Ultrabook do 40 000 Kč, práce programátora

Diskuze o přenosných počítačích

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod jan.nov 16. 4. 2017 19:21

Ahoj.
Potřeboval bych poradit s výběrem NB. Chci něco lehkého a menšího, 13" ideál, pro případy cestování.
V práci NB hned připojuji k monitoru.

NB bude primárně určeno k programování (php, nodejs, Android/java a docker), pak nějaká kancelářská práce.
A když už nevím co, tak si zahraji CS:GO a Football Manager. Primárně hraji na konzoli.

Rozlišení: min. 1920x1080
RAM: min. 8GB
SSD: min. 256GB
Raději pro jistotu. Uvítal bych, kdyby NB "podporoval" Linux, ale to snad už dnes není problém.

Ještě k rozlišení. Zaujala mě nabídka 3200x1800 QHD+, ale nejsem si jist, jestli to využiji?

Zkoušel jsem něco hledat a našel tyto kandidáty:
Tady mě zaujala 16GB RAM v základu, ale jde o 1920x1080.
https://www.alza.cz/asus-zenbook-flip-u ... d=18853267

Zde se mi líbí QHD. Co mě ale zaráží je ten rozdíl cen. ASUS mám o 256GB větší disk a Windows PRO, přesto je tolik levnější. Nikde se mi nedaří dohledat, zde je u těchto NB případně možné vyměnit RAM?
https://www.alza.cz/dell-xps-13-s-tenky ... dq=4821754
https://www.alza.cz/asus-zenbook-ux330u ... d=18853267

Moc děkuji za návrhy.
jan.nov
Junior

Odeslat příspěvekod Lordzata 16. 4. 2017 20:22

po "lehkém" překročení rozpočtu se dostaneme na Dell XPS 13, který má QHD, 512GB SSD i 16GB RAM
https://www.czc.cz/dell-xps-13-9360-tou ... 11/produkt

pro Full HD je nejlepší varianta tvůj Asus s 16GB RAM

osobně bych vybral nějakou variantu XPS 13, která bude lepší i z hlediska zpracování.
Nahrazení disku za větší, nebo přikoupení RAMky samosdřejmě u větštiny možné je, ale nevím jak to vyjde cenově. Možná pak vyjde jako nejlepší varianta ta moje první navrhovaná.
Lordzata
Junior

Odeslat příspěvekod Šulin Hrozný 16. 4. 2017 20:34

Ahoj kolego programátore. Myslím že úplně stačí fullHD.... nějaké QHD+ apod jsou nesmysly co vytahujou peníze z kapsy. Musíš si uvědomit že jsi na malinkém 13 palcovém stroji a že ani kdyby jsi dělal grafiku nebo úprava fotek tak ten display nikdy nemůžeš brát vážně, to ani nemyluvím o nesmyslné ceně a o tom že hry na takovém rozlišení nerozjedeš. Jak říkáš tak jsi připojen na externím monitoru, takže tím se to potvrzuje. Zůstal bych být tebou tedy u 16 GB ram protože to vidím u sebe (iOS developer) jako svaté pravidlo s min 240GB SSD. Jelikož jsi jak říkáš JAVA / PHP developer tak co kdyby jsi kouknul na svět Apple? Mám kolegu androiďáka a ten z WIN šel také na Apple....vlastně u nás ve firmě všichni migrovaly na MAC :-)
Šulin Hrozný
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Zafrin 16. 4. 2017 21:05

Necekal jsem, ze to nekdy reknu. Ale kolegove programatori, ten Sulin ma pravdu. (Promin, ja musel.)
Tez jsem migroval na Mac (Pro, 2016 late) a je to skvele. Sice muj nazor je fullHD =! Retina, co se citelnosti tyce. Porovnaval jsem s Lenovo Yoga 260 a uprimne se mi na te Yoze nedalo pracovat.
Dalsim plus (pro me) je klavesnice. Naprosto skvela vec, na ktere se krasne pise ac ma nizky chod. Klavesy presto potrebuji pevny stisk a k preklepum pro me dochazi mene, nez u predchozich klavesnic.
A NVMe disk je uz jen tresnicka na dortu.

P.S.: CS:GO na tom rozjedes na stabilnich 70 FPS (omezeno pres maxfps) i na MacOSu.
Zafrin
Junior

Odeslat příspěvekod Radek.Hulan 16. 4. 2017 21:24

V práci mám XPS 13 a XPS 15. Oboje je I7/16-32GB RAM/512GB SSD. Přes Dell Thunderbolt dock jsou k tomu připojené 2 externí LCD, z toho jeden 32" 4K. Utáhne to XPS 15 i 13. Máme modely s IRIS 540 grafikou u XPS 13 a NVIDA 960 u XPS 15. S obrazovkou notebooku jsou to 3 LCD na práci.

Toto řečeno, šel bych do příplatku a koupil XPS 15. Dell má rozměrově těch 15.6" zhruba velkých jako běžný 14" notebook, nabízí minimalistické okraje, a váží stále jen 2kg, což je dost v pohodě i na nošení.

U XPS 13 bych se nebál 4K, písmo je krásně jemné a Windows 10 škálují vyborně.

Výhoda XPS 15 se projeví tehdy když člověk nepřipojí externí monitor - pak zatímco na XPS 13 je práce bez externího LCD dost nepříjemná a poměrně pomalá, je to kompromis, na XPS 15 s 4K jsem velmi produktivní i bez externích LCD.

Oba notebooky používám cca půl roku a nosit toho půl kg navíc u XPS 15 mi dává obrovský smysl.

Podíval bych se i na ten..

Jinak Mac je samozřejmě nesmysl, podobná konfigurace co má Dell je za 80t a ne za 50t, horší displej, horší klávesnice (směšný touchbar), větší rozměry, horší OS. A pokud potřebuješ nějaké webové technologie Microsoftu (IIS, SQL Server, atd.), tak jsi v řiti. Pár kluků u nás má Maca a ve finále 50% doby pracují v Remote Desktop na Windows serveru. Další noteboky nebudou mít Macy ;)
Radek.Hulan
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod karlos00x 16. 4. 2017 21:39

MacBook PRO s retinou je na praci jasna volba. Asi se nevejde do rozpoctu, ale musim rict, ze jsem nikdy nezazil v IT nic co by mi tak zprijemnilo a zefektivnilo praci jako prechod na jabko (snad jen ze SW kdyz jsem zacal pouzivat git a HW prvni SSD). Myslel jsem si, ze T420 je bozi notebook pro programatora, ale tohle je o nekolik levelu vyse. Vse promyslene, vse funguje, HW a SW do sebe zapadaji. A ze tady zadek zhulan resi neco jinyho to je jako Waffen M$ jasny.
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Radek.Hulan 16. 4. 2017 22:19

Core i7 quadcore CPU / 16GB RAM / 512GB SSD

Dell XPS 13: 48 000 Kč
https://www.czc.cz/dell-xps-13-9360-tou ... 11/produkt
Dell XPS 15: 56.000 Kč
https://www.czc.cz/dell-xps-15-9560-tou ... 03/produkt

Mac Book Pro: 87 000 Kč
https://www.apple.com/cz/shop/buy-mac/m ... ro/15-inch

I i kdyby na ceně nesešlo, tak Dell má lepší displej, lepší rozlišení displeje, je menší a lehčí, má lepší zpracování (vnější hliník uvnitř karbon, co nestudí do rukou), mnohem lepší záruku (NBD), dotykový displej, více konektorů. Je to prostě celkově lepší notebook, ale o 30t levnější.

Navíc se dá rozebrat a vyměnit tam RAM či NVMe SSD, ne jako Jabka, co se prostě vyhodí jako celek. Ta nová řada jablek je nepovedená spotřebka, ne pracovní notebook.

Vím, že mluvíš o 40t jako limitu, ale i těch +16t za nejlepší noteboook co se dá koupit (XPS 15) má sakra smysl :) Zvaž to.

Ale jinak XPS 13 je super volba taky, jen na tu samostatnou práci je XPS 15 absolutně top. Ten 15.6" 4K displej s Adobe RGB a vysokým jasem je fakt skvělý na práci.
Radek.Hulan
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Sasar 16. 4. 2017 22:32

S velmi rozporuplnou klávesnicí.

Doporučil bych HP Elitebook 1040 G3.
Sasar
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod karlos00x 16. 4. 2017 22:53

Kolik jsi tech nepovedenych spotrebek v zivote skutecne pouzival? Je pravda, ze nejnovejsi rada ma jednu velkou nevyhodu v podobe absence magsafe, ale jinak je to neco naprosto nesrovnatelnyho.
BTW tahat sebou 15" notebook to je fakt pecka teda.
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod jan.nov 17. 4. 2017 13:40

Koukám, že jste se mi to spíš pohádali :D

Nicméně odpověd k mac-u, určitě NE.
- Mimo limit
- Nemožnost upgradu, takže bych musel rovnou kupovat s 16GB
- příšerný poměr cena/výkon

Dříve jsem o něm uvažoval, ale po potřebě Applu vše slepit doromady, né díky.
Pomocí výměny RAM a disku se dá prodloužit HW život.

Už 40T si pořádně nedokáži obhájit. Ještě budu muset koupit monitor, stojan a už je z toho 50T.
jan.nov
Junior

Odeslat příspěvekod Radek.Hulan 17. 4. 2017 13:51

Pak XPS 13 s i7 a dokoupit k tomu 2x8GB kit.

A možná bych zkusil sehnat i předchozí 9350 modelovou řadu, ne novou 9360, v té starší se dala koupit IRIS 540 grafika, která je cca 2x výkonnější jak nová 620, výkon CPU je přitom +/- stejný. Cena s 16GB RAM, 3200x1800 LCD a 512GB SSD kolem těch 40t.

Toto jsme kupovali za cca 42 tisíc (s daní):
https://www.czc.cz/dell-xps-13-9350-tou ... 83/produkt
Radek.Hulan
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod AweMainju 17. 4. 2017 14:20

Jen bych podotkl že k XPS 13 si pamět dokoupit můžete ale nebude kam dát, je pájená. Pouze u XPS 15 lze vyměnit pamět.
AweMainju
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Radek.Hulan 17. 4. 2017 14:26

Pravda, XPS 13 je potřeba koupit rovnou s 16GB.

Do XPS 15 se dá dát i 2x 16GB.
Radek.Hulan
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jan.nov 21. 4. 2017 17:10

Děkuji vám za rady. Už mám vybráno. Vezmu XPS 13.
Ještě bych měl jeden dotaz ohledně rozlišení. Proč je v nich takový guláš?
Notebooku má 3840 x 2160, ale externí monitor se takový nedělá. Vždy má 4096 x 2160?
jan.nov
Junior

Odeslat příspěvekod mimous 21. 4. 2017 20:01

Jen teda s lesklým displayem to není zrovna sranda a Dell jaksi degradoval verzi XPS 13 s FHD na to, že nelze koupit s 16GB RAM (respektive není v běžných nabídkách obchodů a Dellu, ale známe to. Za peníze v Praze dům a možná to individuálně zvládnou dodat.) Vzhledem k tomu, jak to třeba vypadá u nás v kanclu nebo u klienta, když svítí světla uvnitř budovy, tak jsem rád za matnou obrazovku. Kolega s lesklou obrazovkou docela nadává.

Osobně u Macu můžu vychválit touchpad, který je mnohem lepší, než co nabízí dell (a co zvládnou windows) a hlavně klávesnice a její nastavení v macos, kde nemusím řešit, zda píšu s anglickou nebo českou klávesnici, ale v klidu si přes alt používám znaky z anglické klávesnice a zároveň mám komentáře u kódu s diakritikou. To mi ve windows dost chybí.
mimous
Junior
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků