Rozdíl mezi Intel H a HQ procesory?

Diskuze o přenosných počítačích

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod SGvagon 5. 2. 2018 07:23

Zdravím,

řeším velmi ojedinělý problém s rozdílem procesorů Intel řady H a HQ.
Minulý rok jsem si koupil notebook MSI GP62 6QF Leopard Pro s Intel Core i7 6700HQ a Windows 7. Bohužel jsem měl s tímto procesorem problémy i při pouhém procházení webových stránek, kdy se procesor dost vytěžoval a roztáčel ventilátory na vyšší otáčky. V prohlížeči Palemoon, který používám, se vždy při spuštění prohlížeče a následném spuštění Youtube videa přes celou obrazovku, celé video sekalo a blikalo několik vteřin/minut přes černou obrazovku (hlavně 60FPS videa) .
Na Intel forum, MSI forum, i Palemoon forum mi bylo sděleno, že Skylike a Windows 7 nejsou moc dobře optimalizovány, a že poslední procesory s plnou podporou jsou Haswelly.

Tak jsem MSI prodal a místo něj zakoupil Lenovo Y50-70 s Intel Core i7 4720HQ. Světe div se, problémy mám na Windows 7 v podstatě stejné. Při načítání jakékoliv webové stránky se ventilátory roztočí na několik vteřin na plné otáčky a videa na Youtube ve fullscreenu v prohlížeči Palemoon opět problikávají přes černou obrazovku.
Známý má také toto Lenovo, ale s procesorem i5 4210H , a tyto problémy nemá, jeho laptop je při procházení webu zcela tichý

Jak to tedy s těmito procesory je? i7 HQ by snad mělo být výkonnější ne? Tak proč oproti řadě H, trpí těmito neduhy? Mám nyní chuť toto Lenovo opět prodat, protože k čemu laptop za 25 tisíc, který je hlučný i pouhém procházení webu? Zkusil jsem samozřejmě přepastovat CPU a GPU (pastou Arctic Cooling Silver 5 - jelikož laptop má měděný chladič) , i sundat prachový filtr, ale i tak se ventilátory točí při načítání na plné otáčky (frekvence také stoupne na maximum 3,2 Ghz) . Starší/novější verze ovladačů Intel se chovají stejně. Bios jsem také zkusil jiný (starší i novější verze) . Problémy jsou stejné.

Omlouvám se za delší dotaz, ale stručněji to vysvětlit nejde. Rád bych už byl konečně v obraze, co je tedy v notebooku lepší. Předem děkuji.
SGvagon
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 5. 2. 2018 08:48

Používáš W7 = poslední finální verze OS WNT.
Odpověděl sis sám:
SGvagon píše: poslední procesory s plnou podporou jsou Haswelly

Co s tím?
A/ pro W7 používej kompatibilní hw, tj.:
a/ Intel Haswell nebo starší platformu;
b/ AMD - cokoliv.
B/ pokud musíš mít nejnovější herní platformu Intel, instaluj:
a/ Linux;
b/ W10.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod r34ktor 5. 2. 2018 08:56

Základní otázka - jak se chovají jiné prohlížeče?

Z Palemoonu se totiž stává bastl. Na mém PC s W10 např. nepřehrává plynule některá videa. Žádný jiný prohlížeč s tím problémy nemá.
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod SGvagon 5. 2. 2018 08:58

Jak píši, tak jsem prodal MSI právě kvůli Skylake, ale i na Haswellu mám stejné problémy. Proto mám podezření na označení HQ, které tyto problémy způsobuje. Při hraní nepozoruju žádný problém (stabilní 60 FPS do 70°C) , ale při pouhém brouzdání po internetu se již ventilátory roztáčí celkem dost a to mne znepokojuje. Stejně tak to blikání přes černou obrazovku při sledování Youtube videí v prohlížeči Palemoon.
Ještě jsem dal na radu jednoho z poradny zive.cz , který mi doporučoval objednat nový ventilátor. Během tohoto nebo příštího týdne mi má přijít. Tak kdyžtak dám ještě vědět jak dopadl výsledek.

-- 5. 2. 2018 09:04 --

r34ktor píše:Základní otázka - jak se chovají jiné prohlížeče?

Z Palemoonu se totiž stává bastl. Na mém PC s W10 např. nepřehrává plynule některá videa. Žádný jiný prohlížeč s tím problémy nemá.

Ve Firefoxu, Chromu i Opeře se videa přehrávají v pořádku, ale při načítání stránek se stále roztáčí ventilátor na vyšší otáčky. V Hardware monitoru vidím, že na vteřinu vylítnou teploty k 65-70°C ale poté ihned klesnou na 39-42°C . Někde jsem četl, že tyto výkyvy teplot jsou u haswellu normální. Ale i tak to roztáčení mne celkem deptá. Uvidím jak dopadne výměna ventilátoru, podle reakcí na tento notebook hodně lidem dělal tento problém právě vadný ventilátor.
SGvagon
Junior

Odeslat příspěvekod swarm 5. 2. 2018 09:06

To nebude procesorem. Hledej chybu jinde.

Mimochodem mám i7-4710HQ a ventilátor mimo her a Windows Update není slyšet za celý den ani jednou. Rozhodně ne při prohlížení webových stránek a přehrávání videí. Buď se vůbec netočí, nebo jede na nejnižší otáčky.
Diagon Swarm - ~460 zrecenzovaných notebooků od 2007
15,6" Acer V15 Nitro - i7-4710HQ, 16GB RAM, 2xSSD, FHD IPS
14" HP EliteBook 840 G5 - i5-8350U, 16GB RAM, 512GB SSD, FHD IPS
14" ThinkPad T400 - C2D T9900, 8GB RAM, 300GB SSD, WXGA+ LED
swarm
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod SGvagon 5. 2. 2018 09:15

Pokud mi nepomůže nový ventilátor, tak mne ještě napadá vyměnit chlazení, ale to je další investice min. 750 Kč,- . Ventilátor se roztáčí i v live distribuci linuxu, takže Windows mohu vyloučit. Když si snížím maximální výkon CPU v režimech napájení (na 90-95%) , tak se ventilátor již tolik neroztáčí, ale celkově se mi zdá systém línější (hlavně ty internetové prohlížeče) .
Další poznatek mám, že se po zapnutí notebooku ventilátor netočí, ale jakmile se začne točit, tak už se nezastaví ani v IDLE.
SGvagon
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 5. 2. 2018 10:12

Popisuješ přetížený a špatně chlazený NB.
Jsou volně průchozí chladící cesty?
Jak je vytížený CPU/GPU?
Nemáš nainstalované nějaké extrémně náročné sw?
Proč nepoužíváš nějaký svižnější a méně náročný i-prohlížeč?
r34ktor píše:Z Palemoonu se totiž stává bastl.

Např. Waterfox:
https://www.waterfoxproject.org/downloads
nebo nenáročný sw určený k přehrávání videostreamů, např. freewarový VLC:
https://www.videolan.org/vlc/download-windows.cs.html
Btw:
Musíš nutně přehrávat video na cestách? IMHO plnohodnotný stolní PC je k tomu vhodnější.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod r34ktor 5. 2. 2018 10:23

SGvagon píše:Uvidím jak dopadne výměna ventilátoru, podle reakcí na tento notebook hodně lidem dělal tento problém právě vadný ventilátor.

Koukal jsem na fóra Lenova a vada ventilátoru je dost pravděpodobná. Řadě uživatelů se vysypalo jeho ložisko už několik měsíců po koupi. Každopádně dost alarmující (ne)kvalita.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod SGvagon 5. 2. 2018 10:41

Milanr1 píše:Popisuješ přetížený a špatně chlazený NB.
Jsou volně průchozí chladící cesty?
Jak je vytížený CPU/GPU?
Nemáš nainstalované nějaké extrémně náročné sw?
Proč nepoužíváš nějaký svižnější a méně náročný i-prohlížeč?

Ano, jak jsem uvedl, dokonce jsem odendal prachový filtr (většina uživatelů tohoto notebooku to doporučuje pro lepší ventilaci) , díky kterému je lepší airflow.
CPU se právě nevytěžuje vůbec, buď je do 10% a při přehrávání videa nestoupne nad 20% . Teploty jsou do max 45°C , jenom při načítání čehokoliv (stránky v prohlížeči, hry, ... ) na vteřinu bliknou ke hranici 70°C .
Systém mám čistý bez balastu, pouze ovladače, office, VLC, komunikátor Miranda a pod. . (antivir MSE od Microsoftu)
A proč nepoužívám méně náročný prohlížeč? Palemoon je právě jeden z nejméně náročných. Problém je jenom v tom, že od verze 27.0 nasadili vlastní MSE (media source extension) kodek, kvůli kterému mám nejspíše to problikávání přes černou obrazovku (známého 4210H tímto neduhem ale netrpí) .

-- 5. 2. 2018 10:42 --

r34ktor píše:
SGvagon píše:Uvidím jak dopadne výměna ventilátoru, podle reakcí na tento notebook hodně lidem dělal tento problém právě vadný ventilátor.

Koukal jsem na fóra Lenova a vada ventilátoru je dost pravděpodobná. Řadě uživatelů se vysypalo jeho ložisko už několik měsíců po koupi. Každopádně dost alarmující (ne)kvalita.

Je tedy možné, že při vyšších otáčkách je ventilátor hlučnější než by měl být?
SGvagon
Junior

Odeslat příspěvekod r34ktor 5. 2. 2018 17:23

SGvagon píše:Je tedy možné, že při vyšších otáčkách je ventilátor hlučnější než by měl být?

Mrkni na zkušenosti uživatelů a videa: https://www.google.cz/search?q=lenovo+y50-70+fan+noise
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod swarm 5. 2. 2018 17:43

Ten notebook primárně nikdy nebyl tichý. Udělal jsi chybu, že sis koupil dva hlučné notebooky, které nejsou vhodné pro tichý provoz s čtyřjádrovým procesorem. Na trhu je nicméně dostatek notebooků, které podobné problémy nemají - hledej podle recenzí.
Diagon Swarm - ~460 zrecenzovaných notebooků od 2007
15,6" Acer V15 Nitro - i7-4710HQ, 16GB RAM, 2xSSD, FHD IPS
14" HP EliteBook 840 G5 - i5-8350U, 16GB RAM, 512GB SSD, FHD IPS
14" ThinkPad T400 - C2D T9900, 8GB RAM, 300GB SSD, WXGA+ LED
swarm
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod SGvagon 5. 2. 2018 20:08

Právě jsem hledal, a tento mi vyšel z nich nejlíp (jak už celkem výkonou grafickou kartou, tak právě procesorem) . Myslel jsem že hlinkové víko displeje a spodní kryt napomohou nižším teplotám.
Ale jde mi spíše o ty celkové problémy s problikáváním videí přes celou obrazovku a občasným sekáním, které nižší i5 4210H nemá. Buď je to opravdu neduh nynějšího Palemoonu nebo právě označením HQ? Respektive dvoujádro se čtyřmi vlákny vs. čtyřjádro s osmi vlákny.
SGvagon
Junior

Odeslat příspěvekod SGvagon 6. 2. 2018 03:21

Jako kdyby ty vteřinové výkyvy teplot zapříčiňovaly thermal throttling CPU a tím velké podtaktovávání. Opravdu ještě stále uvažuju o koupení nového měděného chladiče. Stále by to nestálo tolik jako nový laptop (s přihlédnutím, že bych musel tento prodal samozřejmě levněji než kupní cenou) .
SGvagon
Junior

Odeslat příspěvekod r34ktor 6. 2. 2018 10:41

SGvagon píše:Jako kdyby ty vteřinové výkyvy teplot zapříčiňovaly thermal throttling CPU a tím velké podtaktovávání.

Aktivaci thermal throttlingu lze odhalit monitorovacím SW (např. HWiNFO). Prudké teplotní výkyvy jsou u těchto procesorů vlastnost daná jejich konstrukcí. U modelů s více jádry a vyšší taktem se ovšem projevují razantněji.

SGvagon píše:Opravdu ještě stále uvažuju o koupení nového měděného chladiče. Stále by to nestálo tolik jako nový laptop (s přihlédnutím, že bych musel tento prodal samozřejmě levněji než kupní cenou) .

Otázkou zůstává, v čem je vlastně problém. Pokud jde o vadný ventilátor, pomůže výměna. Ale příčinou může být i nevhodně nastavená regulace v BIOSu. Někdy se to spraví jeho updragem, respektive downgradem, případně se musí použít nějaká utilita na manuální úpravu regulace (problém je, že ne pro všechny notebooky je dostupné funkční řešení).

SGvagon píše:Ale jde mi spíše o ty celkové problémy s problikáváním videí přes celou obrazovku a občasným sekáním, které nižší i5 4210H nemá. Buď je to opravdu neduh nynějšího Palemoonu nebo právě označením HQ? Respektive dvoujádro se čtyřmi vlákny vs. čtyřjádro s osmi vlákny.

Procesor problémem IMHO nebude. Grafické anomálie prohlížečů způsobují nejčastější ovladače GK (známý třeba jede na interní grafice Intel, nebo jiné verzi ovladače).

Proč přesně používáš Palemoon? Je to prohlížeč bez růžové budoucnosti. Multiprocesovou podporu má tak zabugovanou, že je interně deaktivovaná. Pokud chceš podporovaný prohlížeč s podporu legacy doplňků, používej Firefox ESR. Maximální výkon ti zase přinese nový Firefox Quantum.
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod SGvagon 6. 2. 2018 22:08

Tak dnes mi přišel nový ventilátor. Po výměně ale nepozoruju moc velkou změnu. Takže problém bude asi fakt v přenosu tepla z chladiče :-- .

Jinak důvod proč používám Palemoon je ten, že denně pracuju s hodně taby (20-30) a dohromady jich mám v horní liště skoro stovku (uspané) . A právě Palemoon je stále i při takovémto vytížení stále rychlý a nezasekává se (přepínání, zavírání nebo otevírání tabů) . A hlavně už jej používám pěknou řádku let.

Co se týče biosu, tak v něm bohužel nic moc nenastavím, Lenovo to má celkem omezené (kromě bootu, přepnutí Legacy nebo UEFI, hesla biosu nenastavím ohledně CPU nebo ventilátorů nic) .

Takže asi udělám ještě poslední investici do nového chladiče a pak uvidím. Protože je mi divé, že rozdíl mezi OEM pastou od Lenova a novou Arctic Cooling Silver 5 není vůbec znatelný.
SGvagon
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků