RENAME: Thinkpad T400 - tuning jak cyp

Diskuze o přenosných počítačích

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Python.p 31. 7. 2014 13:02

Těžko říct co je za hranou, většina mobilních CPU má TJ max kolem 105°C já když chci ticho tak hřeju CPU až k 65°C
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod airmt 31. 7. 2014 13:10

jj vím, že zvládnou krátkodobě i těch 100 stupňů, ale chtěl jsem si jen ověřit, jestli start větráků až při 65 stupních není příliš pozdě.
zatím to testuju v Asus zenbook UX32LA s Core i3 Haswell (psal jsem vedle), pokud je notebook v idle, cpu má 3-5 % vytížení, teplota je 50 C (v pohodě), když ale na pozadí něco jede (teď třeba žere nějaký Windows installer module a dál Firefox, Thunderbird...), vytěžuje to cpu v průměru někde mezi 20-30 %, tak už to leze v pasivu k 70 stupňům. Těžko říct, jak se bude systém chovat po roce používání. Nevím jestli u současných Haswellů bude takové využití CPU na pozadí běžné. U toho starého slaboučkého Core 2 Solo ULV to běžné bylo, ale to byl procesor výkonnostně někde úplně jinde.
Dell XPS 13 (9350)
airmt
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod swarm 1. 8. 2014 13:02

airmt: 65°C mi připadá zbytečně hodně. Je potřeba si uvědomit, že při max zátěži, kdy má procesor 90-100°C obvykle jede ventilátor naplno a v podstatě s každým centimetrem od jádra procesoru se teplota výrazně snižuje, takže na pasivních součástkách okolo už dávno není ani zdaleka těch 90°C, co má procák.

Tady je ale případ, kdy procesor bude mít 65°C po tom a okolí nejspíš taky, což mi z dlouhodobého hlediska moc dobré nepřijde. Obecně hlavně, pokud dlouhodobě nechám procesor na 65°C, tak ten notebook bude dost horkej při pasivním chodu i na povrchu.

Sám mám jako best practice nedávat spínací teplotu nad 55°C.
Diagon Swarm - ~460 zrecenzovaných notebooků od 2007
15,6" Acer V15 Nitro - i7-4710HQ, 16GB RAM, 2xSSD, FHD IPS
14" HP EliteBook 840 G5 - i5-8350U, 16GB RAM, 512GB SSD, FHD IPS
14" ThinkPad T400 - C2D T9900, 8GB RAM, 300GB SSD, WXGA+ LED
swarm
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JakubCh 1. 8. 2014 15:01

Díky za radu, nastavím ji na 53°, taky jsme k něčemu takovému došel. Možná na 50°, na chvilku se spustí ventilátor (na daleko menší otáčky, než by ho dal BIOS), spadne to zase pod 50 a bude ticho. Asi tak no.
Pořád nemám USB 3.0 kartu, Číňané to asi teprve vyrábí :D
JakubCh
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 1. 8. 2014 15:07

Z Ciny bezne trva doprava i mesic. Ale zase ji neplatis, tak no stress... :))
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 1. 8. 2014 15:37

No je pravda ze kdyz to mám na 65 tak je to docela horke. Kdyz mám notes na kline tak jedu manualne na 2 protoze jinak to docela pali.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod airmt 1. 8. 2014 16:45

Když ten CPU měl 65 C, tak to bylo i po několika hodinách teplejší kolem kláves F5-F10 a spodek vany v tomtéž místě (tzn. u kloubu displeje), ale díky hliníkovému tělu se to teplo odvětrávalo dobře a nepálilo to (dalo se to v pohodě udržet). Zpravidla teplota CPU byla nižší - při idle kolem 50 C, při lehké práci 60 C (teplota v místnosti letních 26 C). Je tam stále klasický HDD, který taky vydává více tepla než SSD (takže by to mohlo taky stáhnout dolů).
Blbý je, že se mi nepodařilo nastavit start větráků v jednotlivých úrovních (NBFC nemá zcela funkční profil), ale roztočí se v předem nastaveném thresholdu jen rovnou na 100 %, zchladí na 50 C a zas se zcela vypnou.
Jinak první úroveň je hned 3000 RPM (točí se 2 větráky - není to hlučné, ale proč tam proboha nejde dát téměř neslyšitelných 1500 RPM?).
Dell XPS 13 (9350)
airmt
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod SirionRazzer 1. 8. 2014 19:32

OT: Dneska jsem vyměnil v HP 8510w procesor T7700 za T9300. Předtím v idle 51°C na CPU a 60°C na GPU. Větrák hučel jak turbína a v zátěži šlo vše k 90°C. Teď v idle 32°C & 49°C, větrák se stěží točí, v zátěži 65°C & 70°C. Penryn a těch 45nm je neskutečný skok v teplotách, oproti Meromu :shock: .

Neznáte nějaké možnosti regulace fanu pro HP? Chystám se na podvoltování.. pak se pochlubím :potichu ..líbí se mi tuning těchto "dědečků" ;-) -> na trackpointu mám thinkpadí čepičku :-P
SirionRazzer
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Luban.Grazl 1. 8. 2014 19:53

Na HP Eliteboocích jde regulovat ventilátor pomocí HWiNFO32 & HWiNFO64
<1366x768> Let's scroll to death
Luban.Grazl
Junior

Odeslat příspěvekod JakubCh 1. 8. 2014 20:12

Z TPFC mě asi jebne. :D Jak tu bblost nastavit tak, aby se pokud teplota spadne pod 50° ventilátor zastavil? Pořád mi totiž tvrdohlavě jede na Fan 1 :(

Nastavení mám:
Level=40 0
Level=50 1
Level=60 2
Level=70 3
Level=75 4

Reálně mi teplota při tom, co na NB dělám nejnáročnějšího nevyleze přes 63°, potud pohoda. Jenže - ventilátor se nevypne, i když teploty jsou už dlouho tak 43°, ale jede na Fan 1. Přitom po startu korektně do 50° stojí, pak až se rozjede, jak má nastaveno.
JakubCh
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod netrunner 1. 8. 2014 20:48

Level=40 0
Level=45 0
Level=50 1
Level=60 2
Level=70 3
Level=75 4

Ona ta teplota funguje jako práh oběma směry. Podle toho co tam máš to čeká, až spadne na 40 °C a pak teprve vypne. S tou úpravou to uchladí na 45 °C a vypne.
netrunner
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JakubCh 1. 8. 2014 21:30

Děkuji :)
JakubCh
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod SirionRazzer 1. 8. 2014 22:45

JakubCh, alfah4ns: undervolting: Jak jste řešili half-multipliers? Zvyšovali jste max. frekvenci pomocí IDA? Moje T9300 má právě poloviční násobiče - lze to prý řešit úpravou registrů, jenže nevím kde a co najít :/
SirionRazzer
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JakubCh 1. 8. 2014 23:41

Asi budeš muset počkat na Honzu... :D Maximálně Ti tu mohu hodit screeny, jak to mám nastavené :)
Jinak teploty-chlazení vyladěno k maximálně možné spokojenosti. Noťas maximálně bezhlučný, ani není teplý na omak z vrchu (klávesnice, šasi). Pokud bych ho mě mít na klíně, taky je to docela ok, ale tam si klidně přepnu na BIOS nebo ještě přidám otáčky, nemám rád teplý notebook na klíně, který chlap jo, že... :-D Stejně takhle mám notebook hlavně tam, kde stejně hluk noťasu nemám šanci slyšet. Noťásek je kompletní, až na tu USB 3.0 kartu. Už to bude pomalu měsíc, měla by tu už být. A časem asi přehodím ty panty :D
JakubCh
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 2. 8. 2014 07:35

Jsem na mobilu tak se mi to nechce rozepisovat. Ve zkratce mrkni se na navod co sem daval alfah4ns, je tam vse popsano krok po kroku.

-- 2. 8. 2014 08:42 --

A co teprve X61 s T9300, SXGA+ displejem a SATA II !

Skoda ze to pak vyjde na cenu nove X240...
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků