. Třeba Fujitsu s tím nemá problém, pokud jde o srovnatelný typ komponent (tzn. starý disk 5400 RPM, nový disk 5400 RPM), Lenovo řadí RAM a disk do CRU (uživatelem vyměnitelné díly), HP u multimediálů tak benevolentní, myslím, není.

Tak či onak, není-li výslovně uvedeno jinak, ber to tak, že se to se zárukou neslučuje, takže při případné reklamaci původní díly schovat a reklamovat s nimi.
Lenovo ThinkPad T420s | HTC 8X | Xbox 360

Lenovo Blog CZ
wizaard
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod mh 5. 3. 2010 22:08

mno tak on samotny ntb není žádné dělo (je tam jen SU9400 a 4gb ram), ale snad si diskem pomohu...

jinak nesouhlasím s tím, že aktualizace systému nemá nic společného s rychlostí. na první pohled: při "čistém" instalu cca 35sec. po všech aktualizacich cca 1,5minuty... Je to samozřejmě o vyladění (dost procesů po startu určitě není třeba), ale to bud řešit až mi konečně příjde upgrade na 7:)

Díky mockrát za vyčerpávající odpovědi.
mh
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod alfah4ns 5. 3. 2010 22:23

tak systém se ti max. zrychlí z důvodu čisté instalace, ne kvůli tomu druhému disku, ve tvém případě totiž velký rozdíl mezi těmi disk nebude.
JInak mi win7 64bit startují okolo 1 minuty, když už to občas nechám i vypnuté (notebook jinak prakticky nevypínám, používám jen hibernace a spánku)
.
alfah4ns
Ex-moderátor

Odeslat příspěvekod mh 5. 3. 2010 22:34

no schválně teď zkouším sledovat prostředky při práci v Photoshopu + je zapnutý Outlook, MSN, Eset, IE a procesor se k mému údivu ani moc nezapotí - málokdy jde přes 70-80% a ramky je taky dostatek, takže snad tu rezerva na rychlejší disk je:)

Jinak jsem to myslel tak, že se startoval 35s při čisté Vistách, Officech a PS a po aktualizacích přes minutu, takže se to dá stále nazvat jako relativně "čistá" instalace.
mh
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod a.malotka 5. 3. 2010 22:45

System se prechodem na 7200ot zrychli! Ty teorie o hustote co tady pisou kolegove ignoruj, to je uplne mimo realitu. Kazdy disk udava pristupovou dobu a rychlost cteni, coz poslouzi jako orientacni udaj mnohem vic nez nejaka hustota.

Kazdopadne v zadnem pripade od toho necekej zrychleni jako by bylo u klasickeho PC. Notebooky jsou a budou proti klasickym PC mnohonasobne pomalejsi jeste radu let.
at zije O'Neill a Asgardi.
a.malotka
Junior

Odeslat příspěvekod alfah4ns 5. 3. 2010 22:54

a.malotka:
přečti si celý topic.
Nepíšu, že se systém vůbec nezrychlí. Píšu, že se nezrychlí výrazně, a to je pravda. Opravdu nelze čekat od totožného disku zázračné zrychlení už jen pro to, že se o 20% rychleji točí.
Ano, čte to rychleji, o něco málo.

Bohužel mám nyní k dispozici pouze výsledky HDtune, který nepovažuji za moc věrohodný (pouze náhodný přístup), ale pro orientaci myslím, stačí, v tom mám u 7200.4 naměřenu přístupovou dobu 17.2, kolegové u 500GB 5400rpm WD a seagatů 5400.6 vím, že mají cca podobné hodnoty, +/- 1-2 ms.
průměrná rychlost čtení 7200.4 75-80MB/s, 500GB5400rpm dávají okolo 60MB/s.

Můžu nahodit věrohodnější test, např. něco, co měří zápis malých souborů, chceš?
.
alfah4ns
Ex-moderátor

Odeslat příspěvekod mh 5. 3. 2010 22:57

musím se zastat alah4anse, neviděl jsem tu ani jedno popření, že by 7200ot. disk byl pomalejší:)
nejčastěji pracuji se soubory okolo 2-5MB, takže bych opravdu uvítal porovnání:)
mh
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod alfah4ns 6. 3. 2010 00:28

Tak, pustil jsem to HDtune a pár snad o něco objektivnějších testů.
Takže si je třeba spusť taky a můžeš si to pak porovnat.

Skutečnou odezvu systému bohužel nezměříme, to bychom museli nahodit stejný OS na oba disky, nechat ho stejně zaplácaný a testovat na stejném stroji. takže jen orientačně hodnoty čtení/zápisu ti musí stačit.

Je to sice 250GB, ale jak už jsem psal, hustota na plotnách je na všech nových 7200.4 stejná (250 - 1plotna, 320-1plotna+polovina druhé, 500-2plotna), takže rozdíly tam ani moc nejsou, narozdíl od starších 7200 disků, kdy třeba 320GB verze měla 2 plotny po 160GB a byla pomalejší, než 500GB verze s 250GB plotnama (v rychlosti byly staré 2plotnové 320GB 7200rpm srovnatelné s 500GB 5400rpm, právě díky tomuto)

EDIT:
Jinak je ten disk fajn, má všude poměrně slušné rychlosti (patří mezi nejrychlejší mechanické 2.5 hdd do ntb), jen ten hlučný seek....

EDIT2:
týjo, HDtune - CPU usage mínus 1 % .... :D
Přílohy
hdd.png
Seagate 7200.4, 250GB, Win7/64bit
.
alfah4ns
Ex-moderátor

Odeslat příspěvekod Denwerko 6. 3. 2010 01:01

7200 disk hdparm 91.66 MB/sec, zatiaľčo 5400 mal okolo 50-60 (obe seagate, 5400 bola rok staršia) ... len pre porovnanie
Denwerko
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mh 6. 3. 2010 11:09

Díky za hezký testík.

Jen by mě zajímalo co je -1%?? Jak je to možné?

Tady přikládám obrázek výkonu 5400ot. Hitachi 500GB, velmi mě zarazil Burst rate, který je orpavdu vysoký...
Přílohy
hdd.jpg
HD Tune - itachi 2,5" 500GB 5400ot
hdd.jpg (140.42 ) Zobrazeno 5309 krát
mh
Mírně pokročilý

Další stránka