RAM vs. SSD disk

Diskuze o přenosných počítačích

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Estrella8 13. 4. 2017 17:47

Ahoj,
chtěla bych se zeptat na to, co je lepší. Mám ntb Lenovo ideapad 310-15ISK a mám tam 4GB RAM, Win 10. Ntb tak trochu nestíhá, když mám jen zaplou operu s cca 9 záložkama, tak to sežere 2,8GB ze 3,9GB, když chci vyhledat něco ve startu, tak to trvá pár vteřin, než to naskočí. Zapnutá virtualizace taky žere taky jak blázen. Chtěla bych si tedy rozšířit RAM, ale bylo mi řečeno, že si mám spíš koupit SSD disk. Co je tedy lepší? Vyřeší tohle SSD disk? Nějak se mi to nezdá, vím že to zrychlí start a chod ntb celkově, ale větší RAM by byly pořád zapotřebí dle mého názoru. Předem díky za rady. :)
Estrella8
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod imorfin 13. 4. 2017 18:34

jestli v plnem pouzivani nemas plnou RAM, tak to znamena, ze RAM potreba neni. To, co delas by opravdu tak dlouho trvat nemelo. U Lenova byva v systemu predinstalovano dost programu, ktere ho mohou zpomalovat, kouknul bych v prvni rade tam
imorfin
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lubokubo76 13. 4. 2017 18:38

1. SSD bude rýchlejšie, ale virtualizácii to nepridá ani bajt RAM
2. RAM umožní nespomalenie OS/app po zaplnení RAM, ale Ty plnú RAM nemáš
3. ideálne je oboje. 4 GB RAM veľa nestojí, tak porozmýšľaj aj o tom - bude RAM na virtualizáciu aj odozva systému
lubokubo76
Junior

Odeslat příspěvekod radecekh 13. 4. 2017 19:29

Rozhodně v pořadí SSD, RAM. Ta RAMka samozřejmě trochu pomůže, ale SSD pomůže víc.
radecekh
Junior

Odeslat příspěvekod Estrella8 14. 4. 2017 10:24

Aha, aha. Po zapnutí mám 1,9 GB RAM zabranou. Přišlo mi, že Win 7 žraly míň a a ať jsem tam měla otevřeno spoustu oken v prohlížeči, tak se to nekousalo. RAM jsem chtěla především kvůli té virtualizaci, protože ta to vážně vyžere dokonale, ale i hodila by se i tak. Díky moc za rady :)
Estrella8
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Šulin Hrozný 14. 4. 2017 17:18

To je úplně jedno že to žere tolik a tolik operační paměti. Existuje věc která v případě plné "RAM" vezme kousek, který se nepoužívá a uloží ho na HDD (nebo pokud máš tak SSD), místo co se uvolnilo zaplní věcí, kterou musí z HDD/SSD do paměti načíst aby ti tu věc mohla zobrazit (nebo s ní jinak pracovat). Jak to funguje se dá vysvětlit celkem prostě ale rozhodně v tvém případě, je jediná rozumná cesta. Koupit SSD a pokud tvůj stroj nebude stíhat ani pak tak se poohlédnout po něčem výkonějším. Jde o to že HDD je nejpomalejší komponenta a pro mě dnes už vykopávka co nemá jako sólo úložiště v zařízení dělat.

Rychlost pamětí = HDD<SSD<RAM<CacheCPU

Doufám že je to srozumitelné.
Šulin Hrozný
Junior
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků