teplota notebooku, je normalni? jak snizit?

Diskuze o přenosných počítačích

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Topes 19. 6. 2016 11:58

mám lenovo y50-70 a jak se venku oteplilo tak mi notebook nestíhá chladit, takže když hraju na výkon náročné hry tak se to seká jak kráva že to není hratelný - gta5

Teploty mám až 90 stupňů, to už asi není moc normální ne ?

Jak ty teploty snížit ? Přemýšlel jsem o chladící podložce s větráky ale někde to chválej, jinde zase že to je k hovnu....

Přikládám screen
Přílohy
TEPLOTA.jpg
Huawei ascend G620s
Topes
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Zafrin0 19. 6. 2016 12:57

Zdravíčko,

(jsem sice jen kolemjdoucí, ale...) notebooky, a hlavně tyhle levnější řady nebo řady uzpůsobené na dobré přenášení/nejtenčí profil, málokdy mají chlazení stavěné na nějaké hraní, nedejbože při letních teplotách. Často taky když je člověk rozebere, tak zjistí (k mé hrůze), že místo termální pasty mají na cpučku jen "teplovodivou podložku" a na GPUčku teplovodivá pasta úplně chybí. (Ta teplovodivá podložka samozřejmě stačí na kancelářskou činnost a taky se tyhle podložky používají například k chlazení méně zahřívaných komponent v grafických kartách).
A nedělám si srandu, včera jsem rozebíral svůj stařičký Aspire S3-391. Hrozně se přehříval (teploty ~90 stupňů a děsivý thermal throttling - ta i7 skákala z 2,7 Ghz na 0,9 Ghz nahoru dolu. Jakmile se zaplo GPU, tak to dělalo hrozné psí kusy.) Po výměně pasty se ty teploty srazily na zhruba 80°C, ale stejně tam byla vidět hrozná nedostatečnost toho chlazení. I když se větrák točil na max, tak se toploty ustálily po asi 5 minutách na těch nějakých 80°C. Největší výhoda spíš je, že po konci zátěže ta teplota během 20 sekund spadne pod 60°C.) Je to prostě malý prostor a malinkatý větráček, který nedokáže dostatečně rychle vyměňovat vzduch.

Prvně ho zkus asi vyčistit od nánosu prachu. A chladící podložka ti asi pomůže, ale nečekej od toho výše psané zázraky (-10°C).. spíš se ti srazí teplota na ostatních nechlazených komponentech a tak maximálně o 3 stupně..
Taky hrozně záleží na tvym noťasu, odkud bere ten vzduch do chladičů. U mýho acer travelmate B-113 mi to pomohlo dost, protože všechno to saje zespoda, ale je to zas speciální případ naprosto stupidně řešeného chlazení mrňavého noťasu - normální teploty v zátěži kolem a přes 90°C, absolutní maximum jsem trefil při 99°C a v tu chvíli jsem přemýšlel, jestli neblbne senzor. U téhle S3ky mi to zase bude k ničemu, protože to zase všechno táhne přes klávesnici.
Takže moc tomu asi nepomůžeš, ale věřim, že se tu třeba někdo najde s lepším řešením ;)
Zafrin0
Junior

Odeslat příspěvekod Juwa2 19. 6. 2016 13:10

Ano, nejlepší řešení je používat věci k účelu k němuž byly zkonstruovány...
Juwa2
Junior

Odeslat příspěvekod Topes 19. 6. 2016 13:23

ehm levnější řada ? Já za to dal 22 tisíc což mi jako levný nepřipadá, za to jsem si mohl koupit auto...

ten notebook je koncipován jako herní, takže se dá očekávat že člověk na tom ty hry hrát bude když to má takovej výkon. Ještě sem neviděl nikoho, kdo si koupí takhle drahej a výkonnej notebook aby na tom sledoval filmy nebo koukal na facebook. To chlazení by mělo bejt řešeno tak, aby nebyl žádnej problém, ale bohužel na to výrobci serou.

Jinak má to nasávání vzduchu od spodu. Zkusím to teda nějak vyčistit, ale nemám ani stlačenej vzduch na profouknutí takže jestli to má cenu teď rozebírat když tomu stejne asi momentálně nijak nepomohu.

A co si podložku vyrobit ? Koupit nějakej velkej větrák co má výkon, namontovat ho do podomácku vyrobený podložky a pustit naplno ? Sice to bude dělat kravál jako když vzlétá stíhačka ale aspoň by se to mohlo chladit
Huawei ascend G620s
Topes
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Zafrin0 19. 6. 2016 13:46

Ano, levnější řada. Promiň, že to takhle říkám, ale opravdu herní notebook za 22 tisíc nenajdeš. Bohužel. Ty začínají tak na 30tce. Zrovna u té Y50-70 je vidět hodně kompromisů. Je sice pěkný, že na stránce výrobce je "15,6" PŘENOSNÉ HERNÍ DĚLO.", ale herní dělo nejede na 860Mce. To je taková spíš vstupní karta tohohle segmentu. 860Mko rozhodně nezvládá UHD hraní, který má tenhle displej. To nezvládá ani plnokrevná 960tka, kterou mám teď ve skříni.
Je to bohužel jen marketingový tah a dost výhodný. Hodně lidí si přesně řekne: "Ještě sem neviděl nikoho, kdo si koupí takhle drahej a výkonnej notebook aby na tom sledoval filmy nebo koukal na facebook."
Ale tak si to se mnou spočítej.

Opravdu výkonná karta na hraní ~10 tisíc
Pořádný procesor, co nebude dělat žádný bottleneck, ale neroztaví ti notebook ~8 tisíc

Et voilà!, už jsme na 18 tisících. A to jsou teprv dva komponenty. Teď přijde samotné šasí, displej, HDD, chlazení, baterie, transport, služby, opravy.... Tak kde myslíš, že prvně uberou, aby mohli tam papírově narvat pěkné komponenty, aby se to hezky prodávalo a aby i něco vydělali? :hm :-) Proto první opravdové herní notebooky jsou až kolem 30 tisíc. Ty, kde se nic neořezává a kde už "To chlazení by mělo bejt řešeno tak, aby nebyl žádnej problém,.." :)
Ale to by bylo divné, že? Měli bychom notebooky za 30k+ a notebooky za 15k-. Ale lidi přeci chtějí i notebooky mezi těmito segmenty! A proto vznikla tato "Herní děla" a "Kancelářské mašiny". Já vím, že to říkám s křížkem po funuse, ale nevyplatí se šetřit a nečíst recenze. I když vím, že se ta cena zdá vysoká, v tomhle segmentu to je furt hrozně málo málo - vizte úvaha výše.

Podomácku to vyrobit určo půjde, ale já bohužel nejsem takový MacGyver :nenapadne Ale znova jsem si jist, že tu někdo něco najde. Zkus pohledat i google, jestli to někdo nezkoušel. Divím se, že tu ještě nepsal Python.

EDIT: MacGyver version, ale neručím za ní ani omylem: https://www.youtube.com/watch?v=l_rzDB7aq9o
Navíc musíš nají nějaké větráky, které budou schopné:
a) protlačit vzduch přes překážky = Schopné vyvinou vysoký tlak
b) vyvinou takový tlak i při nižších otáčkách - USB port ti dá max. 5V, hodně větších větráků dává max při 12V, tzn. ten větrák pojede tak na půl plynu a spíš ani to ne.
Zafrin0
Junior

Odeslat příspěvekod Bumerang 19. 6. 2016 14:03

Zafrin0 píše:Divím se, že tu ještě nepsal Python.

vsetke Pythonove komentare maju rovnaky zmysel: "Všetci ste ko*2+ti iba ja som lietadlo!"

ale inak, suhlas, mal som Lenovo Y580 na baze 660Mka, na strednych detajloch sa dalo celkom dobre zahrat, ale nebola to nahrada za herny PC, ten laptop som len braval na sluzobky aby som sa mohol vecer na hoteli trochu zahrat a v lete sa to to hrialo ako peklo, nakonec som ho strelil za 2/3 kupnej ceny.
Naposledy upravil Bumerang dne 19. 6. 2016 14:13, celkově upraveno 2
Bumerang
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod BLIzZard--cz 19. 6. 2016 14:07

To jsou taky nápady hrát hry na takovým levným plastovým šmejdu :oboze notebooky nejsou na hry. Aspoň jsi poučen.
AMD RYZEN 7 7800X3D | ASUS TUF B650-PLUS | GIGABYTE RTX 4080 EAGLE 16GB @ 2820/23400MHz | Kingston FURY 32GB @ 6000MHz, CL30 | KC3000 | Corsair HX1000 | be quiet! PB 500 FX | OLED 240 Hz QHD 27 LG Display
A6 3.0 BiTDI, 313 koní, 650 Nm, 0-100 za 5,1s
BLIzZard--cz
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod r34ktor 19. 6. 2016 14:07

Tady máš video rozborky:


Nemusíš ntb kompletně rozebírat - stačí oddeklovat, odpojit baterii a odšroubovat ventilátory. Pak pročistit je a mřížku výměníku tepla.

Pokud se na to necítíš, respektive je stroj v záruce, tak sevis.
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod karlos00x 19. 6. 2016 14:13

Topes píše:ehm levnější řada ? Já za to dal 22 tisíc což mi jako levný nepřipadá, za to jsem si mohl koupit auto...

Ano 22tis znamena levny notebook. Stejne jako to auto ktery by sis koupil by byl šrot.

-- 19. 6. 2016 15:15 --

Bumerang píše:vsetke Pythonove komentare maju rovnaky zmysel: "Všetci ste ko*2+ti iba ja som lietadlo!"

zato na tvoje chytry pindy jsme tady vsichni zvedavy ty cobole...
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod m.kv 19. 6. 2016 14:17

Tak on to Zafrin0 shrnul pěkně, Python už nemusí :-D
K podložce. Pokud je ten NTB (nevím, fotky jsem línej hledat) zespoda děravej jak řešeto tak význam podložka má.
Pokud je tam dekl bez jediný dírky, tak se teploty sníží o max. 1° a to v rámci chyby měření. Osobní zkušenost s Lenovo Y500.
Zcela určitě rozebrat a vyčistit, přepastovaní pokud si troufáš. Když ne, servis nebo kamarád.

edit: koukl jsem na to video od r34ktora a na podložku bych nespoléhal. Tuším, že to žebrování je přelepeno nějakou hodně jemnou síťkou, která tam ten vzduch z větráku moc nepustí.
m.kv
Ex-moderátor
Uživatelský avatar


Odeslat příspěvekod Topes 19. 6. 2016 15:05

Zafrin0 : já mám pouze fullHD a 960m takže opravdu si na tom něco zahraju - gta5, wot naplno a plno dalších her. Už mi není 15 abych hrál nonstop v kuse ale těch pár her na odreagování po příchodu z práce mi stačí a na to jsem ten NTB kupoval. Stolní pc sem nechtěl protože sem chtěl jednoduše ntb kvůli mobilitě a zároveň ať na tom něco poběží, jen to chlazení není bůhví jaký.

Holt to teda přepastuju jestli to má smysl a asi koupím nějakej klasickej větrák na 220V ať to můžu chladit než bude po létě.
Huawei ascend G620s
Topes
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Zafrin0 19. 6. 2016 15:39

Ad 960m: Ano, zahraješ, ale "Herní dělo" je to asi takové, jako je nová kára za 200 tisíc "Nadupaný sporťák" :) snad vidíš tam tu paralelu. A i tak. Cena ti prostě nedovolí toho moc řešit, ale když se tak koukám na tu rozborku, tak to chlazení není tak hrozné. Možná bych si dovolil tvrdit, že uvidíš obrovský rozdíl, až to přepastuješ/necháš přepastovat.
Mimochodem na přepastování fakt bacha. Nedávej toho tam kila a dávej pozor na komponenty kolem. Ona pasta tam je stejně jen právě proto, aby se "vytlačily" ty bublinky vzduchu, které blbě vodí teplo. A ta teplovodivá pasta furt nemá na kus mědi. Takže pokud to bude tenoučká vrstvička, tak :tleskani
https://www.youtube.com/watch?v=Q2p6Hk4IfqI
Ale pokud je stroj v záruce, tak -> servis. Tímhle bys totiž o záruku hodně rychle přišel :-)

m.kv: :-[
Bumerang: Škoda, mně zatím vždy ochotně pomohl. Ale to je stejně OT.
Zafrin0
Junior

Odeslat příspěvekod Topes 19. 6. 2016 15:55

jo chápu :-) Nicméně právěže ten ntb je v záruce. To jenom kvůli přepastování bych přišel o záruku? Ještě chci koupit ssd disk a nahradit tento, tím taky příjdu o záruku? No a v tom servise za to ale budu platit ne ?
Huawei ascend G620s
Topes
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod BLIzZard--cz 19. 6. 2016 15:59

Topes píše:takže opravdu si na tom něco zahraju - gta5, wot naplno a plno dalších her. Už mi není 15 abych hrál nonstop v kuse ale těch pár her na odreagování po příchodu z práce mi stačí a na to jsem ten NTB kupoval. Stolní pc sem nechtěl protože sem chtěl jednoduše ntb kvůli mobilitě a zároveň ať na tom něco poběží

A nakonec to dopadlo tak, že řešíš problémy s přehříváním a sekajícíma hrama :tleskani gratuluji ke skvělé koupi.
AMD RYZEN 7 7800X3D | ASUS TUF B650-PLUS | GIGABYTE RTX 4080 EAGLE 16GB @ 2820/23400MHz | Kingston FURY 32GB @ 6000MHz, CL30 | KC3000 | Corsair HX1000 | be quiet! PB 500 FX | OLED 240 Hz QHD 27 LG Display
A6 3.0 BiTDI, 313 koní, 650 Nm, 0-100 za 5,1s
BLIzZard--cz
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků