FAQ - notebooky - čtěte, než se zeptáte! (edit: 17.2.2013)

Diskuze o přenosných počítačích

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod wizaard 13. 6. 2010 10:26

Obrázek
Často kladené otázky - notebooky
Než začnete přispívat na SuperFórum do sekce notebooky, bylo by vhodné pročíst následující řádky, protože je jednak velká pravděpodobnost, že na Váš dotaz již existuje odpověď a jednak také proto, abyste se seznámili se zdejšími pravidly, jejichž nerespektování moderátoři nevidí rádi (riskujete tak případné zamčení tématu či jeho smazání).


Obrázek


Název příspěvku

Pokud přidáváte nové téma do sekce notebooky, usnadněte život ostatním uživatelům a v neposlední řadě také moderátorům tím, že už v názvu tématu budete konkrétní. Témata typu "První notebook", "NB na hry" či "Výběr notebooku" jsou opravdu málo výmluvná a moderátorům spíše lezou na nervy. :!: V titulku uvádějte základní dva, popř. tři údaje - k čemu bude notebook sloužit, jaká má být jeho cena a popř. úhlopříčka.

:idea: Ideální téma má tedy takovýto nadpis: "Notebook na hry, 17", 25.000 Kč" :!:

Obsah příspěvku

V textu příspěvku/tématu, prosím, uvádějte co nejvíce informací, problém či požadavek maximálně konkretizujte.

Výběr notebooku
  • rozpočet
  • určení notebooku - kancelářské aplikace, hry (jaké), CAD (jaké konkrétní sw, 2D/3D, jak náročné projekty, školní/profi použití...), úprava foto (amatérská/profi úroveň, požadavky na kvalitu LCD...)
  • ergonomie, hl. pokud se bude jednat o prac. ntb (externí LCD, klávesnice, ...)
  • velikost (+ případně požadavek na vyšší rozlišení, matný/lesklý...), hmotnost, ...
  • odolnost - konstrukce, provoz v náročnějším/nestandardním prostředí...
  • výdrž na baterie
  • servisní možnosti (standardní záruky, prodloužené, mezinárodní, servis do dalšího pracovního dne, připojištění proti náhodnému poškození...)
  • konektivita - USB má každý notebook, ale pokud potřebujete něco speciálního, neváhejte to zmínit už v původních požadavcích (USB 3.0, firewire, expresscard, HDMI...)
  • cokoliv dalšího tazatele napadne


Vybíráme notebook - průvodce
Zde můžete najít užitečné informace, které mohou pomoci při výběru.

  • Potřebuji notebook?:
    Zásadní otázkou je, zda vůbec notebook potřebujete. Mějte na paměti, že stolní počítač je prostě v ergonomii míle před notebooky. Jak se i z dalších řádků dozvíte, desktopy jsou znatelně levnější a poskytují podstatně vyšší výkon než stejně vybavené mobilní počítače.

    Dobré počtení je i zde: http://notebookblog.cz/technika/uvahy/notebook-jako-spatny-darek-pro-vase-dite/
  • Vybíráme notebook - práce, nebo zábava?:
  • Vybíráme notebook - základní parametry:
    Než se pustíte do výběru konkrétního modelu, nebo než položíte na fóru dotaz, popřemýšlejte nad těmito základními body, bez kterých vám notebook nikdo vybrat nepomůže a které musíte mít jasně vyřešené předem:
    • Jaká je cenová relace, kolik jste za notebook ochotní dát?
    • Máte zvláštní požadavky na kvalitu konstrukce - bude se často přenášet?
    • V jakém prostředí budete notebook používat?
    • Potřebujete dlouhou výdrž na baterii (= nad 4 hodiny), nebo máte kolem sebe vždy dostatek zásuvek?
    • Jaké hlavní činnosti budete s notebookem provádět - internet, hudba, filmy/seriály, kvalitní HD filmy, střih videa, programování, navrhování v CADu, počítačové hry? Které jste schopní oželet, které jsou nutné?
  • Notebook na práci, do kanceláře:
    Pracovní notebooky (též business) se obvykle vyznačují na první pohled střídmějším vzhledem, setkáváme se u nich ale s kvalitním dílenským zpracováním, výjimkou není kovová konstrukce pro ochranu při častém přenášení, přítomny bývají kvalitnější klávesnice a/nebo polohovací zařízení (touchpad, TrackPoint). Dobrým indikátorem bývá také matný displej, který dnes zpravidla najdete opravdu pouze v business strojích alespoň střední, výjimečně i nížší třídy. Co se výbavy a konfigurací týče, jsou spíše méně výkonné, s důrazem na delší výdrž baterie, kvalitní komponenty, vyšší kompatibilitu. U profesionálních strojů se klade velký důraz na zabezpečení (čtečky otisků prstů podpořené bezpečnostními čipy, čtečky Smart Card, Intel AntiTheft a Computrace), centrální správu (technologie Intel vPro apod.) a rozšiřitelnost formou dokovacích stanic (slouží jako replikátory portů, baterie notebooku je zároveň dobíjena).

    Velmi podstatnou součástí nabídky každého pracovního notebooku je také možnost rozšíření záruky (typicky na 3-4 roky s možností opravy přímo u zákazníka výjezdním technikem během několika dní, není výjimkou záruka pokrývající též poškození zaviněné neúmyslně zákazníkem - pád notebooku, přepětí v síti, polití tekutinou, ...).

    Cena opravdového pracovního notebooku bude vždy (více či méně znatelně) vyšší než v případě obdobně vybaveného multimediálního stroje. Nejzákladnější modely začínají dnes už na 10.000 Kč (ty jsou ovšem běžně pouze převlečené a o některé funkce doplněné konzumní stroje), profesionální je možné ve střední třídě pořídit už za něco málo přes 15.000 Kč (běžně 20.000 Kč), vyšší třídu kolem 30.000 Kč. Ty špičkové začínají u 40.000 Kč.

    Mezi známé a prověřené pracovní notebooky patří Lenovo ThinkPady L/T/X, HP ProBooky B, HP EliteBooky P/W či Delly Latitude E.
  • Notebook na multimédia:
    Multimediální využití, tedy přehrávání a základní práce s audiem, videem a obrázky - "notebook pro každý den", nevyžaduje příliš vysoký výkon - na takové záležitosti si bohatě vystačíte s lowendovými grafickými čipy, či moderními integrovanými. Multimediální notebooky jsou (až na výjimky) vyrobeny z plastu, ve velké míře s lesklými povrchy, nejsou tudíž příliš vhodné na časté přenášení. Klávesnice i polohovadla bývají méně pohodlná, displej má téměř výhradně lesklý povrch.

    Na co je potřeba si dát pozor? Vždy se informujte o chlazení daného přístroje - zásadní je především jeho účinnost, nezanedbatelná je i hlučnost.

    V podstatě se dá říct, že 9 z 10 notebooků na trhu jsou právě multimediály. Pokud potřebujete notebook domů, který nebudete přenášet jinam než po domě, eventuelně jednou za čas dál, je toto vhodná kategorie. Ceny jsou velmi příznivé - základní plně vybavený multimediální notebook se pohybuje za cenu pod 13.000 Kč.

    http://notebookblog.cz/technika/technologie/jaky-notebook-potrebujete-na-hd-video/
  • Notebook na hry:
    Poznámka na úvod: Zde na fóru je mnoho vášnivých diskusí o tom, zda notebook na hry vůbec existuje, resp. zda toto slovní spojení není nesmysl. Existuje mnoho uživatelů, kteří nadskočí už v případě, že toto spojení v tématu zahlédnou. Důvod je prostý - herní notebooky v podstatě nesplňují žádné základní parametry notebooku - se svou vahou a rozměry nejsou příliš mobilní, výdrž na baterii je zanedbatelná (kolem jedné hodiny), přičemž výkon odpovídá stolnímu počítači s poloviční (ne-li nižší) hodnotou. Otázka tedy zní - má smysl koupit herní notebook, nebo stolní počítač a běžný notebook?

    Popis herních notebooků by byl v podstatě shodný jako v případě těch multimediálních, pouze s tím rozdílem, že z logiky věci vyplývá použití výkonnějších komponent. Ve srovnání se stolními počítači zhruba platí, že stejné označení komponenty = poloviční výkon stolní varianty. Výkonnější komponenty samozřejmě spotřebovávají podstatně větší množství energie, ale vyluzují také řádově vyšší množství tepla, je tedy potřeba kvalitní chlazení, proto mu věnujte daleko větší pozornost, protože přehřívající se cenově výhodné mašiny nejsou výjimkou.

    Ceny? Pokud se bavíme opravdu o herních strojích s výkonnými minimálně dvoujádrovými procesory, velkou nadílkou paměti RAM a minimálně mainstreamovou grafickou kartou, začneme kolem 20.000 Kč za ty běžné varianty. Přidáme-li vyšší třídu grafické karty a čtyřjádrový procesor (zde pozor na chlazení!), pohybujeme se na úrovni zhruba 25.000 Kč.
  • Notebook na střih videa:
    Často se tu řeší notebooky na střih videa. Pokud na takový přístroj není kladen žádný další nárok, v podstatě potřebujete pouze silný procesor, dostatek paměti RAM a rychlé úložiště dat, popř. možnost mít v notebooku víc pevných disků pro dostatečnou rychlost distribuce dat (vstup na jednom disku, výstup na disku druhém). Výhodou může být grafická karta podporující výpočty kódování videa (ATI Stream, nVIDIA CUDA), pokud tyto používaný software dokáže využít.
  • Notebook na grafiku či CAD/CAM:
    Pokud není na notebook kladen další požadavek, základem pro práci s grafikou a CADy je dostatek paměti RAM, eventuelně rychlý procesor, ale především dostatečné rozlišení (1600x900 apod.). Pokud se chcete grafikou zabývat profesionálněji, nevyhnete se investici do kvalitního monitoru - TN panely v noteboocích mají opravdu nízkou kvalitu, ty kvalitnější (TN s RGB LED podsvícením, popř. IPS) zase naleztene až ve velmi drahých strojích (Lenovo ThinkPad W, Dell Precision M, HP EliteBook W).

    Pro práci se specializovanými a velmi náročnými grafickými nástroji vyvíjejí výrobci grafických karet adekvátně speciální verze čipů s rozšířeními, která vykreslování urychlují efektivněji než jejich konzumní verze. nVIDIA tyto karty nazývá Quadro FX, AMD (ATI) zase FirePro (v noteboocích běžně až v cenových hladinách nad 40.000 Kč). Nemáte-li však dostatečný rozpočet, je rozumnější sáhnout po čipech ATI Mobility Radeon než nVIDIA GeForce, protože podávají obvykle více či méně podstatně lepší výkony.
  • Notebook s dlouhou výdrží:
    Výkon a výdrž za normálních okolností nejdou dohromady. Dlouhé výdrže je možné dosáhnout několika základními cestami:
    • Prvním způsobem je vybrat si notebook s integrovanou grafikou. Tohoto kroku se nebojte - integrovaná grafika (minimálně Intel X4500MHD, Intel HD Graphics a novější) bohatě stačí na jakoukoliv běžnou činnost od práce, prohlížení internetu, až po přehrávání HD vida, jehož akceleraci moderní čipy umí, či hraní starších, méně náročných her.
    • Kombinací výše uvedeného s úsporným ULV (ULV = Ultra-Low Voltage = nízkonapěťovým) procesorem získáte další cenné minuty či hodiny výdrže navíc. Je ale nutné počítat s vyšší cenou. Dodám jen, že starší ULV Core 2 Duo (SUxxxx) dosahovaly delší výdrže na baterii než nové Core iX UM.
    • Dnes už běžně dostupnou a často i levnější variantou je možnost mít v zařízení dvě grafické karty, mezi kterými notebook manuálně (ATI Switchable Graphics) či automaticky (nVIDIA Optimus) přepíná - integrovanou pro práci a dedikovanou/výkonnou pro "zábavu". (Více o přepínání grafických karet níže)
  • Netbooky včera a dnes:
    Obecnou specifikaci prvních netbooků určil především Microsoft, když vydal omezení, která je nutné splnit, aby výrobce mohl do notebooku předinstalovat levnější verzi operačního systému (Windows XP Home Edition, Windows 7 Starter).

    Starší generace netbooků disponovala různými úhlopříčkami displejů (od 8" do 11"), jednojádrovými procesory, malou nadílkou paměti RAM (1 GB), grafickými čipy bez akcelerace HD videa a pevnými disky s nízkou kapacitou, ovšem s výdrží běžně dosahující 8 hodin. V dnešní době je i u těch nejmenších zařízení vyžadován výkon, a tak prošly netbooky (a minibooky) poměrně výraznou změnou, samozřejmě na úkor ceny a výdrže na baterii. Běžná dnešní konfigurace netbooku je dvoujádrový procesor (Intel Atom či AMD Neo), 2 GB paměti RAM, velké datové úložiště a obvykle dedikovaná grafická karta (nVIDIA ION2 apod.). Samozřejmostí už je HDMI výstup, alespoň částečně efektivní akcelerace HD videa a plnokrevný operační systém (Windows 7 Home Premium). Výdrž však klesla na úroveň běžných (velkých) notebooků, a tak se běžně pohybuje kolem 4-5 hodin.
  • Jakou úhlopříčku?:
    Nejprodávánější, proto logicky nejlevnější, jsou 15" notebooky (při starším poměru stran 16:10 je to 15,4", 16:9 přinesl zase 15,6" obvykle s možností numerické klávesnice). Obecně platí, že odchýlíte-li se od této úhlopříčky, cena více či méně roste. Tyto notebooky ovšem nevynikají mobilitou (poměrně velké rozměry, vyšší váha), proto chcete-li s přístrojem cestovat, je rozumné poohlédnout se po 14" či 13" modelech.

    14" se obecně považuje za zlatý střed mezi mobilitou a ergonomií práce - rozdíl ve velikosti oproti 15" je znatelný, ovšem nijak drastický. 13" se od 14" příliš neliší, ovšem tyto notebooky obvykle nemají optickou mechaniku, čímž opět klesne jejich váha, zároveň se jedná o nejběžnější úhlopříčku CULV (ULV) zařízení. 12" je nejmenší velikost klasických notebooků, zároveň je to nejmenší velikost s plnohodnotnými klávesnicemi (menší modely je musí nějakým způsobem zmenšovat).

    Větší notebooky, tzn. 17" či výjimečně i 18", opravdu pro mobilitu stavěné nejsou. Jedná se buď o výkonné multimediální či herní notebooky, popř. náhrady stolních protějšků či profesionální pracovní stanice (CAD/CAM, grafika, střih videa, ...).

    Na opačné straně leží až zařízení typu netbooků - ultra mobilní notebooky na cesty. Úhlopříčka se pohybuje mezi 10-12" (výjimečně i 8" či 9").
  • AMD, nebo Intel?:
    Toto je velice ožehavé téma, ovšem v dnešní době už není zcela aktuální. V dřívější době platilo, že jedinou výhodou notebooků s komponentami AMD byla nízká cena, za kterou ovšem uživatel zaplatil vysokou spotřebou (nízkou výdrží na baterii) a poměrně znatelným zahříváním. Ať už byla vina na straně AMD, že nedokázala výrobce přesvědčit, aby používali jejich komponenty lépe (kombinace procesoru AMD a čipové sady nVIDIA byla smrtící), nebo právě na straně výrobců, kteří AMD využili pouze pro snížení ceny, nic to nemění na faktu, že situace taková byla.

    V dnešní době se rozdíly stírají - cena řešení od AMD je vždy nižší než v případě Intelu, zato rozdíly dramatické nejsou. V segmentu ULV (CULV) notebooků či netbooků je sice stále převaha Intelu znatelná (zde stále platí, že AMD prostě vydrží méně na baterii, ovšem také s vyšším výkonem, který ale bohužel spotřebě úměrný není), ovšem u běžných notebooků jsou tito dva sokové téměř vyrovnaní - spotřeba a zahřívání procesorů od AMD není zásadně vyšší, AMD narozdíl od Intelu navíc nabízí také své vlastní grafické karty (dříve ATI), které často spotřebou i zahříváním řešení od nVIDIe pozitivně překonávají.

    http://notebookblog.cz/technika/technologie/vykon-ctyrjadroveho-amd-phenom-ii-v-notebooku/
  • Acer...:
    Dlouhou dobu se mezi lidmi drží představa, že je Acer nekvalitní výrobce produkující kazivé, lámající se notebooky, proto bych rád tomuto mýtu věnoval pár řádků. Ano, v době nedávno minulé tomu tak (po delší době kvalitních výrobků) bylo, v dnešní době se však Acer velice polepšil a nezadá si v kvalitě s většinou ostatních výrobců. Zvláště řady Travelmate a Timeline jsou povedené, nová TimelineX je výborná.

    http://notebookblog.cz/technika/zkusenosti-a-reklamace/co-treba-acer/
  • Přepínatelné grafické karty:
    Výhodu a základní principy fungování přepínatelných grafických karet jsme si již uvedli - díky přítomnosti jak integrované (úsporné), tak dedikované (multimediální, výkonné) grafické karty a také díky přímé podpoře ze strany procesorů Intel Arrandale můžete mezi těmito, pokud tuto volbu notebook podporuje, přepínat. Na cestách a při práci na baterii šetřit energii a prodloužit výdrž použitím integrovaného čipu, po připojení k napájení naopak uvolnit plný výkon díky dedikovanému GPU.

    Jak ATI (AMD), tak nVIDIA přepínání podporují, oba výrobci přešli na automatické přepínání dle spuštěné aplikace - je-li potřeba výkon, okamžitě sepne dedikovaný čip, jinak funguje notebook na integrované grafice Intel.

    Intel Arrandale & Intel HD Graphics = ne vždy se přepíná!
    Rád bych ještě upozornil na dvě základní omezení (resp. vyvrátil zásadní mýtus) - přestože Intel všude propagoval a propaguje, že nové procesory Arrandale (Core i3, i5, i7) v sobě integrují také grafické jádro Intel HD vycházející z dřívějšího Intel X4500MHD, a tak de facto všechny notebooky osazené těmito čipy podporují přepínání, ve výsledku tomu tak není! Výrobce notebooku pro tuto funkci musí upravit základní desku, tedy zvýšit náklady nejen s výrobou, ale také ovladači, což se přirozeně ne vždy děje. Ověřte si proto dostupnost této funkce! Navíc u procesorů Core i7 se čtyřmi jádry (s přídomkem QM) přepínání fungovat nemůže, jelikož místo pro grafický čip zabírají dodatečná jádra.

    Důležitá poznámka - drivery pro přepínatelné karty nutno používat ze stránek výrobců notebooku, kde jsou upravované pro konkrétní ntb.




Obecné dotazy
V případě, že Vám tato stránka přijde nekompletní, rádi byste něco doplnili, upřesnili, nebo prostě napsali, že některá část zde není aktuální, či je špatně, kontaktujte pomocí soukromé zprávy moderátora, děkuji!
Přílohy
faq_notebooky.png
Nadpis
vykricnik.png
Vykřičník vykřikovací, křikloun křiklavý
vykricnik.png (13.27 ) Zobrazeno 126172 krát
Naposledy upravil mople71 dne 11. 8. 2015 15:27, celkově upraveno 1
wizaard
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků