Výběr pracovní stanice - alternativa v Macu?

Diskuze o přenosných počítačích

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Marv_S 24. 4. 2018 06:51

Ahoj,

na podzim plánuji v pravidelném intervalu vyměnit pracovní nástroj. Aktuálně mám HP Elitebook 8570W ( LY556EA) s rozšířenou RAM na 24GB na Win 7. Do teď jsem měl EB vždy, pokud nepočítám první Acery a jsem spokojený.

Vyhlídnutý mám HP ZBook 15u G5 (2ZC08EA) nebo Lenovo ThinkPad P52s (20LB000L - Zde nemám zkušenost, jak funguje třeba záruka, která je u HP super i v základním balíčku).

V té cenové relaci jsem záhledl i Macbooky pro. Není to pokus o flame, s Applem nemám žádném zkušenosti reálné a čistě parametricky je na tom hůře. Jde mi ale o to, zda by nebyl lepší na práci - rychlost, plynulost atd... Nerad bych ale zase přešel na něco, co bude horší a budu na tom muset být 5 let, aby se to vyplatilo.

Na notebooku mám připojený externí 4k monitor, klávesnici a myš, používám především na 2D grafiku. Při práci s velkými tiskovými daty si současný občas hrábne i k těm 20GB RAM, takže mám obavu už jen z těch 16 GB u Macu. Plus pro Mac je SW Sketch, který není na Win a rád bych používal, ale není to nutnost. Používám především sadu Creative Suite CS6 (je možné změnit platformu zdarma, jinak bych o tom vůbec nepřemýšlel).

Samozřejmě varianta je i stolní PC, ale občas NTB přenáším, i když bych si na to mohl nechat současný, jako mám teď předešlý, i tak bych raději notebook.

Nejde mi o značku, ale o efektivitu práce.

(max. rozpočet cca 80 000 Kč s DPH, ale pokud to bude méně, jako jsou ty dva zatím vybrané, tak budu rád samozřejmě)

Díky za tipy
Marv_S
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod swarm 24. 4. 2018 08:44

Pokud nepoužíváš software dělaný výhradně pro Mac (jako třeba Final Cut Pro), tak budeš zklamaný. Když dojde na produkty Adobe, DaVinci Resolve nebo třeba Cubase, zjistíš, že začne rozhodovat zas jen hrubý výkon komponent a PC ti nabídne zajímavější poměr výkon/cena.

Pokud je tvou limitací RAM, tak bych se zatím mobilním Macům vyhnul. Brzy vyjde nová generace, která zcela jistě bude mít maximální limit posunutý z 16GB na 32GB (doteď byl problém použití LPDDR3), ale vzhledem k tomu, že je všechna RAMka připájená na desce, budeš muset koukat po nejvyšší konfiguraci... a na tu možná se svým rozpočtem ani nedosáhneš.

-- 24. 4. 2018 09:53 --

Ještě bych dodal, že oba ty notebooky, které sis vyhlídnul, jsou tak nové, že na ně nejsou plnohodnotné recenze, takže bych ti doporučil zatím počkat. Ono totiž v PC světě ani v případě třídy workstation nemáš jistotu, že tam nebude problém s chlazením a výkonem v zátěži. Speciálně, když jde o tyto tenčí modely.

Lenovo v minulých generacích mnohdy poměrně rychle vypínalo turbo, jakmile se jen trochu zvedly teploty, což způsobovalo, že byl výkon kolikrát horší než na běžném kancelářském notebooku s trochu vyšší konfigurací. Obecně (HP i Lenovo) bývá někdy taky problém s docela nepříjemným zvukem ventilátoru v zátěži. Tohle kupodivu není úplně dobré ani na MacBooku Pro (přestože se říká, že jo... ale ono to platí asi proti předchozím generacím stejného stroje), protože i tam, když člověk pustí rendering, uslyší Maca klidně ještě z vedlejší místnosti. Naopak některé herní stroje nemají problém tiše uchladit i nové šestijádro i7 v maximální zátěži... to je moje zkušenost třeba teď s MSI GE73 8RF (a neříkám, že jinak bych ten notebook chtěl; spíš pro srovnání)
Diagon Swarm - ~460 zrecenzovaných notebooků od 2007
15,6" Acer V15 Nitro - i7-4710HQ, 16GB RAM, 2xSSD, FHD IPS
14" HP EliteBook 840 G5 - i5-8350U, 16GB RAM, 512GB SSD, FHD IPS
14" ThinkPad T400 - C2D T9900, 8GB RAM, 300GB SSD, WXGA+ LED
swarm
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Marv_S 24. 4. 2018 08:54

Děkuju za reakci... U té RAM jsem si právě říkal, že je blbá nerozšiřitelnost. U těch klasických ntb jsem kolikrát sáhl po nižší konfiguraci a pak relativně za pár korun dokoupil další moduly.

Produkty Adobe budou počítám stále základem, 3D ani video nepřipadá v úvahu ani výhledově. Kódování a podobné věci nepočítám, to se dá na čemkoliv dělat.

Počítám, že do toho podzimu se nějaká recenze ukáže. Jinak noťas mám pernamentně na chladicí podložce a v naprosté většině případů je na ní potichu. S Lenovem mám zkušenost jen s nižší třídou (cca 30 000 Kč) a upřímně musím říct, že mě to zklamalo, ale třeba je ta vyšší řada lepší. Vnitřně se kloním zase k tomu HP, ale nebráním se i jiným tipům, pokud máte dobrou zkušenost ještě.

Okrajově jsem koukal na Dell a Fujitsu, ale úplně mě to nezaujalo.
Marv_S
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků