windows nenaběhnout - bios nevidí ssd disk

Diskuze o přenosných počítačích

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod dizis 15. 1. 2017 13:32

Zdravim, chci Vás požádat o radu, mám notebook asus s win 8.1 ve kterém je 24GB SSD disk na kterém je(no spíše byl) systém. Bojoval jsem s nedostatkem místa tak jsem zkoušel různé věci, pak jsem chtěl zkusit jestli to nezlepší win10, nainstaloval jsem je tam, fungovalo, nainstalovali se aktualizace a opět jsem byl téměř bez místa, rozhodl jsem se že přeinstaluji systém znovu a nainstaluji jen některé aktualizace(ano mohl jsem jen odinstalovat aktualizace) ale na to už je pozdě :) Teď k problému... Instaluji win, nabídne mi to na jaký disk, zvolím tedy to ssd(i když instaluji na jiný tak je stejný problém), instalace proběhne, ntb se restartuje ale opět mě to hodí na nabídku instalace windows, když vyndám flashku tak mě to hodí hned do biosu. A v biosu vůbec nemůžu nastavit z čeho má systém bootovat, je tam pouze již zmíněná flashka když je zapojená, nic jiného do bootování dát nemůžu. Dříve v biosu to ssd bylo, nevím, možná jsem někde něco smazal, nějaký skrytý oddíl nebo nevim. Zkoušel jsem i různé opravy systému a podobné věci ale myslím že je problém že bios nevidí ten ssd disk v možnosti pro bootování. Prosím tedy o nějakou radu co s tím, teda pokud s tím něco ještě jde dělat. Díky moc! :)
dizis
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 15. 1. 2017 19:06

Krásně pláčeš, jak do KsichtoKnihy. :-)
Tady jsi v technickém fóru: neuvedel jsi žádné technické informace, především:
- typ NB, hw sestava, verze BIOSu|UEFI;
- v jakém portu je připojený utajený SSD?
- proč cpeš náročný OS WNT 6. řady do tak malého SSD?
- vyčistil jsi SSD na začátku instalace OS (viz FAQ)?
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dizis 15. 1. 2017 19:41

díky za reakci, jinak do ksichtoknihy nepláču ;-)
Trošku tomu rozumím ale ne tak jako odborníci tu, proto se obracím na vás :)
Notebook je to tento: https://www.asus.com/Notebooks/ASUS_Viv ... fications/
Cpu ten systém na tak malý disk protože takový je tam prostě od výrobce a na klasický disk mi systém dát nešel... SSD jsem vyčistil, při instalaci, pak i v diskpartu... Když jsem v diskpartu převedl disk do MBR tak mi ho bios(uefi) našel, ale na něj nejdou instalovat win8. Když jsem ho převedl zpět na GPT tak opět z možnosti bootování zmizel.
dizis
Junior

Odeslat příspěvekod zivan 15. 1. 2017 20:50

No ale to SSD je tam jen jako cahe pro ten pomaly HDD, ne? A ne pro instalaci celeho systemu na nej.
Motorola Edge 20; HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
zivan
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 15. 1. 2017 21:07

Je to žiletka, žádná stavebnice, s tím nic nenaděláš.
Z daného portu NB neumí bootovat.
Co s tím?
Standardní postup:
boot ze záchranného média -> obnova původního stavu OS za zálohy.
Pokud nemáš zálohu OS (= fatální chyba):
obnov tovární stav NB zálohy.
Příště se zeptej před nákupem, ne až s křížkem po funuse. :-/
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dizis 16. 1. 2017 13:02

Notas jsem koupil přes bazoš, nechtěl jsem kupovat nový a tenhle se mi zdál ok, on vlastně ok je, až na ten SSD disk. Takže bych tam chtěl dát jiný aspoň 64 gb jenže u nás sehnat mini eSata je snad nemožný... Jinak nepomohlo ani tovární nastavení, trvalo to asi 3 hodiny a bez výsledku... pořád BIOS(UEFI) disk v možnosti bootování není. Ještě než jsem šel včera spát mě napadlo odpojit velký HDD jestli náhodou spolu nemají konflikt. Takže jsem vyndal HDD, nainstaloval win na SSD a světě div se ono to jede :) Uvidim až tam připojím zpět HDD ale myslím že už by to nemělo vadit.
dizis
Junior

Odeslat příspěvekod monikash 16. 1. 2017 13:28

Tak, jak píše zivan. On je tam jen jeden disk HDD s "SSD odkladištěm". A instalovat W7/8/10 na 24 GB? To jako vážně? Leda tak SLAX nebo nějaké minibuntu. A podle mě byl na tom 24 GB SSD recowery disk.
Sony RX100/7, A6600, A7R2, A7III

Moje cvaky najdete zde http://monikash.rajce.idnes.cz/
A videa tady https://www.youtube.com/@monikasindelkova1432/videos
monikash
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zivan 16. 1. 2017 13:33

mini eSata? Neni tam normalni mSata SSD?

Monikash: Zadne recovery, opravdu cache.
https://www.eightforums.com/installatio ... 551lb.html
Naposledy upravil zivan dne 16. 1. 2017 18:57, celkově upraveno 1
Motorola Edge 20; HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
zivan
Junior

Odeslat příspěvekod dizis 16. 1. 2017 13:44

jo blbě jsem to napsal, je to mini mSata SSD prostě poloviční mSata cca 3x3cm
viz třeba: http://www.ebay.com/itm/Zheino-Half-Siz ... SwFnFWCkAp

-- 16. 1. 2017 15:18 --

monikash píše:Tak, jak píše zivan. On je tam jen jeden disk HDD s "SSD odkladištěm". A instalovat W7/8/10 na 24 GB? To jako vážně? Leda tak SLAX nebo nějaké minibuntu. A podle mě byl na tom 24 GB SSD recowery disk.


Když jsem ten notas dostal tak systém byl na tom SSD... po čisté instalaci je tam cca 4 GB volného místa, což skoro vše spolknou aktualizace. Vše ostatní instaluji na klasický HDD. Řešil jsem to tak že jsem komprimoval jednotku a mazal staré aktualizace a bylo tam 1-2 GB volného místa s čímž se dalo fungovat, jel jsem tak asi půl roku než se mi to nedávno něčím zaplnilo.. tudíž jsem musel přeinstalovat. Kdyby byl někdo tak hodný a poradil jak udělat aby systém byl na klasickém HDD a ten SSD se použil jako to odkladiště byl bych vděčný. To SSD ani nějak nutně nepotřebuji, zkoušel jsem dát systém na ten klasický HDD už při koupi, ale to prostě nešlo, systém nanaběhnul.
dizis
Junior

Odeslat příspěvekod monikash 16. 1. 2017 16:28

Když odpojíš SSD a necháš tam jen HDD, tak na něj OS nenainstaluje?
Sony RX100/7, A6600, A7R2, A7III

Moje cvaky najdete zde http://monikash.rajce.idnes.cz/
A videa tady https://www.youtube.com/@monikasindelkova1432/videos
monikash
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dizis 16. 1. 2017 16:37

přesně tak, udělá to totéž co mi to dělalo teď, ale možná kdybych ten disk vymazal přes diskpart tak by to mohlo jít, dřív jsem to přes diskpart nezkoušel, jen jsem ho formátoval. udělal jsem si 120GB partition ale jak říkám jen formátoval. Teď už se mi to nechce zkoušet když už tam konečně mám systém :) Ale může to být tím?

edit:
mám tu jeden 250GB disk co se mi tu válí tak ho tam dám a zkusim to na něj
dizis
Junior

Odeslat příspěvekod zivan 16. 1. 2017 19:03

Podle me ty Windows na to SSD nacpal predchozi majitel, rozhodne to tam nebylo od zakoupeni.

Pouzivas DVD mechaniku? Co dat HDD misto ni (podle eBay to asi funguje) a misto HDD normalni 2,5" SSD?
Motorola Edge 20; HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
zivan
Junior

Odeslat příspěvekod dizis 16. 1. 2017 19:24

takže... na ten 250GB se win nainstaloval, takže jsem tam dal zpět ten původní 750GB, udělal si 120GB partition na systém a jede to, takže super. SSD ted mám mimo protože pro něj není využití. Asi to nechám takhle, ten notas stejně tak často nezapínám takže pro mě není rozhodující jestli naběhne za 10s nebo za 2 minuty. DVD mechaniku občas používám, ale to řešení 2,5" SSD a HDD místo DVD se mi celkem líbí, ale tu mechaniku využívám, sice málo ale využívám... Možná časem to nějak pořeším, případně nějakou DVD do stolního pc.
dizis
Junior

Odeslat příspěvekod zivan 17. 1. 2017 07:32

Z mechaniky muzes udelat externi
http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=dv ... 5&_sacat=0

Ale nechapu, proc z toho maleho SSD neudelas cache, jak to bylo originalne. Nahore jsem dal odkaz na navod, jak to zprovoznit. Proc ho nevyuzit, kdyz uz ho mas?
Motorola Edge 20; HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
zivan
Junior

Odeslat příspěvekod dizis 17. 1. 2017 17:26

ok, díky. Zkusím z toho ssd pak udělat cache, návod nevypadá nějak složitě tak bych to měl zvládnout :) Pokud by to trošku zrychlilo nabíhání systém a systém celkově ani bych tu výměnu DVD neřešil. Ten systém ted naběhne do minuty takže nic strašnýho :) sice je to celkově pomalejší než na ssd ale nic tragického. Ale zkusím udělat tu cache, dík za návod ;)
dizis
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků