ultrabook/tablet PC, multimedia, 13", 25k

Diskuze o přenosných počítačích

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Yang15 9. 2. 2017 00:40

Ahoj, chtěl bych vás poprosit radu.
Sháním malý lehký ultrabook/tablet PC na multimedia/cestování

rozpočet: 25k
určení notebooku - filmy a video 1080p 60-120fps (resp. 2,7k 30fps), kancelářské aplikace, amatérská úprava foto (základy v Illustrator, Photoshop, Zoner Photo), hry (Fifa, Counter Strike Source),
velikost: malý přenosný ~13,3" (múže být dotyk.)
velikost HDD: SSD 256GB a víc
hmotnost: ~1,5kg
konektivita: USB 3.0, HDMI


Nasbíral jsem pár informací, že na integrované grafice HD520 jde rozjet plynuje video až 4K a hry typu Fifa, Counter.. plynule. Je to tak?
Dále váhám mezi intel Skylake (HD 520) nebo Kaby Lake (HD 620), u Lenova jsem objevil M5 Skylake s HD 515 a zde nevím, co čekat.

Notebooků je na trhu mraky, našel jsem 4 adepty, ale co je důležité, potřebuji hlavně jistotu, že na nich přehraji plynule FHD videa v 60-120fps (resp 2,7k 30fps) [videa točená GoPro H4 a DJI Phantom]

mám tyto favority:
1) DELL Inspiron 13Z
2) Lenovo Yoga 900s
3) Asus ZenBook Flip UX360
4) Lenovo IdeaPad 510s


ad 1) hlavní adept - Kaby Lake, HD 620, DDR4.
ad 2) vůbec nevím, co čekat od Core M5 s HD 515, + velikost, ale láká mě také vzhledem a jemnost displaye (není důležitá)
ad 3) to samé jako 1) jen s kovovým tělem (ale růžově zlatá nic moc)
ad 4) asi jen cena, protože papírově nabízí to co 1) - bez dotyk displ.


Děkuji za vaše postřehy :)
Yang15
Junior

Odeslat příspěvekod cernakus 9. 2. 2017 06:30

Acer aspire switch alpha 12
cernakus
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Kaulik 9. 2. 2017 09:11

já teď koupil ten Dell Inspiron 13Z jen o chlup vyšší kvůli ram na photoshop (je to pro grafičku) a teda nemůžu říct ani popel.. ale mám ho doma druhej den.. zatím provedení a vše mě velmi vyhovuje.. a dotykovka je velmi návyková..
R7-5800x + NH-D14 | ASUS ROG STRIX B550-A GAMING | RAM 48GB@3200 | RX 6750 XT | RM550x | FD R4 | Transcend SSD370S 256GB | NVMe SSD EVO970 500GB
Kaulik
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 9. 2. 2017 10:24

Já mám teď Yoga 910 a jediný co mi vadí je lesklej displej právě kvůli dotyku na který jsem si za poslední roky stejně nezvykl. Používám max když jede skype a režim stan ...
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Yang15 9. 2. 2017 10:57

to Cernakus: pěkný konkurent, ale říkají, že velmi topí a nepochopil jsem proč při ukazce hraní ukazují androidí hru Asphalt. Mám trochu obavy z té magnetické klávesnice, že to nebude ideální na psaní jako na klasické.


to Kaulik: tvé téma jsem četl, ale moc informací/zkušeností tam nepadlo. Super, takže když už jej máš, mohu se zeptat? :)
nemyslím si, že je třeba si připlácet za i7, moc rozdíl v tom nebude a navíc RAMka lze dokoupit, ale 8GB by mělo snad stačit. Chtěl bych určitě verzi s Win10 Pro.
a) jak si to poradí s FHD filmem? (o velikosti z ext HDD ~17GB)
b1) jak s FHD videem (z mobilu, GoPro, Youtube?)
b2) a co zvuk?
c) jak to na teme působí vzhledově, váhově a materiálové zpracování?
d) jak na tom běží zmiňovaný Illustrator a Photoshop?
e) jak moc je u těchto činností ntb zatížen? je nutno něco povypínat, aby to jelo lépe nebo mohu mít např. otevřený chrom (12 oken), Photoshop, a do toho třeba hudbu?
f) co zahřívání při práci nad 3h (práce v PS či sledování filmu?)
g) zkoušel jsi nějakou hru? (tady čekám spíš ne)

Díky moc. Popřípadě zda tě mohu poprosit o SZ :)


to Pythlon.p: ale to je už úplně jiná cenová relace :D :D
Yoga mě láká hlavně kvůli samotné značce, ted mám cca 4-5 let starý ntb Lenovo E530 a má fantastickou klávesnici a z vidí na Yoga 900s vidím, že klávesy jsou taktéž lehce prohnuté. Dále se mi líbí to zpracování a hlavně tenkost a skladnost.
Ovšem nevím, co si představit pod tím Core M5, jak moc se to liší od i5 a jak velký rozdíl je i mezi GPU. HD 515 a HD 520
Taky je zde velké mínus konektivita. Jen 1x USB 3.0. 1x2.0 a USB-C. Chybí i čtečka karet. Tudíž bych musel určitě koupit něco takového: redukce - tedy pokud to není jen pro MacBook, popisek je nejasný.


No a pak je tu ještě ten Asus a ten se navíc chlubí repro od Harman/Kardon


Děkuji za postřehy
Yang15
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 9. 2. 2017 11:03

Jako jo, je. Ale jde o ten princip moderního ultrabooku s překlopitelnou konstrukcí ...

Poslední dobou jediné co Lenovo neumí, nebo nechce umět je rozložení kláves. Mechanika mě za poslední dobu nezklamala snad ani na jednom ze strojů :)

A někdy BIOSy, nebo spíš často a to hlavně u těch drahých :(
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod cernakus 9. 2. 2017 11:04

Yang15:

topí? Ano, rozvádí teplo skrze vodní chlazení po celých zádech a proto když ho vytížíš, tak je zahřátý celý, ne jen nějaká část. Ovšem tato nevýhoda má výhodu. Na rozdíl od ostatních prcků netrotlí a udrží své účkové procesory an maximu neomezeně. tedy, je nejvýkonnější.

S klávesnicí jsem spokojen na běžnou práci. Samozřejmě diplomku bych na tom psát nechtěl :-)
cernakus
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Kaulik 9. 2. 2017 11:12

zkusím to dnes odpoledne pro tebe co nejvíc otestovat.. ten co mám já teda.. Win10Pro.. marně přemýšlím proč na tom trváš, ale asi k tomu máš důvod.. já nad tím přemýšlel, a zjistil sem, že důvod nemám..
Jediný na co ti můžu už teď odpovědět, přijde mi, že topí docela dost už teď.. když sem na něm byl delší dobu tak dole vzadu u displeje má průduchy a tam topí dost.. nicméně pořád je to notebook..

další co můžu říct tak váhově jsem dost vybíral, protože ho bude nosit moje žena na schůzky s klientama a podobně.. myslím, že nebude mít problém (doteď se tahala s thinkpadem E530.. 15,6" a na to si docela stěžovala).. jinak se mě zpracování moc líbí.. jak materiál (nejsem si jistej jesi je to plast nebo kov.. to bych měl nějak ozkoušet ještě..) tak otvírání i tablet režim je supr.. na klávesnici si osobně budu muset ještě zvyknout a místo touchpadu raději teď využívám ten dotyk.. s připojenou myší je to samozřejmě něco jiného a v pohodě, ale na touchpad mě nikdo nepřemluví.. na starým thinkpadu leda přes trackpoint a teď tady přes dotyk když není myš
R7-5800x + NH-D14 | ASUS ROG STRIX B550-A GAMING | RAM 48GB@3200 | RX 6750 XT | RM550x | FD R4 | Transcend SSD370S 256GB | NVMe SSD EVO970 500GB
Kaulik
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Yang15 9. 2. 2017 11:45

to Pythlon.p: supr, takže konstrukče super, ale co ten M5? máš s tím zkušenost?

to Cernakus: jo táák, tak ty ho dokonce máš. a moh bys mi rict zkusenosti na ty body, které dotazuji na Kaulika?
a) jak si to poradí s FHD filmem? (o velikosti z ext HDD ~17GB)
b1) jak s FHD videem (z mobilu, GoPro, Youtube?)
b2) a co zvuk?
c) jak to na teme působí vzhledově, váhově a materiálové zpracování?
d) jak na tom běží zmiňovaný Illustrator a Photoshop?
e) jak moc je u těchto činností ntb zatížen? je nutno něco povypínat, aby to jelo lépe nebo mohu mít např. otevřený chrom (12 oken), Photoshop, a do toho třeba hudbu?
f) co zahřívání při práci nad 3h (práce v PS či sledování filmu?)
g) zkoušel jsi nějakou hru? (tady čekám spíš ne)


ale myslím, že zrovna na ten zvuk jsem někde četl, že šumí.
A co ty Windows Home?
Jinak ještě jsem si všiml, je tam Skylake, ale to není tak velký skok mezi Kaby Lake ne? ten stejně teprv začína
Díky :)


to Kaulik: tak to jsme na tom stejně, také mám E530 (videl jsem tvuj odkaz - mam akorat rozliseni 1600x900 a GPU 620M + jsem do nej koupil dalsi 4GB RAM a M2.SSD 128GB) a jsem spokojen. Ale na tahání na dovču na motorce to není :D

Verze Windows. Zkušený v tom uplně nejsem, ale mám už předsudky, protože právě na E530 jsem měl Win7 Home a neustále byl s něcím problem. Od koupi NTB vubec nefungoval, ovladače, všecho špatně a nehorázně se Win 7 home sekali. Cokoliv jsem instaloval, tak to chodilo na pul. Kdyz jsem to přeinstalovat na Win 7 Pro, vše běželo bez problémů! Proto trvám na Pro verzi. Na stolním PC jsem měl vždy jen Pro.
Yang15
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 9. 2. 2017 11:55

M5 jsem zatím neměl, takže bohužel, ale taky jsem na něj zvědav :)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod cernakus 9. 2. 2017 13:06

yang15:

Mám verzi s i5-6200U a perem.
a) FHD (40Mbps) vytěžuje kolem 20%, 4K (40Mbps) pak kolem 75%
b1) bez problému
b2) hlasitost je OK (odhadem 70-75dB), kvalita jak z lepšího mobilu, tedy nic moc
c) materiály - převážně kov, je to tablet, takže vše kompaktní a nevrže. Klávesnice ok. Konektor taky.
d) na drobné kreslení je super, zejména díky tomu peru. Na seriózní práci s PS zapomeň, ale to zapomeň u všech účkových core procesorů a na Mx procesory ani nemysli!
e) ne není třeba. Je to kancelářský procesor. Pokud na tom needituješ 100MB raw soubory nebo nestříháš 4K video, výkon nechybí. Mít otevřený PS, chrome (20 panelů) a hudba není problém.
f) Zahřívání znamená, že za vhodných podmínek (pokojová teplota 28st.) se dokázal rozehřát na 45 stupňů, to je už na držení jako tablet nepříjemné. Ovšem v pozici notebook je třeba zmínit, že to co se hřeje, je obrazovka. Tedy klávesnice je krásně chladná.
g) zkoušel - Skyrim je takový hezký příklad. Nastavení medium při 1366×768 se to drželo kolem 30fps. Tedy hry 5-6 let staré si zahraješ bez obtíží, novější už jsou utrpení. Obecně však není vhodný na hraní (to žádný subnotebook).

-- 9. 2. 2017 14:07 --

Windows home - pokud nepotřebuješ do firemní domény, je to stejný OS jako Windows pro.

Ano, je to skylake, ale s ohledem na chlazení, které je opravdu unikátní, je velmi výkonný na to, že to je pitomé účko.
cernakus
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod XatriX1410 9. 2. 2017 16:44

Ak je pre teba dolezite prehravanie videa vo vyssom rozliseni, mozno bude lepsia volba sa zamerat na Kaby Lake procesory, ktore maju doplnenu funkcionalitu hw dekodovania 10bit HEVC videa vratane 4k. V buducnosti sa ti to mozno zide, myslim ze aj online video portaly pomaly prechadzaju na tento format.
https://www.youtube.com/watch?v=cI-a4WZWwZc

Pozri si aj Lenovo 710s, vyzera to byt celkom solidna masinka s kvalitnym sasi.
Gear: Ryzen 3900x / Noctua U12A / Asus x570-i / ASUS RX 5600 XT / 64GB Vengeance LP / SSD 1TB + 120GB + 500GB / HDD 500GB / Corsair SF600 / Lian Li TU150
Audio: PreSonus Eris E5 / Temblor T10 / Roland Rubix22
Mobile: Lenovo Yoga 920, LG G7 ThinQ
XatriX1410
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Yang15 9. 2. 2017 23:48

to Python.p: dobře, tak M5 vynecháme :( nesotjí to málo na pokusného králička :D

to cernakus: supr, díky moc. Abych řekl pravdu, docela jsi mě zlákal - no dobře, velmi a neustále mi to vrtá hlavou. :D
I když Dell mě láká na Kaby Lake a DDR4 (co si budeme povídat) - jenže výsledek bude zanedbatelný, navíc dle tvých slov (potvrzeno i rozsáhlými recenzemi všude vyzdvihují to chlazení :O
Každopádně jsem si už teď vědom, že velká nevýhoda bude použití na klíně že? klávesnice je "papírová", tudíž display se musí o něco opřít (na stojánek), není to jako u klasického, že klávesnici mám na klíně a displey jen otevřu a drží na ní, takže abych na klíně byl zde i s klávesnici je nemožné.
Dále jsem si všiml absence podsvícené klávesnice. Ale po dlouhém pátrání a nalezení jednoho článku má být dostupná i pro verzi s i5. Jinak je u verze s i7 + navíc pero + SSD 512GB. o 5tis dražší.. Tak přemýšlím, že by se to vyplatilo!

to XatriX1410: video je zajímavé, ale i Skylake by měl zvládnout 4K, na YT jsou i videa, kde to z YT přehrávají. Každopádně ja 4K nepotřebuji, potřebuji lepší FHD (60-120fps)

ještě počkám na Kaulika s výsledky :)
Yang15
Junior

Odeslat příspěvekod cernakus 10. 2. 2017 06:26

Práce na klíně je možná s vytrcenym rámečkem. Člověk si jen musí zvyknout.

Podsvícení je nutnost, stačí šero a na klávesy nejde vidět.
cernakus
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Kaulik 10. 2. 2017 11:21

omlouvám se.. odmítám to psát znova.. měl sem vyčerpávající odpověď a při zmáčknutí "odeslat" to hodilo chybu.. ve zkratce.. vše šlapalo bez problémů i PS / film (ze síťového uložiště 16GB) / youtube zaráz atd.. hry nebyli testovány ale nevidím důvod proč by nejeli.. kromě Ačkových náročných titulů na grafiku.. ale tam tě bez dedikované grafiky nezachrání žádnej ntb.. přehrávání filmu samotného procesor vytížilo na max 15% (včetně všech sraček na pozadí)
R7-5800x + NH-D14 | ASUS ROG STRIX B550-A GAMING | RAM 48GB@3200 | RX 6750 XT | RM550x | FD R4 | Transcend SSD370S 256GB | NVMe SSD EVO970 500GB
Kaulik
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků