Jaký zvolit OS na Lenovo T61?

Diskuze o přenosných počítačích

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod vecerapl 22. 2. 2017 10:04

Dostal jsem starší notebook Lenovo T61, který je osazen 2GHZ- 64bity, 4GB RAM a 160GB HDD.
Aktuálně tam je Windows 10. Startuje to docela pomalu. Zvažoval jsem nad Windows 7 profesionál, ze kterého se přecházelo na W10.

Předpokládám ale, že to asi výjde na stejno. Co myslíte? W10 nebo W7.
vecerapl
Junior

Odeslat příspěvekod cernakus 22. 2. 2017 10:32

ano vyjde to na stejno. Z počátku ne, ale až si W7 natahají aktualizace, bude to peklo tak jako tak. Řekl bych kup do toho SSD, ale to by bylo dražší, než ten notebook sám.
cernakus
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod vecerapl 22. 2. 2017 10:55

Nad SSD diskem jsem přemýšlel, ale kdesi jsem četl, že u starších HW je oživení SSD nijak oslnivé. U načtení OS se jedná jen o několik sekund. Zvažoval jsem nad 64GB SSD diskem. NT mám jen na programování a OS zabere max do 30GB.
vecerapl
Junior

Odeslat příspěvekod cernakus 22. 2. 2017 11:34

No to záleží. ten HDD bude nejvýše 5400RPM a totálně převoranej. Jestli dává polovinu svých původních random rychlostí, tak si můžeš gratulovat. Low level format by so sice dostal zpátky do formy, ale to je na hooooodně dlouho a může při tom ten disk zhebnout.

Samozřejmě 2GHz core duo je slemejš, ale ten start to urychlí značně.
cernakus
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Python.p 22. 2. 2017 11:39

SSD určitě. Po flashnutí BIOSu na Middleton je tam full SATA II. 64GB určitě ne, to se prostě nevyplatí, když koupíš pořádné SSD, tak ti zůstane do dalšího stroje, pokud tenhle nemá NVS140, tak bude žít "věky"

Stejně tak CPU tam půjde dát lepší, toho se neboj, stojí to pár korun. Jen je potřeba pohlídat o jakou MoBo se jedná. (určitě tam jde Penryn 2,6GHz a 6MB cache, zaleží na MoBo)

OS, no pokud jsi zvyknutej na W7, tak je tam klidně nech, s SSD to bude úplně v klidu.

PS. pokud se ti nelíbí, klidně ho od tebe odkoupím :)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod swarm 22. 2. 2017 11:41

vecerapl píše:Nad SSD diskem jsem přemýšlel, ale kdesi jsem četl, že u starších HW je oživení SSD nijak oslnivé.

No, to ti lhali.
Diagon Swarm - ~460 zrecenzovaných notebooků od 2007
15,6" Acer V15 Nitro - i7-4710HQ, 16GB RAM, 2xSSD, FHD IPS
14" HP EliteBook 840 G5 - i5-8350U, 16GB RAM, 512GB SSD, FHD IPS
14" ThinkPad T400 - C2D T9900, 8GB RAM, 300GB SSD, WXGA+ LED
swarm
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mimous 22. 2. 2017 12:12

Python.p píše: pokud tenhle nemá NVS140, tak bude žít "věky"

cca 2 roky zpátky jsem si tu grafiku nechával někde u stanice metra Luka opravit a od té doby jede furt v pohodě. Jen už je to starej dejchavičnej stroj.
mimous
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vecerapl 22. 2. 2017 12:56

Půjdu do SSD, když to zrychlí NT. Ten NVS140 bohužel mám :)

SSD jsem zvolil tento: Kingston UV400 120GB nebo Kingston SSDNow V300 120GB

Co myslíte?
vecerapl
Junior

Odeslat příspěvekod cernakus 22. 2. 2017 13:01

je to buřt. Stačí libovolné SSD.
cernakus
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod swarm 22. 2. 2017 13:13

Je to skutečně jedno. Na životnost buněk asi stejně při běžném použití starého kancelářského notebooku nenarazíš. A rychlost bude limitovaná v každém případě SATA 1, nebo 2 (2 pouze v případě, že máš odemčený neoficiální BIOS).
Diagon Swarm - ~460 zrecenzovaných notebooků od 2007
15,6" Acer V15 Nitro - i7-4710HQ, 16GB RAM, 2xSSD, FHD IPS
14" HP EliteBook 840 G5 - i5-8350U, 16GB RAM, 512GB SSD, FHD IPS
14" ThinkPad T400 - C2D T9900, 8GB RAM, 300GB SSD, WXGA+ LED
swarm
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 22. 2. 2017 13:32

dej tam BIOS Midleton -> SATA II. a bude to znát :)

Pak mrkni jakou máš desku a lepší CPU tomu taky pomůže ;)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vecerapl 22. 2. 2017 14:57

BIOS Midleton se Sata II zní dobře. Máte někdo ověřený návod na update biosu? Mám pocit, že je na to potřebné CD a nikoliv DVD s vypáleným firmware.
vecerapl
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 22. 2. 2017 19:43

USB :)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vecerapl 23. 2. 2017 22:27

Sata II a SSD notebook naprosto oživil. Díky za TIP!

Abych nezakládal zbytečně další téma. Odešla mně bohužel baterie a rád bych zakoupil novou. Ty v CZ eshopech jsou ale drahé, většina přes 1500-2000,-kč. Přitom ebay.com nabízí stejnou baterii i za 500,-Kč. To ale asi bude podvrh - nižší kapacita než je tam udávaná.

Kupoval z Vás už někdo baterii na ebay.com?
vecerapl
Junior

Odeslat příspěvekod D1rty 23. 2. 2017 22:35

ja som kupoval bateriu z ebay.com do Iphonu 4S. Zatial som spokojny, je rozhodne lepsia ako stara, ci ma presne taku kapacitu ako original od predajcu to neviem posudit.

Pri Ebay-i by som rozhodne pozeral na referencie na predajcu, pomer pozityvnych/negativnych. Popripade si precitat negativne, ci tam zakaznici nenadavaju na kapacitu a tak.
D1rty
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků